Прескочи до съдържание

Актуални новини от Рейкявик/Исландия/


DenitsaS

Препоръчани мнения

преди 5 часа, AlexandraKo каза:

@DenitsaSДеничка, благодаря ти, за подробната информация!
А вие как стигнахте до нам? От къде/през къде ви беше полетът?
Може би, сега е подходящо време, да се загледам натам:)))

Ние се преместихме от Лондон в Рейкявик, така че полетът ни беше директен от Хийтроу с исландските авиолинии. Имаше не повече от 40 човека в самолета и дистанцията не беше проблем. Задължително е носенето на маска на летището и в самолета. В момента 10-12 авиокомпании летят от Европа до Исландия, сред които Lufthansa, Austrian Airlines, Wizz Air, SAS (границите са отворени само за европейски държави). От гледна точка на цени и спокойствие, сега е добър момент да се посети страната, но разбира се, не знам как ще се развие ситуацията с вируса. Ако имаш каквито и да е въпроси, пиши 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 часа, DenitsaS каза:

Ние се преместихме от Лондон в Рейкявик, така че полетът ни беше директен от Хийтроу с исландските авиолинии. Имаше не повече от 40 човека в самолета и дистанцията не беше проблем. Задължително е носенето на маска на летището и в самолета. В момента 10-12 авиокомпании летят от Европа до Исландия, сред които Lufthansa, Austrian Airlines, Wizz Air, SAS (границите са отворени само за европейски държави). От гледна точка на цени и спокойствие, сега е добър момент да се посети страната, но разбира се, не знам как ще се развие ситуацията с вируса. Ако имаш каквито и да е въпроси, пиши 🙂

Вие до кога ще сте там?
Благодаря ти!:)))

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Днес имаше въпрос във форума за тестовете на летището и ми напомни да пусна ъпдейт и тук: от няколко дни само хората, които са с позитивен тест, биват уведомявани със съобщение. Останалите не получават отговор, но от всички пристигащи се очаква да се изолират през първите 24 часа след полета. Не знам как следят дали се спазва, но това е правилото в момента.

 

Не точно новина, а по-скоро съвет за пътуващите през следващите месеци: ако си харесате определена къща за гости или хотел, свържете се с мясото по мейл или във фейсбук и ги питайте за цена за вашите дати. Почти никой не е ъпдейтнал цените на сайтовете за резервации, защото тук всички очакват, че туристите ще се завърнат наесен. Но в момента масово има специални оферти, особено ако се запазят 2-3 нощувки, а с оглед на ситуацията предполагам, че тези намаления ще продължат и през есента, и през зимата. Ако си вземете предплатена карта с разговори на NOVA за 2000 крони, има много оферти 2 на цената на 1 за повечето заведения в Рейкявик, както и за много турове и спа. Отделно излизат кодове за намаления на различни атракции, ще се опитам да пускам такива в темата през следващите дни 🙂

 

IMG_4276.thumb.JPG.f80cde2a0467293ed5fa5782b561618e.JPG

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Отново промяна в изискванията за пристигащи: за тези, които ще остават в страната за 10 или повече дни, освен тест на летището, ще се прави и втори тест след 4-5 дни (нямам подробности как точно ще се администрира). Тази мярка дойде след няколко грешни негативни PCR теста на туристи и съответно нови случаи на заразени. Евентуално може да искат втори тест от всички пристигащи, без значение дължината на престоя, но това се обсъжда все още. Маските в градския транспорт стават задължителни, а басейните и спа комплексите ще приемат само определен брой хора, за да се спазва дистанция. Като споменах басейни, това са и местата, които в момента предлагат намаления - някои като Laugarvatn Fontana (https://www.fontana.is/is/opnunartimi) имат обявено намаление на самия сайт, а други са с кодове. Ето и кодовете, които успях да намеря през последните дни за различни неща (edit: и трите кода са изпробвани и работят, но нямам инфо за какъв период от време ще са активни):

 

- 15 % за Mývatn Nature Baths с код MNBCOUPON2020 (https://myvatnnaturebaths.is/)

