Прескочи до съдържание

Съвети за Индия с евентуално посещение на Бангладеш и Непал


milenita

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

Ще пътувам до Индия от 23 април до 21 май като днес се оказа че мога да си позволя не един, а два месеца откъм време. Първоначалния полет, който запазих е до Делхи (отиване и връщане), но днес говорих с Катарците за евентуална смяна на обратния полет като вариантите за мен са два:

 

1. Два месеца престой в Индия и прибиране отново от Делхи срещу 237лв доплащане

2. Прекарване на втория месец в Бангладеш и Непал с прибиране от Катманду срещу 420лв доплащане.

 

Въпросния месец отгоре сериозно ми накланя везните за Индия- Бангладеш- Непал. Понеже пътувам сама, а изчетох доста противоречиви неща за Бангладеш и Непал ме интересува дали е що годе безопасно соло пътуването там. Като цяло търпя културния шок и така да се каже съм мъжко момиче, но все пак да питам  :rolleyes:

 

Друг вариант, за който си мисля за втория месец е Лаос & Бирма, или пък само Шри Ланка, но тогава прибирането ми се оскъпява много освен ако се не прибера пак от Делхи.

 

Имате ли други предложения за low cost дестанация, която мога да комбинирам с Индия?

 

Иначе това е първоначалния ми план, който консолидирах с един приятел индиец като все още търпи промени: 

 

1 седмица: Delhi & Agra (Taj Mahal)

2 седмица: Rajasthan (Jaipur, Udaipur, Jodhpur)

3 седмица: Gujarat (Great Rann of Kutch) & Mumbai

4 седмица: Kerela

 

Приемам всякакви мнения и съвети. Благодаря предварително! :) 

Връзка към мнение

Аз бих направил вариант2 - Лаос и Бирма са друга култура. Времето ще се е пооправило и ще можеш да се разходиш из планините.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Индия е тежка дестинация и 2 месеца ми се виждат много. Комбинацията с Лаос и Бирма е добра комбинация за малко релаксиране :)

 

С Air Asia може евтино да летиш в региона, но ако се върнеш в Индия ще ти трябва многократна виза

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Здравейте,

 

Ще пътувам до Индия от 23 април до 21 май като днес се оказа че мога да си позволя не един, а два месеца откъм време. Първоначалния полет, който запазих е до Делхи (отиване и връщане), но днес говорих с Катарците за евентуална смяна на обратния полет като вариантите за мен са два:

 

1. Два месеца престой в Индия и прибиране отново от Делхи срещу 237лв доплащане

2. Прекарване на втория месец в Бангладеш и Непал с прибиране от Катманду срещу 420лв доплащане.

 

Въпросния месец отгоре сериозно ми накланя везните за Индия- Бангладеш- Непал. Понеже пътувам сама, а изчетох доста противоречиви неща за Бангладеш и Непал ме интересува дали е що годе безопасно соло пътуването там. Като цяло търпя културния шок и така да се каже съм мъжко момиче, но все пак да питам  :rolleyes:

 

Друг вариант, за който си мисля за втория месец е Лаос & Бирма, или пък само Шри Ланка, но тогава прибирането ми се оскъпява много освен ако се не прибера пак от Делхи.

 

Имате ли други предложения за low cost дестанация, която мога да комбинирам с Индия?

 

Иначе това е първоначалния ми план, който консолидирах с един приятел индиец като все още търпи промени: 

 

1 седмица: Delhi & Agra (Taj Mahal)

2 седмица: Rajasthan (Jaipur, Udaipur, Jodhpur)

3 седмица: Gujarat (Great Rann of Kutch) & Mumbai

4 седмица: Kerela

 

Приемам всякакви мнения и съвети. Благодаря предварително! :)

 

По пътя между Агра и Джайпур задължително мини през водохранилището Абанери. Това ни остана една от най-впечатляващите гледки в Индия.

 

Към обиколката на Раджастан включи Навалгар, има страхотни хавели (рисувани къщи), няма никакви туристи и е много приятно да обикаляш по малките улички на града.

 

От Удайпур към Джодпур не пропускай храма Ранакпур.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Джайсалмер и Тар , задължително Амритсар - с една нощувка стига, Каджурахо, Варанаси (прави се от Катманду за около 18-20 часа)...

Ако ще ходиш натам направи си още отсега регистрация в Cleartrip

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз преди 2 год. бях в Индия - с идеята за месец, на третата седмица благославях шефа, че не ми даде повече отпуска. Тежко е да знаеш, както казаха и другите, а искам да ти кажа, че аз съм спала само в 5-звездни хотели и не съм се хранила на обикновени места ( щото съм параноик :) Мумбай е отвратително място, пропусни го. Непал и Бангладеш не са много по-различни от държавата "майка" Индия. Бангладеш е ПЪЛНА мизерия, не се занимавай. 

