Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте,

 

бистрото на Октогон, за което на няколко пъти е писано в темата, това ли е: Gastland Bisztró Oktogon

https://maps.app.goo.gl/y14keJ6Y1mgZbVvt6

защото специално за него дава "Затворено за постоянно".

Има ли еквивалент?

 

И относно корабчетата на градския транспорт, на сайта на BKK, като избера Boat, ми дава разписание само на линия D14, която като гледам е от единия до другия бряг на реката в някакъв район, доста далече от центъра на града:

https://bkk.hu/en/timetables/

https://maps.app.goo.gl/r6kdxFNT38sEfoa3A

Изобщо линия D11 и D12, за които говорите в темата, не излизат на сайта.

Някой знае ли нещо?

Връзка към коментар

Не знам дали е споменато вече в темата, но може да е полезно на някой.

Имах само 24 ч за това и избрах директният автобус от летището до центъра - 100Е. Пътува около 30-35 мин (поне почивните дни). Доста е начесто и реално почти не съм чакал. Имаше абтобус на спирката. Качвам се, сядам и след няколко минути тръгва.

Цената е 2100 форинта (10.67лв) като билета може да се плати с картата директно в самият абтобус (като в София), което е много удобно.

Със смяна ще е малко по-евтино, но и по-бавно.

Друг градски  транспорт не съм ползвал, защото бях избрал относително централно място за спане и така.

Редактирано от chandni
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Идвам да дам малко прясна информация за Будапеща:

ТРАНСПОРТ:

Експресният автобус 100Е от летището много се промотира (заради цената от 2200 HUF), включително приложението BudapestGO дава подвеждаща информация за алтернативата 200Е - че следващия е след 1 час и повече, което на практика не е вярно и 200Е върви много на често - през 10 минути.

Вариантът е Автобус 200Е от летището до Kőbánya-Kispest и после метро М3 до центъра. Връзката между двете линии е много удобна, навсякъде има стрелки и табели на свързващата спирка Kőbánya-Kispest. Комбинацията от двете линии може да се направи не само с 2 отделни билета от по 450 HUF, а има и билет за прекачване 30 мин: 530 HUF (2.70 лв); 90 мин: 750 HUF (3.80 лв). Според мен и 30-минутния върши работа, но за по-спокойно - 90-минутният за 750 HUF е отлична алтернатива на скъпия 100Е. Общото пътуване с прекачването е с не повече от 10 минути по-дълго, отколкото с експреса. Все пак, предвидете си добре времето до полета.

 

Не е за подцеянване и груповия билет - ако сте повече от 2-3 човека в група: 24-часов групов билет: 5000 HUF (25 лв) - важи за всички линии без 100Е и е от час до час, не за календарен ден. Ние основно ходихме пеша през останалите дни, но на последния ден си взехме групов билет и го ползвахме няколко пъти за няколко транспорта преди този до летището.

 

За дете над 6 г. се оказа, че се плаща - всички се пулеха, мислеха, чудеха (вкл. касиерки на касите на градския транспорт). В крайна сметка казаха, че до 14 г. е безплатно само за унгарските ученици. Или поне така твърдяха и не ми се разправяше. Контроли има често, така че си валидирайте билетите.

 

За влакът (влак H5 от гара Batthyány tér) до Szentendre ви трябват по 2 билета на посока! Един (450 HUF) в границите на Будапеща и още един (пак 450 HUF) - за 15 км. разстояние между последната спирка в рамките на града и Сентендре. Първият билет се валидира в перфоратор във влака (като старите перфоратори на хартиени билети в ГТ в София). Вторият просто го държите във вас за проверка, не се валидира. Първият билет отпада, ако имате някакъв вид карта (дневна и т.н.) за ГТ в Будапеща. Добавката до Сентендре е задължителна.

 

ДРУГА ИНФОРМАЦИЯ:

Навсякъде плащахме с карта.

Препоръчвам турските ресторанти - наричат се Kebab, така излизат и в google, но всъщност на място се предлага разнообразие от готвени ястия в тави пред вас, от които сипват щедри порции за на място или за вземане. Голяма порция ястие с месо с гарнитура булгур/ориз е между 2500 и 3200 HUF. Препоръчвам Kalvin Kebab, Chef 0210 Kebab.

Популярното във форума бистро Октогон не работи.

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.