Прескочи до съдържание

Актуални новини от Рейкявик/Исландия/


DenitsaS

Препоръчани мнения

Министърът на здравеопазването Свандис Сваварсдоутир днес заяви, че от 15-и юни туристи, които са ваксинирани или имат сертификат за изкарана инфекция, няма да бъдат тествани при пристигане и няма да подлежат на карантина. За сметка на това ще изискват от авиокомпаниите да проверяват по-обстойно сертификатите преди бординг.

 

Иначе определено се забелязва раздвижване тук - днес минах по главната улица и някои магазини за сувенири бяха отворили отново, както и музеят на пънк музиката. Отделно се чува доста американска реч из улиците - мечтата на исландците за добър летен сезон май ще се сбъдне 🙂

 

Не точно новина, но може да е полезно: с кода JUNI21 има 25% намаление на билета за басейна Laugarvatn Fontana (https://www.fontana.is/) през месец юни.

 

IMG_9581.JPG.503b27dc5feb1e773e76943939902258.JPG

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
преди 4 часа, Kiio каза:

Тии ми направи деня , момичееее ❤️❤️❤️❤️. Благодаря тиии

Радвам се 🙂 Но имай предвид, че за момента само ги подготвят тези промени, официално ще бъдат пуснати наредби от министрите сигурно по-близо до датата. Ако има промяна, ще пиша отново. Намерих една статия по темата на английски:

 

https://www.icelandreview.com/travel/iceland-to-stop-testing-vaccinated-travellers/

 

И още две интересни статии за новите работни места, които се откриват във връзка със засилването на туризма:

 

https://www.icelandreview.com/business/unemployment-rates-drop-as-tourism-industry-recovers/

 

https://www.icelandreview.com/travel/over-1000-jobs-added-at-keflavik-airport/

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Kiio каза:

Нещо ново има ли около премахването на тестовете за ваксинирани ? Не мога да намеря актуална информация 😕😀

Предполагам, че около 15-и юни ще има новини по въпроса, това им беше целевата дата за премахване на теста. Ако има нещо преди това, ще ъпдейтна темата 😉 

Връзка към мнение
преди 7 минути , Kiio каза:

Аз пак да нахалствам 😀, нещо ново има ли , летим на 17-ти и много ми се ще да отпадне тоя пср на летището 😕😀

Може да проверяваш в този сайт по няколко пъти на ден, обикновено доста бързо превеждат новините на английски: https://www.icelandreview.com/ Аз не съм пуснала ъпдейт, защото в една статия казаха, че ще отпадне от 15-и, а в друга статия писаха, че ще отпадне на 1-ви юли и не знам кое е вярното. Най-вероятно утре ще пуснат официално изявление. Иначе имай предвид, че 17-и е национален празник и много магазини и заведения може да са затворени или с намалено работно време и изобщо някои неща да не функционират този ден. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 14.06.2021 г. в 17:31, Kiio каза:

Благодаря на информацията. Ще следя какво се случва и ще имам предвид, че пристигаме по време на празник 😀

За съжаление все още не мога да намеря официално инфо за тестовете при пристигане, но ти ще може да ни кажеш какво се случва 😉 Исках да ти обърна внимание, че до края на месеца ще има студена вълна, снощи е била най-студената юнска нощ от 43 години насам, така че си подгответе топли дрехи. Освен това на север и в Източните фиорди може да има сняг и е добре да проверявате пътната обстановка всеки ден. Малко инфо ако ще ходите на вулкана: пътека А беше залята от лава преди 2 дни, сега може да се ползва пътека В, която обаче е доста по-трудна и стръмна. В момента работят над нова пътека, може да е готова скоро. Лек път и да си изкарате страхотно! 🙂

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Върнахме се снощи. Всичко беше ненормалноо ❤️. Правят пср за тяхна сметка на летището, пращат ти смс, че си карантина ( обикновенно не повече от 5 часа) . Приятелят ми пита служителката на летището: “ Наистина ли трябва да си седим вкъщи и нищо да не правим в Исландия? “ и тя му каза “ Правете каквото си искате, само не се събирайте с много хора “ и така за тия 5 часа ядохме и напаразувахме от бонус храна за 9 дни 😀😀😀. Тъкмо излизахме за вулкана и ни пратиха смс с негативните резултати. 

