Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Във връзка с желанието на добри приятели за посещение на далечен Тибет ми се ще да попитам за следното:

- каква е регулацията за допълнителните документи (разбрах, че има допълнителен разрешителен режим от юли 2013)?

- при височинната адаптация, ако е в Непал, възможно ли е сухопътно преминаване (има екскурзии с джип) и как биха могли да се извадят необходимите документи?

Връзка към коментар

Имаш предвид регулацията за китайска виза? На пръв поглед нищо не е променено, изисква се покана от китайска страна, ако ще посещаваш индивидуално. Но може неофициалните правила да са променени, примерно изискване за поканата, колко са стриктни в признаването и, и т.н.

 

За Тибет специално преди беше, че ако искаш да ходиш от китайска страна ЗАДЪЛЖИТЕЛНО не трябва да казваш тук, че ще посещаваш Тибет, защото отказват визи. Оправяш се като отидеш на място. 

 

До колкото се бях интересувал китайското посолство в Катманду, може да елиминира твоята виза и да я замени с такава, която да позволи пресичане, не помня дали ставаше въпрос за сухопътно или въздушно. 

 

Информацията с Китай е много динамична изглежда напоследък, а и за самия Тибет също, при най-леките вълнения го затварят за чужденци. 

Връзка към коментар

Бърз рисърч...

 

В Тибет вече е като мини Северна Корея. В смисъл, чужденци влизат само на организирани екскурзии с водач и предварително определен план. Разрешението за влизане в Тибет се издава поне 15 дни преди входната дата. Естествено, колкото е по-голяма групата, толкова по-евтино ще стане, но до цени и препоръчани агенции не стигнах да проверявам. 

 

Имало е изискване за поне 5 човека от една държава в групата, но това вече е отпаднало. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да, и аз го бях чел някъде това за организираните групи. И к'во сега - такива сингъл пътуващи като мен да духат супата?!? Пълно малоумие...  :(

Редактирано от Meidj
Връзка към коментар

Да, и аз го бях чел някъде това за организираните групи. И к'во сега - такива сингъл пътуващи като мен да духат супата?!? Пълно малоумие...  :(

 

Ами имаш опция сам да си си група...ама естествено това ще е твърде скъпо и пак ще имаш и водач и фиксирана програма. Не е чак толкова стриктно колкото СК, може да работиш с агенцията по програмата какво да включва, но това е, няма да те изпускат извън поглед. 

Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

За пътуването с гид в Тибет и аз съм го чела. Идеята е да не те изпускат от поглед. Това беше и причината да го пропусна тази година. Някак не ми е приятно някой да ми диша във врата докато се радвам на красив залез.

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Февр'13  на Сабиха, на връщане от Индия, се запознахме с Диана - https://www.facebook.com/profile.php?id=1024082715.  Освен информацията за нея която ще намерите из нета, Диана , заедно със своя брат, е основала училище за местните на Непало-Тибетската граница. Мисля че няма кой да бъде по-информиран....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Диана , заедно със своя брат, е основала училище за местните на Непало-Тибетската граница. Мисля че няма кой да бъде по-информиран....

Значи станаха трима специалисти по Тибет и Непал - тази Диана, Костадин Георгиев - Калки и Добрин Векилов - Дони. :)

Това в кръга на шегата, разбира се.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз да видя как ще окрякам утрешния ден и току виж бия камшика на всичко и откривам училище в Тибет , Лаос или Бирма ...все тая -;)

Тоя стрес в цивилизацията просто ни разказва играта.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Прекрасна снимка, ruwenzogy!

Би ли споделил как се справи с височинната "треска" в ТАР.

 

Относно груповите посещения ми казаха, че гида няма да е с групата 24h, но освен, че нямаме право да ползваме публичен транспорт, нямаме право да сме сами на забележителните туристически места, но за обиколки например из уличките на Лхаса, нямало проблем...

