Прескочи до съдържание

Питане относно секциите и категориите във форума


Препоръчани мнения

==============================


Кратка версия, че стана много дълъг пост. 


--предлагам премахване на форума за визи


--предлагам премахване на форума за транспорт


--прекрояване на форумите за оферти - един за специфични и конкретни, един за по-общи


--чуденка как да разделим темите тип "Говорим си за" от темите тип "Какво да правя в"


--и други


Ако тази дискусия ви интересува, четете нататък. 


============================


 


Минаха няколко месеца от последното прекрояване на форумите, мисля че е време пак да обсъдим, да видим по какъв начин могат да се оптимизират. 


 


Ще давам от горе надолу с моите идеи, очаквам вие да се включите, ако сте съгласни, не сте съгласни или пък имате друго предложение  :) И няма да се засягате, ако не го приема другото предложение, нали знаете  :) Та...


 


============================================


Добре дошли! Представете се.


Новини от magelanci.com, въпроси и препоръки.


 


С тези два форума мисля, че проблеми нямаме, идеята им е ясна и чиста и има нулево объркване.


============================================


 


Оферти за самолетни билети


Хотели, коли под наем и други


 


Идеята ми тук е първият форум да обедини всякакви специфични оферти, не само за самолетни билети, а от всякакви сфери - хотели, коли, самолети, всичко да е в един форум. Под специфични имам предвид конкретни и такива, които малко или много провокират импулсна покупка - хотел Блабла днес е с 60% отстъпка, полети на уиз за 10 евро и т.н. 


 


Вторият форум пък да стане за по-общи промоции, които си текат постоянно - 10% на Accor, ваучер на Луфтханза, разпродажба за източна европа на Хилтън и т.н. Този форум ще бъде евентуално захранван автоматично, след като добавим календарно приложение, в което ще слагам начална и крайна дата на тези промоции, и темите в него ще се пускат автоматично, както например се пускат автоматично при публикуване на нова оферта на заглавната страница. 


 


Мисълта ми е, че цял форум за специфични хотелски промоции очевидно пустее (последното мнение там е преди повече от месец), докато има повече хляб в общите промоции, които срамежливо сме ги затъкнали в една темичка.


 


Смисловото разделение между двата форума го виждам да е следното: първият за импулсни покупки. т.е. решавате къде ще отидете, защото цената е много евтина. Вторият за след като знаете къде отивате и търсите дали има текущи разпродажби. 


 


Т.е. предложението ми е:


 


Изключителни специфични оферти за самолетни билети, хотели, коли под наем и др. 


Общи текущи промоции


 


Заглавията имат нужда от малко работа, но мисля, че идеята е ясна. Мнения?


 


==================================


Практически въпроси и отговори


Този форум мисля, че добре се оформи от само себе си. Мисля само да го направя да станеПрактически въпроси, отговори и проблеми.


В описанието също да пише, ако някой има проблем с резервация също да се допитва там и т.н. 


 


Макар и често въпросите, които се задават там да се преплитат с други раздели, на мен ми харесва да има място, където нов магеланец просто да попита, ако нещо го вълнува, с две думи.


 


Пък дори и да не е нов, не всеки е летял по всички летища, ако имаш бързо питане за прекачване в Москва, Шенген, Мюнхен, Виена и т.н. да си зададеш там въпроса, да ти е мирна главата!


 


Пък ако темата стане по-обширна и пасва повече на някой от другите форуми (както стана с питането за Болоня, което направи няколко страници отговори), задача на екипа ще е да мести темата по усмотрение.


===================================


 


Новини и дискусии от света на пътешествията


Този форум ни беше първоначалния тюрлюгювеч, сиреч, всички теми, които нямаха друго място отиваха там, но мисля се успокои и си намери своя облик. Мисля да го оставя така и да не го пипам. Ще преработя само висящата тема, която е малко остаряла, нещо което ще се случи с всички форуми. 


 


===================================


Търся самолетен билет


Това сигурно ще стане на Търся билет, защото може да има предложения, включващи и влак, и автобус, и т.н. Не е топ активен форума, но подозирам, че е заради срамежливост и скромност у читателите, ако видят че повече хора питат и те ще се активизират повече. Като цяло очаквам с времето активността тук да се вдигне. 