- 25 % за Vök Baths с код VOK2020 (https://vok-baths.is/opnun-og-verd/)

- 20 % за тур за наблюдение на китове Gentle Giants от Хусавик с код GRAPE20 (https://gentlegiants.is/)

 

Ако си вземете преплатена карта за разговори на NOVA с 1 ГБ мобилен нет за 2000 ISK, може да ползвате много 2 на цената на 1 оферти, включително за Elding Whale Watching от Акурейри, както и за спа басейните Krauma и GeoSea. Имат и по-скъпи атракции със същата оферта, като например шнорхелинг в Silfra, влизане в пещери, трекинг на глетчер, шейни с кучешки впряг. Почти всички заведения и ресторанти в Рейкявик са част от тази 2 за 1 програма с различни оферти. Предплатените карти на Síminn също имат подобни намаления, но са значитело по-малко и не толкова разнообразни. Отделно може да си свалите апликацията Icelandic Coupons: https://coupons.is/. За да отключите всички купони за намаления се плащат 10 долара, но не е задължително да го правите, защото винаги имат по 4-5 безплатни купона за различни неща.

 

И последното намаление е специалната цена на Blue Lagoon ако се регистрирате с име и мейл: https://www.bluelagoon.com/is/sumargjof. Скролвате надолу до полето Skráning í Vinaklúbb и си попълвате данните: fornafn е име, eftirnafn е фамилия, а netfang е мейл адрес. След това ще получите линк, през който да резервирате премиум вход за 3.990 крони или 25 евро. Тази оферта е само на исландската страница, стандартният вход от английската версия на сайта е между 37 и 45 евро според часа, а премиум входа е между 50 и 65 евро. Премиум включва безплатно ползване на халат, хавлии, джапанки, 1 напитка от бара и 2 маски за лице. Ние бяхме в четвъртък с тази оферта и беше супер, защото беше доста празно, но сега заради новите мерки за дистанциране офертата е спряна до 3-и август, защото местата са запълнени. Предполагам обаче след това пак ще важи. За всички спа и басейни през август ще се изисква предварителна резервация по същата причина. Поздрави от Синята лагуна 🙂

 

1497750964_IMG_5254copy.thumb.jpg.56e8e7d8996c59000de25a8689f1a8e0.jpg

  • Харесвам 8
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Нови правила за туристите в Исландия от утре (19.08.): първи тест се прави на летището, след което пристигащите трябва да се изолират в хотел/къща за гости за 4-5 дни. След този период се прави втори тест и при негативен резултат ваканцията може реално да започне. По време на изолацията може да се излезе за кратка разходка, но не и да се разглеждат забележителности и да се посещават обекти с много хора. Местата за настаняване, които пътуващите могат да запазят за тези 4-5 дни, са специално регистрирани в туристическия борд и отговарят на условията за изолация - предлагат самостоятелна баня и доставят храна до стаята. Ще се проверява с обаждания и посещения дали изолацията се спазва, но нямам инфо какви ще са санкциите. Тепърва ще се види как ще се регулира това и дали ще доведе до спад на случаите или само до спад на туризма. Поздрави от слънчев Рейкявик 🙂

 

Edit: това е сайтът с регистрираните хотели и къщи за гости - https://www.ferdamalastofa.is/en/about-us/novel-coronavirus-covid-19-general-info/accommodations-that-welcome-guests-in-quarantine

 

345119345_DSC09994copy.thumb.jpg.f75bf19a727fe986a2c4cbfab68f7163.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 7 часа, DenitsaS каза:

Тепърва ще се види как ще се регулира това и дали ще доведе до спад на случаите или само до спад на туризма.

Второто е абсолютно гарантирано! Като се има предвид какви са цените на настаняванията в Исландия, да прекараш 5 дни затворен без да можеш да разглеждаш... Веднъж разходите за хотел, втори път 5 дни извънреден отпуск. Направо да затварят държавата и да чакат ваксина... 🙂

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Добре де, това не е ли прекалено? Ако резултатът от теста излиза фо 24 часа защо е необходимо да се седи 4-5 дни изолиран?