Индия е.. incredible India... Има хора, които се влюбват и остават и за 6 месеца. Може би... Влез, поседи... След 1 седмица обикаляне ще искаш вече на море в Гоа :) Важно е да познаваш и местни - те са много мили и ще те пазят като диамант, не подценявай факта "сама и жена". 
Керала е наистина прекрасно местенце, палмички, зеленко... Красота. Можеш да спреш по пътя на юг в Бангалоре и/или Ченай.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

И на мен Индия ми идва многооо още след първата седмица. Сигурно е въпрос на вкус, но Лаос и Бирма си е къде по-добре от втори месец в Индия.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Здравко Ангел

Всъщност всичко си зависи от теб, ние бяхме 3 седмици и изобщо не ни писна. Нямахме никакви проблеми нито с храната, нито с хората, нито със заобикалящата ни среда, като спахме както в прилични хотели, така и в къщи за гости, където имахме неща от първа необходимост.

Вече сме заформили следващите 3 седмици в Индия. Така че от теб зависи дали ще се отдадеш изцяло на Индия или ще отидеш за месец към Лаос и Мианмар.

Съвсем скоро се върнахме от Мианмар, а пък в Лаос сме били преди 4 години, та ако предпочетеш там, май е по-добре да разделиш месеца на 20 дни в Мианмар и 10 дни в Лаос, че ние доста се поозорихме в Мианмар за 2 седмици, докато видим всичко, което бяхме предвидили.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не съм ходил в района, но съм имал много студенти от Индия (а този семестър - и от Шри Ланка) и всеки един ми е казвал, че дори ако се справи един европеец с културния шок в Индия, в Бангладеш няма да успее. Самите индийци се стресират от мизерията в Бангладеш.

Ако не си си направила противохолерна ваксина, проява на много повече от здрав разум е да я направиш възможно най-скоро... Особено пък, ако имаш намерение да ходиш в Бангладеш. Знам, че при мене е малко професионална деформация, но аз бих пропуснал Бангладеш. За себе си се надявам (но не съм сигурен), че бих издържал месец в Индия и знам, че месец в Непал евентуално може и да ми стигне да посетя това, които съм си наумил, но вероятно ще искам да остана много повече. Пък и ти отиваш там в идеален сезон за Непал...

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Не съм ходил в района, но съм имал много студенти от Индия (а този семестър - и от Шри Ланка) и всеки един ми е казвал, че дори ако се справи един европеец с културния шок в Индия, в Бангладеш няма да успее. Самите индийци се стресират от мизерията в Бангладеш.

Ако не си си направила противохолерна ваксина, проява на много повече от здрав разум е да я направиш възможно най-скоро... Особено пък, ако имаш намерение да ходиш в Бангладеш. Знам, че при мене е малко професионална деформация, но аз бих пропуснал Бангладеш. За себе си се надявам (но не съм сигурен), че бих издържал месец в Индия и знам, че месец в Непал евентуално може и да ми стигне да посетя това, които съм си наумил, но вероятно ще искам да остана много повече. Пък и ти отиваш там в идеален сезон за Непал...

Абсолютно съм съгласна с тебе. Ваксинирането си има плюсове и минуси, но аз познавам МНОГО бели, върнали се с невероятни болести от Индия. Една я лекуваха 2 години! Там трябва МНОГО сериозна хигиена и внимание с водата. Аз се ваксинирах срещу Хепатит А и Б тогава. Не посетих Варанаси, само като чух какво било... Но пък и до ден днешен за мен това е една велика страна и пак ще ходя - южна Индия този път. Ако ти трябват контакти - пиши ми на лично... Познавам много :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Много благодаря за насоките и съветите! Говорих и с още хора по темата Бангладеш и отпада, поне докато не отида в компания с някого. Засега вариантите ми за допълнителния месец остават Непал, Лаос и Мианмар- още не съм решила кои точно, като всичко зависи от това да намеря що годе нискотарифен полет за да се прибера. Ако си извадя туристическа виза за 6 месеца дали ще важи и след като евентуално напусна страната и се върна отново?

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Никога досега не съм се ваксинирала, но ме съветват да си направя ваксина не само срещу хепатит А и Б, но и срещу денге-треска. Вие правихте ли си? 

Връзка към мнение

Моите пет стотинки - Била съм в Gujarat, но не там, където ти отиваш. Остави за Мумбай един ден, но не повече - това ако държиш на него. Гарата е изключителна... И един храм, много харесах! Разбрах, че правят и турове в гетото, но аз не пожелах. Само минах с кола покрай тях.

 

П.П. Не съм се ваксинирала за денге, но пих маларон - това ми беше назначено от служебното GP. 

