Прескочи до съдържание

Гръцки остров за излежаване и гледки с бебе


Георги

Препоръчани мнения

преди 10 минути , Eleonora каза:

Струва ми се, че влизаме в някакъв спор, което е напълно излишно.

 

За мен акцентът в тази тема е пътуване с бебе /и куче/, което предполага, че се гледа на тях какво им е най-удобно. Кучето допълнително утежнява нещата и е добре да се знае предварително къде се отива, защото не навсякъде гледат с добро око и като нищо отказват настаняване :(.

 

И тъй като това е абсолютно непредсказуемо - как ще понесат конкретно това пътуване - в този ден, в тези часове и т.н., аз - обмисляйки своето пътуване през септември - бих се застраховала с една допълнителна нощувка в Йоанина. Преди можех да шофирам по 8 - 10 часа със съвсем кратки прекъсвания, в момента ми е абсурдно да го правя - дребното си иска млякото през няколко часа, кучето си има своите желания :). Така че пътуванията ми търпят известни корекции. Отделно нека не забравяме, че пътят си е път - всеки тръгва с нагласата, че всичко ще е наред, но понякога се случват и непредвидени неща. По този маршрут последното ми пътуване беше съпроводено с безумно задръстване на магистралата преди Дупница през септември 2015 г., откъдето с много късмет успяхме да се откъснем само с три загубени часа. Така планираните около седем часа в път се превърнаха в десет плюс часа, което си е сериозна разлика...

Не не е спор. Различни мнения. Просто исках да кажа, че 6 часа не са равни на 2. Иначе съм съгласен и с вас.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всички мнения са ми хипер полезни, не съм бил до сега там и си правя една мислена картинка в главата какъв е пътя, грубо пресмятане на часове и как да отреагираме в съответната ситуация. Като цяло Янина ми се вижда като добра крайна точка, ако детето съвсем е на края на силите си, а по-рано сякаш не ми се отбива от магистралата. Всичко зависи от това как тръгне деня, а и напоследък чета, че на Кулата има задръствания. По-скоро ще се оборудваме с предварително избрани, но нерезервирани хотели в Солун, Янина, че и чак до Лефкада и ще импровизираме в самия ден къде ще спим. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , Георги каза:

Всички мнения са ми хипер полезни, не съм бил до сега там и си правя една мислена картинка в главата какъв е пътя, грубо пресмятане на часове и как да отреагираме в съответната ситуация. Като цяло Янина ми се вижда като добра крайна точка, ако детето съвсем е на края на силите си, а по-рано сякаш не ми се отбива от магистралата. Всичко зависи от това как тръгне деня, а и напоследък чета, че на Кулата има задръствания. По-скоро ще се оборудваме с предварително избрани, но нерезервирани хотели в Солун, Янина, че и чак до Лефкада и ще импровизираме в самия ден къде ще спим. 

А бе ... на Метеора ходили ли сте?

 

Има известно отклонение от царския път, но пък защо не.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , Zaro каза:

А бе ... на Метеора ходили ли сте?

 

Има известно отклонение от царския път, но пък защо не.

Ами, ако вкараме допълнителна нощувка, отваря малко време за странични отбивки, да... По-скоро се точех на Парга, cck много я похвали на последната сбирка. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги каза:

Ами, ако вкараме допълнителна нощувка, отваря малко време за странични отбивки, да... По-скоро се точех на Парга, cck много я похвали на последната сбирка. 

Парга с две ръце!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, bay_kolio каза:

разклона при Серес на отклонението към Солун

От една седмица магистралката е поудължена и това се прескача, ако не го извнимаваш :)

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз съм за Парга, заслужава да и отделиш повече от една нощувка, но май не е най-доброто място да разделиш пътя - доста близо е вече до Лефкада, а сигурно ще имате нужда от почивка по-рано. 