 
Връзка към коментар

Сега, за да отидеш в Тибет трябва да се свържеш с агенция или от Непал, или от Китай за да ти издадат разрешително. Ако е от Китай имаш вариант със самолет или влак, според мен това е по - добрия вариант. От Непал е с джип, но трябва да спиш по пътя в землянки при много лоши условия и пътя е много лош. Качваш се и слизаш и височинната болест те поваля. Най-малко 2 души трябва да сте от една националност за да сте група. В нета има много агенции, още не съм стигнала да ги проуча една по една

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз съм в контакт с няколко тибетски, една китайска и една френска агенция, които предлагате тези посещения в Тибет. Но аз се интересувам само чрез влизане през Китай, затова не знам как е положението от Непал. Това за националностите отдавна е отпаднало, защото аз ще съм единствената българка. Първо ми предложиха гид за частна визита за мен и приятелят ми, но после ни предложиха и да ни включат в група от още няколко човека.

Единственото условие е, че трябва да им предоставиме китайската си виза, и след това минимум 12-13 дни за обработка на Тибетското резрешително.

 

Една от тибетските агенции, сутринта ми заяви, че границата била затворена зимните месеци и се отваря Април, тъй като бяхме планували да сме в Тибет на 3 Април, ни посъветваха да отложим малко, защото сами те не знаят да не би от Китайска страна да се забавят, и да си направим прехода от 5-6 Април най-рано, за да няма неприятни изненади и чакания...

 

Иначе ние сме планували 8 дни в Тибет плюс класическия трекинг около тибетската база на Еверест, но като цяло аз се притеснявам от климатизацията. Имам опит до 3883м(Малък Матерхорн), но нагоре не знам как ще е...

 

п.с. За Тибет се издава пърмит, а за посещение на Еверестката база, допълнително разрешение на место в Тибет, след като вече си влязал в ТАР, плюс оригинален паспорт, тибетски пърмит и китайска виза.

Редактирано от Maya
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да се поправя - сиреч резрешителното се издава от Tibet Tourism Bureau (TTB). Има няколко вида резрешителни, които се издават в зависимост от целта на посещението. Документът се изготвя между 10-15 дена, и се получава преди да се влезе в Тибет. За посещение от Китай, се изисква и китайска виза, която трябва да се предостави за обработката на Тибетското разрешително. За посещение на базовия лагер на Еверест, се изисква допълнително резрешително, то вече се вади на место в Тибет. Там водачът на групата предоставя оригиналния паспорт с китайската виза и тибетското основно разрешително пред Foreign Affairs Section of Public Security Bureau в Тибет, което отнема около 2 часа.

 

Има различни суми, които варират около 110 щатски долара, но обикновено тази услуга влиза в пакетната цена за хотел+транспорт+гид по време на престоя. Но най-вероятно различните агенции имат различни услуги и цени.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

С началото на таз годишния туристически сезон, има нови изисквания.

Сега се оказва, че в една група, не трябва да има повече от 3 националности. Именно затова бяхме разделени в мини групи. Нашата беше от 4 човека, и съответно се наложи да доплатиме за "полу-частна" екскурзия.

Връзка към коментар
  • 1 година по-късно ...

Обърнала съм взор към Тибет, но ако се ходи явно организирана екскурзия няма да се размине. Това за националностите в една група ме озадачава, нещо не мога да хвана логиката.

 

С началото на таз годишния туристически сезон, има нови изисквания.

Сега се оказва, че в една група, не трябва да има повече от 3 националности. Именно затова бяхме разделени в мини групи. Нашата беше от 4 човека, и съответно се наложи да доплатиме за "полу-частна" екскурзия.

Ред уайн, успя ли да отидеш в Тибет?

Връзка към коментар

Екскурзиите от Китай до Тибет са задължително организирани за чужденци с местен гид. Изисква се и разрешително. Информацията ми е от преди 2 месеца. Моя приятелка-китайка с китайски паспорт-беше с мъжа си белгиец и се надяваше заради нейния паспорт да им разрешат свободно да пътуват, но не би.  

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.