 


===================================


Техника, багаж и аксесоари


Този форум също си има нишата, мисля че само има нужда от разработване. Ще стане и това нещо, например като тръгнем да пишем за продуктите, от които сме доволни, без да ни питат. Аз смятам да направя едно подробно обяснение на m4/3 системата за фотография, по която съм зарибен и смятам за перфектна за повечето пътешественици, може фенове на Никон и Канон да направят подобни ревюта за техните системи, т.е. да си казваме без да ни питат и после само ако има доуточняващи въпроси. 


 


С две думи, форумчето е малко празно, но си има точна цел и ще го развием, така че няма да го пипам. 


 


====================================


Транспорт


Тоя форум ми бърка малко или много в очите. Така както аз си го представям е за неща, където да обсъждаме, например нови или изчезнали самолетни линии от България, което си е важно да се дискутира. По една темичка за всяка авиокомпания, която изпълнява полети до БГ си е задължителна. 


 


От друга страна, форумът за въпроси, отговори и проблеми, му яде част от хляба. Форумът за авиация, който предимно е хоби кът и по-технически ориентиран, също му яде от хляба. С две думи, бих го махнал този подфорум въобще, стига да успея да намеря в сегашната структура място на темите за авиокомпаниите. Дали да не ги преместим всички в технически въпроси, отговори и проблеми и да ударим катинара тук? Мисля, че там им е по-подходящото място, защото Авиация е точно фен област и не може да очакваме хората, които не се интересуват толкова от самолети, да влизат там, докато сигурно им е важно, ако Уиз пуснат нова линия, променят условията по багажа или спрат някоя съществуваща дестинация.


 


Казвайте мнения.


=====================================


Визи


С пускането на директорията с връзките, ще изместим там линковете към всички посолства. Останалите теми мисля да ги разръснем из дестинационните форуми и този да го премахнем. 


 


Логиката ми е, че често питанията са: "кажете ми подробности за виза в ХХХ и какво да правя там?" Което означава, че трябва питането да се разцепи на 2, в 2 отделни теми, в 2 отделни форума и става сложно. Ако всичко е в "Дестинации" няма да го има този проблем. 


 


Преплитане до някаква степен е допустимо, защото колкото и перфектна структура да направиш няма как да категоризираш всички теми, ще си има такива, които ще стоят еднакво добре (или еднакво зле) в два форума едновременно. 


 


Но мисля, че дори питането да е чисто за визи, може да си стои в дестинационните форуми, даже да се прави по мега тема там, където да се обсъждат само визите, и няма нужда от отделен форум.


 


====================================


Форумите по континенти


Естествено ще останат. Тук дилемата е следната. 


 


Имаме си нормалните теми, хора питат какво да правят еди къде си, къде да отседнат и т.н. Имаме си отскоро и тия теми, които маркирам като "Говорим си за". Според мен с Афганистан и Бразилия добре се получава, лека полека ще има за всички държави и поне моята идея е тези теми да си растат големи и да си продължават, където ще обсъждаме някоя новина от съответната държава, интересен фестивал, какво ли не. 


 


Въпросът в случая е какво правим с темите за нормални питания какви атракции да се посетят на съответното място? Обединявайки ги с тая тема, общо взето ще станат дъъълги огромни теми, тип бг-мама, които трябва да заключваме постоянно и да отваряме втора такава тема. Аз лично не съм фен на такива теми. Предпочитам всеки като си има питане да си пусне отделна, да не говорим, че все пак изискванията и обстоятелствата са различни и не винаги предложенията за един човек ще отговорят на друг. 


 


Та не знам точно как да ги разделям, така че да има минимално объркване, особено сред новите потребители... чакам предложения. 


 


Иначе, в скоро време ще им направим на тези форуми по един подфорум, където ще е нашата ревю система с препоръчани хотели, ресторанти и атракции. 


 


===========================


Общи приказки


Тук работата е ясна. 


 


Авиация


Аз го възприемам като добавка към Общи приказки, с ексклузивно самолетна тематика, без да е свързана генерално с теми, които интересуват пътешественици. Примерно инциденти, интересна снимка от летище тук и т.н. 


 


==========================


 


Ами това е, извинявам се, че е дълго, но е важно и ще се радвам на някакъв конструктивен отклик. Тук е момента, ако имате някакви предложения да ги казвате, да ги обсъдим. Темата ще я оставя да покъкри поне седмица, може би две, след това ще видим какви мерки ще взимаме. 


Връзка към коментар

Прочетох внимателно предложенията/въпросите. Да ти призная честно съвсем се обърках. Не ти давам акъл, но все си мисля, че прекалено често се опитваш да правиш промени във форум на няколко месеца. За мен далеч по-обезпокоителен е малкият брой на пишещите регистрирани потребители във форума от неговата структура. Да не говорим, че лично аз все още не мога да се ориентирам в подредбата. От опит знам, че човек като започне начинание, в което влага много от себе си, никак не обича да се вслушва в съветите на другите и в крайна сметка прави това, което предварително е намислил. Моето лично предложение, напук на предишното изречение, е да се намали ненужното модериране на един принципно приятелски настроен форум, а останалото /структура, динамика, намаляване на съотношението регистрирани : пишещи, обем и качество на мненията/ ще си дойде от само себе си. Нямаме бърза работа, надявам се?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Прочетох внимателно предложенията/въпросите. Да ти призная честно съвсем се обърках. Не ти давам акъл, но все си мисля, че прекалено често се опитваш да правиш промени във форум на няколко месеца. За мен далеч по-обезпокоителен е малкият брой на пишещите регистрирани потребители във форума от неговата структура. Да не говорим, че лично аз все още не мога да се ориентирам в подредбата. От опит знам, че човек като започне начинание, в което влага много от себе си, никак не обича да се вслушва в съветите на другите и в крайна сметка прави това, което предварително е намислил. Моето лично предложение, напук на предишното изречение, е да се намали ненужното модериране на един принципно приятелски настроен форум, а останалото /структура, динамика, намаляване на съотношението регистрирани : пишещи, обем и качество на мненията/ ще си дойде от само себе си. Нямаме бърза работа, надявам се?

Прав си Дюк, понякога е доста объркващо постоянните промени за тези които често са в него и са свикнали с подредбата. Но нека кажа моето мнение. Не съм виждал досега по добре организиран форум от този. На всяко мнение има отговор в почти всички случаи много компетентен и задълбочен анализ. Което за всички е много важно и аз поздравявам Георги и екипа му. Защото това си е доста работа. Не трябва да се спира да се оптимизира. Колкото понякога да обърква ,екипа има поглед отвътре което е по различно и въпреки това приветствам това че се иска нашето мнение. За мене в повечето случаи аз влизам през телефона си и следя последните дискусии и рядко влизам в точно определена зона. Като последни дискусии те са от различни раздели и не ме интересува толкова много подредбата. И малко не на място и може би на шега ще предложа на екипа да вземе да сключи догор с wizz и да направите един дискаунт клуб примерно wizz magelanci club който да дава отстъпка от пътувания или от багажи със wizz за активните членове. То толкова реклама им правим , че даже и безплатен чартър на магеланците до някой остров за купон няма да им откажем. Успех и дерзай те.
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Duke, статистиката на пишещи-регистрирани е нормална, проучил съм какво е съотношението по принцип, при нас даже е по-високо от средното. След първоначалния разбираем пик, когато кажи речи всеки регистриран пишеше, сега нещата са по-спокойни и по-нормални. Но са в тон генерално с форумите по света. А и лятото е мъртъв период, когато има ваканции и почивки, виждаш че активността спада драстично през уикенд, което общо взето е същият принцип. 

 

Точно за подредбата ми е мисълта тук, ясно е, че новите теми може да се следят едновременно във всички форуми, но разделението да е по-интуитивно. Та малко си противоречиш, хем казваш че все още ти е неясно, хем че няма нужда от постоянни промени? Предложенията ми са по-скоро козметични, нямам намерение да обръщам нещата с хастара навън, но просто да се внесат корекции, където се налагат. Не мисля, че лека промяна на име на форум и описание тук и там е нещо драстично, още повече че това е насочено към новите потребители, по-старите едва ли всеки път четат описанията :)

 

Модерирането няма да го обсъждам, темата тук е за организацията на форумите и под форумите. За модерирането може да се разберем след 20-ина дена на по бира :)

 

Бърза работа със сигурност нямаме, тежки равносметки бих си теглил най-рано след година, което ще е следващия април. Но не мисля, че леки корекции тук-там са излишни. 

