Прескочи до съдържание

Календар на магеланците за 2018 - предварителна дискусия и коментари


Препоръчани мнения

...

 

 

Няма как да стане това, или страдат снимките или функционалността. Сложиш ли по-голям календариум, трябва да режеш от снимката.

След като не става, лично аз предпочитам, да се заложи на функционалността. Не съм специалист, но си мисля,че едва ли при по-голям календариум качеството на снимките ще падне драстично.
Връзка към мнение

Добре де, какво им е на досегашните календари?

Според мен са си чудесни.:)

Защо трябва нещата да са от сложни, по - сложни?

Че отсяване, че програмисти, като че ли междузвездна ракета ще се създава.:((

И какво му беше на досегашния начин на гласуване?Всеки, който има мерак, слага снимки, другите гласуват анонимно и която снимка събере най-много гласове, се класира.И какво значение има авторът какво си мисли/то е ясно, че всеки за себе си е по-по-най/.

И какво жури, какви пет лева - простете ми, ама ми стана смешно.И то, за какво - за календар.:)))Това е консуматив, като мине годината и се хвърля, не вярвам някой да ги събира.Не трябва да е скъпо и да е толкова сложно.Според мен.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

След като не става, лично аз предпочитам, да се заложи на функционалността. Не съм специалист, но си мисля,че едва ли при по-голям календариум качеството на снимките ще падне драстично.

 

Аз пък мисля, че повечето хора взимат календара заради снимките. В днешно време календари да искаш.... на компютъра, на телефона.... и все са много по-фукционални от хартиените.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За какво е журито ли? За да пресее неподходящите снимки и за да оразмери подходящите. На последното гласуване се нагледах на иначе хубави снимки, които бяха тотално осакатени при оразмеряването. Тази работа трябва да се върши от подготвени хора. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И то, за какво - за календар. :)))Това е консуматив, като мине годината и се хвърля, не вярвам някой да ги събира.трябва да е скъпо и да е толкова сложно.Според мен.

Е, специално магеланските аз си ги събирам.  ;) 

Ще видиш ти след 10 години в Ebay как ще вървят по $1000  :P , особено първите издания и тези, подписани от  авторите   :biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Искам да повдигна отново добрата идея за снимка на месеца. Автоматично си попада в нужният месец. Моля да го помислите. Вместо гърч с много снимки и гласуваме. Месечно. Като луната. ..

 

И тук има затруднения, накрая може да се окажат 12 снимки на един и същи автор. Мислех го и аз, но това би проработило само ако отпадне ограничението от един човек със снимка в календар. Което, ако съдим по досегашните резултати автоматично го превръща в календар на Rumiana и Tedy.  Въобще, гласуването май трябва да е в края на годината, само така всеки може да си прецени с кои снимки да участва от изминалата година. Може просто анкетите да са 12 и да са разделени по 2-3 на седмица през септември...Но това няма да е много по-различно от текущата организация. 

 

E, няма да раздаваме нобелови награди, или награда от 1 милион $$$,  та да са нужни някакви супер стриктни правила  ;) в някои гранични (по изключение ) случаи може да се прецени кое преобладава  :)  и не ми се струва, че разделянето на тия две основни теми ще е чак толкова сложно, но все пак ти се занимаваш с организацията, така че вероятно си по-наясно, аз само споделям моето мнение.  :) 

...

(Направих и една бърза емпирична проверка със снимките в четирите календара от миналата и тази година - не открих кадър, който би породил особено съмнение към коя категория да се отнесе.   :)  )

 

 

ОК, може да го пуснем за гласуване това. По този начин пак ще имаме пълно разделение между двата календара, както първата година. 