Връзка към коментар
В момента, Roberto Baggio каза:

И аз съм за Парга, заслужава да и отделиш повече от една нощувка, но май не е най-доброто място да разделиш пътя - доста близо е вече до Лефкада, а сигурно ще имате нужда от почивка по-рано. 

Идеята е ако спим някъде около Янина или Солун, на другия ден да отбием за няколко часа през там на път за Лефкада. Нощувки със сигурност не планираме. 

Връзка към коментар

Ние ще сме на същия хал,но другият месец.

Имаме две нощувки в Лефкада.Бебето е на 9 месеца,но аз предпочитам да тръгнем към 3-4 ч.сутринта.

С баткото винаги така сме пътували.

Ще спираме за почивка,както дойде.

Връзка към коментар

Иначе на Георги направо не зная какъв съвет да дам за почивка по пътя.

Метеора е върха, но си трябва нощувка.

В Солун, точно на бялата кула е търсения подземен паркинг. Но вярно ще си е престараване заради задръстванията.

Ако е за два часа - навсякъде става.  Аз лично бих избрал Вергина (Veria). Отклонението е минимално - ок. километър-два.

 

Кръчми бол. Дори и мезедопулио (продавачница за мезета) се намират :) Ето кадърче:

GR_IMG_3962.jpg

 

Има и културно-масова част, ако решите - една ЮНЕСКО карфичка, една гробница (Филип Македонски) и т.н. ама доколко ще става с бебето...

 

Всъшност то си е до хлапе. Аз маршрута София - Игуменица - Сивота го взех наведнъж през май именно с кратка почивка във Вергина.

Тръгнахме към шест сутринта. Малкият по никакъв начин не е протестирал или пък да се налагало да спираме особено. Едно ядене на OMV Сандански, едно цялостна смяна на дрехите след гръцката граница :) и после Вергина. Повече спирахме за по кафе, цигара и бла-бла.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Георги каза:

Идеята е ако спим някъде около Янина или Солун, на другия ден да отбием за няколко часа през там на път за Лефкада.

Парга можеш и на връщане, ще ви е близо и то преди магистралата. Сиреч ставате сутринта, тръгваш към 10 и до 11:30 си там.

Иначе твърдо си заслужава отбивката:

GR_IMG_4002.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 13 часа, cck каза:

Парга можеш и на връщане, ще ви е близо и то преди магистралата. Сиреч ставате сутринта, тръгваш към 10 и до 11:30 си там.

 

Не става на връщане, имайки предвид, че нямаме опцията за междунна нощувка тогава, а с отбивката ще си стане 10-12 часа преход, което ще е доста натоварващо за детето. 

Връзка към коментар
On 18.06.2017 г. at 9:16 PM, Георги said:

Остана по-малко от седмица до пътуването! Понеже вероятно ще правим отсечката София - Лефкада в един ден, искам да попитам има ли по този маршрут някъде да спрем по средата за приятна разходка в парк или нещо подобно? Главната цел е да изкараме за час-два-три бебето от колата за да разделим пътуването. 

 

Така, че ако знаете хубав парк в отсечката Сандански - Солун ще е чудесно. Ако става и за хапване наоколо, още по-добре!

Ама вие за РД на детето ще ходите в Гърция? Жалко, че няма да разбере :P 
Определено не съветвам Солун да се приема, като град за "отбивка за разходка", влизане и каране в този град - само ако се остава там. Ще се изнервиш повече, отколкото, ако изобщо не спираш. За отбивка 2-3 часа, за разходка и разделяне на пътуването - изберете 2-3 малки градчета/ селца, на различни места по пътя, от препоръчаните ви из темата, и в зависимост от пътните условия, времето и детето - отбийте в някое от тях, за да имате гъвкавост, а не да се окажете неподготвени и да се чудите на коя бензиностанция да слезете. :) 
  

Редактирано от stormbringer
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 19.06.2017 г. в 21:53, Георги каза:

Ами, ако вкараме допълнителна нощувка, отваря малко време за странични отбивки, да... По-скоро се точех на Парга, cck много я похвали на последната сбирка. 

