Прескочи до съдържание

Намибия


georgeos

Препоръчани мнения

Да, и ние ходихме юли август. Намибия, Ботсвана и водопада. Агенцията я ползвахме за всичко. Бяхме четирима, всеки си беше маркирал нещо, което иска да види, комбинирахме и ги помолихме да ни направят маршрута. Много се чудехме дали да караме сами или с гид и накрая решихме с гид. Което оскъпява, но пък и улеснява. Зависи какво искаш да видиш. Има места, които са по-встрани от обичайните и дотам е по-трудно да стигнеш без местен. но не е невъзможно и ще е интересно. спахме по лоджове, напълно прилични, с баня)). В Дамараленд - на палатки, но пак с баня - на открито, прекрасна. 

Обществен транспорт някак не си го представям там. Най-добре е четирима или осем човека, за да са пълни колите. Има и бусчета, за малки групи, но става леко групово.

За Намибия вадихме визите в Берлин, а за Зимбабве - от Лондон.    

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Идеята е да се организираме заедно, а не всеки сам за себе си.  Може и камион да наемем....

 

Звучи чудесно! Стига да не е повече от 20 дни, че отпуската никога не стига.  :lol:

Връзка към мнение

Да, и ние ходихме юли август. Намибия, Ботсвана и водопада. Агенцията я ползвахме за всичко. Бяхме четирима, всеки си беше маркирал нещо, което иска да види, комбинирахме и ги помолихме да ни направят маршрута. Много се чудехме дали да караме сами или с гид и накрая решихме с гид. Което оскъпява, но пък и улеснява. Зависи какво искаш да видиш. Има места, които са по-встрани от обичайните и дотам е по-трудно да стигнеш без местен. но не е невъзможно и ще е интересно. спахме по лоджове, напълно прилични, с баня)). В Дамараленд - на палатки, но пак с баня - на открито, прекрасна. 

Обществен транспорт някак не си го представям там. Най-добре е четирима или осем човека, за да са пълни колите. Има и бусчета, за малки групи, но става леко групово.

За Намибия вадихме визите в Берлин, а за Зимбабве - от Лондон

 

 

Благодаря ти .

Берлин за визи  намибийски не е лоша дестинация. Зимбабве мисля да го пропуснем. Чувал съм за неприятности по вадене на визата. Водопада мисля само от страната на Замбия. Ботсуана е без визи.

Придвижването си го представям в кола с шофьор, не агенция с гид, а хотелите и лоджиите да си ги резервираме сами. Почти винаги печените шофьори изпълняват и ролята на гидове. Флай е обещал един такъв, с който са пътували...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е какво имаме да се подготвяме , бе , Оги !?!  Билет- бюджет - багаж - трите Б

 

Тая година имаше доста предизвикателни полети на ТААG от Лисабон с връщане от КейТаун - пИрфектното " 3 в 1" ( докато не се появих Търкишеър и развалиха купона). Дори си писах с една агенция за организиран трип през Виктория, Окаванго , Чобе и надолу...

 

Но аз държа краят да е в  Южната република заради това!!!

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Звучи чудесно! Стига да не е повече от 20 дни, че отпуската никога не стига.  :lol:

 

Ами предварителното ми проучване показва двайсетина дни

Е какво имаме да се подготвяме , бе , Оги !?!  Билет- бюджет - багаж - трите Б

 

Тая година имаше доста предизвикателни полети на ТААМ от Лисабон с връщане от КейТаун - пИрфектното " 3 в 1" ( докато не се появих Търкишеър и развалиха купона). Дори си писах с една агенция за организиран трип през Виктория, Окаванго , Чобе и надолу...

 

Но аз държа краят да е в  Южната република заради това!!!

 

Трите Б важат , когато сте само с Жени.

Когато има доста различни хора си трябва подготовка.

С Търкиш купона се завихря...

Лично аз не съм фен на онова, което показваш.

А иначе приятно изкарване, и наблегни на средното Б, защото ще ви е нужно в Нова Зеландия.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Е какво имаме да се подготвяме , бе , Оги !?!  Билет- бюджет - багаж - трите Б

 

Тая година имаше доста предизвикателни полети на ТААG от Лисабон с връщане от КейТаун - пИрфектното " 3 в 1" ( докато не се появих Търкишеър и развалиха купона). Дори си писах с една агенция за организиран трип през Виктория, Окаванго , Чобе и надолу...

 

Но аз държа краят да е в  Южната република заради това!!!

 

Благодаря ти .

Берлин за визи  намибийски не е лоша дестинация. Зимбабве мисля да го пропуснем. Чувал съм за неприятности по вадене на визата. Водопада мисля само от страната на Замбия. Ботсуана е без визи.

Придвижването си го представям в кола с шофьор, не агенция с гид, а хотелите и лоджиите да си ги резервираме сами. Почти винаги печените шофьори изпълняват и ролята на гидове. Флай е обещал един такъв, с който са пътували...

Много добро предложение, Стефане! И аз не си падам много по гмуркането, но определено да се комбинират Намибия с Ботсуана и Южна Африка ми се струва като пътешествие-мечта! Аз искам да ида в Кейптаун, заради прекрасните пейзажи наоколо, а и на една моя студентка баща й държи винарна до Кейптаун, в Стеленбош. Трябва да се мине от там.
 
ruwenzogy, започваш отлично подготовката! Напълно съм съгласен с теб. Няма какво да си губим нервите с диви диктатури като Зимбабве. Нямам никакви претенции за маршрута през Намибия и Ботсуана. Замбия също ме устройва, а ако го натъкмиш всичко това, че да завършим в Кейптаун през Стеленбош ще е просто перфектно! :) Това е отлична идея да си направим група и да щурмуваме заедно красотите на Африка. Аз също ще помагам при нужда с подготовката.
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кейптаун е още една разправия с виза. Ако е само да се завършва там, не си заслужава.  :(  За Южна Африка си трябва отделен трип.  ;)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

И аз не си падам много по гмуркането, но определено да се комбинират Намибия с Ботсуана и Южна Африка ми се струва като пътешествие-мечта! Аз искам да ида в Кейптаун, заради прекрасните пейзажи наоколо, а и на една моя студентка баща й държи винарна до Кейптаун, в Стеленбош. Трябва да се мине от там.

 

 

Да кажа две думи и за тази идея. Ако планирате да поостанете към 1 месец, може и да го направите. В противен случай лично аз не виждам как ще го случите. Отидете ли към Кейптаун и се отече...

 

Аз комбинирах Южна Африка, Замбия (Виктория за 2 дни) и Босвана за 17 дни и закачих само основни неща (ама какви неща...). Освен това полетите никак не са евтини, освен ако не мислите да е само с кола, което ще ме остави безмълвна във всеки един смисъл... 

 

П.П. Визите не са за подценяване - мога да говоря специално за Южна Африка - скъпи и ангажиращи документи и време. Това е само добавка, визите не могат да са генерална пречка, горният аргумент е основния.

Кейптаун е още една разправия с виза. Ако е само да се завършва там, не си заслужава.  :(  За Южна Африка си трябва отделен трип.  ;)

 

Едно към едно се подписвам под мнението ти :) 

Връзка към мнение

Темата е много полезна, с това, че всеки, който мисли да пътува натам, може да си каже мнението как го вижда това , за колко време, по какъв маршрут.  Така може и да се групираме по интереси.

Моето мнение е, че не е рационално да си там и да не отидеш да видиш водопада Виктория. И като сечение между животните в Етоша и Чобе  и  водопада, най-удачно време и за двете се получава юни-юли. Предварителните ми проучвания показват около 15 дни за Намибия, 2 - Виктория, 3 - Чобе. Общо двайсетина дни.  Кацане и излитане от Виндхук като най-евтин вариант.

Южна Африка е друга бира за мен.

 

post-146-0-22344700-1488527746_thumb.png

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

А няма ли да е по-добре една идея по-рано, май-юни като баланс на всичко? Четох, че било най-компромисно тогава за повече места и разгара на зимата ставало доста студено по някои райони юли-август?

Връзка към мнение

 

ruwenzogy, маршрутът ти ми се струва много разумен. Мисля, че ще успея да намеря 20 дни в периода 15 май-30 юли. Идеята доколкото разбирам е да се срещнем всички във Виндхук, защото ми се струва, че ще летим от различни места. Аз ще летя от Мадрид, примерно. А, какъв бюджет предвиждаш горе-долу за това африканско приключение? Rainy, T.E.Lawrence - ех, тези пусти визи! Изключих, че все още искат визи за български граждани. Аз пътувам с канадски паспорт извън Европа по тази причина, да не ме занимават с простотии. Иначе съм съгласен Rainy, че няма как да се види всичко дори само в Намибия за 20 дни, но аз не съм максималист. Дори да видя най-основните неща ще съм доволен. Дори за да не развалям плана на ruwenzogy, може просто да долетя до Кейптаун, да видя това-онова за 2-3 дни и да се присъединя към основната група във Виндхук. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи много е трудно да се говори за бюджет година и половина по-рано. Но аз за себе си съм си определил около 2000 евро. от които 500 за самолетния билет.  Много зависи за колко ще спазарим колата и нощувките. Абе има много много НО-та.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Намибия е абсолютен must see. Най-добре е да пътувате организиранро- гидовете знаят къде де ви заведат, в тази страна- както и всички в този район имат малко непоносимост към белите така че е най-добре да има местни с вас. Аз пътувах през 2014 с Номад 

https://nomadtours.co.za/

и го препоръчвам. Пътувахме през 4 страни и всичко беше на ниво а маршрута включва най-интересните места в тази част на света.

https://nomadtours.co.za/this-year/cape-town-to-victoria-falls-north/#camping

Ако го организирате сами няма да ви излезе по-изгодно. Това е най-интересното ми пътуване досега-с много екстри-полет с хеликоптер на Виктория, quad byke в Намиб, кану сред тюлени. Етоуша е невероятно място, делтата на Окаванго също. Ако идете преди началото на тура си отделете 4-5 дни за Кейп Таун и района около него. А вкуса на храната е невероятен, всичко там е биологично. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Значи много е трудно да се говори за бюджет година и половина по-рано. Но аз за себе си съм си определил около 2000 евро. от които 500 за самолетния билет.  Много зависи за колко ще спазарим колата и нощувките. Абе има много много НО-та.

Макар и да има много неизвестни и да е рано да се говори и аз съм съгласен, че с 2000 евро бюджет на човек би трябвало да се справим. Все пак сме магеланци, т.е. разумни хора-пътешественици и няма да се хвърляме на 5-звездни хотели и черни мерцедеси. 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Кацането във Виндхук бих го приел само като начин за избягване на транзитна южноафриканска виза и евентуално като спестяване на пари с полета на катарците. Иначе в града няма абсолютно нищо  интересно (Домосед беше напълно прав за това), минах за няколко часа миналата година. Аз летях директно до Уолфис Бей през Йоханесбург, така не се губи никакво време и директно се започва с хубавите неща.

Не подценявайте Намибя на юг от Уолфис Бей / Виндхук. Аз правих 20 дни само там в комбинация с южно Калахари (междуграничен парк Кхалахади - Ю. Африка и Ботсвана, като влязохме откъм Намибия през граничния пункт Мата Мата). За мен този парк е много по-интересен от Етоша, където е доста пълно с народ, не случайно местата в хубавите лагери в Кхалахади свършват за няколко дни като ги пуснат 11 месеца предварително. За новобранец може би Етоша е по-добре, че има слонове и носорози, но за големи котки и хищни птици Кхалахади определено е за предпочитане.

На север пък си има други красоти и наистина може да се комбинира с водопада Виктория, парка Чобе и делтата на Окаванго, но аз тях съм ги правил на отделно пътешествие.

Зимбабве може да е диктатура, но е мега-интересно за сафари (за това няма никакво значение какво е положението в страната) - невероятни паркове и най-добрите гидове в цяла Африка (за който е готов да кихне нужните пари).

За обществен транспорт в Намибия просто забравете, има шатъли от Виндхук до Уолфис Бей и до Свакопмунд, както и автобус от Виндхук до Ливингстън, Замбия (за водопада Виктория), но аз лично не съм ги ползвал, само съм ги маркирал при предварителни проучвания.

Който не иска да се ръси - overland с камион от Кейп Таун до водопада Виктория, даже има такива, които минават през делтата на Окаванго в Ботсвана, ще добиете ОК обща представа за местата.

 

За хората, които не са виждали други места в подсахарска Африка - Намибия е безумно красива, но Ю. Африка, Кения или Танзания примерно по нищо не и отстъпват като красота и интересни места (даже са по-разнообразни) и там ще имате по-малко или никакви разправии с визи. Единствено като възможни ниски цени за сафари трудно може да биете Етоша и Кхалахади, може би само с парка Крюгер в РЮА, който идва горе-долу на кантар. Това ако си карате сами без гид, тези паркове се удобни за такъв тип сафари. Парковите такси там също са в пъти по-ниски от Серенгети или Масай Мара, например.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 12
Връзка към мнение

Само да вметна, че ние кацнахме във Виндхук през Йоханесбург, но това изобщо не ни спести транзитната виза за ЮА - и всъщност тази виза отне най-много време, документи и т.н. независимо че я вадихме тук. Любопитно ми е как сте се озовали в Уолфиш през Йоханесбург без виза. Освен ако вече не са отменени.

Етоша е Балкантурист в общи линии и въобще не е най-вълнуващият парк. Затварят в 6 вечерта и е пълно с народ. С изключение обаче на Etosha Pan, нещо което си струва абсолютно. Също и Окакуйо, не като лодж разбира се, а заради водоема. Само там ми се случи да си седя кротко на пейката с питие и точно на 5 метра от мен десетки слонове носорози, зебри и куп други тревопасни кротко да пият вода, с леко раздвижване само когато се появи лъвът.

А иначе нагоре към Ангола и река  Куандо си е баш Африка без пудра и грим, с диви места, където ушетата на хипопотамите са на 50 см от лодката ти, а самата лодка е една коруба висока 60 см.

За мен лично най-голямото разнообразие откъм всичко се намира в Намибия. И точно затова толкова обичам тази страна. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Само да вметна, че ние кацнахме във Виндхук през Йоханесбург, но това изобщо не ни спести транзитната виза за ЮА - и всъщност тази виза отне най-много време, документи и т.н. независимо че я вадихме тук. Любопитно ми е как сте се озовали в Уолфиш през Йоханесбург без виза. Освен ако вече не са отменени.

Етоша е Балкантурист в общи линии и въобще не е най-вълнуващият парк. Затварят в 6 вечерта и е пълно с народ. С изключение обаче на Etosha Pan, нещо което си струва абсолютно. Също и Окакуйо, не като лодж разбира се, а заради водоема. Само там ми се случи да си седя кротко на пейката с питие и точно на 5 метра от мен десетки слонове носорози, зебри и куп други тревопасни кротко да пият вода, с леко раздвижване само когато се появи лъвът.

А иначе нагоре към Ангола и река  Куандо си е баш Африка без пудра и грим, с диви места, където ушетата на хипопотамите са на 50 см от лодката ти, а самата лодка е една коруба висока 60 см.

За мен лично най-голямото разнообразие откъм всичко се намира в Намибия. И точно затова толкова обичам тази страна. 

 

Пътуваме с канадски паспорти и за нас и Намибия и РЮА са безвизови, налагаше ми се да минавам границата през пункта Мата Мата 8 пъти в рамките на 1 седмица. Затова написах, че заобикаляне на Виндхук е по-добрия вариант, освен ако не е проблем транзитна виза за РЮА.

 

Всички паркове, които са създадени с идеята за self-drive, затварят в 18:00 ч. не само Етоша, ами и Крюгер и Кхалахади. Балкантурист или не, Етоша е добър парк за хора, които нямат много опит в сафарита и искат да изкарат по-бюджетно.

 

Затова е добре да се прибавят частни резервати и концесии, където могат да се правят и нощни сафарита, както и да се снимат красиви залези. Ивицата Каприви и около река Куандо е друга бира, там е друга екосистема - сафаристите се шегуват, че това е сиромашкото Линиянти (от другата страна на границата с Ботсвана).

 

Както писах по-горе, Намибия е безумно красива и много различна от останалите африкански държави, но примерно една Ю. Африка е далеч по-разнообразна като екосистеми и пейзажи (като се започне от пустиня - Калахари, мине се през нещо съвършено различно около Кейп Таун и Ийстърн Кейп, зелени и живописни планини - Драхенсберг, Крюгер и района наоколо - съвсем друго, крайбрежието на Квазулу Натал, вътрешноста на страната и пр.). Може да се потиш на сафари (на дневна температура) и на другия ден да отидеш да караш ски.

 

С това не искам да отказвам никого от посещение на страната, заслужава си на 1000%, просто припомням, че има и други не по-малко красиви и интересни места в Африка като изхождам от личен опит.

 

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

FlyTraveler, с теб се оказва, че сме 100% сънародници по две гражданства, българско и канадско. :)

За съжаление все още искат визи южноафриканците и това може да а пречка за някои магеланци за съжаление.

 

Ти си изключително опитен пътешественик явно и ти уважавам мнението, но специално за Зимбабве, просто за мен това е въпрос на принципи. Отбягвам диктатури, особено такива с визови режими, колкото и да им е красива природата. Уважавам позицията на всички, които пътуват до Зимбабве, Венесуела, Иран, Китай, Северна Корея и т.н., но просто аз нямам намерение да ходя в подобни страни, докато не видя позитивна промяна, която да ме накара да ги посетя.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

FlyTraveler, с теб се оказва, че сме 100% сънародници по две гражданства, българско и канадско. :)

За съжаление все още искат визи южноафриканците и това може да а пречка за някои магеланци за съжаление.

 

Ти си изключително опитен пътешественик явно и ти уважавам мнението, но специално за Зимбабве, просто за мен това е въпрос на принципи. Отбягвам диктатури, особено такива с визови режими, колкото и да им е красива природата. Уважавам позицията на всички, които пътуват до Зимбабве, Венесуела, Иран, Китай, Северна Корея и т.н., но просто аз нямам намерение да ходя в подобни страни, докато не видя позитивна промяна, която да ме накара да ги посетя.

 

Погрешна позиция, мой скъпи промит мозък, двоен сънароднико (съдейки по разсъжденията ти, отскоро по моите стандарти или по наследство по канадска линия). По твоята логика трябваше да бойкотираме така широко използваните от българите Qatar Airways, като тотално спонсорирана от измислената им и основен спонсор на международен тероризъм (и впоследствие милиони жертви по цял свят) подобие на държава... чиято публичност се крепи само на две оси - авиолинията и ТВ станцията Ал Джазира, която бълва анти-българска пропаганда ;)  Аз бая съм се замислял дали да ги ползвам де.. И до момента само за едно пътешествие, независимо от разликите в цените с други авиолинии... ; )

 

Нищо им няма на Венецуела и Иран, поне не са виновни за жертви извън техните граници. Иран не е нападал чужда държава в последните 1500 години... ;)

Редактирано от Георги
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

FlyTraveler, както казах, ти си опитен пътешественик и изпитвам силен респект към теб. Донякъде си прав. И aз се правя на идеалист и се дърпах до последно, но като видях дивите цени с всички останали, точно с катарските авиолинии ще летя юли месец до Австралия, което си е живо лицемерие от където и да го погледнеш. Напълно прав си за това. Иначе канадското гражданство съм си го извоювал сам, по точковата система на Квебек станах резидент. А, за Иран и Венесуела не си съвсем прав, защото ти като умен човек знаеш много добре кой финансира Хизбула и разни други терористи, а що се отнася до Венесуела, питай колумбийците колко оръжия за терористите от ФАРК са минали през Венесуела. Но, както казах, към теб имам огромен респект и не искам да спорим и да разводняваме африканската тема. Определено ще ти послушам съвета за Намибия и Южна Африка. Благодаря ти, че така подробно описа всички възможни опции в Африка.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И друг път е ставало въпрос, много хора си имат принципи и е редно да ги уважаваме. Един не посещава държави с визи, друг го притесняват правата на човека, трети диктатури, четвърти свобода на словото...с малко повече късмет, напъване и тук-там украсяване на ситуацията съм сигурен, че за всяка една държава можем да намерим морално звучаща причина да не я посетим. В крив свят живеем и няма какво да се лъжем. 

 

Само че тук сме се събрали да видим защо да посетим дадена държава, а не защо да не я посетим, а това до колко ситуацията в дадена държава превърта личния морален компас, всеки преценява сам за себе си. 

 

Темата на дискусията е Намибия. 

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

FlyTraveler, както казах, ти си опитен пътешественик и изпитвам силен респект към теб. Донякъде си прав. И aз се правя на идеалист и се дърпах до последно, но като видях дивите цени с всички останали, точно с катарските авиолинии ще летя юли месец до Австралия, което си е живо лицемерие от където и да го погледнеш. Напълно прав си за това. Иначе канадското гражданство съм си го извоювал сам, по точковата система на Квебек станах резидент. А, за Иран и Венесуела не си съвсем прав, защото ти като умен човек знаеш много добре кой финансира Хизбула и разни други терористи, а що се отнася до Венесуела, питай колумбийците колко оръжия за терористите от ФАРК са минали през Венесуела. Но, както казах, към теб имам огромен респект и не искам да спорим и да разводняваме африканската тема. Определено ще ти послушам съвета за Намибия и Южна Африка. Благодаря ти, че така подробно описа всички възможни опции в Африка.

 

Извинявай за малко резкия тон :) Държавите наистина можем да ги гледаме от различни гледни точки и да намерим различни причини да ги посетим или да не ги посетим. Както и всяко място може да се опише като разкошно или ужасно и то без да се излъже грам.

 

Респект за получаването на резиденция на Квебек (впоследствие канадско гражданство) по точковата система!

 

Та... Намибия си е супер, прескочи само Виндхук, че като видиш улиците кръстени на Робърт Мугабе и Фидел Кастро, ще вземеш да се откажеш и да се върнеш обратно :) :) :)  Това като шега и в рамките на най-добрия тон, разбира се... ;):)

 

В момента там (Намибия) се приема закон, всеки който има бизнес, да дари безвъзмездно 50% на "previously disadvantaged" хора. Намерили са му колая за сега - жените и те влизат в тази графа, та прехвърлят на съпруги, майки и т. н. ама и тази вратичка щели да я затворят...

И друг път е ставало въпрос, много хора си имат принципи и е редно да ги уважаваме. Един не посещава държави с визи, друг го притесняват правата на човека, трети диктатури, четвърти свобода на словото...с малко повече късмет, напъване и тук-там украсяване на ситуацията съм сигурен, че за всяка една държава можем да намерим морално звучаща причина да не я посетим. В крив свят живеем и няма какво да се лъжем. 

 

Само че тук сме се събрали да видим защо да посетим дадена държава, а не защо да не я посетим, а това до колко ситуацията в дадена държава превърта личния морален компас, всеки преценява сам за себе си. 

 

Темата на дискусията е Намибия. 

 

Много правилно, Георги! Извинявам се и на теб за малко саркастичния пост и благодаря, че не го изтри! :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.