Предполагам искат да се подсигурят, че негативния резултат не е фалшиво отрицателен като направят втори тест ...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , П.Кръстев каза:

Ако резултатът от теста излиза фо 24 часа защо е необходимо да се седи 4-5 дни изолиран?

Ами ако си се заразил току-що, например на полета, тестът при пристигане няма да го отчете. Затова проверяват при пристигане и после искат да останеш 4-5 дни под карантина, за да може 2-ият тест да хване евентуалното заразяване в последните дни или в деня на пътуването.

Връзка към коментар
преди 3 часа, П.Кръстев каза:

Добре де, това не е ли прекалено? Ако резултатът от теста излиза фо 24 часа защо е необходимо да се седи 4-5 дни изолиран?

Предполагам искат да се подсигурят, че негативния резултат не е фалшиво отрицателен като направят втори тест ...

преди 2 часа, chandni каза:

Ами ако си се заразил току-що, например на полета, тестът при пристигане няма да го отчете. Затова проверяват при пристигане и после искат да останеш 4-5 дни под карантина, за да може 2-ият тест да хване евентуалното заразяване в последните дни или в деня на пътуването.

Да, точно както @chandni казва - защото имаха вече няколко случая на хора с фалшив негативен и такива, които са се заразили в деня на пътуването и не ги е хванал и от под 20 случая скочиха на 120 за 2 седмици. 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Днес обявиха, че условията за влизане в страната остават същите до 1-ви декември (освен, разбира се, ако нещо извънредно не се случи преди това и не се наложи да ги преразгледат): първи тест на летището, 5 дни карантина, втори тест и чак тогава може да се обикаля островът. Миналата седмица имаше глобени туристи за нарушаване на карантината - не са били на адреса за настаняване, след което са ги намерили в ресторант и бар на главната улица в Рейкявик. Всеки е бил глобен с 1500 евро и качен на самолет за дома на следващия ден. Иначе тук лятото отдавна приключи, но нямам есенни снимки и пускам една от септември, поздрави 🙂 

 

905892093_IMG_7381copy.thumb.jpg.64974e3dd4f83acfc0f79f47fcf51537.jpg

  • Харесвам 20
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , DenitsaS каза:

Днес обявиха, че условията за влизане в страната остават същите до 1-ви декември (освен, разбира се, ако нещо извънредно не се случи преди това и не се наложи да ги преразгледат): първи тест на летището, 5 дни карантина, втори тест и чак тогава може да се обикаля островът. Миналата седмица имаше глобени туристи за нарушаване на карантината - не са били на адреса за наставяне, след което са ги намерили в ресторант и бар на главната улица в Рейкявик. Всеки е бил глобен с 1500 евро и качен на самолет за дома на следващия ден. Иначе тук лятото отдавна приключи, но нямам есенни снимки и пускам една от септември, поздрави 🙂 

 

905892093_IMG_7381copy.thumb.jpg.64974e3dd4f83acfc0f79f47fcf51537.jpg

По-често пускай снимки, моля 🙂 Хем ти предстои първата зима в Исландия, хем ще е много красиво и приятно на зяпачите 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Lindt каза:

По-често пускай снимки, моля 🙂 Хем ти предстои първата зима в Исландия, хем ще е много красиво и приятно на зяпачите 🙂

Ами гледам да не разводнявам темата само със снимка, че нали е основно за новини, а тук много неща не се случват - прибраха овцете в средата на септември и сега всичко е спокойно 😄 Но обещавам да споделям хубави есенни или зимни пейзажи, щом ще има зяпачи 😉 Сиянията започнаха и сега остава да се пробваме с нашата ограничена техника дали нещо ще се хване... добре, че има цяла тема по въпроса във форума.