 

Да спамна малко аз, щото моята идея е от сферата на бъдещето - та, мисля си//мечтая си, значи, ако можеше да се качват по 2 снимки на страница и... абе, както едно време като бях още дечко, имаш едни сладки японки  на картичка (параходчиите ги носеха), дето като гледаш ти се усмихва, а като погледнеш под друг ъгъл - и ти намига. Та така и на календарЯ, ако можеше - гледаш пред теб страхотен екзотичен пейзаж, мръднеш си главата леко и хоп - пингвинчета се клатушкат по о-в Заводовски, да речем...   :rolleyes:

 

Е...прекалено екстравагантно е :)

 

Така е - авторите на снимки трябва да знаят, че всяка снимка може да бъде избрана. Но бъдейки артисти, те имат своята суета (и лични предпочитания). Всички ще загубят, ако магеланците с най-хубави снимки започнат да качват по 1 снимка само за календара. Не искам да споря, само споделям мнение. ;)

За числата върху снимката - не е задължително да е в средата - може да си останат числата на един ред и да си остане в долната част на снимката, но на някои снимки ще трябва да са тъмни, на други - светли - за да се открояват.

А за питането и оборването - такива хора се наричат askholes - това в кръга на шегата, разбира се. Без дискусия няма как да се подобрят правилата (или да се препотвърди, че по-добри от сегашните няма).

 

Ами това пак си е право на автора, ако има самочувствието че снимката му ще бъде избрана нека качи само една. Аз проблем не виждам, другото ми се струва прекалена гъвкавост - дай ни снимки, ние ще ги изберем всички, ти после ще ни кажеш коя искаш. И пак казвам, основния проблем тук е, че това повлиява останалата селекция и на практика с решението си автора повлиява кои други снимки участват. Мисля, че нашия вот би трябвало да има по-голяма тежест при определяне от личните предпочитания на автора. 

 

След като не става, лично аз предпочитам, да се заложи на функционалността. Не съм специалист, но си мисля,че едва ли при по-голям календариум качеството на снимките ще падне драстично.

 

Не е въпроса в качеството на снимките, а в размера. По-голям календариум ефективно реже от площта на снимките. Ако се появат още 2-3 предпочитащи работния календар ще я пуснем на гласуване и тази идея. 

Връзка към мнение

Може да се случи разграничение между културни и природни забележителности. По два за двата формата и съответно са 4 общо.

 

Виждам повече плюсове, отколкото минуси.

 

Повече хора ще участват със снимките си. Ще се купуват календари спрямо интересите. По-голяма удовлетвореност ще има. Ще има повече поръчки, което ще доведе до по-голям приход. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

ако съдим по досегашните резултати автоматично го превръща в календар на Rumiana и Tedy.  

 

Какъв точно е проблемът с това? И знамето обикаля света главно с двама-трима човека в името на качеството, респективно и в календара могат да попадат снимки на двама-трима човека в името на качеството. Не? ;) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Може да се случи разграничение между културни и природни забележителности. По два за двата формата и съответно са 4 общо.

 

Виждам повече плюсове, отколкото минуси.

 

Повече хора ще участват със снимките си. Ще се купуват календари спрямо интересите. По-голяма удовлетвореност ще има. Ще има повече поръчки, което ще доведе до по-голям приход. 

 

Със сигурност ще стане по-скъпо и то може би не символично по-скъпо. Организацията също ще е кошмар, а и ме притеснява бройката кандидатури, че може да свали качеството наистина драстично. И в момента има доста снимки, които са на ръба за печат. 

 

Склонен съм до някъде да пробваме за две различни тематики за малкия и големия календар (ще включим анкета по този въпрос), 4 са много, но какви ще са темите. Едната е природа това е ясно, но за втората ти искаш културни забележителности, други искат градове...а и все още ме притеснява, че твоята снимка от Чинкуе Тере пасва и на трите дефиниции. Бих казал, че в момента организацията е на ръба и по-скоро бих търсил начин за олекотяване, от колкото за усложняване. 

