Прескочи до съдържание

Усещане за общество в magelanci.com - анкета


Препоръчани мнения

Ето може би по-добър пример - аз следях новините от Йемен, когато вие ходихте там. Търсих и новини за Йордания, когато Roje имаше проблеми.

 

Приема ли се за загриженост?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Въпросите са много относителни, нека да не навлизаме в детайли. Всеки може да ги разбира по своему . Не мисля , че трябва да коментираме с кой знае какви подробности чуждото мнение, най-малко защото можем да сме разбрали въпроса по различен начин, от което следва и различен отговор. Пък и всеки си има мнение.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Странни резултати.. кой не си изкарва добре с хора от форума, не задоволява някаква потребност тук, но чете и губи време да попълва анкета? 

 

Не виждам нищо странно ... те хората са различни - с някой си изкарваш добре, с други не чак толкова....

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като стана дума за загриженост се сещам за следния случай: Дамата, която пътуваше в Тайланд с дъщеря си и на която откраднаха документите и парите.

Тогава не само бяха съпричастни някои, но търсиха и даваха съвети, даже бяха готови да резервират хотел и изпратят пари...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Излиза , че 110 човека  не са били искрени. Аз се съмнявам.

 

86, а не 110. И не казвам, че не са искрени. В случая бих казал, че тълкуват разширително въпрос формулиран по този начин...

Аз, за съжаление, съм пропуснала анкетата. Си мисля, обаче, че специално по тази точка не си особено справедлив. Наблюдавала съм неведнъж (и смея да твърдя участвала в) актове на сериозна взаимопомощ - и онлайн, и офлайн, която идва от загриженост - не виждам друг мотив. Иначе няма как всичко да се харесва на всички... 

 

Вече писах по-горе, но нека отново щом се налага. В подобна анкета въпрос дали "Членовете на обществото са загрижени един за друг" няма място, защото води до изкривяване на резултатите поради различно тълкуване на самия въпрос...

Връзка към коментар

Ето може би по-добър пример - аз следях новините от Йемен, когато вие ходихте там. Търсих и новини за Йордания, когато Roje имаше проблеми.

 

Приема ли се за загриженост?

Да, това категорично е загриженост за човек, който познаваш лично или виртуално. Обаче колко сме хората от форума, които се познаваме и колко са членовете му. И дали 60, 70 човека спрямо 3000, нямам идея колко точно наброяваме, са достатъчно представителна извадка, за да говорим за загриженост към обществото. Въпрос на тълкуване.

В моя живот има по-важни приоритети от пътуванията. Грижа, доверие не раздавам ей така, нито приемам от всеки, сигурно е от ЕГНто.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Другарю Дюк, ти си готов да бъдеш наш водач, ако наистина не си загрижен за нашето общество :P . 

 

 

 

Достатъчно е само да ми се подчинявате и да спазвате партийните повели... :lol:

 

Останалото на практика потвърждава написаното от мен по-горе. Очевидно говорим за погрешно формулиран въпрос, който води до различни тълкувания... ;)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Duke, както Lindt може би трябва да ограничи понятието за небходимост, може би трябва да ти да разшириш понятията за загриженост и общество :)

 

Далеч съм от мисълта, че повлияваме други онлайн форуми, например тези на kaldata, но не мисля, че такъв буквализъм е необходим. Ако допуснем, че хората харесващи организирани екскурзии са общество, различно от това тук, дали на тях не им влияем? 

 

За загрижеността мога да дам и аз примери, ама не искам да е публично :)

 

 

Достатъчно е само да ми се подчинявате и да спазвате партийните повели... :lol:

 

Останалото на практика потвърждава написаното от мен по-горе. Очевидно говорим за погрешно формулиран въпрос, който води до различни тълкувания... ;)

 

Не е погрешно форумилиран, а хлабаво зададен, и да, различни тълкувания са възможни. И всичките въпроси са такива. Очевидно в твоя случай, тълкуванието на останалите е много по-различно от твоето, но то нали за това е анкета. Подобни резултати се очакват навсякъде, където има дори минимален субективизъм.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

