Прескочи до съдържание

Най-дългият и най-късият ви полет


Препоръчани мнения

  • 4 седмици по-късно ...

Чудех се за коя тема ад го пусна и не че съм бил на този полет, но BA са изпълнили може би най-късия полет с B747.

На 15 ноември B 747-400 с регистрация G-CIVG излита от летище Кардиф в 11:09ч местно време и се приземява на летище Сейнт Ейтън само 9 минути по-късно – в 11:18ч. Това обаче ще е и последния полет за този самолет, тъй като той ще бъде разглобен за скрап .

British Airways makes the shortest Boeing 747 flight ever 

baw9172.png

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

 

5 най-кратки полета

København, DK - Göteborg, SE: 229km (SAS)
Bremen, DE - Amsterdam, NL: 284 km (KLM)
Bremen, DE - Frankfurt, DE: 336 km (Lufthansa)
Frankfurt, DE - Amsterdam, NL: 367 km (KLM)
Sofia, BG - Istanbul, TR: 470 km (Turkish airlines)

 

5 най-дълги полета

Frankfurt, DE - San Francisco, US: 9172 km (United Airlines)
Vienna, AT - Miami, US: 8400 km (Austrian)
Paris, FR - Salt Lake City, US: 8175 km (Delta)
London, UK - Seattle, US: 7725 km (Delta)
Frankfurt, DE - Charlotte, US: 7077 km (US Airways)

 

Връзка към мнение
преди 59 минути , pr284 каза:

Sofia, BG - Istanbul, TR: 470 km (Turkish airlines)

Цитираният полет отпада от  класацията, защото имаме:

 

Varna, BG - Istanbul, TR: 231 km (Turkish airlines)

 

Варна - Истанбул става  втори в горния списък.

 

@pr284  Вероятно си писал за 5 най-кратки  и 5 най-дълги  лични полета, а не за някаква статистическа класация? 

Връзка към мнение
На 28.11.2019 г. в 14:49, Фил каза:

Чудех се за коя тема ад го пусна и не че съм бил на този полет, но BA са изпълнили може би най-късия полет с B747.

На 15 ноември B 747-400 с регистрация G-CIVG излита от летище Кардиф в 11:09ч местно време и се приземява на летище Сейнт Ейтън само 9 минути по-късно – в 11:18ч. Това обаче ще е и последния полет за този самолет, тъй като той ще бъде разглобен за скрап .

British Airways makes the shortest Boeing 747 flight ever 

baw9172.png

Е не беше ли по-лесно да мине по шосето 😂

  • Смея се 3
Връзка към мнение

Темата ме накара да се позамисля и да поровя за разстояния.

Най-късият ми полет е трудно да го изчисля, защото не мога да намеря съвсем точно разстоянията между отделни писти в едни и същи паркове или екосистеми в Африка, но бих предположил, че е от лагера Tubu Tree до лагера Jao в делтата на Окаванго в Ботсвана на борда на Wilderness Air Cessna 208. На око на картата разстоянието ми изглежда около 12-16 км. Полета да е бил 5-6 минути. 
 

700_5467_DxO.jpg

 

 

700_5608_DxO.jpg

 

 

На фона на горния полет, този от лагера Jao до пистата Khwai, пак в делтата на Окаванго си беше направо дълъг, едно 50 километра сигурно имаше. Изпълни го Cessna 206 на Mack Air и бяхме двама пътници + пилот:

 

700_6611_DxO.jpg

 

 

700_6647_DxO.jpg

 

 

Още два конкурента за най-къси полети, на които съм бил.

Разстоянието от пистата Мсембе до пистата Джонгомеро в националн парк Руаха в южна Танзания да е било към 30 километра. Изпълнен от Safari Airlink Cessna 208. Около 10 минути полет:

 

700_4867_DxO.jpg

 

 

Пак някъде толкова да е разстоянието от пистата Сиана в национален резерват Масай Мара до пистата Ол Секи в частния резерват Набойшо в Кения. AirKenya Express DHC-6 Twin Otter:

 

700_6859_DxO.jpg

 

 

700_6893_DxO.jpg

 

 

700_6894_DxO.jpg

 


В рамките на 100-200 км разстояние от типа Занзибар - Дар ес Салаам, Маун - Куай, Отава - Монреал и подобни имам доста полети.