Още едно предложение от мен. Кастория.

Отбивката до Метеора е със същите километри, но двойно повече време, час посока. И пътя не е за бебе. За Метеора препоръчвам два дена за всички манастири.

Кастория отбивка половин час по много хубав път. Красиво място чудесно за целта. Езеро, лебеди, полуостров, чудесен манастир и обиколка на езерото. С прекрасни места за отдих на бебето. Много и всякакви хотели за нощувка.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ние септември го правихме това "упражнение" с бебе на 6 мес. и кака на 6 г. Спахме в Сандански и на сутринта към 8ч отпрашихме към Парга, където бяхме решили да направим няколко нощувки. И понеже все септември ходим към Гърция, не правя предварителна резервация, защото на място има множество свободни студия за отсядане и избираме на място и дори се пазарим за цена /ако е необходимо/. Децата издържаха пътуването без никакъв проблем. А в Парга още от първия път си намерихме апартамент с паркинг близо до централната част /в Парга се пакира доста трудно по принцип/. Градчето много ми хареса, прекрасно е. В последствие решихме, че искаме да идем и до Лефкада и тръгнахме, 2 нощи бяхме там в Агиос Никитас /пак на място си харесахме студио/. Даже до Порто Кацики ходихме, като бебо го свалихме с кошницата му :lol: /мисля, че беше единственото бебе там/. Изобщо докато са по-малки бебета по-лесно се пътува, те само ядат и спят. Но сега вече сме на 1г. и 3мес. и не му се стои много време в столчето, иска да върви. Краят на август замислям 1 седмица на Корфу, ще видим как ще се представи младежът :) 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Метеора не е опция за отбивка по пътя, освен ако няма наистина планирани поне две нощувки. Малко повече от час в посока, пътят е планински, с хубав асфалт, но тесен и с много завои - определено не е идеалното за бебе. Чудесно място, но си заслужава да се постои два-три дни там, за да има смисъл "отбиването".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След Промахон е пусната вече цялата отсечка и до Солун се стига за около час. Има един участък с дупки, но е за кратко. Магистралата след Солун е много лека за шофиране. 

Варианти за почивка са всички крайпътни градчета между Верия и Йоанина в зависимост кога бебето е будно и мрънкащо. Съветвам ви максимално да се възползвате от времето когато бебето спи. Моята дъщеря именно така я тренирах още от бебе и в момента изкарва по 8 часа на ден път в кола.

Заведението, което по горе ви препоръчаха в началото на магистралата  (Олимпус плаза)  след Солун също е добър вариант за обяд и почивка. 

 

Доколкото разбрах и магистралата от Йоанина по Йонийското е почти завършена с изключение на малък участък след Амбракия.

Редактирано от TeddyBear
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Такааа...да споделя, че разказите ми първо може да са лаконични, че в голяма част от времето си ги пиша в промеждутъка позволен от бебешки сън и второ - сигурно ще съдържат умилителния възторг на първо посещение в Гърция и е възможно да превъзнасям неща, които за много от вас сигурно са едва ли не даденост и не им обръщате внимание. Не знам, ще видим, "почивката" тепърва започва!

 

А започна с едно пътуване в асансьора, както съм се натоварил с почти всички багажерии. Казвам почти всички, защото е невъзможно при пътуване с бебе да смъкнеш целия багаж на един курс. Да, знам, отстрани не изглежда, че трябва да е така, дрешките са миниатюрни, па колко място може да заеме един пакет памперси? И въпреки всичко...оказа се, че половин багажник е нейния багаж. Та натоварен с прилично количество багаж, яхам асансьора и два етажа по-надолу се качва домоуправителя. Провеждаме следния диалог:

 

Той: Накъде? 
Аз: На почивка малко. 
Той (сочейки дългото продълговато нещо в ръката ми): Какво е това? Харпун или въдица? 
Аз (виновно и сконфузено): Плажен чадър

 

Мъжеството ми се изпари някъде през вентилационните шахти на асансьора. Все пак един коментар на @Костов под фейсбук статуса ми ме подтиква да ви питам, не е ли по-мъжествено да се засилиш на майната си с колата с две жени, от колкото да нарамиш въдици и харпуни? 