Връзка към мнение
Здравко Ангел

Ние не сме се ваксинирали досега за нито една от държавите, в които сме ходили. А пък и не сме пили нищо превантивно. То това с ваксините и хапчетата е строго индивидуално, но при положение, че няма задължителна ваксина, няма смисъл да си товариш организма с ваксини.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За хепатита имай предвид, че е на два или три пъти през определено време, мисля отнемаше 6-7 месеца, т.е виж дали има смисъл. Ваксината за денга е чисто нова, от тази година, т.е. няма голям опит с нея и евентуално статистика за проблеми и пр., аз дето живея в район с денга не съм си сложил...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Билетите са вече факт, а окончателния маршрут е Индия- Мианмар- Лаос- Малайзия- Непал. :meeting:

Уоу, любопитен съм да видя маршрута!!!
Връзка към мнение

За хепатита имай предвид, че е на два или три пъти през определено време, мисля отнемаше 6-7 месеца, т.е виж дали има смисъл. Ваксината за денга е чисто нова, от тази година, т.е. няма голям опит с нея и евентуално статистика за проблеми и пр., аз дето живея в район с денга не съм си сложил...

 

След дълго размишляване и нулев опит с ваксини реших да заложа на сигурността (ако въобще има такава  ;))

Говорих с Регионална здравна инспекция, където се оказаха много мили и ми препоръчаха да си направя за Хепатит А, който се предава с храна и вода, както и за коремен тиф, който е сериозна чревна инфекция, и понеже като цяло съм с чувствителен стомах, речих че за 100 лв няма какво повече да го мисля. Препоръката важала за всички страни, които им изброих. Въобще не се опитваха да ме убедят, което ми хареса, дори казаха че мога да си ги закупя от аптека и те само да ми ги сложат. Най-вече ми наблегнаха да се пазя в Северна Индия. Потвърдиха, че за денге все още няма изработена в България.

Та в сряда съм на първа ваксина.  :rolleyes:

 

Уоу, любопитен съм да видя маршрута!!!

 

Все още е в процес на изработка. Добре, че разполагам с достатъчно време, в което да се ровя и чета. Ще споделя задължително какво съм измислила :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Три години съм живяла в Бангладеш,много интртесна страна но и изключително мръсна не само по улиците, но и самите хора.Ако някой ден решиш д я посетиш непременно компания и по възможност мъжка.Не ти я препоръчвам защото не и много спокойно такa да се каже "save".Aз след 3 години там почти нищо не съм видяла непрекъснато ограничения за движение в Дака около Дака и други градове.Определено си трябва гид и то местен.

Относно ваксини имам  хепатит А и В .Задължително ако ходиш в този район.За Денге ваксина не бях чувала и се изненадвам че има. Винаги носи нещо срещо комари най добрия начин да се предпазиш.и обезателно носи нрщо срещу повръщане и коремни неразположения.Приятно изкарване и пътуване

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Не бързай с ваксина срещу хепатит А. Ваксината е много добра, но по-добре първо си направи изследване за антитела срещу хепатит А. В България хепатит А може да не е толкова чест, колкото в Азия, но като цяло сме в район с много висока честота на разпространение на този вирус и е по-вероятно да няма нужда да си правиш ваксина. Само 0.5-1% от заразените с вируса на хепатит А се разбляват с клиничните симптоми на жълтеница. Така че повечето българи прекарват хепатит а още като деца, но или напълно безсимптомно, или само с леко неразположение и грипоподобни симтоми и не знаят, че са били заразени. На 20-годишна възраст доста над половината хора у нас имат антитела след прекаран безсимптомно хепатит А и просто няма нужда тепърва да се ваксинират, понеже имунитетът, дори след безсимптомна инфекция, е доживотен. Проблем в Индия и околните държави може да е хепатит Е, който не се различава от хепатит А по начина на заразяване и клинично протичане, освен че при бременни протича изключително тежко с висока смъртност. Така че  бременни жени е по-добре да избягват да пътуват в региона (хепатит Е в Европа го няма, но в Индия не е рядък).

Индия не е чак толкова засегната от денга, макар че в последните години случаите на тази инфекция там зачестиха, особено в района на Делхи. Но на този етап няма достатъчно натрупани данни за евентуални странични ефекти от единствената засега лицензирана ваксина срещу денга. Ваксината я прилагат основно в Латинска Америка, където болестта е доста по-разпространена. А и понастоящем се изпитва друга ваксина на различен принцип, на която се възлагат по-големи надежди в бъдеще. Широки дрехи до земята и репеленти, засега това е най-добрата профилактика срещу денга.