 

 

Какъв точно е проблемът с това? И знамето обикаля света главно с двама-трима човека в името на качеството, респективно и в календара могат да попадат снимки на двама-трима човека в името на качеството. Не? ;)

 

Знамето с времето си всеки ще има възможност да го взема, държавите все пак са краен брой. Освен ако не забраним участието на предишни победители, календарите ще се монополизират буквално и ще се откажат огромен брой от участниците. Въпреки елитрания избор на дестинации за знамето, то все пак е отворено 24/7/365, дори и Матеев има почивки чат-пат и може и простосмъртни да се доредят :) И въобще, ябълки и круши. 

Връзка към мнение

Със сигурност ще стане по-скъпо и то може би не символично по-скъпо. Организацията също ще е кошмар, а и ме притеснява бройката кандидатури, че може да свали качеството наистина драстично. И в момента има доста снимки, които са на ръба за печат. 

 

Склонен съм до някъде да пробваме за две различни тематики за малкия и големия календар (ще включим анкета по този въпрос), 4 са много, но какви ще са темите. Едната е природа това е ясно, но за втората ти искаш културни забележителности, други искат градове...а и все още ме притеснява, че твоята снимка от Чинкуе Тере пасва и на трите дефиниции. Бих казал, че в момента организацията е на ръба и по-скоро бих търсил начин за олекотяване, от колкото за усложняване. 

 

Това къде пасва снимката най-добре ще си прецени авторът. Ако хората, които гласуват, не са съгласни, няма да получи гласове и толкова. Иначе "за да не се монополизира" и "да има от всички" ми отпадат любими снимки с природа, за да изникне някакъв град. Обратното се случва с хората, които обичат градове и културни забележителности. 

Не виждам защо да не съберем качествени снимки за 4 календара с различна тематика. Напротив, при липса на различни категории, отпадат наистина добри снимки. 

Връзка към мнение

Аз съм твърдо против със слагането на календарния елемент върху снимката: разваля се впечатлението от самата снимка и тя автоматично се принизява до обикновен фон. За кошмара от напасването на различни цветове на тоя текст върху съвсем различните снимки да не говорим - би било лесно тъмен текст върху светла снимка или светъл текст върху по-тъмна снимка, но какво правим когато снимката е контрастна...  Сегашният формат - голяма снимка с минимален по размер календариум - е перфектна за мен. Може да има дискусии единствено относно формата на самата снимка - дали да бъде еднаква за двата календара (по-лесно за съставяне на дизайна, пък и малко по-стилно би било двата календара максимално да си приличат по формат) или различна за двата (някои хора предпочитат да снимат по-широкоформатно, а други - по-квадратно :), и така ще могат повече снимки да участват без да се налага сериозно кропване, което понякога дори е невъзможно).

 

Подкрепям сегашното правило всяка снимка да си участва за месеца, в който е снимана. Знам, че става много по-сложна организацията с гласуването така, но пък на мен лично ми добавя много стойност над просто обикновен календар това да погледна снимката и да знам, че точно в този месец някой е бил там и това място най-вероятно точно сега изглежда точно така :)

 

Раздвоен съм относно идеята за различна тематика на отделните календари. От една страна, ако се налага това да се случи, най-подходящо би било разделението между стенния и настолния, а повече от два вида тематичност не ми се виждат удачни. От друга, има много хора, които ползват само единия (примерно аз ползвам настолния, стенния съм го дал на майка ми и баща ми, като ще си го прибера след края на годината, защото, да, аз също смятам да си ги събирам :) а може да предпочитат тематиката на другия, или пък искат разнообразие и в двата (примерно аз харесвам пъстротата на всякакъв тип снимки в настолния) и така тази все по-тясна специализация на формат/тематика малко да убие разнообразието.