 

Както и да е. Потеглихме и главната драма на деня беше докъде ще ни позволи бебето да стигнем. Програма минимум беше някъде около Солун, програма максимум - Янина. Имах готовност да спрем във всеки момент да резервираме нещо в най-близкото градче. Притесненията се оказаха излишни, детенцето се държа перфектно през целия път и всъщност най-голямата драма беше в адската жега на ОМВ-то на Сандански, където касиерките упорито се опитваха да ме убедят, че не съм си платил горивото и някак съм успял да заредя газ за 10лв без да си платя, въпреки че минути по-рано съм заредил дизел за над 100. Винаги съм се чудил дали по тези бензиностанции разни хора не правят бомби, явно е възможно...

 

Почти безпроблемно стигнахме Янина, резервирах набързо едно хотелче и излезнахме вечер за разходка. Янина е малко град на контрастите, посрещна ни уханието на неприбрани явно отдавна контейнери с боклук. Не знам дали се дължеше на стачка или на нещо друго, но буквално контейнерите преливаха от всички възможни краища, напомняше на суходолската криза от преди няколко години. В тези жеги хич не е гот. От друга страна гледката от крайезерната алея си заслужава няколко дни като нищо. Имаше и много туристи, много чужденци, въпреки че не е градче на остров, а само на езеро. От тук и едно аматьорско просветление от мен - в Гърция туризъм има не само по островите!

 

Ето я и първата гръцка манджа.

 

IMG_20170624_214902.jpg

 

Щракнах я от възторг в размера, въпреки че пишеше че порцията е за двама. В последствие се оказа, че си е по-скоро нормална, защото под месото подличко се бяха скрили пържени картофи. Все пак, беше предостатъчно двама да преядат. Идните дни очаквайте още кулинарни ревюта (без да включвам Мастършеф термини), може би ще наблягаме повече на морското. 

 

Ден две - планът беше да се пошматкаме из Парга и в късния следобед да поемем към базата си в Лефкада. Плановете са едно - реалността друго. Макар и Парга да изглеждаше като брутално красивото градче, в крайна сметка жегата ни сломи за около 10 минути. И въобще, при такива температури е противопоказна дори кратка разходка, да не говорим за дълги обиколки с бебе. Съжалявам, че не мога да споделя целия ентусиазъм на всички посетили Парга, просто условията не бяха подходящи. 

 

Намерихме си апартаментчето сравнително безпроблемно. Сигурно ще споделя цялостни впечатления по към края, но на първо време се оказва, че леката 10 минутна разходка до Агиос Никитас е лека в едната посока, а на връщане баир в жегата, не си е работа. Така че може би ще сме по-изолирани от колкото се надявах и ще прибягвам често до колата. Ще трябва в близките дни да намеря някой голям супермаркет за да напазаруваме доста за идната седмица и явно вечерите навън няма да са алкохолни след като съм с колата. От друга страна, жегите са прогнозирани за цялата идна седмица, така че има един мъртъв момент между 11 и 5, в който едва ли ще мърдаме където и да било, ще видим как ще го оползотворим. Ето изглед от тераската на апартамента:

 

IMG_20170625_190606.jpg

 

Еми толкова за сега. После ще пусна още снимки, които правих вчера и днес, най-вече от янинския залез, но в момента камерата ми е блокирана в гардероба от детското легло. Абе въобще...пътуването с бебе вкарва предизвикателства, за които не си е представял човек. Как сега да я пуснем да пълзи из апартамента, като контактите са ниско и няма протектори? Ще търся тия дни да купувам протектори....

