Прескочи до съдържание

Мини Балкани за 5-6 нощувки


Препоръчани мнения

С компанията, с която ходим всяко лято на море си имаме ритуал. Правим си група във фейсбук и уж обсъждаме различни варианти и алтернативи, докато накрая отиваме в Созопол. Тази схема работи почти безотказно. 

 

Тази година аз първи започнах хорото на алтернативите, които ще бъдат отхвърлени и предложих вместо българско море да направим мини роуд трип из балканите - Македония, Албания, Сърбия, Черна гора, Хърватска, Босна, за колко ни стигне времето. Оказа се, че всъщност има известен ентусиазъм в останалите!

 

За беда обаче освен имената на столиците почти нищо не знам за тези държави. Тук ще помагате вие. На първо време имам два базови въпроса. 

 

1. Времето ни е 5 нощувки или в краен случай 6, повече няма теория да стане. Кои държави да включим при това положение и някакво грубо разделение на нощувките? Идеята е темпото да е средно - да не е само по цял ден шофиране, но няма и нищо лошо половин ден да бъде прекаран в колата, особено по тези живописни пътища от другата тема.  Мисля, че до Хърватска за този период няма да стигнем, но си мислех нещо от рода на една нощувка около Охрид, после 1-2 в Албания и 1-2 в Черна Гора последвано от сръбска плескавица пътьом наобратно. Нямам представа до колко е постижимо, гугъл дава разстоянието в километри, но не преценява много състоянието на пътищата и висене по границите, има ли нещо такова?

 

2. Бюджет. 100лв/50 евро на ден на човек в включен хотел, ядене и пиене. Айде да речем транспорта да не е включен в тая цена. Постижимо ли е? Кажи речи гледаме да заменим среден бюджет за българското черноморие с тези страни, без да излизаме в преразход. За нощувките да не са в хостели, но не и нещо луксозно. Нормално чисто хотелче или семейна къща.

 

Хайде, пък ако се спрем на тоя вариант ще питам още.

 

P.S. Имам бясната идея някой път да се юрна тотално на сляпо някъде, без да чета никакви външни източници, и да разчитам само на вас да давате напътствия до най-дребния детайл, нещо като да съм ви лично тамагочи, колкото да докажа ефективността на подобни дискусии при организиране и пътуване.  Ма няма да е сега, че отговарям и за други хора също. 

 

 

Връзка към мнение

Доста трудна задача предвид ограниченият брой нощувки, но все пак:

 

Македония, Албания, Черна гора, Босна и Херцеговина, Сърбия.

Ето и разпределение по дни:

 

1. Първи ден: София - Охрид

Ако тръгнете рано, малко след обяд ще бъдете в Охрид.

Тук предвиждам само една нощувка, ще имате време да разгледате крепостта и градчето, но няма да имате време да отидете до манастира.

 

2. Трети ден: Охрид - Котор

Тръгване рано и транзитно преминаване през Албания. Пристигане в Котор някъде около 16 часа.

Тук ви предлагам поне две нощувки, най-малкото защото вече ще бъдете доста изморени от път, а има какво да видите в Котор и залива + Перес.

 

3. Пети ден: Котор - Сараево

Една нощувка в Сараево. Градът е прекрасен, хората са отзивчиви, храната изключителна, бирата превъзходна...

 

4. Шести ден: Сараево - София

Малко дълъг преход, на напълно постижим за един ден. Все пак, ако имате възможност, бих ви посъветвал да спите в Дървен град на Костурица, който се намира край Мокра гора - границата между три държави - БиХ, Черна гора и Сърбия...

 

Относно дневен бюджет. Представи си, че си в България, цените са сходни - не места малко по-високи (Черна гора), на други по-ниски (БиХ и Сърбия). Питай каквото ти дойде наум, минавал съм го този път преди три години и инфото още ми е актуално...

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Duke както винаги си изчерпателен. Личат си многото километри с кола :)

Програмата е напълно постижима и удачна според мен.

Маршрутът е чудесен (естествено има алтернативни, но да коментирам този)

Бих добавил (ако трябва изобщо да се позапълни нещо) следното:

 

1. Охрид

Не е лошо по пътя да се отбиете (не повече от час-два) в Скопие. Това "чудо" центъра си заслужава да се види. Модерният македонизъм е в пълна изява там.

