Прескочи до съдържание

Будапеща - да си поговрим за измами


Crazy Horse

Препоръчани мнения

Здравейте, приятели магеланци!

В момента съм в Будапеща с мои студенти и се възползвах от много от вашите препоръки, благодаря ви! Но, дори и вие не можахте да ме опазите от маджарските мръсни трикове. 
Градът е наистина красив, но никога не ми се е случвало толкова много пъти да се пробват да ме мамят и прецакват. 
Ние сме група от 11 души и където и да седнем да хапнем нещо се случва, ту ще ти сложат кока кола два пъти на сметка, ту ще те почерпят с палинка и ще ти кажат, че един шот палинка струва повече от вечерята. Това последното се случи в Strudel House снощи. И затова съм под постоянно напрежение и калкулирам всичко на калкулатор за да си сметна сам сметката първо, както и моите студенти. А, току-що едвам отървах двама мои студенти от разорение. 
Но, да ви дам малко предистория. Отидохме да вечеряме в Misto Bistro Cafe до базиликата Синт Ищван и о, чудо на чудесата, не ни измамиха ни с един форинт и аз така се зарадвах, че им оставих бакшиш! Беше към 23:00 и студентките ми казаха, че отиват да видят какво представляват руин пабс, а двамата ми студенти казаха, че са уморени и отиват да си лягат. Отседнали сме в Сити Хотел Матияш. Аз също реших да потегля към хотела, но вървях малко зад момчетата и изостанах защото се зазяпах в един магазин за сувенири. И след малко ги настигнах по улица Ваци и ги гледам говорят с една възрастна жена на около 50 години и една млада девойка на около 20 години. И като се приближих, студентите ме представиха като техният професор и ми обясниха, че момичето празнувало рожден ден и искала да пийне по чаша вино с тях и ме помолиха да се присъединя. Аз им казах, че съм уморен, но щом e за чаша ще пийнем и ще се приберем заедно в хотела. Не ми мина през ума, че това е схема, защото обикновено съм чел, че те приближава млада девойка и те кани в бар с диви цени, а в този случай имаше и възрастна жена и като пълен идиот приех всичко за чиста монета. И така спуснахме се в паб, където бързо ни сервираха по минибутилка шампанско и шот уникум. Поздравихме "рожденичката", но след точно 2 минути пристигна по още един шот и минибутилка шампанско. Това ми се стори съмнително и аз казах, че сме се разбрали за едно питие и вече съм уморен и повече няма да пия. Студентите ми казаха същото. Тогава девойката и уж майка й си казаха нещо бързо на унгарски и извикаха сервитьорката, която ни връчи сметката от 95 000 форинта!!! Това се над 300 евро по дяволите!!! Аз казах, че това е скандално висока сметка, но сервитьорката извади меню и ни показа цените. А, преди това разбира се никой не ни беше дал цени. И ни каза, че ако не платим вика полиция. Единият ми студент буквално се разплака. И тогава аз побеснях и започнах да крещя, че това е скандал и нека да вика полицията! В това време влязоха случайни минучачи двама германци и аз им казах, че тук мамят брутално, но да останат за свидетели! Те останаха. Това, което ни спаси беше присъствието на двамата германци и фактът, че не излезе дебеловрат тип от ъгъла! В крайна сметка им хвърлих 15 000 форинта и казах, че повече няма да плащаме нищо и излязохме, докато маджарките крещяха истерично след нас. Сега съм в пълен шок, не мога да повярвам просто как може това да се случва в ЕС! Получих невероятен урок, само за 50 евро. Можеше да бъде още по-зле. Някой да сподели подобни истории в Будапеща? И другото, което ме интересува, има ли смисъл да ходим в полицията утре да пускаме жалба? 
След като ни се случи това, едва сега потърсих в интернет и видях, че на Ваци и на други места е пълно с подобни схеми и хората разказват истории на ужасите как сам турист олеква с по 300-500 и понякога дори с над 800 евро и го ескортират до АТМ разни гангстери да тегли пари! УЖАС! Толкова леко се отървахме, че не мога да повярвам! Явно сме попаднали на новобранци и получихме просто урок. Но, не мога да повярвам, че полицията не знае за тези схеми и заведения. 
https://www.worldnomads.com/travel-safety/eastern-europe/hungary/budapest-bar-scams

Отвратен съм просто. Маджарите ме оставиха без думи!

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Сега и аз се зачетох в коментарите към линка. Добре, че си реагирал подобаващо. Номерът с флирта върви, особено в страни с етикет "хубави и достъпни жени"

Редактирано от Worldismine
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Такова нещо може да се случи в Украйна, Молдова, Румъния, ...

Важно е всеки да внимава и да носи глава на раменете си.