 

  • Харесвам 30
Връзка към коментар

Започвам с обещаната снимка от залеза в Янина:

 

P6240655.jpg

 

Въобще, струва ми се супер добро място за спиране на път към западното крайбрежие на Гърция (аматьор съм, пак да си кажа!), само да не беше това с препълнените контейнери, което между другото се оказва повсеместен проблем, защото го има и на острова. 

 

Продължавам хронологично. За вечеря слезнахме до градчето, този път с кола, въпреки че паркирането е проблемно, а се намира като цяло на 1км, просто баира е сериозен и не става за носене на 9кг бебе нонстоп на ръце. Това е и причината да решим като цяло да се окопаем прилично в нашето апартаментче и днес направих такова пазаруване в Лидл, каквото не правя и в България. Атмосферните условия и личният ни график е такъв, че най-активните часове ги планираме между 5 и 9 вечерта, може би в това време ще пообиколим някои от известните плажове и гледки наоколо. 

 

Ето една от тях, да не държим темата съвсем на сухо. 

 

P6260681.jpg

 

П.С. Октоподът на скара вчера беше чуден!

  • Харесвам 25
Връзка към коментар

Жоре, ми ти си на море с две принцеси!;)

И в седенето в апартаментчето си има прелест, кога друг път ще сте си само тримката, без никакви странични дразнители?

Днес прочетох нещо, което много ми хареса:

" Семейството е рай в бездушния свят..."

А ние чакаме снимки с принцеси.:)

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 7
Връзка към коментар
На 6/26/2017 в 16:18, Георги каза:

това с препълнените контейнери, което между другото се оказва повсеместен проблем, защото го има и на острова. 

Това е проблем в цяла Гърция - от две седмици сметоизвозващите работници стачкували... В Атина даваха пак някакви размирици... Заринали са се в боклук и ги призовават да си държат боклука по терасите и да не го изхвърлят, защото е станала страхотия.

Редактирано от chandni
Връзка към коментар
На ‎6‎/‎25‎/‎2017 в 19:27, Георги каза:

...

 

А започна с едно пътуване в асансьора, както съм се натоварил с почти всички багажерии. Казвам почти всички, защото е невъзможно при пътуване с бебе да смъкнеш целия багаж на един курс. ...

 

@Георги,

Подсети ме за една колежка и две от нейните истински истории:

1.

Таня и мъжа й имат бебе  - няма и годинка. Тръгват на море. Малко след караулката мъжа й рязко намалява и спира в крайно дясно:

- Танче, забравихме фикуса.

 

2.

Таня и мъжа й решават да разходят бебето в бебешката му количката в един слънчев съботен следобед.

В края на разходката се отбиват и в кварталната бирария. Хапват картофки, пият бира и привечер се прибират.

Гледат по телевизията новините, събота вечер. Изведнъж мъжа й се плесва по челото и вика:

- Танче, бебето!

 

Забравили го в кръчмата със се количката.

Таня упорито отричаше края на втората история, но има живи свидетели.

 

Моля модераторите да не преместват историите при вицовете - истински са. 

 

 

Весело изкарване в Гърция . :)

 

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 12
  • Смея се 1
Връзка към коментар

ако имаш как на връщане планувай една Касториа или Кашстория не знам точно как се произнася....невероятно градче на средата на езеро...гърците си го пазят като забележителност и не споделят много за него или поне аз не съм чувал да го промотират....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 2017. 06. 19. в 20:24, Георги каза:

 Като цяло Янина ми се вижда като добра крайна точка, ако детето съвсем е на края на силите си, а по-рано сякаш не ми се отбива от магистралата.

От път се уморяват родителите, а не детето ;) Когато детето се умори то просто си заспива в колата и може да пътува хиляди километри. 3 милиона турци всяка година минават пътя между Германия и Турция с големи семейства и децата без проблем издържат дългия път.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.