 

doni, благодаря за коментара. Ако уиз има желание със кеф бих се навил на подобно нещо, ама уви :)

Връзка към коментар

Duke донякъде е прав, че период от няколко месеца между промените е относително кратък, даже доста. От друга страна ти имаш основание да търсиш оптимизация на структурата.

Аз излизам с предложение по средата - пипни само първата част от списъка с форумите (до "Техника, багаж и аксесоари" включително), защото за тези промени е почти сигурно, че ще получиш единодушно съгласие от наша страна. А форумите в долната част на списъка ги остави за следваща крачка.

 

Конкретно по промените, които предлагаш: двата раздела с предложения, които замисляш, са екстра. Разбира се, трябва да се намерят подходящи заглавия. И молба от мен - използвай "предложения" вместо "оферти", боли ме главата от толкова много английски думи в речта ни.

Добавка - и "Топ оферти" е за смяна. Не заради английския, а защото, доколкото разбирам, ще има всякакви предложения, не само такива с големи намаления. Иначе от маркетингова гледна точка е ясно - всичко трябва да е "ТОП" :)

 

"Практически въпроси, отговори и казуси (или ситуации)" е предложението ми за заглавие на следващия форум. Иначе съдържанието му е ясно.

"Техника, багаж и аксесоари" предлагам да стане "Техника, багаж и екипировка" - пак заради езика, също и заради малко по-всеобхватното заглавие.

 

За форумите надолу не пиша, там иска още мислене според мен и не му е дошло времето. Към модерирането нямам възражения, даже според мен го даваш малко хлабаво :)

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ОК, приемам забележките. На тоя етап да не избързваме с махането на форуми, склонен съм да изчакам. Но ще видим и други мнения. Говорим тук за промени, които ще стават сигурно като ми мине ваканцията. 

 

За промяната на заглавията също. Но ме притеснява и да не станат прекалено сухи, има моменти, в които трябва да се натисне с подходящите маркетингови похвати, а не да се демонстрира излишна скромност. Когато пуснах в блока линка за издънката на Алиталия текста беше нещо от рода на: Пробвайте го това, не знам дали ще проработи, най-вероятно не. 

Което беше ОК, но някак не привлича хора, и не отговаря на мащаба на това, което стана после :) Мисля си , че в определен момент човек трябва да действа малко с WS Teleshop похвати...

Връзка към коментар

В връзка с топика да кажа, че понякога изпитвам известна трудност да реша в кой подфорум е най-подходящо да пусна съответната тема. Например една тема "Как да стигнем до Исландия" може да се пусне в поне три подфорума: Транспорт, Практически въпроси и отговори и Европа. За мен лично подфорумите за отделните континенти са излишните в цялата структура на форума. Всяка отделна тема може да се отнесе към съответния континент/държава с етикети.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Забравяш четвърто място - Търся самолетен билет :)

 

Майтапа настрана, донякъде това е очаквано, както бях отбелязал няма как да се дефинират така категориите, че да не се преплитат в нито един момент. Ще има отделни теми, които са подходящи за 2 форума, ще има други теми, пък които трябва да се разцепят на две за да станат подходящи...това е до някаква степен очаквано и теоретично не може да се избяга от него. Може да се минимизира обаче.  Конкретно в твоя случай, ако те интересуват чисто транспортни варианти най-добре е темата да е в транспорт. Ако те интересуват и други неща, примерно атракции в Исландия тогава по-подходящо е Европа. 

Практическите въпроси и отговори, ще ги предефинираме като място за технически проблеми, не толкова логистични. 

 

Всъщност, за мен точно дестинационните форуми са ключовите, а под форумите за отделни континенти са за да има място да подишат. Дори за в бъдеще още повече ще се нароят, но в момента трафика е достатъчен за тоя вид разделение. 

Връзка към коментар

Технически въпрос - възможно ли е от колонката "последни дискусии" на заглавната страница да се отива директно на последното, а не на първото мнение от темата?

 

Не може, за жалост :(

 

http://magelanci.com/topic/169-хронология-на-мненията/?p=2135

Връзка към коментар

 

 

Могат ли да станат от 5 на 10 или 15 видимите "последни дискуции"?

 

 

 

 За мен далеч по-обезпокоителен е малкият брой на пишещите регистрирани потребители във форума от неговата структура.

