Прескочи до съдържание

Колко българи са посетили всички страни в света?


Препоръчани мнения

Здравейте! Ето че пак любопитството ми напира...:)

Чудя се колко ли българи са посетили всички страни в света, някой знае ли нещо по този въпрос?

Или пък кои са най-големите пътешественици през годините, бяхме споделяли за едни дами, но само това не е достатъчно.

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Доста интересен въпрос :) В исторически план се съмнявам някой българин да е успял да обиколи всички страни по света, най-малкото заради затруднените транспортни връзки, езикови бариери, финансова част и т.н.
От съвременниците ни има доста опити за обиколки с яхта, колело, пеша и др., но ми се струва, че те са по-скоро регионални/ континентални.  

Аз бих заложила на Домосед и Жоро Матеев като едни от българияте, посетили най-много страни  B)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Освен посочените Домосед и Георги Матеев, мен силно ме впечатли и този съфорумец.

Да не забравя и Симеон Идакиев, и Георги Милков...Акторьорът Владимир Пенев също е голям пътешественик.

Според мен е възможно да има някой българин, посетил всички държави, особено ако живее в чужбина, поради споменатите по-горе възможни пречки за останалите.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Освен посочените Домосед и Георги Матеев, мен силно ме впечатли и този съфорумец.

Да не забравя и Симеон Идакиев, и Георги Милков...Акторьорът Владимир Пенев също е голям пътешественик.

Според мен е възможно да има някой българин, посетил всички държави, особено ако живее в чужбина, поради споменатите по-горе възможни пречки за останалите.

Този съфорумец ме е впечатлил още с появата си. Очаквам освен снимки, да сподели с нас и разкази, особено за по- непознати кътчета. Моля!

Владо Карамазов, Дони, Мая Бежанска, Людмила Филипова - писателка. Но според мен всички са далеч от нашите най- видни магеланци.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Всъщност като се замисля мъжът на една наша братовчедка ми беше казал, че е бил обиколил всичките страни. Трябва пак да говоря с него. Трябва да видим и някои политици, те имат един малко по-различен достъп и възможности все пак...

Връзка към мнение

Само по себе си понятието "всички страни по света" е доста относително. Напълно самостоятелните, всепризнати и неспорни територии със сигурност са посещавани от много хова, вкючително и българи. За мен по интересно е , кой ще е първия съфоромец и кога?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Само по себе си понятието "всички страни по света" е доста относително. Напълно самостоятелните, всепризнати и неспорни територии със сигурност са посещавани от много хова, вкючително и българи. За мен по интересно е , кой ще е първия съфоромец и кога?

Залагам на Жоро Матеев :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Тук предъвквахме тази тема преди:

http://magelanci.com/topic/450-има-ли-страна-в-която-никой-от-форума-не-е-ходил/?p=50249

 

Уви, в това постижение всичко опира до начина на броене. Някои броят само признати държави, други броят територии .. Да не говорим за предимствата, които имат нашенците с чужд паспорт...

Иначе, Писъмцето си има блог и там разписва по-подробно. За нас е оставил снимките, които хич не са малко :)

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ще си позволя да споделя един младеж откритие на macf1an http://www.leeabbamonte.com/list-of-all-the-countries-in-the-world

Лично за мен беше много интересно, макар че не е сънародник.

Връзка към мнение

Начини за броене много. Някои имат смисъл, други не. Примерно този младеж от предния пост е броил Аляска (която е щат) за държава и цитира някакво число доста над 300, взето от някакъв клуб. Този клуб брои страни и територии.

 

Ако четем Уикипедия можем да видим малко по структурирана информация. Примерно Списък на страните казва, че има 194 признати държави и 12 непризнати. Освен това изброява още 52 територии разделени в четири различни категории. Английската версия (List of sovereign states) е малко по-различна. Там територии не се изброяват и има доста подробно описани критерии кое е държава. Бройката на страните е същата, но се цитира различно разделение - 193 страни членки на ООН, 2 наблюдателки (Ватикана и Палестина) и 11 непризнати.

 

За целите на тази дискусия можем да поставим числото 206. Ако случайно намерим повече от един човек минал през тия 206 те може да си ги мерят (страните, да не си помислите нещо друго) според някой от останалите списъци ;).

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Само по себе си понятието "всички страни по света" е доста относително. Напълно самостоятелните, всепризнати и неспорни територии със сигурност са посещавани от много хова, вкючително и българи. За мен по интересно е , кой ще е първия съфоромец и кога?

 

Относителността е не само в признатите и непризнатите държави и територии, а и във времето. Последните 25 години се появиха десетки нови независими и международно признати държави. Достатъчно е да си спомним за разпада на СССР, Югославия, Чехословакия. В Африка също се появиха нови държави. Други държави като ГДР изчезнаха...