  • Харесвам 6
  • Браво 2
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

От 26-и юли влизат в сила нови правила за пристигащите в Исландия - ваксинираните пътуващи трябва да представят негативен антигенен или PCR тест, не по-стар от 72 часа. Неваксинираните пътуващи трябва да направят общо три теста + 5 дни карантина. Промяната е заради увеличението на новите случаи през последните седмици, въпреки че над 250.000 души са вече напълно ваксинирани.

 

Друга неприятна новина е повишението в цените на колите под наем. Оказва се, че компаниите са продали голяма част от автомобилите по време на пандемията и сега не могат да отговорят на голямото търсене, тъй като туристическият сезон е по-силен от очакваното. През май туристите са били 14.000, през юни - 43.000, а през юли са започнали да пристигат по 10.000 на ден. 

Относно вулкана - след като лавата заля по-лесната пътека А, сега има две възможности за хайк. Пътека B е по-стръмна и отнема 3-4 часа в двете посоки. Пътека С е лесна, около час в двете посоки и стига до Nátthagi, където се излива т.нар. река от лава. От това място може да се отиде до Langahrygg за изглед, около час-два в двете посоки. Аз последно ходих в началото на юни по пътека А и не знам какво се вижда в момента от другите места. Обикновено от Reykjavík Grapevine правят видеа с новини от вулкана, където може да проследите какво точно се случва. 



6058EF3E-B364-4C27-8574-396BE622E750.jpeg.77c7d4f5792b8e0916fefb2d9a869695.jpeg

  • Харесвам 10
  • Шок 1
Връзка към мнение

От утре Исландия най-вероятно минава в списъка с “червени държави” и това ще се запази през следващите две седмици - дали малко затегнатите мерки ще дадат резултат, предстои да разберем. Какви са новите ограничения в страната: басейните ще работят с капацитет 75%, маските са задължителни на закрито, лимит от 200 човека за събирания и спазване на 1 метър дистанция, а заведения и ресторанти трябва да затварят в 23:00 часа.

 

През август в Хусавик ще отвори музей, посветен на Евровизия (за любовта на исландците към музикалния конкурс съм споменавала в другата тема). Разбира се, филмът на Нетфликс Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga също допринесе за истерията в и по Хусавик 🙂 Създателят на музея е и създателят на Exploration Museum (който пък в голямата си част е посветен на астронавтите от мисиите Аполо, тренирали близо до града през 1965 и 1967), а музеят ще се намира до новооткрития бар Ja Ja Ding Dong (за тези, които са гледали филма).

 

И тъжната новина от тази седмица е, че тялото на исландския алпинист John Snorri е било открито на К2, където той изчезна с пакистанеца Али Садпара и чилиеца Хуан Пабло Мор на 5-и февруари - денят, в който става и злополуката с Атанас Скатов. Изчезването на алпиниста предизвика горещ дебат в Исландия (донякъде подобен на този в България), най-вече защото John Snorri има шест деца 😔
 

21E633C2-6498-410F-9344-148F4A9DE917.jpeg.b445ceb405129b6b5d963cd10b097e4f.jpeg
 

Update: От ECDC днес са определили, че Исландия за момента все още остава “оранжева зона”.

  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Нещо 🙂 което ми направи много интересно впечатление 😊 По-малко работа за същите пари, ето в коя държава.

Това прави хората не само по-доволни, но и по-продуктивни. Но не всички успяват да постигнат по-добър баланс между свободното време и професията.

r-orig-orig-vdyhnovenite-dmitri-stefanov-islandiia-vik.jpg.714e7e537bc37f4e97443481026384b5.jpg

Цели 86% от исландците вече работят с 5-6 часа по-малко на седмица - за същата заплата. Това ги прави не само по-доволни, но и по-продуктивни. По всичко изглежда, че скоро Исландия ще въведе 4-дневна работна седмица.

В петък на обяд не се случва почти нищо в кметството на исландската столица Рейкявик. В атнтидискриминационната служба началникът на отдела Ана Кристинсдотир казва, че от миналата година на всеки от служителите е разрешено да работи с 5 или 6 часа по-малко, разказва "Дойче веле" в репортажа си.

"Данните показват, че хората са в състояние да работя т по-малко и едновременно с това да изпълняват същите задачи. Те използват това време със семействата си, срещат се с приятели, а в по-редки случаи - и за повишаване на квалификацията си", казва Гудмендур Харалдсон, автор на изследването.

 

За повече инфо цък.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към мнение
преди 8 часа, Иван Попов каза:

Нещо 🙂 което ми направи много интересно впечатление 😊 По-малко работа за същите пари, ето в коя държава.

Това прави хората не само по-доволни, но и по-продуктивни. Но не всички успяват да постигнат по-добър баланс между свободното време и професията.

r-orig-orig-vdyhnovenite-dmitri-stefanov-islandiia-vik.jpg.714e7e537bc37f4e97443481026384b5.jpg

Цели 86% от исландците вече работят с 5-6 часа по-малко на седмица - за същата заплата. Това ги прави не само по-доволни, но и по-продуктивни. По всичко изглежда, че скоро Исландия ще въведе 4-дневна работна седмица.

В петък на обяд не се случва почти нищо в кметството на исландската столица Рейкявик. В атнтидискриминационната служба началникът на отдела Ана Кристинсдотир казва, че от миналата година на всеки от служителите е разрешено да работи с 5 или 6 часа по-малко, разказва "Дойче веле" в репортажа си.

"Данните показват, че хората са в състояние да работя т по-малко и едновременно с това да изпълняват същите задачи. Те използват това време със семействата си, срещат се с приятели, а в по-редки случаи - и за повишаване на квалификацията си", казва Гудмендур Харалдсон, автор на изследването.

 

За повече инфо цък.

Аз също от януари работих с 4 часа по-малко на седмица - удобно е, защото ти дава възможност да си свършиш разни други неща в работно време, но в този ден останалите колеги са по-натоварени (съответно те като са с намалено работно време, ти имаш повече задачи). Но на места, където има достатъчно служители да се покриват би било супер и като цяло е добра идея. 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

След няколко месеца без всякакви противоепидемиологични (ъъъ, не само исландските думи са трудни 😆) мерки, включително без маски, рестрикциите в Исландия се завръщат, след като в последно време имат по 160-190 случая на ден. Все пак високият процент ваксинация работи от гледна точка на починали - от септември насам май само един човек е починал, а четирима са в критично състояние (общо 15,321 регистрирани случая и 34 жертви на вируса, по-голямата част от които бяха възрастни хора в началото на пандемията). В момента ваксинират деца над 12 години и слагат трета доза на хора над 60 години. Както обикновено, мерките ще се преразгледат след около месец, но не мисля, че ще засегнат пътуващите чак толкова: маски ще се носят отново на закрито, капацитетът на басейните пада на 75% и ресторантите и баровете трябва да затварят в 22:00 часа. За присъствие на събития с над 500 човека ще се изисква бърз тест. При посещение на заведения се оставя име и телефон за връзка, но не знам дали искат да се покаже сертификат за ваксинация на входа (трябва да попитам някой приятел и да ъпдейтна). 

 

За съжаление една тъжна новина - китайска туристка е била завлечена от вълните на плажа Рейнисфяра преди два дни и не са успяли да я спасят. Била е с група и екскурзовод, когато вълните са започнали да заливат плажа, но не се е изтеглила навреме. Това е пореден случай на този плаж и основното правило е, че след първата вълна, която рязко навлезе навътре, човек трябва по най-бързия начин да напусне, защото всяка следваща вълна е по-силна и бърза. На нас ни се случи през 2013 година, когато за пръв път бях в Исландия - последните от групата бяха с мокри обувки, след което от площадката над плажа наблюдавахме как за няколко минути вълните покриха всичко. 

 

Вулканът в последно време не е особено активен, т.е. той си е активен, но не се виждат изригвания както преди. За сметка на това обаче северните сияния тази година са започнали по-рано и са страшно силни. Очертава се целият сезон да е много добър откъм активност. 