Да не говорим, че може да се получи адския казус, средностатистическият ни потребител, да речем Петкан (и нека му сложим три имена за максимална правдоподобност и потапяне в атмосферата на примера: Харалампиев Йезеклийски) да харесва само снимки на сгради и и да използва само стенен календар, защото не му е необходим настолен, например тъкмо си е купил невероятен calendar app, за айфона си, който изплаща вече втора година. Тази година е било решено снимките на сгради да са именно в стенния календар и така за въпросния Петкан през същата година няма да има максимална комбинация, която да го устройва.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Така е, но съществува реална възможност комбинацията да се понрави на баща му Харалампи Йезеклийски, което още веднъж иде да рече, че истината може (и следва да бъде!) само една в нашия утопичен свят, др. Брани... ;)

Връзка към мнение

Мисля си, че спорът за това дали да има стилово разделение или не, не може да бъде решен лесно,защото всеки има ясни аргументи за желанието си, но едно гласуване би дало значителна яснота.

Мисля си, че общо взето хората, които си взимат календари са константа т.е. дали има разделение или не на темите все един и същ брой хора ще купуват календари. Сега стенния календар струва 12 лв., а настолния 5 лв. Ако се направи разделение на темите цената сигурно ще стане 20 и 8/9 лв. Дали една анкета с въпроси какви календари предпочитате да си закупите стилово разделени за 20 и 8 лв. или без разделение на стойност 12 и 5 лв. ще покаже какво е наистина желанието на хората. Защото би било чудесно всеки да има в календара снимките, които харесва (идеалния случай), но цената не е съвсем без значение. За Жоро работата ще стане двойна, със сигурност пак ще има спор около снимките и пак ще има недоволни, т.е. проблемите ще си останат. Дали ще си струва промяната?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Знамето с времето си всеки ще има възможност да го взема, държавите все пак са краен брой. Освен ако не забраним участието на предишни победители, календарите ще се монополизират буквално и ще се откажат огромен брой от участниците. Въпреки елитрания избор на дестинации за знамето, то все пак е отворено 24/7/365, дори и Матеев има почивки чат-пат и може и простосмъртни да се доредят  :) И въобще, ябълки и круши. 

 

Не ми се спори, ама не е баш така. Конкурсите също ще са "отворени" 24/7/365 и всички участници ще имат равен старт и възможността да спечелят със своята снимка. И доколкото гласуването ще се прави от простосмъртни, то шансът за избирането на снимката на простосмъртен се увеличава чувствително. 

 

Иначе не знам как ще го измислите за форматите, но аз специално бих си взел само настолен календар с нормална функционалност, добро качество на снимките и предимно природни пейзажи. Ако е наистина добър, бих взел и няколко бройки за подаръци на приятели от страната и чужбина. 

 

И още нещо, като отворихме дума за функционалността. Толкова ли е трудно да се съчетае снимка и функционалност по един творчески начин, така че хем вълкът сит (нормална функционалност), хем агнето цяло (голяма снимка)? Смътно ми се върти обяснението, че фирмата Х давала 2-3 калъпа, от които трябвало да се избира. Не ми звучи съвсем сериозно в ерата на неограничените възможности, но вие си знаете най-добре. За къстъм решенията сигурно цената е чувствително по-висока... 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Различните варианти неизбежно ще качат цената (не знам точно с колко), ще утежнят целия процес от-до, а не съм убеден, че разрешават проблем.  Мотивацията за повече календари освен това ми е интересна, Lindt намекна, че има снимки, които я кефят и по този начин биха влезнали в календарите, а сега са пропуснати. Та се чудя дали тоя мерак за повече календари е по-скоро мерак за по-персонализиран избор? Ако е второто, подозирам че трудно ще отговорим на очакванията и с 40 варианта. 

 

При всички положения, ако стигнем до там повече от 2 варианта за малкия и големия календар няма да има, защото по-рязка промяна не ми се прави. 

 

Иначе не знам как ще го измислите за форматите, но аз специално бих си взел само настолен календар с нормална функционалност, добро качество на снимките и предимно природни пейзажи. Ако е наистина добър, бих взел и няколко бройки за подаръци на приятели от страната и чужбина. 