 

2. Котор

Транзит през Албания е малко кощунство. Бих се отбил в Елбасан (по пътя е) и Шкодренската крепост за кратко. Съответно препоръчвам пътя над шкодренското езеро покрай Подгорица (по-добър е)

Котор предполагам върви с Будва независимо от комбинациите (може за следващата сутрин)

 

3.Не знам дали плаж иска групичката и къде точно да се намести, ако има нужда (все пак Черноморието ще заместват)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

1. Това със Скопие звучи екзотично, но не е ли по-добре да имат малко повече време за Охрид, за да се качат поне на крепостта?

 

2. Напълно те подкрепям за конщунственото транзитно преминаване през Албания, но такива са първоначално зададените параметри и аз предпочитам да предложа нощувки в Черна гора. Да, пътят минава през Елбасан. Лично аз не влязох в този "български" град, защото времето и трафика ме натискаха. Ако Георги възприеме моят вариант, него също ще го натискат същите два фактора и по всяка вероятност ще мине като мен през околовръстното и нагоре в планината. Иначе това ми е идеята за Котор, а именно да имат цял ден за кратки трипове до Будва и обиколка на залива + Перес.

 

3. Въобще не предвиждам плаж, няма време за такива неща, а ако става дума за плаж, тогава по-добре в Албания, отколкото по камънаците в Черно гора, ама нали времето е малко...

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

A аз да добавя, че ако под крепостта в Охрид визираш Самуиловата крепост.. то за нея няма смисъл да се хабят кой знае колко много. Да има хубави гледки, като се разходят отгоре, но по-добре да отделят разходката в тоя един ден просто из старата част на Охрид и ако стигнат, (а те ще стигнат до керпостта) да се разходят по стените й и стръмните стълбички, които си бяха леко предизвикателство:) .

За Скопие.. на мен малко ми се бърка този модернизъм (незнам дали е модернизъм или кич, всъщност??).. и не бих отделила, много време, но все пак ако им се разхожда да го видят! 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Именно гледките имам предвид, иначе "крепостта" какво да я коментираме, македонска работа, знаем се... ;) Горе помня имаше една интересна църква с изглед към езерото, пусто не помня името и, но тя си заслужава определено. Охрид е приятно градче, но не бях особено впечатлен. Сега може би ще хвърля бомба, но в самия център, точно на кея е била родната къща на моята прабаба. Тоест, Охрид би трябвало да ми е роден, но не го усетех така...

Връзка към мнение

Мерси ви.

 

По идея е добре да не е път всеки ден, така че е по-възможно да се отреже цяла държава, отколкото да обиколим 2 за ден. Та явно дилемата се офромя дали да игнорираме Черна Гора или Албания? Duke предлага Албания, cck Черна Гора :) Много по-лесно ми е с елиминиране на мен - Косово отпада - едва ли ще имаме повече няколко часа там, а 30 евро застраховка не си заслужава при това положение. Хърватска също отпада, защото се отдалечаваме, а и е по-скъпо там. 

 

Още нещо, връщането от Котор до София може ли да се направи за един ден? Не е ли много биене на път само за Сараево, в което ще пристигнем най-вероятно вечер и ще трябва да тръгваме сутрин на другия ден?

 

Иначе има вероятност да се наложи да тръгнем следобед. За това мисля тръгване следобед, кратка почивка в Скопие и пристигане в Охрид вечерта. На другия ден сутрин разглеждане на Охрид и после потегляме или към крайна точка Черна Гора или Албания. За тях двете имаме 4 нощувки. И на последния ден или дълъг преход към София или междинна спирка, но да не е много далече от България, защото вечерта съм на концерт, който няма как да пропусна. При това положение може би отклоняване към Сараево отпада? 

Връзка към мнение

Plaosnik е църквата, която имаш предвид. Сега е в ремонт или по скоро в някакви археологически разкопки. 

