Прескочи до съдържание

Пътуване до Иран


Еминко

Препоръчани мнения

здравейте от Иран! Жалко, жалко, жалко, че пътешествието свършва днес. Тази нощ ще летим за Истанбул и се надявам скоро да ви разказвам за Исфахан, Язд, Абианех и Кашан, който ни омагьоса безрезервно. Снимки със знамето има. Не се колебайте и за минута, просто час по-скоро елате и вижте тази страна! Поздрави!

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Прибрахме се. Въпреки че от 40 часа не сме лягали, пускам на първо време няколко снимки със знамето. Питайте, ще ви отговарям...

Ето тук една от най-хубавите къщи в Кашан, за които вчера споменах:

post-786-0-53259700-1398189902_thumb.jpg

 

post-786-0-16846700-1398189963_thumb.jpg

 

post-786-0-31492600-1398190040_thumb.jpg

 

post-786-0-59289200-1398190289_thumb.jpg

 

А така се почива след вкусен обяд

 

post-786-0-47300900-1398190394_thumb.jpg

 

в традиционен ресторант:

 

post-786-0-28969200-1398190484_thumb.jpg

 

post-786-0-94660400-1398190554_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Прибрахме се. Въпреки че от 40 часа не сме лягали, пускам на първо време няколко снимки със знамето. Питайте, ще ви отговарям...

Ето тук една от най-хубавите къщи в Кашан, за които вчера споменах:

attachicon.gifDSCI3585.JPG

 

attachicon.gifDSCI3600.JPG

 

attachicon.gifDSCI3617.JPG

 

attachicon.gifDSCI3620.JPG

 

А така се почива след вкусен обяд

 

attachicon.gifDSCI3688.JPG

 

в традиционен ресторант:

 

attachicon.gifDSCI3683.JPG

 

attachicon.gifDSCI3689.JPG

Това е сградата на БАНИТЕ ли?Как стигнахте от Техеран до Кашан?А след това до Исфахан?

Връзка към коментар

Знамето на Магеланци в Иран.

 

В Исфахан:

 

Naqsh-e Jahan площад и джамията Имам,

 

post-786-0-74995700-1398190818_thumb.jpg

 

post-786-0-79469100-1398190859_thumb.jpg

 

персийски килими и "илюстрация" към стихове на Омар Хайям

 

post-786-0-29268800-1398190901_thumb.jpg

 

пред двореца и градината Chehel Sotum (палатът с 40-те колони)

post-786-0-34666600-1398191025_thumb.jpg

 

пред арменската катедрала Ванк в квартала Джулфа

post-786-0-37707500-1398191198_thumb.jpg

 

В градчето Абиане(х):

post-786-0-36485300-1398191259_thumb.jpg

 

В Язд - гледка от покрива на традиционна къща

post-786-0-17476300-1398191329_thumb.jpg

 

Кервансарай в пустинята Маранджаб до Кашан

post-786-0-30926000-1398191393_thumb.jpg

 

Пустинята Мараджаб и солени следи от езерото Намак

post-786-0-62796000-1398191499_thumb.jpg

 

Пред историческата къща Боруджерди в Кашан

post-786-0-58557300-1398191580_thumb.jpg

 

На покрива на исторически хамам в Кашан

post-786-0-74454300-1398191639_thumb.jpg

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Това е сградата на БАНИТЕ ли?Как стигнахте от Техеран до Кашан?А след това до Исфахан?

 

Ако питаш за ресторанта, той се помещава в традиционна къща в Кашан. Намира се в квартала Амир Кабир, където са повечето от известните аристократични къщи, исторически хамам, поне две невероятни джамии и пр. Не е далече от базара, където има чудна триетажна сграда /тимче - нещо като кервансарай/.

 

Ето хамама:

post-786-0-47026200-1398192346_thumb.jpg

 

Ето "тимчето" в базара:

post-786-0-67553900-1398192417_thumb.jpg

 

post-786-0-55108300-1398192463_thumb.jpg

 

 

От летището в Техеран пътувахме директно до Исфахан с такси /около 60 евро/. От Исфахан правихме дневни екскурзии до Абианех /автобус но Натанц и такси до Абиане, после пак с такси до Исфахан/ и до Язд - отиване и връщане с автобус и такси с водач за 3 часа в града. До Кашан отидохме с автобус. До пустинята взехме такси /отиване и връщане/ от Кашан. От Кашан взехме снощи такси до летището в Техеран /малко по-малко от 40 долара, около 200 км/.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Супер снимки, местата определено си заслужават да бъдат посетени.

В хотелите трябваше ли да представяте акт за брак или го приемаха на доверие? Какви документи представихте, за да получите визи?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Добре дошла.

Въпрос - на летището ли взехте визата? Ако е ДА - имаше ли някакви проблеми и какви формалности се изискват. За колко време е визата - за 14 или за 15 дни ?

