Прескочи до съдържание

Сувенирни печати и визи в паспорта


Препоръчани мнения

Това е Великденския ми сувенирен печат (Rapa Nui). Слагат го безплатно в местната пощенска станция на Hanga Roa.

 

592812a293e98_IsladePascuastamp.thumb.jpg.52751b8eda5089fea42efc3548a6c475.jpg

 

А това е нещо като "свидетелство" от парка Rano Raraku, или "работилницата", където са правили моаите от вулканичните скални камъни, и след това са ги разхвърляли из целия остров. Питах човека на входа колко българи са минали за цялата година през парка, и го помолих да го напише, а той сложи и печат - аз бях 3-тия, като с втория бяхме по едно и също време, и спахме на едно и също място даже. Съвсем случайно при това :) 

5928130e001cb_RapaNui3paxBG.thumb.jpg.e4d23d4b89c70b10b4a5c47bd00ce34b.jpg

(за нещастие някъде бях намокрил листа, затова не е в идеално състояние, но вече е на сигурно място в защитена и изолирана от външни влияния среда, вкъщи).
 

В по-предния паспорт имах печат и от Швехат (летището във Виена), който не стана ясно защо ми беше сложен от един млад граничен офицер, при положение че България вече беше член на ЕС. Имаше много руски туристи пред мен на опашката, и предполагам, че удари печата по инерция. Ако нещо в политиките не се промени, едва ли повече ще имам печат от австрийското летище. Сега и него можеше да го броя за сувенирен и трофеен.

  • Харесвам 19
Връзка към мнение

Ето и от мен един сувенирен печат - от Княжество Монако.

20170528232632.thumb.JPG.79055e013c92ee9244fdc3e258a99fca.JPG

 

Полага се в туристическия офис, който е зад градините "Малката Африка" и е напълно безплатен. Служителките в офиса са много отзивчиви и любезни и говорят английски. :) 

  • Харесвам 14
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 5/24/2017 в 14:39, Фил каза:

Ако не те мързи да ги снимаш - мисля ще е интересно да ги видим. 
:unsure:

Ето печатите от Антарктика (украинската станция "Вернадски") и от Арктическия кръг (Финландия). За съжаление антарктическия печат върви "в комплект" с Пакистан :)

20170529_094058.jpg

20170529_094145.jpg

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
Георги Матеев
На 5/26/2017 в 15:00, wilks каза:

В по-предния паспорт имах печат и от Швехат (летището във Виена), който не стана ясно защо ми беше сложен от един млад граничен офицер, при положение че България вече беше член на ЕС. Имаше много руски туристи пред мен на опашката, и предполагам, че удари печата по инерция. Ако нещо в политиките не се промени, едва ли повече ще имам печат от австрийското летище. Сега и него можеше да го броя за сувенирен и трофеен.

И аз имам един такъв сувенирен от Брюксел (BRU) и то от миналата година. Един граничар нещо се обърка и ми плесна белгийски входен печат в паспорта, а след това много се чудеше на доволно усмихнатото ми лице :) 

 

преди 10 часа, tonik каза:

Ето и от мен един сувенирен печат - от Княжество Монако.

20170528232632.thumb.JPG.79055e013c92ee9244fdc3e258a99fca.JPG

 

Полага се в туристическия офис, който е зад градините "Малката Африка" и е напълно безплатен. Служителките в офиса са много отзивчиви и любезни и говорят английски. :) 

Потвърждавам - печатът от Княжеството е напълно безплатен. Монако трябва да послужи като светъл пример на всички алчни Лихтенщайн-и и прочие :laugh:

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Двуцветко
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

За съжаление антарктическия печат върви "в комплект" с Пакистан :)

20170529_094058.jpg

20170529_094145.jpg

Антарктическия не се приема в този комплект с Пакистан. Опасявам се, че ще трябва да се връщаш за по-качествено изпълнение :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Преди 1 час, Георги Матеев каза:

Ето печатите от Антарктика (украинската станция "Вернадски") и от Арктическия кръг (Финландия). За съжаление антарктическия печат върви "в комплект" с Пакистан :)

20170529_094058.jpg

20170529_094145.jpg

Жоре, аз продължавам да нахалствам :biggrin: - а от Гренландия имаш ли? От Гуам? Пуерто Рико?
И въобще от разни по-екзотични места, ще бъде интересно...  :)

Редактирано от Фичо
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 1 минута , Фил каза:

Жоре, аз продължавам да нахалствам - а от Гренландия имаш ли? От Гуам? 
И въобще от разни по-екзотични места, ще бъде интересно...  :)

Определено бих могъл да изровя интересни истински печати от разни по-екзотични местенца, но нали темата е за сувенирни? Аз сувенирни нямам много, не са ми чак такава мания.

 

Специално на летището в Гренландия 10 минути се молих на граничаря, но той категорично отказа да ми удари входен печат, тъй като идвах с "вътрешен" полет от Копенхаген... Накрая му казах, че е разбил сърцето ми, но дори това не го трогна и си останах без трофей :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И понеже вече почнах да си мисля че халюцинирам, защото бях сигурен, че имаме още една подобна тема във форума, а не можех да я намеря, най-после я открих, проблемът е бил вероятно, че търсех с ключова дума "паспорт", а думата в заглавието е "паспортни". 
Ето я сходната тема:

 

преди 3 минути , Георги Матеев каза:

Специално на летището в Гренландия 10 минути се молих на граничаря, но той категорично отказа да ми удари входен печат, тъй като идвах с "вътрешен" полет от Копенхаген... Накрая му казах, че е разбил сърцето ми, но дори това не го трогна и си останах без трофей :)

бассси и безсърдечния тип :mad::biggrin:

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 2 часа, Фил каза:

бассси и безсърдечния тип

И аз така станах жертва на един безсърдечен тип.

Беше не'къф стюард на кораба за Антарктида.

Пробвах и със сълзи на очи, и с клетви, и с ултиматуми да го трогна и да на ми осира паспорта с пингвини, че ще имам нужда от него и занапред. 

Осра го!

Да ги хване хиперинфлация бакшишите му дано! 

 

Хобито за събиране на сувенирни печати е абслоютно неразбираемо за мене. Помнейки какви опашки чакахме пред посолства и по КПП-та през 90-те и пред родни бюрократи през 70-те и 80-те, се чувствам щастлив при всяко прекосяване на граница, което не се документира с мастило.

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 51 минути , домосед каза:

Хобито за събиране на сувенирни печати е абслоютно неразбираемо за мене. Помнейки какви опашки чакахме пред посолства и по КПП-та през 90-те и пред родни бюрократи през 70-те и 80-те, се чувствам щастлив при всяко прекосяване на граница, което не се документира с мастило.

Според мен това са различни неща. 
Аз гледам на тези печати едно като на спомен за посетената страна или съответното място и второ - като един своебразен арт, доколкото често печатите съдържат някакво изображение на нещо характерно за съответното място .  

 

А простотиите с изходните, входни, и всякакви други визи и държавната бюрократщина е съвсем отделно нещо. 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
Георги Матеев
Преди 1 час, домосед каза:

Хобито за събиране на сувенирни печати е абслоютно неразбираемо за мене. Помнейки какви опашки чакахме пред посолства и по КПП-та през 90-те и пред родни бюрократи през 70-те и 80-те, се чувствам щастлив при всяко прекосяване на граница, което не се документира с мастило.

Като цяло съм на същото мнение, дори много се дразня на някои държави, които бият огромни печати на по половин страница. Изрично моля всеки граничар къде/как точно да поставя печат с идеята да натъпча повече на една страница и да отложа във времето ваденето на поредния паспорт. В тази връзка - да живеят електронните визи :)

 

Понякога правя изключение за сувенирни печати и то само от някои по-специални места, които после остават хубав спомен.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Хе-хе, канадците са май уникални в това отношение - всеки път като минавам ТРАНЗИТ през летището в Торонто, ми слагат печат все едно съм влизала в Канада (това от 4-5 години насам, по-рано я нямаше тая лудост).  

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Супер е темата ;) Прерових и другата тема, за която Фичо беше пуснал линк, с надеждата да видя как изглеждат печатите от езерото Титикака и Мачу Пикчу. Някои има ли снимка да покаже?

Връзка към мнение

А как стои въпросът със забраната за "отметка от неупълномощено лице", посочена от вътрешната страна на корицата (след последната страница)? Сувенирните печати са си точно такива отметки или поне аз така го разбирам.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
On 5/30/2017 at 8:01 AM, Rumiana said:

Хе-хе, канадците са май уникални в това отношение - всеки път като минавам ТРАНЗИТ през летището в Торонто, ми слагат печат все едно съм влизала в Канада (това от 4-5 години насам, по-рано я нямаше тая лудост).  

Това предполагам в посока от САЩ, през Канада, към Европа?

В обратната посока аз се редя директно на опашката на CBP

Връзка към мнение
преди 7 часа, Childish каза:

А как стои въпросът със забраната за "отметка от неупълномощено лице", посочена от вътрешната страна на корицата (след последната страница)? Сувенирните печати са си точно такива отметки или поне аз така го разбирам.

Ами ти отговорност за това не носиш ;), носи "неупълномощеното" лице дето ти е било печата. Ти нито можеш, нито трябва да знаеш, разни "лица" дали са упълномощени или не ;).

 

Всъщност на никой не му пука за това. Няма кой да те проверява за това. Ако искаш вътре пиши *** и бегай. Ако им се занимава нека доказват, че ти си го писал. Или, че не го е писал някой граничар в македонско.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 17 часа, Childish каза:

А как стои въпросът със забраната за "отметка от неупълномощено лице", посочена от вътрешната страна на корицата (след последната страница)? Сувенирните печати са си точно такива отметки или поне аз така го разбирам.

То и аз четох по разни форуми, че уж подобни печати правят паспортите невалидни, но доколкото виждам, доста магеланци имат такива и проблеми не са имали. Някой да сподели личен опит, че съм се засилила за печат от Сан Марино?

Връзка към мнение
Двуцветко

Аз съм имал случай граничен контрол да си снима с телефона си сувенирен печат от паспорта ми, защото му е харесал .. Което говори само по себе си. По-скоро си мисля, че би било проблем за хора с паспорти, за които визовия режим е по затегнат и при преминаването през различни страни трябва ясно да се виждат изходни и входни печати, за да прави дадени визи валидни и всичко в този дух. 

Връзка към мнение

Демек като ми предстои пътуване до Австралия, където за бг граждани е с виза и ако другата година ходя до Щатите, да слагам ли спокойно "сувенирен" печат?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 24.05.2017 г. в 17:08, Роси 777 каза:

Цялото преживяване 670 лева за билети  , от които 453.84 лева ни струваха паспортите и транспорта  за последните 9км  ( по 124 франка  при 1,83 лева за  франк)    за двамата  до "Покрива на Европа" :lol::lol::lol:

Но спомените от преживяното са ни безценни :) 

@Роси 777,уважавам мнението и емоцията ти!Важното е,че си имала безценно преживяване!

  За мен е без значение какви пари давам,когато искам да посетя определена дестинация или обект.Важна е емоцията! А  пътуването с железница  до  Jungfraujoch,е много вълнуващо и запомнящо се! Имам само няколко картички с печат.Както и много снимки.По-важното за мен е чувството,вълнението и незабравимите моменти при посещението ми  на това приказно красиво кътче от Швейцария!

Запазвам за спомен всички билети от музеи,които съм имала щастието да разгледам.

Редактирано от jungfraujoch
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 6 минути , Яничка каза:

Демек като ми предстои пътуване до Австралия, където за бг граждани е с виза и ако другата година ходя до Щатите, да слагам ли спокойно "сувенирен" печат?

САЩ ги интересува дали имаш "сувенирен" печат от ембаргова държава.

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Ето го печата от Мачу Пикчу. Онзи дето ги слагаше се замота някъде и аз си го сложих сам :dancing:

20170725_003446.jpg

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.