Аз мога да дам обратния пример - вечерях с приятели в един стек хаус в Будапеща. Аз платих сметката с карта. Дойде лично управителят с ПОС теминал. Аз му казах колко да ми чарджне картата, заедно с бакшиш. Той любезно ми обясни, че бакшишът вече е включен. И така се разбрахме да въведе сумата, написана на касовата бележка. С удоволствие бих  се върнал в Будапеща, заради всички невероятни спомени. И отново бих вечерял на същото място, заради добрата храна и отличното обслужване. :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Бе таз' "рожденичка", вместо да празнува с приятели, ще кани някви случайни минувачи по нощите да пийнат по едно за рождения й ден. 

 

 

преди 4 часа, Crazy Horse каза:

 И другото, което ме интересува, има ли смисъл да ходим в полицията утре да пускаме жалба? 

И за какво? За да си разваляте още престоя? В полицията ще ви изчакат чинно да си напишете жалбата и, като си тръгнете, ще я изхвърлят в кошчето. Според мен полицията са наясно за тези измами. Привидно всичко е законно, защото цените са указани в менюто.

Друг е въпросът колко е морално и каква реклама прави на държавата.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение
преди 7 часа, Crazy Horse каза:

Здравейте, приятели магеланци!

В момента съм в Будапеща с мои студенти и се възползвах от много от вашите препоръки, благодаря ви! Но, дори и вие не можахте да ме опазите от маджарските мръсни трикове. 
Градът е наистина красив, но никога не ми се е случвало толкова много пъти да се пробват да ме мамят и прецакват. 
Ние сме група от 11 души и където и да седнем да хапнем нещо се случва, ту ще ти сложат кока кола два пъти на сметка, ту ще те почерпят с палинка и ще ти кажат, че един шот палинка струва повече от вечерята. Това последното се случи в Strudel House снощи. И затова съм под постоянно напрежение и калкулирам всичко на калкулатор за да си сметна сам сметката първо, както и моите студенти. А, току-що едвам отървах двама мои студенти от разорение. 
Но, да ви дам малко предистория. Отидохме да вечеряме в Misto Bistro Cafe до базиликата Синт Ищван и о, чудо на чудесата, не ни измамиха ни с един форинт и аз така се зарадвах, че им оставих бакшиш! Беше към 23:00 и студентките ми казаха, че отиват да видят какво представляват руин пабс, а двамата ми студенти казаха, че са уморени и отиват да си лягат. Отседнали сме в Сити Хотел Матияш. Аз също реших да потегля към хотела, но вървях малко зад момчетата и изостанах защото се зазяпах в един магазин за сувенири. И след малко ги настигнах по улица Ваци и ги гледам говорят с една възрастна жена на около 50 години и една млада девойка на около 20 години. И като се приближих, студентите ме представиха като техният професор и ми обясниха, че момичето празнувало рожден ден и искала да пийне по чаша вино с тях и ме помолиха да се присъединя. Аз им казах, че съм уморен, но щом e за чаша ще пийнем и ще се приберем заедно в хотела. Не ми мина през ума, че това е схема, защото обикновено съм чел, че те приближава млада девойка и те кани в бар с диви цени, а в този случай имаше и възрастна жена и като пълен идиот приех всичко за чиста монета. И така спуснахме се в паб, където бързо ни сервираха по минибутилка шампанско и шот уникум. Поздравихме "рожденичката", но след точно 2 минути пристигна по още един шот и минибутилка шампанско. Това ми се стори съмнително и аз казах, че сме се разбрали за едно питие и вече съм уморен и повече няма да пия. Студентите ми казаха същото. Тогава девойката и уж майка й си казаха нещо бързо на унгарски и извикаха сервитьорката, която ни връчи сметката от 95 000 форинта!!! Това се над 300 евро по дяволите!!! Аз казах, че това е скандално висока сметка, но сервитьорката извади меню и ни показа цените. А, преди това разбира се никой не ни беше дал цени. И ни каза, че ако не платим вика полиция. Единият ми студент буквално се разплака. И тогава аз побеснях и започнах да крещя, че това е скандал и нека да вика полицията! В това време влязоха случайни минучачи двама германци и аз им казах, че тук мамят брутално, но да останат за свидетели! Те останаха. Това, което ни спаси беше присъствието на двамата германци и фактът, че не излезе дебеловрат тип от ъгъла! В крайна сметка им хвърлих 15 000 форинта и казах, че повече няма да плащаме нищо и излязохме, докато маджарките крещяха истерично след нас. Сега съм в пълен шок, не мога да повярвам просто как може това да се случва в ЕС! Получих невероятен урок, само за 50 евро. Можеше да бъде още по-зле. Някой да сподели подобни истории в Будапеща? И другото, което ме интересува, има ли смисъл да ходим в полицията утре да пускаме жалба? 
След като ни се случи това, едва сега потърсих в интернет и видях, че на Ваци и на други места е пълно с подобни схеми и хората разказват истории на ужасите как сам турист олеква с по 300-500 и понякога дори с над 800 евро и го ескортират до АТМ разни гангстери да тегли пари! УЖАС! Толкова леко се отървахме, че не мога да повярвам! Явно сме попаднали на новобранци и получихме просто урок. Но, не мога да повярвам, че полицията не знае за тези схеми и заведения. 
https://www.worldnomads.com/travel-safety/eastern-europe/hungary/budapest-bar-scams

Отвратен съм просто. Маджарите ме оставиха без думи!