За мен е особено важно да разбера какво са имали предвид онези 103-ма, които са гласували положително на въпроса "Това общество може да влияе на други общества"


Duke, както Lindt може би трябва да ограничи понятието за небходимост, може би трябва да ти да разшириш понятията за загриженост и общество :)

 

 

Георги, говорим за очевидни неща. Макар и в условията на живот във виртуалното лицемерие, добре е да запазим неопетнена изгражданата с хилядолетия човешка ценностна система. Взаимопомощ и загриженост са категорично различни понятия и не бива да се смесват, освен ако не копираме модела на социалните мрежи... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз мисля, че така "хлабаво зададени" въпросите не водят до сериозни резултати. Тълкуванията са в твърде широк диапазон. Пак ще спомена въпроса:

"Когато имам проблем, мога да разговарям с членовете на общността"

Ако въпроса се отнасяше до проблем свързан с пътуване, щях да отговоря съвсем различно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Като стана дума за загриженост се сещам за следния случай: Дамата, която пътуваше в Тайланд с дъщеря си и на която откраднаха документите и парите.

Тогава не само бяха съпричастни някои, но търсиха и даваха съвети, даже бяха готови да резервират хотел и изпратят пари...

 

Mary, да, и аз точно за този казус се сетих първо като прочетох въпроса за загрижеността! И въз основа на него (и не само - има още много примери) оставам с впечатлението, че да, членовете на обществото са загрижени един за друг - може да не се отнася за всички членове, и нивото на загриженост да варира, но като цяло (и без да навлизам в подробности за това що е то загриженост) - да. 

Редактирано от MCC
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За мен е особено важно да разбера какво са имали предвид онези 103-ма, които са гласували положително на въпроса "Това общество може да влияе на други общества"

 

Ами аз като един от тези да се опитам да си формулирам позицията:

Преди този форум съм писала на разни други места и съм била дразнещ хейтър. Тук от самото начало обстановката ми се стори различна. Много хора жертват личното си време без комерсиална цел, за да се движи форумът в определена посока. Магеланци е нещо като хоби и всеки би трябвало да е тук за удоволствие. 

Приех го, свикнах, хареса ми и се стремя да не обиждам никого и да не създавам много работа на модераторите. Така де, мисълта ми беше, че тази среда ми допадна и сега очаквам навсякъде хората да се държат уважително с другите, а аз се стремя да бъда толерантна. 

Понеже всички имаме и други интереси и може би пишем и другаде, допускам, че това място може да ни е променило и на свой ред ние да влияем и в други социални кръгове. 

Така де, хората все повече пътуват, все повече четат и дори да не участват активно, ние им влияем на преживяванията, на мисленето и на свободното време. Какво отражение има в другите групи, в които членуват, не мога да знам. 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Георги, говорим за очевидни неща. Макар и в условията на живот във виртуалното лицемерие, добре е да запазим неопетнена изгражданата с хилядолетия човешка ценностна система. Взаимопомощ и загриженост са категорично различни понятия и не бива да се смесват, освен ако не копираме модела на социалните мрежи... ;)

 

Просто ще си позволя да не се съглася. Защото имам конкретни примери за взаимопомощ и загриженост, тръгнали от тук и минали отвъд границата на "виртуалното лицемерие". Ама всеки по различен начин ги чувства нещата, няма смисъл да си тежим само на собствената камбанария. 

 

 

Аз мисля, че така "хлабаво зададени" въпросите не водят до сериозни резултати. Тълкуванията са в твърде широк диапазон. Пак ще спомена въпроса:

"Когато имам проблем, мога да разговарям с членовете на общността"

Ако въпроса се отнасяше до проблем свързан с пътуване, щях да отговоря съвсем различно.

 

Очевидно въпросите са общи, защото проучването не е адаптирано за форум за пътувания, че въпроса да е зададен абсолютно конкретно в десетката. Лично за мен се има точно това предвид - нашите дискусии са свързани предимно с пътувания, така че е логично въпроса да таргетира точно това.  Но всеки го приема различно, ако някой има проблем, че шефа не му вдига заплатата, едва ли е тук мястото да получи съчувствие, но не мисля и че някой го очаква от нас или, от което и да е друго онлайн общество, освен ако не говорим за форум на работодатели и служители :) 

 

И да, това създава известно изкривяване и резултатите трябва да се приемат с доза скепитицизъм. Но не е и тотално да се игнорират. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всичко това означава, че не обществото е повлияло на друго общество, а е повлияло на твоето усещане за виртуално общество, което е коренно различно... ;)

 

 

Приех го, свикнах, хареса ми и се стремя да не обиждам никого и да не създавам много работа на модераторите.