Пак ще повторя - на първо място в Индия, Бангладеш и околните страни трябва да се пазите от холера. След това - от коремен тиф. Без тези ваксини аз не бих пътувал там. Никой не е умрял от хепатит А. Холерата обаче и до днес взима твърде много жертви.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 5 часа, Nevena каза:

Три години съм живяла в Бангладеш,много интртесна страна но и изключително мръсна не само по улиците, но и самите хора.Ако някой ден решиш д я посетиш непременно компания и по възможност мъжка.Не ти я препоръчвам защото не и много спокойно такa да се каже "save".Aз след 3 години там почти нищо не съм видяла непрекъснато ограничения за движение в Дака около Дака и други градове.Определено си трябва гид и то местен.

Относно ваксини имам  хепатит А и В .Задължително ако ходиш в този район.За Денге ваксина не бях чувала и се изненадвам че има. Винаги носи нещо срещо комари най добрия начин да се предпазиш.и обезателно носи нрщо срещу повръщане и коремни неразположения.Приятно изкарване и пътуване

Кой са местата където мога да се видят тигри на свобода? Въобще кои са твоите ТОП 10 места в Бангладеш, които си видяла/чула и т.н.?  Milenita ще ме извини че се отклонявам от темата но все пак е в същият район и..

Моето мнение - въобще не си тормози организма, едва ли ще попаднеш на рискови места.

Редактирано от stefanrusev
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
18 hours ago, master_of_germs said:

Не бързай с ваксина срещу хепатит А. Ваксината е много добра, но по-добре първо си направи изследване за антитела срещу хепатит А. В България хепатит А може да не е толкова чест, колкото в Азия, но като цяло сме в район с много висока честота на разпространение на този вирус и е по-вероятно да няма нужда да си правиш ваксина. Само 0.5-1% от заразените с вируса на хепатит А се разбляват с клиничните симптоми на жълтеница. Така че повечето българи прекарват хепатит а още като деца, но или напълно безсимптомно, или само с леко неразположение и грипоподобни симтоми и не знаят, че са били заразени. На 20-годишна възраст доста над половината хора у нас имат антитела след прекаран безсимптомно хепатит А и просто няма нужда тепърва да се ваксинират, понеже имунитетът, дори след безсимптомна инфекция, е доживотен. Проблем в Индия и околните държави може да е хепатит Е, който не се различава от хепатит А по начина на заразяване и клинично протичане, освен че при бременни протича изключително тежко с висока смъртност. Така че  бременни жени е по-добре да избягват да пътуват в региона (хепатит Е в Европа го няма, но в Индия не е рядък).

Индия не е чак толкова засегната от денга, макар че в последните години случаите на тази инфекция там зачестиха, особено в района на Делхи. Но на този етап няма достатъчно натрупани данни за евентуални странични ефекти от единствената засега лицензирана ваксина срещу денга. Ваксината я прилагат основно в Латинска Америка, където болестта е доста по-разпространена. А и понастоящем се изпитва друга ваксина на различен принцип, на която се възлагат по-големи надежди в бъдеще. Широки дрехи до земята и репеленти, засега това е най-добрата профилактика срещу денга.

Пак ще повторя - на първо място в Индия, Бангладеш и околните страни трябва да се пазите от холера. След това - от коремен тиф. Без тези ваксини аз не бих пътувал там. Никой не е умрял от хепатит А. Холерата обаче и до днес взима твърде много жертви.

Благодаря за солидната информация! Аз се отказах в крайна сметка от ваксините. Бях си записала часове, но в деня в който ги записах ме тръшна някакъв грип, от който почти седмица не можах да стана от леглото. Естествено нямаше как да отида в това състояние и го приех като знак. Ще се пазя много, хубавото е, че в първите дни (района на Делхи) ще съм с приятел от Индия, с който е сигурно, че няма да се ядат боклуци, а както се знае там е най-опасно. Остават ми само още 5 дни! :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Едно уточнение за визите: електронната виза е с двойно влизане, не с единично, и важи за 60 дни от първото влизане. Пример от визата, която получих вчера:

 

No. of Entries : Double
You can arrive in India between 16/APR/2017 to 14/AUG/2017.
Visa is valid for 60 days from the date of arrival in India on the above mentioned Visa.

 

 

Иначе, на 29ти съм в Делхи за ден, не знам дали се засичаме :)

Връзка към мнение
43 minutes ago, macf1an said:

Едно уточнение за визите: електронната виза е с двойно влизане, не с единично, и важи за 60 дни от първото влизане. Пример от визата, която получих вчера:

 

No. of Entries : Double
You can arrive in India between 16/APR/2017 to 14/AUG/2017.
Visa is valid for 60 days from the date of arrival in India on the above mentioned Visa.

 

 

Иначе, на 29ти съм в Делхи за ден, не знам дали се засичаме :)

Ех, жалко. Аз съм там до 26, и оттам тръгвам към Агра, Варанаси и постепенно се насочвам на юг. Какъв е твоя план за Индия?

За визите и аз стигнах до извода, че най сигурно е по електронен път, особено както ми се налага 2х да влизам. 

Редактирано от milenita
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.