Прескочи до съдържание

дневник Куба - един поглед през моите очи в началото на 2017-та


Mary

Препоръчани мнения

Сутринта станахме и се отправихме към летище Gatwick. Посетих един от салоните там - No1 Lounge: 

 

post-205-0-11431100-1486726580_thumb.jpg

 

Както става ясно - британският премиер лично и отблизо следи кой какво консумира в No1 Lounge  :biggrin: 

 

 

 

 

post-205-0-13423700-1486726581.jpg

Аууу -  B747  :wub: 

Завидях!

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 15
Връзка към мнение

И то версията 400! Сега остава да напише, че са били на втория етаж и направо... :blush:

Е, аз с това щях да започна ... ако беше се случило. :lol:

Понеже Rainy купи билетите и съответно избира местата, та каза, че там е било само бизнес-класа. :biggrin:

И аз се радвам, че летяхме точно с този самолет - много ми хареса.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Да не отвличаме хубавата тема в друга посока, но само първия салон на втория етаж е премиум - втория салон е чиста икономична, макар и конфигурация с тройки от двете страни... ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Оспамихме темата,но ние за първи път летяхме от Доха до Банкок с А380 и бяхме на втория етаж,първия ред,икономична,до прозореца-двойка седалки.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Да не отвличаме хубавата тема в друга посока, но само първия салон на втория етаж е премиум - втория салон е чиста икономична, макар и конфигурация с тройки от двете страни... ;)

И аз така знаех, но реално не съм проверила.

 

Самолетите са част от удоволствието при пътуване, та не го приемам за спам! :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Оспамихме темата,но ние за първи път летяхме от Доха до Банкок с А380 и бяхме на втория етаж,първия ред,икономична,до прозореца-двойка седалки.

 

Обещавам за последно и само след разрешението на Мари...

 

Емо, ако сте летели с 380-ца на катарците, няма как първите места на горния етаж да са били икономична-двойка, защото двойки има само в третия салон. Може би все пак става дума за друга компания...

Връзка към мнение

Да не отвличаме хубавата тема в друга посока, но само първия салон на втория етаж е премиум - втория салон е чиста икономична, макар и конфигурация с тройки от двете страни... ;)

 

Аз само да се оправдая  :blush:  :)  Просто НЯМАШЕ опция за места на втория етаж - Virgin Аtlantic изобщо не ми ги изписа като възможност - горният етаж ми го даваше само като бизнес-класа, а не като заети economy. Ние много рано си купувахме билетите. И много сериозно се кокорих тогава, но... :)

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

 

Аз не пия кафе, но Rainy до края не можа да ги научи да ѝ донесат първо кафето. :lol:

 

 

Смея се на глас като се сетя...  :lol:  :lol:  :lol: Прекрасен репортаж, както винаги - изпипан като една достойна Дева B) . Даже аз чета зяпнала  :lol:

Връзка към мнение

Повярвай ми, има защо... Като се сетя как пишеше вечер Mary, но замълчи сърце - да не ме цапнат!  :P  :lol:

Интересното е, че сега като пиша, рядко поглеждам в записките...

Днес със сигурност няма да пиша, че не съм подбрала снимки...

Което се оказва трудна задача - направила съм 4200 снимки с телефона и около 320 с фотоапарата. :)

Всеки път се питам защо нося фотоапарат, който не използвам...

Та ще ме извините, но и вие ще гледате телефонни снимки. :) :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Продължавам...

 

Закусихме доволно и се приготвихме за излизане и ... чуваме странен шум навън ... ама чак не ми се иска да повярвам, че е това, което чуват ушите ми ... дъжд!!!

Алоооо, дъждааа, не си ли чул, че дойдохме в сухия сезон?! :lol:

 

Решихме да изчакаме малко да не би да е от онези кратки и напоителни тропически дъждове.

Дадохме му половин час, в който аз прилежно пишех в тефтера хронологията на вчерашния ден.

След като се разбра, че дъжда прогнози не е слушал, взехме по един чадър от любезния ни домакин и смело се впуснахме по мокрите улици. Хич не искам да се замислям какво газиха краката ни през този ден...

 

Излизаме от нашата къща, вдигам поглед и какво да видя: 

 

1-IMG_7568.JPG

 

Такива обувки има накачени и в София. Какъв ли е смисъла им в Хавана?

 

Стрийт арт - забележете, че може да не е най-лъскавата обстановка и най-издържаната рикунка, но любовта е в нея:

 

2-IMG_7571.JPG

 

Продължаваме по мокрите улици:

 

3-IMG_7577.JPG

 

И стигаме до нещо китайско, а дъждът не спира да плющи:

 

4-IMG_7576.JPG

 

А веднага след това пред очите ни се показа и Entrada del Barrio Chino:

 

5-IMG_7586.JPG

 

А в тази интересна сграда, без надписи, решихме, че се помещава църква, защото отнякъде звучаха песнопения... А вътре намерихме офис на ETECSA - доволни, без да чакаме на никаква опашка, още повече, че е неделя си купихме по още три карти за нет. Сега като се замисля, то и това си е направо в ролята на църква ... молим се за малко ... нет. :lol:

 

6-IMG_7584.JPG

 

И поглед от другата страна:

 

7-IMG_7590.JPG

 

От страни на El Capitolio - вижда се и Gran Teatro de la Habana:

 

9-IMG_7594.JPG

 

10-IMG_7601.JPG

 

15-IMG_7625.JPG

 

El Capitolio:

 

11-IMG_7607.JPG

 

13-IMG_7610.JPG

 

14-IMG_7617.JPG

 

25-IMG_7700.JPG

 

Никога не ми омръзна в Куба да снимам стари автомобили - сигурно мога да направя цял албум с тях:

 

12-IMG_7609.JPG

 

И един от малкото светофари и за пешеходци: 

 

16-IMG_7632.JPG

 

И там си имат лъвове, но не са поставени на мост:

 

17-IMG_7636.JPG

 

Paseo del Prado - много приятно място за разходки:

 

19-IMG_7640.JPG

 

И още малко сгради. Някои са добре поддържани и ремонтирани, а други чакат да дойдат по-добри времена:

 

18-IMG_7639.JPG

 

20-IMG_7644.JPG

 

22-IMG_7652.JPG

 

27-IMG_7705.JPG

 

Тук всеки собственик е оставил собствения си отпечатък на прозореца:

 

26-IMG_7704.JPG

 

Сградата на Bacardi, където можете да се качите за гледка отвисоко. Ние не го направихме, предвид времето, което продължаваше да е дъждовно:

 

21-IMG_7650.JPG

 

И накрая църквата Iglesia Del Santo Cristo Del Buen Viaje:

 

23-IMG_7672.JPG

 

И катедралата La Catedral de la Virgen María de la Concepción Inmaculada de La Habana:

 

24-IMG_7687.JPG

 

Вече бяхме доволно мокри и дори леко намръзнали се, затова започнахме да търсим място на което хем да хапнем, хем да се постоплим. 

 

Следва...

  • Харесвам 46
Връзка към мнение

Страхотен разказ. Както винаги. Толкова картинен, че направо се пренесох там. А снимките наистина са чудесни. Май нямаш нужда от отделен фотоапарат.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Облечени и обути излизаме отново навън.

Разбира се, дъждът вече е спрял! ;)

 

Кубинските деца нямат много начини за забавления - нито компютри, нито електронни игри, нищо, което да прилича на забавленията на децата около мен...

За сметка на това, те са почти винаги навън - играят на всякакви игри, общуват с другите деца, играят футбол, забавляват се по техен си начин, който в никакъв случай не е по-лош от тукашните занимавки.

Аз лично им завиждам, че общуват реално, а не виртуално, че играят свободно и без притеснения на улицата...

Техните желания вероятно са други, но промяната тепърва предстои.

 

1-IMG_7744.JPG

 

Освен децата и младежите вече бяха навън, в очакване на вечерните забавления. Много често импровизират с музика пред домовете си и забавата им е на ниво.

 

3-IMG_7770.JPG

 

Разбира се, че с толкова много хора, трябва да има грижа и за реда, ето ги и хората, които са отговорни за това:

 

4-IMG_7797.JPG

 

Като цяло се чувствахме изключително спокойни при всичките ни излизания - през деня и вечерта.

Навсякъде има полицаи, макар да нямаше никакви разправии. Явно като превенция са по улиците.

Нашият хазяин, ни даде следните съвети:

 

1.Обменяйте пари на сигурни места – летището, банки и някои хотели.

2.Пийте минерална или преварена вода. Избягвайте кубчетата лед – възможно е да са направени от чешмяна вода.

3.Съхранявайте паспортите си в сейф в стаята.

4.Не купувайте пури от улични продавачи – качеството може да не е добро.

5. Пазете си касовата бележка при пазаруване от магазини – може да има контроли.

 

Единствено кубчетата лед нямаше как да ги избягваме.

 

И продължавам с разходката покрай няколко красиви сгради:

 

Hotel Raquel

 

6-IMG_7802-Hotel Raquel.JPG

 

В тази сграда се помещава поликлиника:

 

5-IMG_7766.JPG

 

Iglesia de San Francisco de Asís - Сградата е построена между 1608-1663. Първоначално е под патронажа на Св. Августин, а после на Св. Франциск.

 

7-IMG_7806-Iglesia de San Francisco de Asís.JPG

 

Oratorio San Felipe Neri - основана през 1693. В момента се използва за концертна зала.

 

8-IMG_7807-Oratorio San Felipe Neri.JPG

 

Тук допълвам, че отново се замотахме около Катедралата, като този път си правихме и снимки.

 

След обикалянето по улиците е време за ранна вечеря, че после имахме програма.

Избора ни попадна случайно на един Паладар - името не съм запомнила. От опита ни със свинското в Куба - там беше най-доброто.

 

9-IMG_7815.JPG

 

10-IMG_7817.JPG

 

11-IMG_7819.JPG

 

Вече се беше стъмнило и побързахме да се приберем, че ни предстоеше още едно развлечение в този ден.

 

12-IMG_7821.JPG

 

Имахме предварителна резервация за Тропикана.