 

Егоистка! А се кефиш когато други им създават главоболия, нали? :lol:


Просто ще си позволя да не се съглася. Защото имам конкретни примери за взаимопомощ и загриженост, тръгнали от тук и минали отвъд границата на "виртуалното лицемерие". Ама всеки по различен начин ги чувства нещата, няма смисъл да си тежим само на собствената камбанария. 

 

 

Ама ние от частни случаи вадим общи заключения или се опитваме да водим рационален диалог на база анализ на резултатите от анкетата? Щото ако е първото, аз също ако се замисля мога да изредя случаи в които членове на форума са проявили към мен загриженост, извън обичайните форми на взаимопомощ. Идеята ми беше друга, но очевидно е по-добре да се остане само идея... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всичко това означава, че не обществото е повлияло на друго общество, а е повлияло на твоето усещане за виртуално общество, което е коренно различно... ;)

 

 

Егоистка! А се кефиш когато други им създават главоболия, нали? :lol:

Ама ако повлияе на очакванията на много хора от виртуалните общества, самите общества ще трябва да се променят и съответно ще сме повлияли.

За егоизма си прав  ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ама ако повлияе на очакванията на много хора от виртуалните общества, самите общества ще трябва да се променят и съответно ще сме повлияли.

За егоизма си прав  ;)

 

Е, това първото вече е утопия в стил Джордж Оруел, а пък второто - потвърждение на отдавна поставена диагноза... :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За мен магеланци не е място, в което да си губя от ценното ми време и да си чатя. Аз лично не бих участвал, в което и да е виртуално общество, в което не виждам перспектива.

 

Според мен в сферата на пътешествията магеланци има влияние в България. И то има как да се измери. Странно е да си мислим, че сме затворен тесен кръг от хора.

 

Имам приятели, които четат магеланци без да са регистрирани. И от тяхна гледна точка в магеланци има знаещи хора. Това го споделям като тяхно впечатление.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

И аз смятам, че доста сериозна стана дискусията. Направих си труда да прочета всички мнения отначало и стигнах до извод, че повечето хора поддържат много сходни мнения, макар и с различни думи.

Например за понятията "загриженост" и "взаимопомощ". Ако проверите значенията им в тълковния речник, може и да откриете известни разлики. Но аз бих ги определила по един начин - когато те е грижа за някой човек /когото дори може да не познаваш/ и искаш да му помогнеш, ти отделяш от времето, емоциите си, полагаш усилие и му подаваш ръка, а той се чувства по-силен и уверен.

Когато говоря с някой приятел за сайта,  първото нещо, което казвам, не е че получавам точни съвети или че успявам да почерпя нови идеи. Винаги започвам с това как всекидневно се изумявам от хората тук. Как някой нов магеланец пуска тема с конкретни въпроси, никой не го познава, не е приятелска услуга и въпреки всичко до час-два отговорите стават двуцифрено число. И те не са само за отбиване на номера, а с полезни съвети.

Затова смятам, че сме едно здраво и стабилно общество, за някои реално, за други виртуално, и се надявам да просъществува още дълго време.

И като човек, отговорил положително на въпроса дали можем да повлияем на други общества, да поясня, че за мен обществото не е абстракция, а сбор от индивидуалности. Ако аз, ти, той, тя и дори част от нас станат по-добри хора, по-информирани, по-знаещи, по-загрижени, по-полезни, ще принесем тези си нови емоции в другите общества, от които сме част, и бавно и постепенно ще ги променим.

Ако пък това ви прозвучи твърде идеалистично, вземете конкретен пример - както Георги каза за обществото на пътуващите организирано. Нима мислите, че няма преливане от него насам? Това не е ли промяна? 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.