Прескочи до съдържание

Коментари, мнения, бъгове, съвети относно новата версия


Препоръчани мнения

преди 2 часа, cybersimo каза:

Това мнение също не се вижда, а явно не е линк към фейсбук

 

 

A8E29136-0869-485E-83AA-E576BFA250C5.png

Според мен тук просто не се е заредила картинката, случва се много често когато интернет връзката е лоша

Връзка към коментар
преди 11 минути , neuromancer каза:

Според мен тук просто не се е заредила картинката, случва се много често когато интернет връзката е лоша

Сега вече се вижда

Връзка към коментар
преди 4 часа, cybersimo каза:

Кой по-точно премахва интерполацията? Не трябва ли сайта да предостави подредбата на съдържанието според заявката?

 

И за втори път е. Аз просто отбелязах, че функцията не работи и следователно не мога да проверя дали проблема в в плъгините. Но някой реши, че му се спори...

Това, което я премахва е начина, по който браузера решава как ще се представи пред сайтовете като му е натиснато "Request desktop site". Нека го направим малко по-подробно...

 

На първо време, не е коректно да говорим за резолюция, а по-скоро за видима площ - viewport. Резолюцията на устройството е фиксирана, но видимата площ на браузера е това, което има значение. Аз може да съм си сложил лента с отметките вляво, която да отрязва от видимата площ, може да съм сложил няколко тулбара отгоре, може да съм си разделил екрана на две...всичко това има значение. Та ето как биха реагирали двата вида уебсървъри. 

 

1. Уебсървър и сайт, на които има настроени мобилна и десктоп версия. 

 

Устройство: - Дай ми www.president.bg
Сървър: - Я кажи първо какво си

Устройство: - Мобилно устройство еди кое си

Сървър: А ок, бягай към мобилната ни версия - m.president.bg

 

Устройство, което е мобилно ама се прави на десктоп чрез "Request desktop size": - Дай ми www.president.bg

Сървър: - Я кажи първо какво си

Устройство (държи си двата пръста заключени зад гърба): Ми десктоп устройство съм

Сървър: А, ок, бягай към пълната версия www.president.bg

 

Общо взето, когато се ползва user-agent за определяне коя версия да се предостави, така протича диалога между устройствата. 

 

2. Уебсървър и сайт, на които няма отделна мобилна и десктоп версия, а са responsive - нагласят се спрямо размера на наличното пространство. 

 

Устройство: - Дай ми magelanci.com

Сървър: - Я кажи първо какво си

Устройство: - Мобилно устройство еди кое си

Сървър: - Мен не ме интересува какъв тип си, а с колко екранна площ разполагам за да ти покажа нашия сайт. 

Устройство: А ок, площта ми е 412x604

Сървър: Ето ти сайта

 

И тук идват разликите между safari в ios и chrome в android. Safari в iOS като му цъкнеш на "Request desktop site" ще смени агента от мобилно на десктоп устройство, но няма да смени viewport-а! За това и тази цъкалка не върши никаква работа за responsive сайтове като magelanci.com и apple.com. При android освен типа устройство което се подава към сървъра се сменя и viewport-a. 

 

 

Ето как изглежда https://www.mydevice.io/ през мобилен хром+андроид без включена цъкалката:

 

image.png

 

Ето как изглежда с включена цъкалката:

 

image.png

 

Нямам iустройство под ръка, но бас хващам на по бира, че при твоето safari няма да има разлика в ширината на viewport-a. От там и различието, за което говорим...

 

Специалните мобилни версии имат ред недостатъци (и тук-там някое малко предимство), точно за това в днешно време са по-приети responsive сайтовете. Без да е специалист човек сам може да си отговори кой сайт следва и задава тенденциите и кой е изостанал - apple.com или president.bg

 

Защо Apple и Android по различен начин разбират какво се има предвид под "Request desktop site" вече е тема на отделна дискусия. 

 

И за да се върнем съвсем на първоначалната тема. За това те помолих да отвориш мнение с фейсбук интегрирано съдържание и да пробваш да намалиш размера на браузера. Ако продължава съдържанието да се зарежда дори на най-малкия екран на браузера - значи при нас всичко е ок и проблемът е при теб. Ако в един момент съдържанието се чупи, значи има какво да изследвам и евентуално да ремонтирам. 

 

В крайна сметка не спорим заради самия спор, за мен е важно да разбера дали проблема е при нас или при теб. Но ти автоматично зае позицията, че след като ползваш плъгини кръстени по еднакъв начин на двете устройства няма как да е при теб. А това не е съвсем така, може да се казват по един начин, но карантиите им да са съвсем различни, особено след като работят под различни хардуерни платформи, а и силно вероятно да са писани на различни езици. 

Редактирано от Георги
Връзка към коментар
преди 9 часа, cybersimo каза:

Екрана на телефона ми е FullHD и на десктопа - също. 

 

Само че... при десктопа, FullHD резолюцията ти е 1920х1080р,  а при мобилното устройство резолюцията ти 1080х1920, т.е. е завъртяна на 90 градуса и по хоризонтала имаш по-малко пиксели, отколкото по вертикала. 

 

П.С. Любопитно ми е ако завъртиш устройството в Landscape и поискаш "дектоп" версията дали ще ти го зареди като на компютъра или пак ще зареди мобилния изглед.

Връзка към коментар
преди 59 минути , chandni каза:

П.С. Любопитно ми е ако завъртиш устройството в Landscape и поискаш "дектоп" версията дали ще ти го зареди като на компютъра или пак ще зареди мобилния изглед.

Ако тази графика е вярна:

 

image.png

 

Не, няма да го зареди като на десктоп. Ние имаме 3 изгледа:

 

Phones - up to 767 pixels wide
Tablets - between 768 pixels and 979 pixels wide
Desktops - 980 pixels and wider

 

https://mediag.com/news/popular-screen-resolutions-designing-for-all/

Връзка към коментар
преди 22 часа, Георги каза:

Устройство: - Дай ми magelanci.com

Сървър: - Я кажи първо какво си

Устройство: - Мобилно устройство еди кое си

Сървър: - Мен не ме интересува какъв тип си, а с колко екранна площ разполагам за да ти покажа нашия сайт. 

Устройство: А ок, площта ми е 412x604

Сървър: Ето ти сайта

Щом ще си обясняваме на такъв език, решението е много лесно:

 

Устройство: - Дай ми magelanci.com

Сървър: - Я кажи първо какво си

Устройство (държи си двата пръста заключени зад гърба): Ми десктоп устройство съм

Сървър: - Мен не ме интересува какъв тип си, а с колко екранна площ разполагам за да ти покажа нашия сайт. 

Устройство: А ок, площта ми е 412x604

Сървър: НО след като претендираш, че си десктоп устройство, значи ще променя рапортуваната от теб площ на "980 pixels and wider" и ще ти го покажа, като за десктоп. Ето ти сайта

 

Viewporta съм 99% убеден, че може да се сменя "server-side" при определено условие (а именно "request desktop site").

 

mydevice.io дори се променя в реално време при мен, като завъртя телефона докато гледам сайта. стойностите са същите, като в таблицата. Request desktop site, не променя нищо (имаш една бира от мен на следващата сбирка)

 

Съдържанието се чупи по същия начин когато намаля екрана на браузъра, но проблема е в блокиращ плъгин. Блокирането е към facebook tracking. Когато го изключа - съдържанието се вижда. Ще си остана с плъгина и без съдържанието. Всичко е наред.

 

 

 

Редактирано от cybersimo
Връзка към коментар
преди 12 минути , cybersimo каза:

Сървър: НО след като претендираш, че си десктоп устройство, значи ще променя рапортуваната от теб площ на "980 pixels and wider" и ще ти го покажа, като за десктоп. Ето ти сайта

 

Viewporta съм 99% убеден, че може да се сменя "server-side" при определено условие (а именно "request desktop site").

Не, нямаме такава възможност при нас. Абсолютно е възможно да си на десктоп устройство, но прозореца на браузера да ти е в горния ляв ъгъл на екрана, а в другите да имаш екселски таблици, други браузери с други сайтове и т.н. В този случай няма да е коректно да се вижда сайта в пълната ширина, четене на десктоп не означава автоматично четене на пълната ширина на екрана.

 

Apple са решили в Сафари при request desktop site да фалшифицират само user-agent, но не и viewport размер, контролът е изцяло при тях, ние подаваме каквото ни каже устройството, независимо дали ни лъже и как ни лъже. 

Връзка към коментар

Request desktop site е заявка, която е разпознаваема от страна на сървъра, затова може да се смени viewport от ваша страна САМО когато има такава заявка.

Друг е въпроса дали имате желание или не да ги направите и колко трудно е това.

 

Какъв е проблема да има такъв бутон?

 

<button onclick="requestDesktopSite()">Request Desktop Site</button>

който след натискане от мобилно устройство да прави елементарна функция "*.content='set-min-width: 980px;'"

Връзка към коментар
преди 21 минути , cybersimo каза:

Request desktop site е заявка, която е разпознаваема от страна на сървъра, затова може да се смени viewport от ваша страна САМО когато има такава заявка.

Друг е въпроса дали имате желание или не да ги направите и колко трудно е това.

 

Какъв е проблема да има такъв бутон?

 


който след натискане от мобилно устройство да прави елементарна функция "*.content='set-min-width: 980px;'"

Не, няма да вкарваме кръпки при нас, дори да е възможно, за да оправяме епълските недомислици.

 

Когато apple.com го направят същото, тогава ще помисля дали да го направим и при нас.  

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 34 минути , Childish каза:

Току-що получих известие, че "X е публикувал ново снимки в ...".

Това е от тези тъпи неща, които не можем да променим. Оригиналната фраза на английски е "has posted new %s", където %s се заменя с article, photo, post, topic и т.н. Те нямат родове там и им е лесно. Мога да го направя на "публикувал нови снимки", но после ще цъфне и "публикувал нови тема", "публикувал нови отговор" и т.н. В случая използваме ново от "съдържание". 

 

Няма решение, бучано им е във форума, дано го вземат предвид, но в интерес на истината трудно се създава система, която да е приложима за всички езици.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

то за тях е добре да го пипнат това, защото английският е по-скоро изключение в случая

на романските езици ще има същия проблем

Връзка към коментар

Имаме и още по-фрапиращ случай. Имаме подравняване на снимки: Left, Right, None. Имаме и селектиране на лични съобщения - All и None. И на двете места се ползва едно и също None...ходи го преведи като хората. Но тук има какво да направят и то е просто да не си пестят фразите. И за това е говорено, но като дойде време за нова мащабна версия, когато обикновено пренаписват всичко от нулата, тогава пак ще говорим. За сега, може би поне 2-3 години още ще търпим. 

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
преди 12 минути , cybersimo каза:

6E0D7537-E154-4167-A60F-9CFEFFDE7382.png

Мерси. До края на февруари трябва да сме мигрирали към собствен сървър и това да не е проблем. В момента макар че имаме собствени процесори и RAM, все още споделяме писането по диска с други хора и мисля, че проблемите идват от там. Надявам се местенето да разреши проблема. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
26 minutes ago, Георги said:

все още споделяме писането по диска с други хора и мисля, че проблемите идват от там.

Кое те кара да мислиш така?

Връзка към коментар
Преди 1 час, akair каза:

Кое те кара да мислиш така?

Кое, че споделяме диска или че натам са ми насочени подозренията?

 

На първо време, при тестове на скоростта на четене, резултатите никога не са били блестящи, още от самото начало, но сайта си вървеше ок. После, имаме гарантирани CPU и RAM, които са доста над текущите нужди на сайта и не би трябвало да спъват дори в пиковите часове. Трето, грешките се появяват дори, когато тук е мъртвило. Четвърто, имаше едно сериозно забиване за повече от 10-20 минути и тогава от хоста си признаха, че е имало извънредно високо IO натоварване по това време. Всичко това ме кара да мисля, че си имаме някой шумен съсед, който запълва голямата част от писане/четене по дисковете, което е единствения значим ресурс, който ни е споделен. 

 

Но факт, че не съм правил супер задълбоченото проучване необходимо за целта, което като цяло е излишно, защото решението за мигриране на отделна машина е взето отдавна и се обуславя от все по-големите нужди за дисково пространство. Ако и там проблемите продължат (искрено се съмнявам), вече ще си заслужава да се инвестира в по-задълбочено проучване на проблема. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Това, че грешките се появяват и в офф-пик часове още повече трябва да те накара да се размислиш кое се чупи. Ако не си  запаметил пароли в браузъра и/или адреса на специален топик, ще ти зареди дифолтната страница. Ако тя се зарежда предоминантно, тя ще е достатъчно често използвана, че да не излиза от РАМ паметта. Линукс-базираните ОС (а и не само те) имат оптимизации да зареждат данни в РАМ-та точно веднъж, ако са само за четене. Списъкът с последни мнения се ъпдейтва веднъж на някакво време, което отново означа, че е кеширан в паметта.

Ако нямаш проблем с процесор, РАМ и мрежа, би трябвало поне началната страница да се зарежда от всеки път. Ако се появи грешка при автентикиране и/или постване на мнение, тогава може би И/О-то има вина,  защото предполагам това минава през ДБМС. Но помисли дали не е изключено някой съсед да окупира мрежата и това да създава главоболия.Особено в офф-пик часовете, когато обикновено вървят бекъпи, дълги рипорти и трансфер на обемни данни...

(На мен ми се е случвало началната страница да на зарежда....)

Връзка към коментар

Аз искам да попитам дали е възможно да се направи така, че да може да си триеш сам коментарите било то и в определено време както при редактирането им. Няколко пъти пускам коментар, който след минути искам да премахна по една или друга причина /по мой наблюдения не съм единствен/  и да трябва да го редактирам и да пиша нещо каквото и да е като е по-добре да се премахне.

Редактирано от Ivko
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@akair, Cloudflare грешките са когато заявката дори не може да стигне до уебсървъра или ако стигне, умира там, на входа. Въобще не става въпрос за дифолтна страница, кеширане на заглавна страница, последни теми, логин и т.н., Дали въпросния уебсървър, барабар с всичките нужни системни библиотеки, може да работи изцяло в РАМ без да чете грам по диска, не съм убеден че може да се направи или поне не по стандартните начини. Има някакви изцепки, чрез които можеш да заделиш част от рам паметта да се достъпва от операционната система като физически дял, но са твърде авангардни за мен, а и негативите поне за нас са повече от позитивите. Супер агресивно кеширане освен това не върши работа при нас, това ще означава ако ти с твоя юзер кешираш дадена тема, после аз като я заредя да ми седи твоето име и аватар горе вдясно...не става. Симптомите изцяло се припокриват с претоварен диск, за съжаление от VPS нямам начин как да го докажа, освен косвено. 

 

@Ivko, няма я тази функционалност в системата. Удряш един доклад на мнението или го редактираш с надпис "моля, изтрийте" и някой модератор ще свърши работа. 

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
2 hours ago, Георги said:

Cloudflare грешките са когато заявката дори не може да стигне до уебсървъра или ако стигне, умира там, на входа.

Още една причина да не търсиш проблема в диск И/О-то.

Може би аз не съм го написал точно. Не става дума да "набуташ" всичко в паметта - подозирам, че към този момент, с този размер на базата, ще е истинско предизвикателство.

2 hours ago, Георги said:

Има някакви изцепки, чрез които можеш да заделиш част от рам паметта да се достъпва от операционната система като физически дял

Не те разбрах?

 

Но може би търсиш проблема на грешното място.

Най-просто, като дойде нещо по кабела на мрежовата карта, тя предизвиква интеръпт и казва на ОС "виж какво получих - оправяй се с него". ОС проверява по своите си таблици кой процес е отоврил порт на съответния интерфейс и му прехвърля полученото от мрежовата карта - в твоя случай това ще е уеб сървъра. Той си следи своята логика, споунва тред и се занимава натам. 

Какво се случва, за да умре връзката:

  • данните изобщо не стигат до мрежовата карта на твоята хостинг машина
  • таймаутват в мрежовата карта, преди тя да успее да ги препрати нагоре към ОС
  • ОС не може да споунне тред, който да се заеме
  • ...

Ако аз трябваше да го трабълшутвам, бих почнал с първите 2...

Връзка към коментар

Тук обсъждате някакви сложни неща на някакъв сложен език :grin: , но аз искам да попитам нещо елементарно - каква е причината и какъв е смисълът да има на две места (при това не далеч едно от друго) бутони за влизане/регистрация? :unsure:
image.png.767a67852d97efdb0ca400ff123819da.png

Лично за мен (субективно) тези горе дясно са напълно достатъчни и на удобно (обичайно за такива бутони) място. 

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар
На 26.11.2018 г. в 9:57, Фичо каза:

Тук обсъждате някакви сложни неща на някакъв сложен език :grin: , но аз искам да попитам нещо елементарно - каква е причината и какъв е смисълът да има на две места (при това не далеч едно от друго) бутони за влизане/регистрация? :unsure:
image.png.767a67852d97efdb0ca400ff123819da.png

Лично за мен (субективно) тези горе дясно са напълно достатъчни и на удобно (обичайно за такива бутони) място. 

Стимулираме регистрирането по този начин, а и в горното меню не си личат опциите за фейсбук и гугъл. Разбирам досадата от дублирането, но доста по-неприятно ще е на едното място да са бутоните за влизане със социалките, а на друго за обикновените регистрации. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.