Избрахме билети от 85 евро с идеята, че имат по-добра видимост.

В нашият случай това не беше съвсем така. Моето място беше точно към гърбовете на две маси и нищо не се виждаше. Любезно помолих да ни преместят, при което не получих съдействие, а директно ми казаха, че мястото ми е супер и като започне шоуто всичко ще виждам...

Аз поисках да ни сложат на свободна маса, която беше от същия ценови клас като нашата и я виждах свободна, но отново ми отказаха, защото ... била резервирана.

Предложението им беше да отидем най-отзад, където в средата имаше свободна маса - отказах го, защото беше наистина отдалечено.

Със започването на програмата и след като никой не дойде на масата, която беше празна, сама се преместих там - никой не ми каза нищо, дори същият човек, с когото разговарях за преместване и който твърдеше, че масата е заета ми сервираше...

 

Извън тези дребни неща да кажа и нещо за самото кабаре.

Тропикана е доста отдалечена от центъра на Хавана и си трябва такси до там.

Заведението е на открито и когато времето е дъждовно просто няма представление.

Поне аз това не го знаех - прочетох го в пътеводителя, но чак ми звучеше нереално и не му обърнах достатъчно внимание. Все пак се беше забило в главата ми(и добре, че беше така) та си взех якето. Както споменах и преди този ден беше необичайно хладен, освен и дъждовен...

 

Та приготвихме се ние - облекли рокли, а някои дори и сложили официална шапка, излизаме да се качваме в таксито и какво виждаме отпред - таксито ни е ретро кола - Понтиак, модел 1949г. Още по-хубавото е, че можем да седнем и двете отпред. Изминахме пътя до Тропикана в смях, закачки, снимки и разбира се музика!

 

Давам една снимка на колата ни от друг момент, защото снимките от вечерта са предимно с нашите физиономии.

 

13-IMG_1217.JPG

 

и снимка отвътре

 

14-IMG_7829.JPG

 

 

Резервацията, която имахме направена по нета, се носи на касата и от там ни дадоха нещо като касови бележки, с които влезнахме.

 

Бяхме отишли малко по-рано, защото не знаехме как точно се процедира.

Шоуто започва в 22 часа, към 20 часа отиват тези, които имат платена вечеря там - това са основно групи, които извозват до там с автобуси.

Не погледнах какво точно ядяха, но наистина го правеха, а не само да ровят по чиниите. :)

 

Заведението беше почти празно когато отидохме ние. От следващата снимка може да се добие представа за начина, по който са разположени масите.

 

15-IMG_7841.JPG

 

Понеже отидохме рано, си поръчахме по един коктейл извън нещата, които влизат в билета, който вече бяхме закупили.

Цената на коктейлите е 5 кук.

Там пих най-добрата Piña Colada, като това е по мой вкус, а аз не сам познавач на пиенето. :blush:  

 

16-IMG_7845.JPG

 

И малко снимки от самото шоу - тук е едно от малкото места, в които съжалявах, че не си нося фотоапарат. С телефона снимките са доста лоши, но поне отчасти ще добиете представа.

 

Самото шоу ми хареса. Пеещите бяха много добри. Костюмите бяха цветни и пъстри - точно каквито са и самите кубинци.

 

17-IMG_7852.JPG

 

18-IMG_7860.JPG

 

19-IMG_7891.JPG

 

Освен на централната сцена, танцуващи има и на две странични сцени, както и фронтално на височина.

 

20-IMG_7913.JPG

 

И още малко снимки от програмата:

 

21-IMG_7907.JPG

 

22-IMG_7944.JPG

 

23-IMG_7963.JPG

 

И красиви мъже имаше на сцената:

 

24-IMG_7974.JPG

 

Но красивите жени бяха много повече:

 

25-IMG_8007.JPG

 

Интересни костюми. Да видим един отпред:

 

26-IMG_8024.JPG

 

Да го погледнем и отзад:

 

27-IMG_8032.JPG

 

Програмата продължава по-малко от 2 часа. Към 23,45 приключиха и всички се отправиха към превоза си.

 

28-IMG_8085.JPG

 

Нашата каляска ни очакваше и все още не се беше превърнала в тиква. :lol:

Продължихме със снимките, веселието и песните и по обратния път.

 

Следва...

  • Харесвам 48
Връзка към мнение

Mary, а на какъв език се разбирахте със шофьора на такси, хазяина и другите местни?

Хазяина имаше много добър английски.

Шофьора знаеше няколко думи, но това не ни попречи да се разбираме и с него. ;)

 

Когато попадахме в ситуация без нито дума английски от отсрещната страна, то използвах преводача от телефона - аз пишех или те пишеха. :lol:

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

 

 

Когато попадахме в ситуация без нито дума английски от отсрещната страна, то използвах преводача от телефона - аз пишех или те пишеха. :lol:

 

В подобна ситуация (с използване на преводача на телефона като последна реална възможност за комуникация) се вкарахме в още по-голямо приключение с камериерката на Бернардо в Тринидад, защото очевидно разликата между испански и кубински се оказа непреодолима за нея и се наложи да прибягваме (отново) до универсалните методи... :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.