Иначе не лоша църква с хубав изглед от двете страни на езерото е Св. Йован Канео.. на мен поне тя ми допадна, тъй като е малко по-отдалечена и няма толкова туристи, а и в жегата, която беше там гарантирам, че сянката е изпробвана - дебела е! :) 

Връзка към мнение

По идея е добре да не е път всеки ден, така че е по-възможно да се отреже цяла държава, отколкото да обиколим 2 за ден. Та явно дилемата се офромя дали да игнорираме Черна Гора или Албания? Duke предлага Албания, cck Черна Гора :) Много по-лесно ми е с елиминиране на мен - Косово отпада - едва ли ще имаме повече няколко часа там, а 30 евро застраховка не си заслужава при това положение. Хърватска също отпада, защото се отдалечаваме, а и е по-скъпо там. 

 

При този трип не е уместно да отпада нито Албания, нито Черна гора. Както сам отбелязваш пътуване през Косово е икономически неизгодно. Друг вариант освен да въртиш над Охрид през Албания нямаш. Всъщност имаш, можеш да отидеш до Черна гора през Сърбия и да се върнеш пак оттам, но нали идеята е да се завъртим в кръг, а не да направим един и същ тегел два пъти? ;)

 

Георги, на 12 Юли 2013 - 2:56 PM, написа:snapback.png

Още нещо, връщането от Котор до София може ли да се направи за един ден? Не е ли много биене на път само за Сараево, в което ще пристигнем най-вероятно вечер и ще трябва да тръгваме сутрин на другия ден?

 

Може и теоретично да е възможно, но не те съветвам. Целите Балкани в тази част са планински. Пътищата са чудесно, в повечето случаи по-добри от нашите, но все пак двулентови и основно в планините. Пътуването от Котор до Сараево ще ви отнеме около 3 часа, не е кой знае колко голям проблем...

 

Георги, на 12 Юли 2013 - 2:56 PM, написа:snapback.png

Иначе има вероятност да се наложи да тръгнем следобед. За това мисля тръгване следобед, кратка почивка в Скопие и пристигане в Охрид вечерта. На другия ден сутрин разглеждане на Охрид и после потегляме или към крайна точка Черна Гора или Албания. За тях двете имаме 4 нощувки. И на последния ден или дълъг преход към София или междинна спирка, но да не е много далече от България, защото вечерта съм на концерт, който няма как да пропусна. При това положение може би отклоняване към Сараево отпада?

 

Направете така, че да тръгнете сутринта и да спазвате графикът посочен от мен. В противен случай, боя се, че няма да успеете да видите нищо от Охрид (освен късно вечерта да вечеряте някъде) и цялата дестинация губи тотално смисъл. От Охрид, вече казах, нямаш друг (полезен) избор освен да тръгнеш през Албания към Черна гора. Пътуването от Сараево до София би продължило около 10 часа в зависимост от пътните условия. Пътуването от Мокра гора до София продължава около 6 часа, затова и дадох съвет при възможност да разделите това пътуване на две. Като цяло доста трудна програма искаш да направиш и без компромиси няма как да стане...

Връзка към мнение

Plaosnik е църквата, която имаш предвид. Сега е в ремонт или по скоро в някакви археологически разкопки. 

Иначе не лоша църква с хубав изглед от двете страни на езерото е Св. Йован Канео.. на мен поне тя ми допадна, тъй като е малко по-отдалечена и няма толкова туристи, а и в жегата, която беше там гарантирам, че сянката е изпробвана - дебела е! :)

 

Не, тази също я видяхме, но и тя спада към графата "хубава работа, ама македонска". Говоря за друга църква, автентична, говоря за Йоан Канео, ето я:

 

Ohrid_StJohn_Kaneo.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Скопие.. на мен малко ми се бърка този модернизъм (незнам дали е модернизъм или кич, всъщност??).. и не бих отделила, много време, но все пак ако им се разхожда да го видят! 

Аз отдавна не съм ходил до Скопие, та новите неща там ги знам само на картинка, но както каза един приятел:

"Ако искаш да видиш на едно място всички възможни архитектурни стилове от древността до наши дни..." :biggrin:

Нещо от сорта: дорийски базис, египетски колони от средното царство , коринтски капители, ренесансов портик, а отгоре един бароков фронтон :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Правил съм го точно за 5 нощувки на сляпо :P без планиране си има също своето очарование

Ето какво се получи:

1. София-Косово-Тетово(не питай как такава осморка :) )

2. Тетово- Тирана-Бар(Албания се наложи без нощувка, защото тогава каското не ми важеше за нея)

3. Бар- Котор- Дубровник

4. Дубровник-по островите-Корчула

5. Корчула- Мостар- някъде в Сърбия в мотел

5. Сърбия- София

Връзка към мнение

Правил съм го точно за 5 нощувки на сляпо :P без планиране си има също своето очарование

Ето какво се получи:

1. София-Косово-Тетово(не питай как такава осморка :) )

2. Тетово- Тирана-Бар(Албания се наложи без нощувка, защото тогава каското не ми важеше за нея)

3. Бар- Котор- Дубровник

4. Дубровник-по островите-Корчула

5. Корчула- Мостар- някъде в Сърбия в мотел

5. Сърбия- София

 

Я ми го дай в разбивка по дни, че ми стана интересно как така си направил този маршрут само с пет нощувки и какво си видял на светло от всяка дневна крайна дестинация, че дори и по островите сте се завъртели... :lol:

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Идеята на следобедното тръгване, е че прави броя нощувки 6, а не 5. А, че компромиси ще се правят е ясно, само да успеем да ги минимизираме :) Имам много твърд най-ранен час на тръгване и много твърд най-късен час на пристигане. А с кола всичко се случва и не е зле да има буферче.

 

Чакай да си го напиша с дати и часове като тур. агенция, да се ориентирам, пък ще поправяте, ако някъде съм се изхвърлил с дистанцията. Точно и на мен това ми е мъглата, тия планински пътища, щото 200км добре звучи, ама ако отнемат 5 часа...

 

24 август. Тръгване от София следобяд към 3. Няма как да стане по-рано, защото в 3 каца член на компанията. Газ към Скопие, където сме около 7 вечерта. Малко шматкане и вечеря, след което газ към Охрид. Консервативно около полунощ сме там и умираме директно по леглата. 

 

25 август. Събуждане и освобождаване на стаите :) към 10. Обиколка на региона, обяд и в 2-3 следобяд потегляме към мястото на втората нощувка - Шкодра, Елбасан или Тирана или?

 

26 август. Шкодра, Елбасан, или Тирана до Будва/Котор.

 

27, 28 август нощувка там.

 

29 август. тръгваме към България, Будва/Котор през Сараево до Мокра Гора и спане там. 

 

30 август. Мокра Гора - София, до 7 вечерта жив умрял трябва да съм в София. 

 

Ако искам да съкратя малко пътя какво са ми вариантите, май нямам много? Това не оставя почти никакви буфери...

Връзка към мнение

Идеята на следобедното тръгване, е че прави броя нощувки 6, а не 5. А, че компромиси ще се правят е ясно, само да успеем да ги минимизираме :) Имам много твърд най-ранен час на тръгване и много твърд най-късен час на пристигане. А с кола всичко се случва и не е зле да има буферче.

 

Чакай да си го напиша с дати и часове като тур. агенция, да се ориентирам, пък ще поправяте, ако някъде съм се изхвърлил с дистанцията. Точно и на мен това ми е мъглата, тия планински пътища, щото 200км добре звучи, ама ако отнемат 5 часа...

 

24 август. Тръгване от София следобяд към 3. Няма как да стане по-рано, защото в 3 каца член на компанията. Газ към Скопие, където сме около 7 вечерта. Малко шматкане и вечеря, след което газ към Охрид. Консервативно около полунощ сме там и умираме директно по леглата. 

 

25 август. Събуждане и освобождаване на стаите :) към 10. Обиколка на региона, обяд и в 2-3 следобяд потегляме към мястото на втората нощувка - Шкодра, Елбасан или Тирана или?

 

26 август. Шкодра, Елбасан, или Тирана до Будва/Котор.

 

27, 28 август нощувка там.

 

29 август. тръгваме към България, Будва/Котор през Сараево до Мокра Гора и спане там. 

 

30 август. Мокра Гора - София, до 7 вечерта жив умрял трябва да съм в София. 