  • Харесвам 10
  • Браво 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, DenitsaS каза:

Ами гледам да не разводнявам темата само със снимка, че нали е основно за новини, а тук много неща не се случват - прибраха овцете в средата на септември и сега всичко е спокойно 😄 Но обещавам да споделям хубави есенни или зимни пейзажи, щом ще има зяпачи 😉 Сиянията започнаха и сега остава да се пробваме с нашата ограничена техника дали нещо ще се хване... добре, че има цяла тема по въпроса във форума.

@DenitsaSДеничка,моля те,направи си една собствена темичка за Исландия.Ще пишеш, когато/каквото се сетиш,ще слагаш,колкото си искаш снимки и ще бъде събрано всичко на една място.Ти си ни безкрайно ценна,като @Ametist   Аметистчето на Малдивите,с всичката информация,която няма от къде да се види/прочете.

А пък аз,много внимателно събирам всичко,което пишеш/показваш,че ни предстои една дъъълга и подробна Исландия:)))

Поне планче кроя,де:)))))

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 16 часа, AlexandraKo каза:

@DenitsaSДеничка,моля те,направи си една собствена темичка за Исландия.

Мислила съм си да направя нещо като дневник във форума, но тъй като се опитвам да поддържам блог и няколко канала в социалните медии, свързани с него, не ми остава много време и тук се ограничавам с тази тема. Скоро ще пусна разкази от лятото през блога, които Георги публикува като линкове в секцията 'Пътешественически блогове'. Но ако споделям неща в тема ще е по-добре, защото всеки ще може да пише и коментира, ще има диалог 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 9 минути , DenitsaS каза:

Мислила съм си да направя нещо като дневник във форума, но тъй като се опитвам да поддържам блог и няколко канала в социалните медии, свързани с него, не ми остава много време и тук се ограничавам с тази тема. Скоро ще пусна разкази от лятото през блога, които Георги публикува като линкове в секцията 'Пътешественически блогове'. Но ако споделям неща в тема ще е по-добре, защото всеки ще може да пише и коментира, ще има диалог 🙂

Да ти кажа, аз съм едната, дето това прехвърляне към пътешественическите блогове, много ме дразни. Някак си, се чувствам, “ втора ръка” читател:((((
И няма да го прочета. Даже писах преди време на  Георги, но той рече, че такова било условието.

Не струва много усилия, от блога, да се копне и тук. Но всеки си решава, коя аудитория му е по- ценна - тази в блога или тази - в Магеланци.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , AlexandraKo каза:

Да ти кажа, аз съм едната, дето това прехвърляне към пътешественическите блогове, много ме дразни. Някак си, се чувствам, “ втора ръка” читател:((((
И няма да го прочета. Даже писах преди време на  Георги, но той рече, че такова било условието.

Не струва много усилия, от блога, да се копне и тук. Но всеки си решава, коя аудитория му е по- ценна - тази в блога или тази - в Магеланци.

Честно казано не съм се замисляла за това с 'втората ръка'... но си права, че не струва усилия да се копира текстът, така и за мен ще е по-лесно да поддържам тема-дневник във форума, вместо да пренаписвам изцяло съдържанието 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

В понеделник обявиха извънредно положение до 19-и октомври, като повечето бизнеси са затворени и маските са задължителни на места, където не може да се спазва 2 метра дистанция. За момента не са обявили промени за пътуващи, сигурно изчакват да видят как ще се повлияе броят на инфекциите до 19-и и след това ще решават. Все пак, ако има пътуващи в следващите месеци, имам следния съвет: проверявайте исландската версия на сайта, от който запазвате (хотел, организирани турове и пр.), защото повечето промоции ги няма на английската. Например https://adventurevikings.is/ имат промокод 2020 за - 20% на всички турове, но това не го пише на английския сайт. Проверих сега и кодът работи и на английската версия. Кодът за -20 % на тур за наблюдение на китове с Gentle Giants от Хусавик също трябва да работи до края на годината - GRAPE20 (https://gentlegiants.is/). Споделям и темата, за която стана въпрос по-горе в коментарите, ако на някой му е интересно 🙂

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
На 7.10.2020 г. в 21:21, DenitsaS каза:

В понеделник обявиха извънредно положение до 19-и октомври, като повечето бизнеси са затворени и маските са задължителни на места, където не може да се спазва 2 метра дистанция. За момента не са обявили промени за пътуващи, сигурно изчакват да видят как ще се повлияе броят на инфекциите до 19-и и след това ще решават. Все пак, ако има пътуващи в следващите месеци, имам следния съвет: проверявайте исландската версия на сайта, от който запазвате (хотел, организирани турове и пр.), защото повечето промоции ги няма на английската. Например https://adventurevikings.is/ имат промокод 2020 за - 20% на всички турове, но това не го пише на английския сайт. Проверих сега и кодът работи и на английската версия. Кодът за -20 % на тур за наблюдение на китове с Gentle Giants от Хусавик също трябва да работи до края на годината - GRAPE20 (https://gentlegiants.is/). Споделям и темата, за която стана въпрос по-горе в коментарите, ако на някой му е интересно 🙂

 

 

Точно вързах билети за началото на декември за 87 евро за отиване и връщане на човек и остана "трудната" част да навия половинката да вземе 3 дни отпуск.

Зачетох се обаче за условията за влизане в Исландия и за момента само това ме спира да резервирам място за спане и билети за самолет.

Следя с интерес публикациите.Благодаря за информацията ,която качваш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

@Otnesen За момента все още изискват 5 дни карантина и два теста - един на летището, и втори след 5-те дни. Новото е, че тестовете от 1-2 седмици вече са безплатни. През януари ще преразгледат изискванията според случаите и ако има някаква съществена промяна, ще ъпдейтна темата.

 

А за тези, на които им се разхожда виртуално из коледен Рейкявик, то в събота ще има безплатен онлайн тур из улиците на града от компанията Your Friend in Reykjavik. Обещали са да разкажат и за някои коледни традиции. Събитието е във фейсбук и може да го намерите като напишете името на фирмата. Не знам какъв линк за гледане ще пуснат - ако е на друга платформа, ще го споделя. Поздрави 🙂 

 

IMG_0449.thumb.JPG.a6f2acd9e6fa744b6ae9a0c92a55653f.JPG

 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
34 minutes ago, DenitsaS said:

А за тези, на които им се разхожда виртуално из коледен Рейкявик, то в събота ще има безплатен онлайн тур из улиците на града от компанията Your Friend in Reykjavik.

За тези виртуални турове искат номер на кредитна карта нищо че са безплатни. Аз много исках да ги гледам всичките, но да си двам за щяло и не щяло  данните не ми харесва и се отказах.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 1 минута , MayaS каза:

За тези виртуални турове искат номер на кредитна карта нищо че са безплатни. Аз много исках да ги гледам всичките, но да си двам за щяло и не щяло  данните не ми харесва и се отказах.

Аха, не съм разбрала, че и с този тур е така, защото не съм видяла линк още. Ти за други турове от същата фирма ли си пробвала да се регистрираш? В описанието пише, че е безплатен и без регистрация и който иска може да им даде бакшиш чрез пейпал. Разбира се, че не е приемливо да се дават такива данни. Ще проверя в събота, мерси за инфото 👍

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
1 minute ago, DenitsaS said:

Аха, не съм разбрала, че и с този тур е така, защото не съм видяла линк още. Ти за други турове от същата фирма ли си пробвала да се регистрираш? В описанието пише, че е безплатен и без регистрация и който иска може да им даде бакшиш чрез пейпал. Разбира се, че не е приемливо да се дават такива данни. Ще проверя в събота, мерси за инфото 👍

Аз опитах за този за Барселона. Ще пробвам другите по-късно от домашния компютър, че на служебния ми реже някои неща.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
4 hours ago, DenitsaS said:

@MayaS Турът е безплатен и без регистрация - в момента си тече live във фейсбук на страницата на Your Friend in Reykjavik, ако искаш да го гледаш 🙂

 

 

Благодаря. Не можах да го гледам на живо, но по-късно видях че има запис и ще го озгледам утре.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.