 

За финал нещо забавно - реклама от Inspired by Iceland с намигване към Марк Зукърбърг и неговата Metaverse, която съвсем не е по-добра от Icelandverse:

 

 

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Исландците минаха 200 нови случая на ден и CDC ги сложи в червения списък - те така или иначе скоро въведоха нови ограничения, така че ще видим дали ще се отрази на туризма. И като споменах туризъм, днес се появи новината за нова, огромна ледена пещера, която наскоро е била открита в един от аутлет глетчерите на Langjökull и вече се предлагат турове в нея. Повече инфо на английски и снимки може да видите тук: https://icelandmonitor.mbl.is/news/nature_and_travel/2021/11/16/enormous_ice_cave_discovered_in_iceland/

 

Главното събитие от 16-и ноември обаче е Денят на исландския език (Dagur íslenskrar tungu), който се празнува от около 25 години. Датата не е избрана случайно: на този ден през 1807 година е роден Jónas Hallgrímsson - любимият поет на исландците и деец в движението за независимост. По този повод излезе много симпатично видео, в което статуята на поета е оживяла и се разхожда из Рейкявик, удивлявайки се на прогреса, който вижда. Споделям видеото, може би има възможност за автоматични субтитри:

 

 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
На 12.09.2021 г. в 23:51, DenitsaS каза:

Аз също от януари работих с 4 часа по-малко на седмица - удобно е, защото ти дава възможност да си свършиш разни други неща в работно време, но в този ден останалите колеги са по-натоварени (съответно те като са с намалено работно време, ти имаш повече задачи). Но на места, където има достатъчно служители да се покриват би било супер и като цяло е добра идея

Извинявай, това цитиране съм го пропуснал. 

 

Явно и в Б-я трябва да се помисли в определени сфери за 4 часа по-малко да се работи. 😉

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

В последните месеци като че нямаше много новини от Исландия, а и сега ми е по-трудно да ги следя, но все пак ето няколко от по-интересните неща в края на годината: 

 

След три месеца без изригвания, вулканът Fagradalsfjall беше обявен за неактивен. Става въпрос обаче само за големия кратер - самата вулканична зона е все още активна, магмата продължава да се движи и в последните дни имаше доста земетресения, което може да доведе до ново изригване, но на друго място, а не непременно от същия кратер (като и тази възможност не е изключена). Затова и в момента не се препоръчва ходенето до вулкана - не може да се предвиди кога, дали и къде точно магмата ще избие на повърхността. Отделно лавата не е напълно застинала и все още може да има отровни газове, така че преди да ходите до вулкана, трябва да се проверят условията за конкретния ден. Другите големи вулкани като Hekla и Grímsvötn също дават знаци за пробуждане, така че и 2022 може да е интересна (тези двата обаче изобщо не са безобидни като последния вулкан и ако има голямо изригване, е възможно трафикът в небето отново да спре). 

 

Като навсякъде, и в Исландия имаха рекорден брой случаи за един ден - около 960 - и изобщо много случаи на омикрон в последната седмица. Заведенията и басейните пак са с капацитет от 50%, като първите могат да работят само до 22 часа, и всички са с маски на закрито. Но като цяло рестрикциите отново не са много строги и ако пътувате там в следващите месеци, едва ли ще ви обърка плановете съществено. Иначе исландците в момента ваксинират деца от 5 до 11 и слагат бустерни дози на всички, за тях ваксинацията е по-важна от прекалено строгите мерки. Хората не са спряли и да пътуват, наскоро имаше статистика, че през 2021 година всеки трети исландец е бил на почивка в чужбина.

 

Не точно новина, но напомняне защо да сме внимателни, когато пътуваме в Исландия. Преди време имаше въпрос във форума дали и как може да се посети ледена пещера самостоятелно, на което аз отговорих, че не е препоръчително по няколко причини. Сигурността е една от тях и за пример слагам снимки, споделени от гид, който води групи до глетчера Sólheimajökull. Оказва се, че на това място има сравнително лесен достъп до ледена пещера (не кристална само от лед, а пещера с лед), която обаче не е обезопасена и пригодена за турове и съответно има забранителна табела. Въпрос на късмет е било, че се е срутила, когато никой не е бил там. Разбира се, такова нещо може да стане и докато си в пещерата с гид, но те поддържат постоянна връзка по радиостанции и в случай на нужда, помощ ще дойде. Слагам и текста, който е написал той: 