 

Ако искам да съкратя малко пътя какво са ми вариантите, май нямам много? Това не оставя почти никакви буфери...

 

Това е осъществимо. И май наистина нямаш много варианти за съкращаване на пътя. Бих избрал Тирана все пак за нощувка. От Охрид до Тирана може да се вземе за около 3-4 часа, което се вмества в програмата. Хубавото на този вариант е в съкратеното разстояние от Тирана до Черна гора. Това означава, че ако тръгнете от Тирана по обед, можете преди Котор да разгледате Будва и така да "отхвърлите" по път крайни дестинации. Преспиване в Котор и пътьом разглеждане на Перес и обиколка на залива. Оттам цепите към Мокра гора, очевидно се дърпаш от БиХ и губиш много, но това е дълга тема. Преспиване в "Дървен град" и после пътуване до София от поне 6 часа. Вечерта Родж ще те чака с автомата, знаеш, че е точен... ;)

Връзка към мнение

Duke е прав. Пътищата са хубави, но планински. Ние като се прибирахме имаше ремонтни работи на черногорската и сръбската граница и имаше пропускателен режим на определени часове (Бело поле).. Вярно това беше преди година и половина, но все пак го имай предвид, че могат да те изненадат с нещо подобно. 

За Охрид.. ще ти препоръчам много добър ресторант.., където съотношението цена-качество е неизмеримо! :)

Редактирано от Polina
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не, тази също я видяхме, но и тя спада към графата "хубава работа, ама македонска". Говоря за друга църква, автентична, говоря за Йоан Канео, ето я:

 

Ohrid_StJohn_Kaneo.jpg

Е, точно тази църква и на нас ни хареса повече.. и затова и аз нея препоръчах..:) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Това е осъществимо. И май наистина нямаш много варианти за съкращаване на пътя. Бих избрал Тирана все пак за нощувка. От Охрид до Тирана може да се вземе за около 3-4 часа, което се вмества в програмата. Хубавото на този вариант е в съкратеното разстояние от Тирана до Черна гора. Това означава, че ако тръгнете от Тирана по обед, можете преди Котор да разгледате Будва и така да "отхвърлите" по път крайни дестинации. Преспиване в Котор и пътьом разглеждане на Перес и обиколка на залива. Оттам цепите към Мокра гора, очевидно се дърпаш от БиХ и губиш много, но това е дълга тема. Преспиване в "Дървен град" и после пътуване до София от поне 6 часа. Вечерта Родж ще те чака с автомата, знаеш, че е точен... ;)

 

Напротив, не се дърпам от Босна и Херцеговина. Но не го виждам как да стане спането в Сараево при положение, че на другия ден ни чакат 10 часа път и в 8 трябва да съм в София. Да не кажа, че в 6 трябва да съм, че искам по-рано да влезна. 

 

Алтернатива е обиколката да е от северната част. 

 

24 следобяд - София до Мокра Гора. 

25 Мокра Гора до Сараево. 

26. Сараево до Будва/Котор

27-28 спане там. 

29 Будва/Котор до Охрид. 

30. Охрид - София. 

 

Но това ми изглежда по-неоптималния вариант и пак има супер дълъг последен преход. 

Връзка към мнение

Аз отдавна не съм ходил до Скопие, та новите неща там ги знам само на картинка, но както каза един приятел:

"Ако искаш да видиш на едно място всички възможни архитектурни стилове от древността до наши дни..." :biggrin:

Нещо от сорта: дорийски базис, египетска колони от средното царство , коринтски капители, ренесансов портик, а отгоре един бароков фронтон :biggrin:

Пропускаш не малкото джамии, от които аз бях изненадана и неочаквах да видя. То и в цяла Македония са доста де.

Връзка към мнение

Я ми го дай в разбивка по дни, че ми стана интересно как така си направил този маршрут само с пет нощувки и какво си видял на светло от всяка дневна крайна дестинация, че дори и по островите сте се завъртели... :lol:

Първия ден нищо не видяхме, защото валя ужасно, спахме в Тетово в някаква дупка за 17 евро, пристигаме с детето на ръце на 'рецепцията', а те ни питат за час или за цяла нощ? :) извратено, явно се ползваше почасово предимно.