 

 


 

Може би най-дългия ми нон-стоп полет е бил със 777 на KLM от Амстердам до Буенос Айрес - 11 438 км. с времетраене близо 15 часа:

 

DSC_2689_DxO.jpg

 

 

DSC_2734_DxO.jpg



В рамките на 8-12 часа продължителност имам много полети между Северна и Южна Америка и Европа, от Европа до Азия и до Африка, както и от Азия до Африка.
 

  • Харесвам 15
  • Браво 2
Връзка към мнение

Тази тема как така съм я пропуснал през годините? Сигурно защото не мога да се класирам в нито единия край 😄 
При мен най-дългият е ясен - BAH - BKK, без конкуренция, въпреки не кой-знае-колко по-късия BAH-LHR 
При най-къс има обаче драма - ако питаме my flight radar, вероятно ще каже Фаро – Порто, НО там не са отбелязани цели 3 къси полета, за първият от които трябва да се върна почти 35 години назад... 

1. Родил съм се около месец по-рано от термина и вместо с бебе в корема, майка ми е летяла с бебе на около седмица в ръцете. София - Бургас (през 1986 ) със сигурност бил по-кратък. 

2. И аз имам една "маршрутка" ама не на вътрешен БГ полет. Летях чартър Бургас - Дортмунд, който за по-пряко мина през ... Хамбург. Този вторият полет - Хамбург - Дортмунд, беше един от най-кошмарните ми полети, освен един от най-кратките. Комбото от махмурлук, недоспиване, излиатане, кацане, чакане, дълга писта и пак излитане си каза думата и около 100 пъти сънувах, че пътуваме часове и че сме със самолета по магистралата до Дортмунд, че ще е по-бързо 😄 
3. Този със сигурност е най-кратък, ама не знам дали се брои. С този полет излитанията ми са повече от кацанията. Естествено, че в случая беше умишлено и става въпрос за скок с парашут.  Изкачването беше около 20 мин, ама чак като се отвори вратата "осъзнах", че няма да сляза от самолета, както се качих в него 😄 При всички положения ако излитане, без кацане със самолета, се смята се за полет - това ми е най-късият такъв. От летище Приморско .... до около 3км над летище Приморско 

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Още мнооого летене имам, но моите скромни най-къси и най-дълги полети са 

София - Братислава (SOF    BTS)    777 км, най-къс полет

Париж - Ню Йорк (CDG    JFK) 5840 км, най-дълъг полет

 

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Най-късият ми беше в един самолет без врата. 10-15 мин нагоре вкл засилката и 3 мин надолу с парашута. Беше хубаво, трябва да потърся тези скокове в архивите стари снимки ❤️

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз сигурно съм последен от всички Магеланци по най-дълъг полет.

Ето ги моите най-най:

Най-къс-247 km, 0:40 h, Warszawa (Frederic Chopin, Okecie) - Krakow (John Paul II, Balice)

Най-дълъг(време)-3:35 h, 2,248 km, Sofia (Vrajdebna) - Madrid (Barajas)

Най-дълъг(разстояние)-2,249 km, 3:25 h, Madrid (Barajas) - Sofia (Vrajdebna)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Дани Магелани

Най-дългият е Амстердам- Сеул, отсечка на билет София - Фукуока.

Най-късият е в детството ми  Г. Оряховица-София преди 100 години. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, iMari каза:

Май и преди в темата сме коментирали полетите на БГ ер Варна-Бургас - 87км по въздух, към 15мин с излизането и кацането 🙂

 


А, вярно. И този съм го летял няколко пъти. 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

И моят най-къс полет между две летища е от детството ми, Видин-София, трябва да съм бил на 2,5 годинки и имам някакви бледи спомени.
Малко по-къс като време, половин час, беше полетът ми от Долна баня до Долна баня с разходка над Боровец и язовир "Искър".

Най-дълги полети: директните Милано-Токио-Милано.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Най-късия ми полет сигурно е бил между Папеете и Моореа. Това е около 10-15 мили. Само не знам дали някой вътрешен полет във Фиджи не е бил по-къс. Но това никога не съм го следила досега, но те са си чартъри , а първото си е редовен полет.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Доста трябва да се постарая на тема най - къс полет - само София - Варна. 

Най - дълъг няма да търся скоро, засега имам  - Оклънд - Доха - 14 535 км за 17 ч. 30 мин. 

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Най-дългият ми полет е София - Дубай, отсечка е около 4675 км., а времетраенето около 05:00 часа

Най-късият ми полет е Солун - Санторини, отсечка е около 820 км., а времетраенето около 01:10 часа.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

Малко в южна посока из Додеканезите  имаме островната маршрутка:

 

JTY-LRS Астипалея - Лерос - 77км

LRS-JKL Лерос - Калимнос - 27км

JKL-KGS Калимнос - Кос  - 23км

KGS-RHO Кос-Родос - 99км

Горните отсечки са целогодишни редовни полети, като ги изпълнява една машина в този ред за около 3 часа

След това:

GQ060 RHO-AOK Родос-Карпатос - 139км 15:45-16:25

GQ060 AOK-KSJ Карпатос-Касос - 21км 16:45-17:05

Пак последователно се летят, като е напълно вероятно да ги изпълни същия самолет като горните и за 5 часа да си осигуриш 6 излитания и кацания

 

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Най-раткият ми полет - Доброславци, излитане от полоса 09, с последващо кацане на София полоса 27.

Най-дългият ми полет: като пътник Цюрих - Банкок, като екипаж Душанбе - София.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Не съм наясно как точно се смятат тия километри (мили), защото за най-дългия ми полет DOH-DPS в няколко сайта виждам рзлични цифри, а явно има и различни формули за изчисление. Пък то тогава имаше и блокада на катарското въздушно пространство и се обикаляше леко.

Ама да речем Доха-Денпасар (Бали) 7843 км (4873 мили)

 

За най-късия Ланкауи-Пенанг ми ги заковава на129 км (80 мили) LGK-PEN

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

В контекста на темата:

 

Reuters: Френските депутати гласуваха за забрана на вътрешните полети на къси разстояния

 

Поредно безумие, водено от политически популизъм! Обърнете внимание, че това се случва в условия на практическа невъзможност на авиоиндустрията да функционира нормално и след рекапитализация на "Ер Франс" с четири милиарда евро. Франесетата са майстори на самоубийствените политики...

  • Шок 3
Връзка към мнение
преди 23 часа, Duke каза:

В контекста на темата:

 

Reuters: Френските депутати гласуваха за забрана на вътрешните полети на къси разстояния

 

Поредно безумие, водено от политически популизъм! Обърнете внимание, че това се случва в условия на практическа невъзможност на авиоиндустрията да функционира нормално и след рекапитализация на "Ер Франс" с четири милиарда евро. Франесетата са майстори на самоубийствените политики...

При французите почти всичко се върти около Париж-CDG, така че това решение не е никак странно. Има чести директни TGV влакове до летище CDG от повечето големи градове в провинцията. Още преди 10 години на билет Бремен-Париж CDG-Лион, отсечката Париж CDG-Лион се изпълняваше от влак TGV. Освен това едва ли тези вътрешни полети са от най-печелившите за Air France.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

моя най-къс беше Атина-Атина, самолета се отлепи 10м от пистата и кацна обратно...такива спирачки наби, че щях да изплюя обяда и се върна на гейта....час и нещо го човъраха и ни прехвърлиха на друг за София...иначе имам и няколко само излитания, и приземяване отделно от самолета 🙂 

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 6
Връзка към мнение
преди 6 часа, Hesoss каза:

моя най-къс беше Атина-Атина, самолета се отлепи 10м от пистата и кацна обратно...такива спирачки наби, че щях да изплюя обяда и се върна на гейта....час и нещо го човъраха и ни прехвърлиха на друг за София...иначе имам и няколко само излитания, и приземяване отделно от самолета 🙂 

Интересно

 

Доколкото знам, ако се стигне скорост V1, няма връщане назад или в много краен вариант, а ти говориш за вдигане изцяло на самолета. Лично аз не го вярвам.

V1 is the Decision speed (sometimes referred to as critical engine speed or critical engine failure speed) by which any decision to reject a takeoff must be made. Above V1, the takeoff must be continued unless there is reason to believe that the aircraft will not fly.

Ако е излетял дори на 10м е много над тази скорост и няма как да кацне и спре.

Ако е засили и е решил да не излети е друго.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.