Прескочи до съдържание

Смяна на международен паспорт


Препоръчани мнения

преди 9 часа, saved_ каза:

Предстои ми изкарването на нов паспорт, но бих искала да си запазя стария паспорт поради сантиментални причини. 🙂

Знам че има глоба при невръщането на изтекъл паспорт, така че ще се радвам да споделите как е най-добре да процедирам в тази ситуация, че да се отърва от въпросната глоба или поне да е в най-минимален размер.

Имаш право да си задържиш паспорта. Естествено ще ти го перфорират. Колкото до това , ако е изтекъл - ще си платиш глобата - минимална, ако е за първи път

Връзка към мнение
преди 3 минути , 2326 каза:

Не откраднат, а се води загубен и глобата може да 30 може и да е 200.

Глоба не се плаща само ако е откраднат при грабеж, но за това пък се иска протокол от полицията за извършен грабеж, показания, разследване, някоя синина 😉  ... изобщо за някакви пари работата може да стане "дебела".

Пазете си спомените, а не паспортите ....

 

Дебела ама все пак безплатна 😄 Иначе не знам по какъв начин се определя глобата, на мен преди няколко месеца ми треснаха именно 30 лв за загуба на лична карта 

Връзка към мнение
2 minutes ago, SpeeDemoN5 said:

Дебела ама все пак безплатна 😄 Иначе не знам по какъв начин се определя глобата, на мен преди няколко месеца ми треснаха именно 30 лв за загуба на лична карта 

Налагат минималната ако ти е за първи път, но мисля се чакаше за излизане на акт. 

А "безплатна" ? - нищо не е безплатно - като те извикат да дадеш "показания" 2-3 пъти,  в един момент ще искаш да си платиш глобата 😉 

Връзка към мнение

Преди 10тина години,когато си вадех нов паспорт казах на служителката,че искам да запазя стария,заради печатите в него.Видя,че нямам визи,поучуди се,понамуси се,но го перфорира и ми го върна.И да,за откраднат документ искат протокол от полицията и да, разпитите за установяване на обстоятелствата са неприятни.

преди 20 минути , ven62 каза:

Колкото до това , ако е изтекъл - ще си платиш глобата - минимална, ако е за първи път

Глобата е само за лична карта.Не би трябвало да налагат такава за паспорт,той не е задължителен документ.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 1 час, Victoria каза:

Снимай си/сканирай си каквото ще ти липсва и не се занимавай с глупости.

Няма глоба. Моят беше изтекъл отдавна и не го бях подновил навреме, излъгах, че е изгорял при пожар и нямаше никаква глоба. Минах си по процедурата като за нов. Но може би в различните управления е различно.

Връзка към мнение
7 minutes ago, iMari said:

Не би трябвало да налагат такава за паспорт,той не е задължителен документ.

Точно паспорта е собственост на държавата, не на притежателя. И си налагат глоба, и са в правото си да го правят.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
6 minutes ago, iMari said:

Глобата е само за лична карта.Не би трябвало да налагат такава за паспорт,той не е задължителен документ.

Не е така. Налагат глоба и за невърнат, загубен и т.н. паспорт. Паспортът е документ за самоличност съгласно Закона за българските лични документи, а документите за самоличност са български лични документи. По-горе писах за глобите.

4 minutes ago, muchachote said:

Няма глоба. Моят беше изтекъл отдавна и не го бях подновил навреме, излъгах, че е изгорял при пожар и нямаше никаква глоба. Минах си по процедурата като за нов.

Не си имал глоба, защото е изтекъл срок повече от една година. И за това писах по-горе🙂

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На мен не ми разрешиха да си запазя стария перфориран паспорт. Бяха категорични, въпреки голямото ми желание и опити да убедя служителката.

Връзка към мнение

Извадете си бързо американска виза и няма да ви го вземат. Поне 10 паспорта съм сменил, след първия няма сантименталност...

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Може би,не разбрах какво има предвид @ven62,извинявам се.Исках да кажа,че ако паспорта е изтекъл,не си длъжен да го подновяваш и не могат да ти наложат глоба за това,както е при ЛК.Но да,трябва да го върнеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз като подновявах моя лятото им казах, че ми трябва и самият номер на паспорта ми е свързан с вид виза, даваща ми право за пребиваване в друга държава. Това изобщо не е вярно, защото там с един клик си сменям документа. 

Това обаче беше достатъчно за служителката, която го проби и ми го върна.

Явно е според това на какъв служител ще попаднеш.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Моят опит в това отношение:
Имах случай на наистина откраднати документи ( ЛК и шофьорска книжка) , като кражбата стана в чужбина. Аз, разбира се, си подадох жалба там и испанците ми издадоха документ за кражбата. Какво се случи впоследствие, като тръгнах да си вадя документите в България.  В  отдела за документи за самоличност в райнното управление служителката измрънка нещо, че трябва да ме глобят (май 30лв.) , а аз обясних, че става дума за кражба, даже си носех оригиналните  документи от  испанската полиция, на които, естестевено, не бях правил официален превод във фирма.  Служителката пак измрънка, че документи на чужд език на вършат работа, но все пак ми "влезе в положението" и каза само като забележка в молбата за нова ЛК карта да напиша, че старата е открадната. 
Дотук добре. 
После обаче дойде ред на шофьорската книжка в КАТ и там имаше същото мрънкане, че трябва да ме глобят. Аз пак обяснявам, че е открадната и показвам испанските документи и те съответно пак казват, че или трябва да им направя официален превод, или да подам жалба в моето районно, и тогава няма да ме глобят.  Аз, глупакът :grin:, реших, че не искам да плащам глоба, след като наистина имаше кражба, и се върнах (на другия край на София) да подам тъпата жалба в районното.  Е, познайте дали в районното нямаше 100 човека, чакащи да пуснат разни жалби  и дали нямаше да си утрепя цял ден да чакам ... Айде пак обратно в КАТ, айде плащане на глобата - почти като във вица за бай Ганьо при канибалите, който хем изял солта,  хем го e*@ли, хем накрая го излапали. :wacko: 