 

Непризнатите територии със специален статут са още повече и по динамични.

 

Да обиколиш всички държави е възможно максимум за дадения момент.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Начини за броене много. Някои имат смисъл, други не. Примерно този младеж от предния пост е броил Аляска (която е щат) за държава и цитира някакво число доста над 300, взето от някакъв клуб. Този клуб брои страни и територии.

 

Aз лично мисля, че това е най-коректният начин, като при големите държави за отделна държава да се броят щатите, областите и т.н. плюс териториите със специален статут. Не е коректно някой да каже, че е бил в огромни държави, като САЩ, Канада, Индия, Австралия или Русия ако е бил в само един щат или област.

 

Има един сайт в който ти изчисляват колко процента от земното кълбо си посетил и много се изненадах, като видях резултата на една позната. Когато погледнах обаче сайта се оказа, че са и сметнали посещение на близо 20% от света само заради разходка за 3-4 дни до Москва.

 

Нормално е и задмосрските територии да се смятат също за отделни държави. Не мисля че посещението на Френска Полинезия трябва да се приравнява на едно посещение на Париж, а посещение на Фиджи да е отделна държава.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Мисля, че никога няма да се разберем последно колко са държавите :D Логично и пак ще изплува дискусията за валидиращото събитие.

На мен пък ми е по-интересно да чуя някои от баш пътешествениците ни тук с каква бройка на посетени държави са били примерно на 20/30/40/50 г. и в каква възраст са започнали активно да пътуват. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

В Африка също се появиха нови държави. Други държави като ГДР изчезнаха...

В Африка също има "изчезнали" държави и новопоявили се...  :) Днешна Танзания е от новопоявилите се, а името й идва от първите срички на изчезналите Танганайка и Занзибар.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 

Да не забравя и Симеон Идакиев, и Георги Милков...

 

 

И двамата не са посетили всички страни по света, по-голямата част от тях да, но не и всички. А и двамата са го признавали в ефир, че не са. Симеон Идакиев каза неотдавна, че мечтата му е да посети Френска Полинезия.

 

На този линк можете да слушате предаванията му "Един мъж, един микрофон" по БНР, има качени и стари предавания

http://bnr.bg/hristobotev/edin-myj-edin-mikrifon/broadcast

иначе в ефир е всяка неделя от 18ч по програма Хр. Ботев

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
На този линк можете да слушате предаванията му "Един мъж, един микрофон" по БНР, има качени и стари предавания

http://bnr.bg/hristobotev/edin-myj-edin-mikrifon/broadcast

иначе в ефир е всяка неделя от 18ч по програма Хр. Ботев

 

 

Веднага си го букмарквам. Една неделя го слушах в колата докато пътувах сам по подбалканския път. Мисля, че темата беше Виетнам и беше супер интересно.

 

Сори за oftopic-a.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Иначе, Писъмцето си има блог и там разписва по-подробно. За нас е оставил снимките, които хич не са малко :)

 

Може ли линк към блога му? :) Списъкът му е наистина впечатляващ. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мисля, че никога няма да се разберем последно колко са държавите :D Логично и пак ще изплува дискусията за валидиращото събитие.

На мен пък ми е по-интересно да чуя някои от баш пътешествениците ни тук с каква бройка на посетени държави са били примерно на 20/30/40/50 г. и в каква възраст са започнали активно да пътуват. 

Не че съм от баш най-пътешествалите...

Аз на 20 бях ходил 5 държави, на 30 в 10. Чак след 2006 започнахме да пътуваме. До тогава беше само мечта.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Колко българи са посетили всички страни в света?

 

При така зададен въпрос .

 

Отговора е - всеки българин ,който има компютър ,интернет и т.н. виртуално може да посети всяка страна (каквото и да се разбира под това)   по света .

 

:buba:

 

пък ,ако някой изброи колко са българите и колко са страните -здраве му кажи

Редактирано от theo
Връзка към мнение

Не че съм от баш най-пътешествалите...

Аз на 20 бях ходил 5 държави, на 30 в 10. Чак след 2006 започнахме да пътуваме. До тогава беше само мечта.

Oshko, при вас е забележително, че пътувате и с две 'малки' деца, дори и когато някое е 'на път' :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Да предложа нов вариант на бройкаджийство - колко дни си бил по собствена воля на път, от устрем и любопитство, плащайки за рисковете и глупостите си със собствената си гърбина, без значение дали из Перник или Науру/Гуам? Свободата, Панчо, свободата...  10% от съзнателните и воистина съзидателните ни дни под чертата са си дар Божи (записвам се с около 2000 мои засега). 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.