 

If you're reading that, it's probably because you are interested to hear the story behind those shots, so, hopefully, you will enjoy it: The idea is simply to share a bit of my experience over the last months here, working as a glacier guide on one of the most accessible outlet glaciers in Iceland: Sólheimajökull. It literally takes 15 minutes to walk by yourself from the carpark to enjoy what might be your first encounter with a glacier. Once there, you will find signs (see attached picture in comments) asking you to not to go any further... Since this "cave" appeared back in October, we, as guides, have been asking people to get out of it pretty much every single day (not counting the multiple times I met geniuses walking ON the glacier without any equipment). Really, this post is just another post to bring awareness, Iceland (and Nature is general) is not Disneyland, accessible doesn't mean safe. If you happen to be traveling here by yourself, please read the signs, they are your friends and are there for a reason. About the pictures: the first one was taken on the 11th of November, the second one two days ago, on the 18th of December. Luckily the cave collapsed overnight and no one was there at that time. Most of the people I've been telling off, have been answering me : "I'm just taking a last picture"... "A last picture" yeah, sure.. Think about it next time. Enjoy and respect Mother Nature! Stay safe out there 🤙🏻

 

2A4DE3E6F507164C2FADEFC646D88C4431BB338558F4EC6CDB6E156FDA3BF170_713x0.jpeg.c2154f64583c04f839ea3ff3ee816ff0.jpeg

 

И аз бих завършила в същия дух: пазете се и имайте една безаварийна нова година с поне едно пътуване, а защо не и до Исландия 🙂🍀

 

p.s. И все пак ми се искаше да завърша с нещо по-приятно от новини за вируси или срутени пещери, та се сетих за нещо, което прочетох наскоро - проект за нов луксозен басейн и спа, този път в селцето Garður на полуостров Рейкянес. Името ще е Mermaid Geothermal Seaweed Spa и както си личи от него ще се предлагат спа процедури с водорасли. Частта с басейните няма да е много голяма, но пък ще има гледка тип infinity pool. Предприемачът вече е спечелил солидна сума по проект за развитие на полуострова, но все още се търсят инвеститори. За селцата в тази част съм писала в темата с разказите - много са идилични и има няколко интересни неща, които да се видят, но остават в обратна на Рейкявик посока, ако се тръгва от летището и така повечето хора не стигат до тях. Предполагам, че басейнът би привлякъл ако не голям брой туристи, то поне доста исландци. Ето и как изглежда проектът:

 

1314518.jpeg.bd63352b7b5c3b12948af33ced1008ad.jpeg

  • Харесвам 9
  • Благодаря 3
Връзка към мнение
преди 13 часа, DenitsaS каза:

И аз бих завършила в същия дух: пазете се и имайте една безаварийна нова година с поне едно пътуване, а защо не и до Исландия 🙂🍀

 

Ако не бях взел билети за Шотландия бих дошъл до Исландия това лято. 😊

Ама нищо де, живи и здрави ще дойда да погледам северното сияние, ако имам късмет разбира се, но не знам дали началото на април е подходящо времето за сиянието.... 😉

Ако не пък през лятото на 2023 година ще направя една обиколка, просто Исландия и Лапландия са ми на сърцето. 🥰😍

А дано и този covid си замине час по-скоро. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 16 минути , Иван Попов каза:

просто Исландия и Лапландия са ми на сърцето.

Недей бе, Ванка... Не си го причинявай! И двете са много гадни... Не питай старИло, а патИло! :laugh:

 

П.С. Не ме слушай! Шегувам се... 🙂 Прекрасни са и двете и ти пожелавам да отидеш и после да разказваш, че и ние да се връщаме  там чрез разказите и снимките на другите 🙂

  • Благодаря 1
  • Смея се 3
Връзка към мнение
преди 1 час, Иван Попов каза:

Ако не бях взел билети за Шотландия бих дошъл до Исландия това лято. 😊

Ама нищо де, живи и здрави ще дойда да погледам северното сияние, ако имам късмет разбира се, но не знам дали началото на април е подходящо времето за сиянието.... 😉

Ако не пък през лятото на 2023 година ще направя една обиколка, просто Исландия и Лапландия са ми на сърцето. 🥰😍

А дано и този covid си замине час по-скоро. 