А иначе конкретно за задържане на паспорт - когато реших, че искам да си запазя международния паспорт - и аз като Тони казах, че имам към него електронна виза (канадска) и ми го оставиха, но ми обърнаха внимание, че когато изтече визата, все пак трябва да го върна.  Сега разчитам на давността за да ме глобят като дойде време да вадя нов.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 минути , Фил каза:

...

А иначе конкретно за задържане на паспорт - когато реших, че искам да си запазя паспорта и аз като Тони казах, че имам към него електронна виза (канадска) и ми го оставиха, но ми обърнаха внимание, че когато изтече визата, все пак трябва да го върна.  Сега разчитам на давността за да ме глобят като дойде време да вадя нов.

Значи ако имам електронна виза канадска, трябва да поискам да ми оставят стария паспорт? 

Връзка към мнение
преди 3 минути , Костов каза:

Значи ако имам електронна виза канадска, трябва да поискам да ми оставят стария паспорт? 

Моята канадска виза всъщност беше изтекла и не съм сигурен дали нямаше опция при смяна на паспорта да можеш да си прехвърлиш електронната виза към новия паспорт от платформата, не съм проверявал. 
Но аз го използвах като аргумент и мина ... 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
35 minutes ago, Фил said:

  Сега разчитам на давността за да ме глобят като дойде време да вадя нов.

Фичо, имай предвид, че давността да не те глобят, т.е. този едногодишен срок започва да тече след изтичането на 3-месечния срок за връщане на паспорта. Т.е. брой ги 15 месеца.

Например, ако паспортът ми изтича на 04.02.2020 г. имам срок до 04.05.2020 г. да го върна. Ако отида да си вадя нов паспорт на 05.05.2021 г. и не връщам стария ще ми дадат да напиша обяснение къде е, но не могат да ме глобят. Но ако отида на 05.02.2021 г. ще ме глобят.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 2 минути , MatriXa каза:

тамън и аз да попитам от наше посолство в чужбина може ли да ми извади нов паспорт ако стария ми е изтекъл или изгубен?

Може.

 

https://mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/zad-granica/izdavane-passport

Връзка към мнение

Може, моя така го подновявах. Не е бързо. Освен това ако е някоя забутана държава без много дипломатическа поща от България препоръчват да си платиш на куриер за доставка, ако не ти се чака неопределено време.

Връзка към мнение

колко време се чака ? ще го подновя в нова зеландия

 

 

тези които са го подновяване от чужбина трябвало ли е да доказват с какъв статут са в страната, къде работят?

Връзка към мнение

Нищо не доказваш, българин си, това стига.

Иначе за Бразилия не уточниха колко се чака, казаха, че дипломатическа поща почти няма и не знаят кога бих го получил с нея. С мен имаше още един човек за паспорт и си разделихме разходите за куриера.

Връзка към мнение
преди 2 часа, neuromancer каза:

Нищо не доказваш, българин си, това стига.

Иначе за Бразилия не уточниха колко се чака, казаха, че дипломатическа поща почти няма и не знаят кога бих го получил с нея. С мен имаше още един човек за паспорт и си разделихме разходите за куриера.

и в крайна сметка колко плати и чака и къде го получи?

Връзка към мнение

Ами не помня вече колко платих, но в къщи го получих (доста по-евтино от билет до България беше)

Един месец и нещо да стане готов и после около 2-4 седмици, зависи как се организираш, ама към 2-3 месеца смятай

може и в посолството да си го вземеш, ама на мен ми е в друг град и нямам път натам

куриера е до посолството, после си решаваш какво и как, искаха да им върна стария паспорт и да предплатя връщането, та малко се замотах да го организирам

по-лесно и приятно е един билет до България, ама сега с децата не беше удобно, а и паспорта ми трябваше, за да пътувам към България

Ако си някъде в Европа може и с дипломатическата поща, ама Австралия не знам как е, предполагам като Бразилия

като си разрових из пощата, куриера до посолството струваше 210 реала (към 40 евро), и после още толкова до нас и връщане на паспорта към посолството

не взимат пари в брой, така че трябва да предплатиш куриерската услуга за паспорта от посолството към вас и да им пратиш плика или каквото там заедно със стария паспорт. При мен най-популярната куриерска услуга не го прави това, та трябваше по DHL пак

може да приготвиш всичко отначало може би

Връзка към мнение

Проблемът по-скоро е, че ако нямаш виза за Австралия няма как да си подадеш документ за подмяна, тъй като трябва да отидеш в Канбера. А доколкото помня имаше някакви проблеми и отказ на виза. За това ми беше вметката по-горе.

 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.