Прескочи до съдържание

Любопитно от Холандия


Георги

Препоръчани мнения

На послушните деца дава джиндифилови бисквитки (лично на мен хич не ми харесват), а пък за лошите слуха е че ги натоварва обратно на кораба да ги кара в Испания. 

 

Ако бях холандско дете, щях нарочно постоянно да съм лош и непослушен.  :lol:

 

Бисквитките не са толкова лоши. Не съм ял точно холандските, но английските - има един вид ginger butter cookies, в добавка може с лимон или шоколад, които са много добри. Даже си взимам за тук като се връщам.

Връзка към мнение

get.aspx.jpg

 

Да нося ли след 2 седмици покрай луковиците? :)

 

Ако носиш, гледай случайно да не попадне между коледните бисквитки и некое хоум мейд кексче...че нещо хич не им се радват нашите митничари. ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Като ще поръчваме, да поръчам и аз нещо от "Червения квартал", така ако може покрай останалите поръчки... :blush:

само да не се окаже, че пак е с български произход :biggrin:

 

айде аз няма да нахалствам с поръчки от ...кофишоповете, да кажем :biggrin:

Връзка към мнение

Малко за холандските пенсионери.

 

Вероятно някой се чудят какво аджеба правят пенсионерите в Холандия. За други просто може да интересна информация.

Преди всичко, обаче, искам да уточня, че няма да говоря за цифрови изражения, статистики и пр.. информация, която може да бъде намерена из нета, както и че аз самият не съм гледал и проверявал за такава информация.

Ще споделя какво знам и съм виждал от лични наблюдения на няколко приятелски холандски семейства.

 

Мъжът работеше до пенсионирането си във филиал на немска фирма за производство на машини и мотори в корабостроенето - технократ, но не в управлението, а в ръководството по производство. Съпругата му никога не е работила. Докато мъжът работеше, заради работата му в Амерсфоорт, живееха в града първо в служебна къща, след това си я купиха. Иначе са от Groningen, провинция Грьонинген, Северна Нидерландия.

След пенсионирането му, се върнаха в родния град. Живяха няколко години там, и им писна от скуката и монотонността. Ще вметна, че още в активна възраст много обикаляха, и по два пъти в годината всяка година избираха някой остров из планетата, така за 30+ години мисля че не остана непосетен голям остров по Земята (плюс Средиземноморските и Гръцките), от тези които са туристически и са добри за плаж.

Та поживяха няколко години в Грьонинген, и в един момент решиха, че това не е техният живот. Продадоха абсолютно всичко, каквото имаха, и се преместиха под наем в Хага. Защо в Хага? Ами защото наемите там са по-евтини от Амстердам, няма толкова много и постоянни тълпи с туристи, животът е хем уреден, хем не толкова скучен колкото в северната провинция. А и Амстердам и Ротердам са на час път. И сега с парите от месечната пенсия само на мъжа плащат наема + месечните разходи за живот. А с парите от продадените къщи (в Грьонинген и Амерсфоорт), други имоти + спестеното за тези 30+ години, и професионалната застраховка, ходят по веднъж годишно на дълъг презокеански круиз, и през останалото време където им  е интересно и хареса. Общо взето сумарно около половин година са на път, половин година живеят в Хага в малък апартамент, лесен и евтин за поддържане. По три-четири седмици всеки август прекарват и на Златни Пясъци.

 

Семейството на сестрата на мъжа от горния случай пък, след пенсиониране поради влошеното здраве на съпруга си, се преместиха "по здравословни причини" в една област на юг от Валенсия. То всъщност се води Валенсия, но е в покрайнините - квартали от затворен тип. Хем по-евтино от Холандия, хем климатично несравнимо по-добре.

 

Други едни пък, след пенсионирането решиха да си купят малка ферма, като и двамата го намират за много романтично да се грижат за животни, а и да се чувстват полезни за икономиката с произведеното от фермата. Не го правят за печалба, нито го приемат като лична инвестиция с перспектива за разрастване и и крупен бизнес. Просто приятен начин да изживеят по различен от градския начин стрините си.

 

От първите, които познавам най-добре, знам че друга опция е в старчески комплекс. Но предполагам се досещате, че холандските нямат нищо общо с тези в България. Холандските са сред природа, оборудвани с абсолютно всички съвременни удобства, развлекателни зали, и регулярно и често организирани забавни мероприятия с посещения на интересни и културни събития, както и почивки. Здравно и медицинско обслужване на най-високо ниво, също и висока степен на социализация.

 

Вероятно има и хора, които остават в родните си домове, или намират други и различни начини за прекарване на живота си след пенсиониране. Аз знам за тези. Няма да правя предположения, но съм сигурен не малка част от потребителите тук на кой начин биха се спрели след собственото си пенсиониране. :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

Още едно интересно инженерно съоръжение

 

http://twistedsifter.com/2013/10/slauerhoffbrug-flying-drawbridge-leeuwarden-netherlands/

 

Тоя всъщност го бях мяркал и точно щях да пиша за него, когато и уилкс захвана темата за мостовете и ми се изпари от главата :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мен много ме кефят такива съоръжения :) , ако и когато дойда до Холандия,ще трябва да мина да го видя това ;)

Друго подобно интересно нещо, което съм си записал в списъка, е  Falkirk Wheel в Шотландия

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Аз това българското нещо не го разбирам. Освен кръга, долу булевардите пак се пресичат на едно ниво, барабар с трамвая. Изглежда ми като много строителство за малка полза

Не само ти изглежда, баш така си е... За щастие, проекта май е замразен в момент и има шанс да не се случи.

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.