Втория от Тетово транзит към Албания(май през Охрид, но сме ходили преди и не ни беше приоритет), спирахме, снимахме си спомням по планините, после в Тирана поообиколихме набързо, пихме кафе и към Черна гора, разгледахме и крепостта до Шкодра. Привечер стигнахме в Бар вечеряхме по тъмно и спахме в някакъв хотел, града е ужким курортен, но почти всичко са частни апартаменти и повече от 2-3 хотела не намерихме, добре, че имаше места в един от тях.

Третия се разходихме по плажа на Бар, от малкото градчета с плаж като че ли, после към Котор, катерихме се до средата на крепостта и от там покрай островчетата с църквите към Дубровник, там някаква квартира намерихме, че беше бая скъпо. По ресторантите също е малко прекалено, имаше основни ястия по 60лв, тогава много ме впечатли. Успяхме да го разгледаме по светло(може да е било и следващата сутрин).

Четвъртия от Дубровник нататък не помня точно от къде на ферибот се качихме и после на острова също имаше доста голяма крепост, но неизвестна(или може би на полуострова преди ферибота), не спирахме на нея. В Корчула също бяхме по светло на стъргалото, много приятно месетенце, вечеряхме там и спахме в някаква доста стара сграда.

Петия ден от Корчула  пак на ферибот, но друг до друго място беше и си спомням, че така спестихме доста каране, от там към Мостар, разгледахме старата част, хапнахме и газ към република Србска, направиха ми впечатление сръбските знамена по селата, пък ужким сме в Босна и така докато ни стигнаха силите до един мотел в Сърбия. Там няма места за спане под път и над път като у нас и бая се узорихме да намерим къде да спим, беше вече тъмно- по една плескавица и в леглото.

Шестия последен ден от мотела към София, едни села, едни задръствания, не е за разправяне, тука си нямаме такива екстри, колата се счупи, съединителя по-точно, и така, паля на скорост и без да превключвам на трета до София :rolleyes:

Това трябва да е било през 2008, майските празници

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

5. Корчула- Мостар- някъде в Сърбия в мотел

Това Корчула-Мостар- Сърбия.. Минахте го с ферибот или по сухоземния път? ^_^

И всъщност колко от островите успяхте да пообиколите, преди да стигнете до Корчула? :)

 

ПС ти си отговорил на Дюк вече.. 

Trpanj би трябвало да е другото пристанище..  

Редактирано от Polina
Връзка към мнение

Напротив, не се дърпам от Босна и Херцеговина. Но не го виждам как да стане спането в Сараево при положение, че на другия ден ни чакат 10 часа път и в 8 трябва да съм в София. Да не кажа, че в 6 трябва да съм, че искам по-рано да влезна. 

 

Алтернатива е обиколката да е от северната част. 

 

24 следобяд - София до Мокра Гора. 

25 Мокра Гора до Сараево. 

26. Сараево до Будва/Котор

27-28 спане там. 

29 Будва/Котор до Охрид. 

30. Охрид - София. 

 

Но това ми изглежда по-неоптималния вариант и пак има супер дълъг последен преход. 

 

Не, това принципно е оптимален вариант, само първата отсечка е доста проблематична и може да се наложи да спите в Ужице, а не в селището на Костурица. Иначе Охрид - София е оптимален маршрут и ако тръгнете навреме оттам ще си в София в разумен час...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Пропускаш не малкото джамии, от които аз бях изненадана и неочаквах да видя. То и в цяла Македония са доста де.

 

Въобще, цялата област след Скопие в посока Охрид, чак до планините е 100% албанска и флаговете се веят отдалеч...

Връзка към мнение

Не, това принципно е оптимален вариант, само първата отсечка е доста проблематична и може да се наложи да спите в Ужице, а не в селището на Костурица. Иначе Охрид - София е оптимален маршрут и ако тръгнете навреме оттам ще си в София в разумен час...

 

OK, грубия план го имаме. Сега ще видим мозъчния тръст какво ще реши за него и ще се допитвам пак. 

 

Интересно ми беше кои са яките пътища за гледки и природа, и да не стане така, че да ги нагласим при вечерните преходи и да ги изпуснем. Но за това има време. 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.