Съвсем скоро ще бъда там ,и твоя пост ме стресна!Не подозирах,че има толкова измамници в Будапеща!Благодаря  за инфото,дано се отърва.Върна ме към по-ранните години по българското Черноморие,например.Съжалявам,че си преживял този кошмар.

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Worldismine, съгласен съм. Този т.нар. паб на ул. Ваци 11 А се оказва, че отдавна функционира така и вкл. обикновени минувачи, които влизат там без да са ги довели съмнителни рожденички. 
https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g274887-d1234887-r399476644-Central_Cellar_Restaurant_and_Wine_Bar-Budapest_Central_Hungary.html
Умишлено отказват да показват меню с цени, а когато го покажат е късно. Горе-долу реагирах добре, но трябваше да се усетя още преди да влезем и да предупредя студентите ми да не влизат. Но, това е най-дразнещото. Аз организирах този тур с образователна цел за студенти на 18-20 години, а в момента се чувствам като детегледач. При всяко пътуване до Източна Европа се старая да променя на студентите ми предразсъдъците им към нашия регион, а в този случай претърпях пълен крах. 
akair, това, че може да се случи и в други страни не прави проблемът по-малък в Будапеща, където има цели улици с подобни барове и ресторанти, които ползват подобни гнусни трикове. А, това че храната и обслужването са били добри не изключва дребните тарикатщини при съставянето на фактурата. Ние също навсякъде останахме доволни от вкусната храна и обслужването. Е и? Това променя ли фактът, че след вкусния гулаш и пържола, освен таксата от 12% за обслужване са поставили и няколко евро отгоре ей така? Ето това дразни, че на много места в Будапеща се опитват да те направят на глупак. Може да е и с 1 евро, ама важното е да те минат.
но нейм, точно така е. Много съмнително поведение за истинска рожденичка, затова аз бързо съобразих, че нещо не е наред, особено когато бързо донесоха нови питиета без да сме поръчвали. Ако не бах казал баста можеха и до 600 евро да стигнат. За полицията също съм съгласен. Хора, които са се оплаквали не са постигали нищо. Има дупка в законодателството, която използват тези мошеници. Идеата е следната - те ти дават питие, но не ти дават меню с цени. А, после ти казват, ами това са цените. Но, оказва се, че дори и да имат мутри в някои барове, мутрите се използват само за да уплашат клиентите и да ги ескортират до близкия АТМ, защото ако използват насилие или задържат клиента насила в заведението, това вече се води сериозно престъпление. Затова само крещят и плашат, че ще извикат полицията. Разбира се, много западни туристи са силно респектирани от това и са готови да платят и 500 евро за една бира и 2 палинки. Но, ето че се оказва, че ако се държиш твърдо като тях, както го направих аз и им кажеш, да викат полицията, бързо омекват. Те не очакват такова поведение и реално са прави защото много западни туристи при думата полиция и вида на източноевропейски мутри се стъписват. Но, реално те не смеят да ползват физическа сила, защото тогава вече ще си имат работа с полицията, както отбелязах. Но, ако няма насилие, а просто са принудили наивници да им дадат 300 или 500 евро за 2-3 чаши вино, полицията не ги закача. Както писах по-горе, един от студентите като видя сметката и чу ако не платите, викаме полиция се разплака. Ако не бях там, не знам как щеше да свърши всичко. Под ужасно напрежение съм, защото нося отговорност за всички студенти. В полицията няма да ходим, убедих се, че няма смисъл, но днес пак ще ги водя като малките деца под строй да сме заедно. И във Вилнюс съм водил студенти, и в Белград, но такова чудо навсякъде да те дебнат като лешояди не съм виждал. 
Georgie, не знам, може би като българин, няма да те считат за толкова богат турист, но все пак внимавай! Самият град е много приятен като атмосфера и да се разхождаш е безопасно, но моят съвет е - винаги да искаш меню с цени и ако не ти дадат - напускай бързо. Като седнеш в заведение с нормални цени, чети малките букви. Там обикновено пише, че има такса обслужване 12%. Пресметни на калкулатора поръчката си и добави 12%. Ако ти искат повече искай обяснение! А, иначе градът е красив и ще те впечатли, просто жалко че е населен с толкова нагли мошеници.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Съжалявам за случилото се, но сте попаднали в малкото клопки за наивни туристи в Будапеща :( Това са заведения принадлежащи в повечето случаи към едни и същи групи от собственици. Властите от време на време затварят заведенията, но собствениците отварят нови заведения под ново име :( