Прескочи до съдържание

Будапеща за два и половина дни през ноември


lyusi

Препоръчани мнения

Здравейте. Може ли малко помощ. От летището мислим да хванем автобус E100 до последната му спирка Deák Ferenc tér M където ни се намира и апартамента. Можем ли да използваме single ticket на стойност 350 форинта или е необходимо да се купува по скъп билет, защото е от летището. За детето което е на 5 разбрах че не е необходим билет съгласно правилата.

 
 
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...
Галин Маргаритов

Здравейте ,аз съм нов в Магеланци и не съм сигурен тук ли трябва да пиша ,но още се ориентирам,за което се извинявам .Интересува ме месец януари ,февруари и март как са в Будапеща ,става ли за екскурзия ?Да уточня ние с моето семейство повече разглеждаме забележителности,музеи ,отколкото да стоим по кафета и ресторанти .

Връзка към мнение
  • 4 месеца по-късно ...

Здравейте! Имам нужда от помощ относно баните. Кои според вас си заслужават посещението и каква е ориентировъчната цена за посещение?

Освен това как може да се стигне от летището до центъра?

Връзка към мнение

Ползвал съм Бус 100Е. Спирката му е на изходът на терминал пристигащи 2А. Знам, че може да се ползва до Deak Ferenc ter, а това е много комуникативно място. Там се пресичат червената, синята и жълтата линии на метрото. Ползвал съм и 200Е до Kobanya-Kispest  и от там със метро. Напоследък ползвам такси но е скъпо. 700 HUF начална такса и 300 HUF на всеки километър. 300 HUF е 1 EUR.

Нискотарифните кацат на 2B, а "нормалните" на 2A.

За баните. Знам за Гелерт и Сечени. Сечени съм я виждал и ми хареса. Открих и други http://horeweek.com/vpechatlyavashtite-mineralni-bani-na-budapeshta-ot-ptichi-pogled/. Но нямам впечатление или мнение.

 

Връзка към мнение

По въпроса за баните била съм в Гелерт и Сечени. В Сечени беше голяма лудница, по-туристическа е и е отворена по до късно. На мен повече ми хареса в Гелерт - http://www.gellertbath.com/prices-location.php  Затваря в 20ч.

 

Връзка към мнение

Моля за мнение за детския Дворец на чудесата. Удачно ли е за 6 и 10 годишни, като се има пред вид, че не говорят унгарски и английски.

И още един въпрос, който предполагам е коментиран, но не мога да го намеря - Как стои въпроса с градския транспорт в неделя. Изчетох, че семейните карти не важат в неделя. А тогава какво - с билет ли?. Двама възрастни и две деца сме

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

Миналата година Декември месец бяхме там двама възрастни и две деца. Имам спомен, че дневните семейни билети важеха 24часа от часа на закупуване. Последния ни ден се падаше неделя и някак бяхме нагласили програмата сутринта да използваме билетите от предния ден докато важат да стигнем до зоологическата градина, Площада на героите, Замъка Вайдахуняд - общо взето изкарахме почти целия ден там. Като се стъмни пихме по едно греяно вино и наблизо имаше спирка на трамвай, който стигаше до хотела ни. Тогава платихме някакви единични билети, не помня по колко бяха.

 

До двореца на чудесата не отидохме, но нашите деца (на 7 и 11) бяха очаровани от Миниверсума. (там признавам, че и големите бяхме приятно изненадани, защото очаквахме да си загубим времето - но не ... 🙂 ) Другото, което допадна на децата, беше Тропикариума (малко далечко, но си струваше), а и прибирането от там комбинирахме с културна обиколка из Буда - Пещерата Гелерт, Статуята на Свободата, Цитаделата - беше вече тъмно и гледката към Пеща беше изумителна)

Връзка към мнение
На 5.11.2019 г. в 17:48, Ivan Todorov каза:

Ползвал съм Бус 100Е. Спирката му е на изходът на терминал пристигащи 2А. Знам, че може да се ползва до Deak Ferenc ter, а това е много комуникативно място. Там се пресичат червената, синята и жълтата линии на метрото. Ползвал съм и 200Е до Kobanya-Kispest  и от там със метро. Напоследък ползвам такси но е скъпо. 700 HUF начална такса и 300 HUF на всеки километър. 300 HUF е 1 EUR.

Нискотарифните кацат на 2B, а "нормалните" на 2A.

За баните. Знам за Гелерт и Сечени. Сечени съм я виждал и ми хареса. Открих и други http://horeweek.com/vpechatlyavashtite-mineralni-bani-na-budapeshta-ot-ptichi-pogled/. Но нямам впечатление или мнение.

 

Моята информация за цената на автобус 100Е е за 900 форинта. 

Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Може ли да споделите на кое казват "центъра " на Будапеща? Какво като храна трябва да се опита - четох че се препоръчва конкретно място Oktogon?  И кои дни са почивни по Коледа, визирам това ако взема 24 часова карта в кой ден мога да я ползвам за корабче?

Връзка към мнение
On 12/21/2019 at 7:35 PM, soniapro said:

Може ли да споделите на кое казват "центъра " на Будапеща? Какво като храна трябва да се опита - четох че се препоръчва конкретно място Oktogon?  И кои дни са почивни по Коледа, визирам това ако взема 24 часова карта в кой ден мога да я ползвам за корабче?

Не знам дали на площада на Героите му викат "центъра на Будапеща", както е казала patilana, но дори да е така, за мен той е леко встрани, т.е. нещо като широк център. Обикновено, когато отвориш някой град в Гугъл мапс, регионите в жълтичко са център. Не е задължително де, това са места с по-голяма посещаемост и съответно може да имаш нецентрални райони в жълто (като Студентски град в София), но може да ти е някакъв ориентир. Vörösmarty tér примерно е доста централен. Ако не си имал горното предвид  в своето питане, извинявай.

 

Други неща от тамошната кухня, за които се сещам, че може да опиташ, са паприкаш (https://en.wikipedia.org/wiki/Chicken_paprikash) и лангош (https://en.wikipedia.org/wiki/Lángos)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
На 21.12.2019 г. в 19:35, soniapro каза:

Може ли да споделите на кое казват "центъра " на Будапеща? Какво като храна трябва да се опита - четох че се препоръчва конкретно място Oktogon?  И кои дни са почивни по Коледа, визирам това ако взема 24 часова карта в кой ден мога да я ползвам за корабче?

На Октогон има много готини кръчми. Имаше една, Менза, която ми я беше препоръчана от местен, но не стигнахме до нея. 

Отсядал съм в района и бях много доволен.

преди 9 часа, patilana каза:

Центърът на Будапеща е площада на героите.

Добра идея е да си купите червен пипер - сладък и лют.

Бая встрани е, като Лъвов мост, но без "екстрите". 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
16 hours ago, patilana said:

Центърът на Будапеща е площада на героите.

Площадът на героите преди 100 години е бил в покрайнините града, но дори и днес е на 7 спирки с метрото от центъра. За центъра се смята 5-ти квартал, като площад Deák (там се срещат линиите 1, 2 и 3 на метрото) и площад Vörösmarty са двата централни площада.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
On 12/21/2019 at 6:35 PM, soniapro said:

И кои дни са почивни по Коледа, визирам това ако взема 24 часова карта в кой ден мога да я ползвам за корабче?

Тази година цялата седмица около Коледа са почивни дни, а тогава корабчетата не могат да се ползват с карта за градски транспорт. Билетът за корабчетата на градския транспорт е 750 форинта или около 2,3 евро. Има и други туристически корабчета, но те са значително по скъпи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 4 часа, Topfly каза:

Тази година цялата седмица около Коледа са почивни дни, а тогава корабчетата не могат да се ползват с карта за градски транспорт. Билетът за корабчетата на градския транспорт е 750 форинта или около 2,3 евро. Има и други туристически корабчета, но те са значително по скъпи.

Благодаря, на самите "спирки" около Дунава има ли автомати за купуване на билети?Мисля да хванем около Парламента до замъка Буда.

 

 

 

 

 

Връзка към мнение
Just now, soniapro said:

Благодаря, на самите "спирки" около Дунава има ли автомати за купуване на билети?Мисля да хванем около Парламента до Гелерт.

Билетите ги продават в бюфета на корабите.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
6 minutes ago, patilana said:

Благодаря  @Topfly, всичко е добре, когато свършва добре. Нещо бях нетърпелива , извинявай.🌺

Не знам защо трябва да се извиняваш? Просто пуснах едно уточнение за да не става объркване...

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
5 minutes ago, DimitarYanakiev said:

Здравейте! Заслужава ли си посещението на Парламента в Будапеща отвътре? 

1. Hungary (above). As Allan says, “This is it. This is the parliament. A legislative building without compare.” Gothic. Tick. Dome. Tick. Red. Tick. He also says it is “unutterably gorgeous inside too”, and I’ll take his word for it. 

 

The Top 10: Parliament buildings

https://www.independent.co.uk/voices/top-10-parliament-buildings-a9150666.html

 

Парламентът в Будапеща е една от най-красивите подобни сгради в света...Определено си струва да се види и от вътре...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • darinamarinova
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.