 

Добре заварила! Визата с продължителност 15 дни взехме на летището. Никакви формалности - дори не погледнаха резервацията за хотела и билета за връщане. Снимки също не искаха, макар че аз си бях приготвила снимки и със забрадка. Ако пътувате като двойка /семейна или не/, формулярът, който се подавате на място, е един, и се попълва от мъжа. Жената влиза в категорията "компаньон" и името й дори не се вписва във формуляра. Чака се 5-10 минути, заплаща се на съседното гише и готово. Една особеност във връзка със заплащането на визите: ако сте с "компаньон", заплащате 50 евро за виза + 10 евро за "компаньона", т.е. 60 евро. Компаньонът обаче също заплаща 50 за себе си и 10 евро за другия като "компаньон". Малко объркано звучи, но иди ги разбери. С две думи ние платихме 120 евро за нашите визи. Самостоятелно пътуващите и "еднородните" двойки заплащат по 50 евро. Още една подробност: при напускане на страната, по-точно при паспортния контрол, мъжът също трябва да премине първи, защото, ако "компаньонката" мине първа, нещо в документацията им не излиза, та трябва после да се връщате да променят данните. Така се получи при нас - аз тръгнах първа, удариха ми печата, а после, когато съпругът ми отиде на гишето и видяха, че съм влязла като негова "компаньонка", ме повикаха обратно, за да си коригират инфото. Това е с визите - никакви ядове. Проблеми нямахме и на летището в Истанбул, но все пак си носете разпечатка на списъка с държавите, които получават VOA.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Супер снимки, местата определено си заслужават да бъдат посетени.

В хотелите трябваше ли да представяте акт за брак или го приемаха на доверие? Какви документи представихте, за да получите визи?

 

Никъде не са ни искали документ, че сме семейни. Както написах преди малко в отговора за получаване на визата, оставете мъжът да попълва формуляри и бланки. Това важи и за хотелите, дори билетът за междуградския автобус е един за двамата. Не се притеснявайте въобще, няма нищо сложно или такова, което да ви държи на нокти. Ще пиша повече подробности по-късно.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря за точния отговор.

А времето (метеорологични условия) беше ли добро. Ти си правила проучвания и би ли споделила кога мислиш е най-доброто време да се пътува в Иран. Аз отлагам моето пътуване от август/септември за април другата година по тази причина. Мисля, че април и там разцъвтява пролетта и има доста цветя (където не е пустиня)

Връзка към коментар

Благодаря за точния отговор.

А времето (метеорологични условия) беше ли добро. Ти си правила проучвания и би ли споделила кога мислиш е най-доброто време да се пътува в Иран. Аз отлагам моето пътуване от август/септември за април другата година по тази причина. Мисля, че април и там разцъвтява пролетта и има доста цветя (където не е пустиня)

 

Беше много топло - от 28 до 36 градуса по местата, които ние посетихме. Язд и Кашан са си кажи-речи в пустинята и е горещо. Имат сиеста от обед до 16 часа и това трябва да се има предвид при посещението на забележителностите, наемането на кола с водач и пр. Април изглежда е сред най-добрите кандидати, септември и октомври също. Да се избягва периодът от 21 март до 1 април - новогодишните им празници - тогава хотели няма, пътува всичко живо и въобще е трудно. Естесвено трябва да се избягва Рамадана, датите се променят всяка година, трябва да се следи.

Архитектурата и градините на всички градове са така организирани, че да доставят максимална прохлада и удоволствие. Всъщност най-много усетихме жегата в Язд, защото предприехме обиколка на стария квортал точно в горещите часове. Вечер и сутрин захладнява - типично за пустинята. Ще опиша в бъдещия пътепис как човек да се включи в ритъма на посетените места така, че да не страда от жега, от преумора и пр. Цветя и градини има в изобилие, Исфахан ще ви очарова с многобройните си крайречни паркове, с прекрасните дървета и с градините си. Прав си да преместиш пътуването от август за април, защото през август ще е адско по цялата линия Техеран-Кашан-Язд-Керман, както и около персийския залив. Особено ще е неприятно за жените, защото дори и в най-големите жеги трябва да си ностят забрадката, дрехата с дълги ръкави и дългите панталони.

С две думи: от втори април нататък би било прекрасно. Имай предвид, че в Кашан и околията прибираха реколтата от рози, а това у нас се случва през втората седмица на юни. Ако имаш други въпроси, смело питай :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Определено и аз съм страшно заинтригувана от Иран. Ще чакам пътеписа.

 

Писането на пътеписа ще отнеме известно време, въпреки че пътните ми бележки са подробни, както винаги :)  Затова, ако имате спешни въпроси, питайте във форума, ще ви отговарям.

 

От 23 април /денят след нашето отпътуване/ цената на петрола се вдигна с 30%, което вероятно ще рефлектира върху цените на всичко друго.

 

Тук ще дам справка за основни цени и бюджет за двама:

 

За 7 дни /5 нощувки/ пахарчихме общо 400 евро. Тази сума не включва самолетния билет и визата, но включва:

 

- такси от летището в Техеран до Исфахан - над 400 км - около 62 евро; такси от Кашан до летището в Техеран /200 км/ - около 34 евро;

- 5 нощувки със закуски /4 в Исфахан и 1 в Кашан/ - малко под 145 евро;

- музеи в Исфахан, Язд и Кашан /в т.ч. персийски и ботанически градини, катедрали, дворци, хамами, джамии, исторически къщи и др/. Цената на обектите варира между 100 000 и 150 000 реала, съответно 2,83 евро и 4,25 евро. Вход за храма на огъня в Язд - 0,28 евро.