Значи тъй, а! На нас пращаш оферти за Перу, а ти подмолно ги мислиш Исландии, Шотландии, Лапландии 😄😉 

Както казваше един легендарен спортен коментатор: "Съдията!... Не си прав!" 😛 

  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 3 часа, chandni каза:

Недей бе, Ванка... Не си го причинявай! И двете са много гадни... Не питай старИло, а патИло! :laugh:

 

Да не си го причинявам, нали 😃 и аз така мисля 😆

 

 

преди 3 часа, chandni каза:

П.С. Не ме слушай! Шегувам се... 🙂 Прекрасни са и двете и ти пожелавам да отидеш и после да разказваш, че и ние да се връщаме  там чрез разказите и снимките на другите 🙂

Сърдечно ти благодаря! 🙂

Когато отида ще разказвам. 😉 

Много е хубаво човек, когато е бил 😊 и после като гледа снимките на друг, да си спомня за мястото, та да се сеща и за спомените си. 😉

 

 

Преди 1 час, master_of_germs каза:

Значи тъй, а! На нас пращаш оферти за Перу, а ти подмолно ги мислиш Исландии, Шотландии, Лапландии 😄😉 

Както казваше един легендарен спортен коментатор: "Съдията!... Не си прав!" 😛 

Тъй тъй 🤣

Вие си ходете на юг, а аз на север :girl_witch:

  • Харесвам 1
  • Шок 1
  • Браво 2
Връзка към мнение
преди 4 часа, Иван Попов каза:

Ако не бях взел билети за Шотландия бих дошъл до Исландия това лято. 😊

Ама нищо де, живи и здрави ще дойда да погледам северното сияние, ако имам късмет разбира се, но не знам дали началото на април е подходящо времето за сиянието.... 😉

Ако не пък през лятото на 2023 година ще направя една обиколка, просто Исландия и Лапландия са ми на сърцето. 🥰😍

А дано и този covid си замине час по-скоро. 

И аз ти пожелавам да сбъднеш и двете дестинации в най-скоро време! През април обаче е малко на кантар за сиянията, най-сигурно е през зимните месеци. А лятото винаги е добра идея за обиколка на Исландия, белите нощи са вълшебни! Шотландия обаче също е много, много хубава дестинация, ако пък имаш възможност да отидеш до някой от островите като Оркни например, то пейзажът е много подобен на южния бряг на Исландия, да не говорим колко са свързани двете места като история, език и ДНК. Важното е пътувания да има, а дали са нови или добре познати места, това вече е второстепенно 🙂 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към мнение
На 31.12.2021 г. в 18:45, DenitsaS каза:

И аз ти пожелавам да сбъднеш и двете дестинации в най-скоро време! През април обаче е малко на кантар за сиянията, най-сигурно е през зимните месеци. А лятото винаги е добра идея за обиколка на Исландия, белите нощи са вълшебни! Шотландия обаче също е много, много хубава дестинация, ако пък имаш възможност да отидеш до някой от островите като Оркни например, то пейзажът е много подобен на южния бряг на Исландия, да не говорим колко са свързани двете места като история, език и ДНК. Важното е пътувания да има, а дали са нови или добре познати места, това вече е второстепенно 🙂 

Сърдечно ти благодаря! 😊

Ами може да е началото на април, иначе няма как да стане, или за някоя Нова година. 

А за обиколка през лятото, става наистина много добра идея. 

 

За Шотландия все още не съм умувал къде и какво да правя, ами Вие ще помагате с маршрута 😊 Но повече от два дни няма да остана в Единбург, със сигурност ще е по островите нагоре. Аз маршрутът ще го пусна във форума. 

За мен ще са нови тези места. Дори да кажа, че като казах преди няколко дни на едни приятели от Норвегия, че ще ходя в Шотландия през това лято, а не при тях в Норвегия, те ми се насърдиха малко. 🙃 Ама нищо де и до фиорди в Норвегия ми се ходи. 😊 Та и тях няма да ги пропусна 🤩

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.