 

50% от регистрираните са с 0 мнения. Поне така излиза от 24 страници на рег. потребители.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Всъщност може да се отиде на последното мнение, бях го променял, но при някой ъпдейт промяната ми е изчезнала. Ще го оправя, но може да не е веднага. 

 

 

Могат ли да станат от 5 на 10 или 15 видимите "последни дискуции"?

 

 

 

 

50% от регистрираните са с 0 мнения. Поне така излиза от 24 страници на рег. потребители.

 

Могат да станат 10, но ще се заеме цялото място на дясната колона. Предпочитам да има по пет, а ако имаш интерес всички нови теми излизат като цъкнеш на "Ново Съдържание"

 

50% е нормално за световните форуми. Много хора се регистрират и не пишат. Ще се изненадате, че едва 10% от хората пускат над 10 поста. При нас този процент е почти 25%

Връзка към коментар

 Много хора се регистрират и не пишат.

 

 

Мислят си, че след регистрацията ще им излезне някое друго меню и ще излезне нещо скрито. :)  Предполагам повечето налитат  и търсят  темите за  самолетните промоции и изгодното настаняване.  Я сложи една платена версия до тези теми и гледай какво става с касата.

 

ПС. Разликата при четенето при регистриран или нерегистриан няма. Не се виждат само  харесванията на постовете.

Редактирано от Hollywood
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Могат ли да станат от 5 на 10 или 15 видимите "последни дискуции"?

 

 

 

Присъединявам се към холивудското мнение последните дискусии да са повече, поне десетина. Жаире, ще ни доставиш ли това удоволствие?

Връзка към коментар

Мислят си, че след регистрацията ще им излезне някое друго меню и ще излезне нещо скрито. :)  Предполагам повечето налитат  и търсят  темите за  самолетните промоции и изгодното настаняване.  Я сложи една платена версия до тези теми и гледай какво става с касата.

 

ПС. Разликата при четенето при регистриран или нерегистриан няма. Не се виждат само  харесванията на постовете.

 

Има разлика, не се виждат всичките атачнати картинки в постовете за нерегистрирани, не може да се ползва и търсачката :)

 

 

Могат ли да станат от 5 на 10 или 15 видимите "последни дискуции"?

 

 

 

Присъединявам се към холивудското мнение последните дискусии да са повече, поне десетина. Жаире, ще ни доставиш ли това удоволствие?

 

ОК, 10 да са, и ще гледам от заглавната страница пак да линкват към последното мнение. Но може ли тая задача понеделник-вторник да я свърша :)

 

Иначе най-ефективния начин за преглеждане на нови теми е през "Ново съдържание", пак да кажа :)

Връзка към коментар

Благодарско, ще черпя, когато стане. Не оспорвам минаването през "Ново съдържание", ама и логически, и естетически нашето искане улеснява приятния ни живот на магеланци. Остани си със здраве!

Я пак да те похвалим в битието ти на поет-инженер, превел "Стената". Браво, Жаире! Мисля да ползвам превода ти като либрето на концерта... ;)  Мисля и че ти е дошло времето за една самолетостроителна поема! Поздрави!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Е, не е честно да завреш ЖП промоциите при раниците, куфарите и фотоапаратите :(

 

Колко жп промоции има, или всъщност колко жп промоции се пускат, не може всеки дребен детайл с отделен форум. А иначе тия ще ги обединявам скоро така и така, както пише в заглавния пост...

Връзка към коментар
  • 3 месеца по-късно ...

Тези промени все още са донякъде на дневен ред, но тези дни ще обмислям да се направят възможно най-безболезненено. 

 

На първо време смятам да премахна описанията на форумите с дестинациите. Целта е да се намали дължината на страницата и да има по-малко скролване. Останалите описания също сигурно ще станат по-ясни, точни и конкретни. 

 

Ще има и нов форум озаглавен нещо от рода на "Полезни статии, анализи, интервюта". Темите там ще са изцяло авторски, с малко повече специфични подробности. Например там ще заминат темите за таймшеърите, за гмуркането и надявам се много други. 

Връзка към коментар

Отделен форум на тема Италия, подфорум на Европа е в процес на изграждане. Ще извинявате, ако стърчи арматура и железа ден-два, докато се оформи както трябва.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.