- градски таксита - ползват се постоянно - особено в Исфахан - средно около 2,50 до 3,00 евро за огромни разстояния.

- междуградски таксита и турове с такси + гид в Язд, Натанц-Абианех, Абианех-Исфахан, Кашан-пустинята Маранджаб-Кашан и др. - от 11 до 18 евро;

- междуградски автобуси - евтино, напр. от Исфахан до Язд за двама - 400 км - 5,40 евро за двамата. В автобуса предлагат вода или сок + опаковани сладкиши, бисквити, вафли.

- обяд/вечеря в ресторант - от 7 до 14 евро за двама - доволно, обилно. Имайте предвид, че ресторантите на всички хотели са достъпни за всички /не само за гостите на хотела/ и цените им са добри - около 7-8 евро за двама.

- шаловете са от 5 до 7 долара;

- градски транспорт в Кашан - около 14 евроцента на човек. Жените се возят на задната платформа, мъжете - отпред. В междуградския транспорт това не важи, пътувате си спокойно с половинката.

- минерална вода - около 14 евроцента малка бутилка.

- продукти от магазина - много евтино;

- сувенири и джунджурии - варират според мястото, от което се купуват.

- бърза закуска, сандвичи, дюнери, пици, мекици, местни тестени закуски и пр. има почти навсякъде - евтино.

 

Нашата програма Техеран-Исфахан-Абианех-Язд-Кашан бих преподредила сега така:

- от летището в Техеран до Кашан - поне два дни в този чуден град;

- дневна екскурзия с автобус или с такси от Кашан до Абианех;

- Кашан-Исфахан с автобус. За Исфахан два дни не са достатъчни;

- Исфахан-Язд като дневна ексурзия или с престой за два дни.

- Язд-Кашан автобус.

- Кашан - Техеран летище с такси, имайки предвид, че полетите за Истанбул са през нощта.

 

Това беше нашият план А - план за една седмица. Планът отговаряше на основните ни мераци - градини, традиционна архитектура на градове, квартали и къщи... Древното минало, пустинята и моретата ги оставяме за следващия път. :)

Редактирано от royak
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Роси, а някаква идея как биха гледали на сама жена турист?

 

Не срещнахме много сами жени да пътуват, но все пак имаше такива.

Ето някои особености, които трябва да провериш:

- рискуваш да получиш виза с минимална продължителност /на едно момиче от Холандия, с което се редихме заедно, му дадоха виза за 5 дни. Не зная дали тя е пожелала сама такъв престой - отиваше на гости, или просто не й дадоха повече/;

- не зная как точно ще се уреди въпросът с нощувките. На местните жени им искат бележка от полицията, ако са сами - дори и по работа. За чужденките можи и да няма подобни изисквания, просто не знам.

Мога на лични да ти изпратя координатите на един оправен младеж, който наскоро е отворил гестхауз в Кашан - има самостоятелни стаи за 28 долара и дорм за 23 долара за вечер. Добре е с английския и вярвам, че ще те ориентира безпогрешно. В момента обаче нямам визитката му, довечера ще я потърся.

Пътуването е спокойно, не мисля, че ще имаш проблеми. :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Колко дни е най-дългата виза? Може ли да се вземе от посолството тук?

 

Теди, ние взехме виза с продължителност 15 дни на летището. По-дълга виза може и трябва да се иска от посолството срещу съответните документи, процедури, чакане и т.н. Виж в темата за по-трудните визи.

В нашия случай  чакане и специални подготовки нямаше. Единственото, което направихме предварително, беше резервацията на хотел.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Преди малко имаше коментар към пътеписа ми за Иран за старбъкс кафето, което съм описала. Понеже не мога да публикувам снимката там, пускам я тук:

 

post-786-0-79598300-1400598645_thumb.jpg

 

post-786-0-59741200-1400598739_thumb.jpg

 

post-786-0-59119700-1400598801_thumb.jpg

 

Така изглежда малкото площадче, където е въпросното кафене + още едно друго + рисувана къща с ресторант и множество малки магазинчета.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Това трябва да е Espadana coffee. Собственика е Махмуд, едно отракано хлапе с нетипичната фамилия Маниян, което доста е пообикаляло из Европата....  " Мистър, и разкажете на другите че ние не сме терористи"... А кафето си заслужаваше.. 

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Това трябва да е Espadana coffee. Собственика е Махмуд, едно отракано хлапе с нетипичната фамилия Маниян, което доста е пообикаляло из Европата....  " Мистър, и разкажете на другите че ние не сме терористи"... А кафето си заслужаваше.. 

 

Въобще нямаше места там първия път, когато минахме, както и в старбъкса - беше тъпкано с народ. На следващия ден успяхме да седнем за по един хубав чай, но скоро бяхме наобиколени от тълпа белгийци, зажаднели за напитка след здравата обиколка. Но кьошето си го бива, много е атмосферно :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.