 

И още нещо, като отворихме дума за функционалността. Толкова ли е трудно да се съчетае снимка и функционалност по един творчески начин, така че хем вълкът сит (нормална функционалност), хем агнето цяло (голяма снимка)? Смътно ми се върти обяснението, че фирмата Х давала 2-3 калъпа, от които трябвало да се избира. Не ми звучи съвсем сериозно в ерата на неограничените възможности, но вие си знаете най-добре. За къстъм решенията сигурно цената е чувствително по-висока... 

 

Аз съм изцяло отворен за предложения какво представлява "нормална функционалност и добро качество на снимките". Не знам какво смътно си спомняш, но такова нещо няма, календара си е наш дизайн от първия до последния пиксел, просто гледаме да следваме добри и установени практики. Не се прави по шаблон от никаква фирма. 

Връзка към мнение

На мен календарите ми харесват така, както са, с 2 леки забележки:

- повече ми харесваше предишния формат на големия календар, щото сега новият не ми се събира на старото място на стената и трябва да му търся ново място :lol: Това, разбира се, в рамките на шегата. Ясно ми е, че новият формат позволява по-добре да бъдат представени снимките.

- сега сериозно - ако може цветът на съботите и неделите да е по-контрастен от цвета на делничните дни /в момента е черно и тъмно синьо/, защото от 1 метър и повече разстояние се сливат и трудно се работи с календара. Например делниците да си останат черни, а уикендите червени или нещо по-контрастно, и също да бъдат болднати най-добре. Не знам за вас, но аз настолния календар си го ползвам доста по предназначение, не само като снимков албум. В тази връзка съм категорично против да се издава само албум.

Редактирано от Hayasko
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Различните варианти неизбежно ще качат цената (не знам точно с колко), ще утежнят целия процес от-до, а не съм убеден, че разрешават проблем.  Мотивацията за повече календари освен това ми е интересна, Lindt намекна, че има снимки, които я кефят и по този начин биха влезнали в календарите, а сега са пропуснати. Та се чудя дали тоя мерак за повече календари е по-скоро мерак за по-персонализиран избор? Ако е второто, подозирам че трудно ще отговорим на очакванията и с 40 варианта. 

 

При всички положения, ако стигнем до там повече от 2 варианта за малкия и големия календар няма да има, защото по-рязка промяна не ми се прави. 

 

 

Аз съм изцяло отворен за предложения какво представлява "нормална функционалност и добро качество на снимките". Не знам какво смътно си спомняш, но такова нещо няма, календара си е наш дизайн от първия до последния пиксел, просто гледаме да следваме добри и установени практики. Не се прави по шаблон от никаква фирма. 

Аз харесвам календарчето, защото си е наше, но по-скоро като идея за магеланци. И ми се иска да купя повече от 1. Обаче в този му вид аз не бих го подарявала на майки, лели, баби и тн. Защото трябва да е календар - със седмици, почивни дни, и нормална подредба, да има качествени снимки, които доставят удоволствие на гледащия, независимо дали пътува и е от форума, или не е. И тях( получаващите календар ) не ги интересува, че и този автор е трябвало да бъде почетен, а в този месец хората не са пътували :) 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

За мен и сегашните снимки доставят удоволствие на повечето хора (да, никъде няма цици, но пък то не може всичко! :) ), независимо дали са от магеланците или не. А що се отнася до универсалността - ами да, магелански е външният вид, но нали това е идеята - да си ни харесва най-вече на нас - да си гледаме през годината кой къде и кога е пътувал и какво е видял. Няма как да се направи календар, който едновременно да покрива всякакви ниши и нужди :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз пък мисля, че е по-важно календара да си е наш, от колкото да е подходящ за лели и баби :) Но за предложения за дизайна винаги съм отворен. Просто трябва да е ясно, че наблягане на една сфера, означава компромис в друга. Всичките календари с фотографска насоченост, които са ми попадали реклами напоследък са с дизайн подобен на нашия:

 

http://mayaeye.com/calendar-2017

 

http://www.nationalgeographic.bg/?cid=126&article=539

Връзка към мнение

ако може цветът на съботите и неделите да е по-контрастен от цвета на делничните дни /в момента е черно и тъмно синьо/, защото от 1 метър и повече разстояние се сливат и трудно се работи с календара. Например делниците да си останат черни, а уикендите червени или нещо по-контрастно, и също да бъдат болднати най-добре.

 

Съгласен съм тук, наистина се размиват от разстояние. Червено би свършило работа, но няма да подхожда на логото на Магеланци.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен ме кефят и двата размера на стенния календар, но сега забелязвам (а не е минал януари), че долните два края на календара започват да се огъват навътре. Дали не е от това, че е по-широк, отколкото висок.

С една дума - да не се окаже, че сегашния формат е по-неуспешен.

Дано само при мен е така.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Надявам се да не е късно за още едно мнение.

Фен съм на календарите.Подкрепям идеята всеки да има една снимка в един от форматите.Като гледам снимките,не само Tedy и Rumiana са се справили добре.Форумът е за хора пътуващи целогодишно.Идеята снимките да са от съответния месец е повече от добра.Нека няма ограничения за темата.В таз годишния голям календар ми малее датировката.За гласуването-един глас,за една снимка на месец.Признавам,че не ми е много ясно как е било до сега.

Ако някой ще си изхвърля календара,моля да го направи в моята градина.Не се шегувам.Приемам от всички години.

Връзка към мнение
  • 5 месеца по-късно ...

Вдигам темата, защото скоро почваме офанзивата по новият календар за 2018. Минали години имахме проблеми с хора изпуснали сроковете, понеже са на път и сега амбицията ми е до седмица-две да са пуснати формите за качване на снимки. 

 

Нека да резюмирам горе-долу дилемите и заключенията до тук:

 

- Дизайните остават непроменени. Един настолен и един стенен в пейзажен формат, 13 страници, с един ред календариум отдолу. 

- Колебаем се дали да има стилово разделение между двата календара, евентуалните категории са градове и природа. Това ще бъде подложено на гласуване. 

- Много се колебаем дали да остане разделението на месеци, в които е направена снимката или просто гласуването да е накуп, разделено по някакъв начин на етапи. Тук основният проблем е с натоварването при определяне на победителите и потенциалните проблеми за дублиране на снимки с абсолютно еднакви показатели. Втори проблем е, че нямам обективен алгоритъм да гарантирам, че дадена снимка наистина е снимана в месеца, за който участва. Това не мисля да го подлагам на гласуване, защото негативите от увеличеното натоварване е в моята градинка, но приемам още мнения и аргументации. 

- Може би ще премахнем снимки от места вече участвали в календара. Мисля, че всички искаме да избегнем повтаряемост, в същото време не ми се ще да режем креативни погледи, например изглед над Ню Йорк може да има дневен и нощен и да изглеждат по съвсем различен начин. 

- Останалите правила ще си останат - максимум 1 снимка от участник в календар, по възможност максимум една дестинация в календар.

 

  • Харесвам 10
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

Анкетата показа недвусмислено, че мнозинството предпочитат календарите да не са разделени стилово. При това положение, единствената дилема е дали да имаме разделение по месеци или всичко да е в един кюп. Ще го измисля идните дни и се надявам до края на седмицата да имаме пуснати формите за качване на снимки. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Набирането на снимки ще започне (най-вероятно) този уикенд и ще продължи до края на септември. Вярвам, че всеки ще може да отдели малко време от идния месец за да качи снимки. Ще пробваме тази година без да има разделение на месеци, а гласуването ще е на два етапа - първият ще е с харесване кои снимки ще отидат на финал, вторият ще е анкета с най-харесваните снимки за директно гласуване. Точните параметри на гласуването зависят адски много от това колко кандидати имаме, но ще станат ясни поне седмица преди самото гласуване. 

 

За всеки качил снимка кандидат ще има малък бонус в магелански мили. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.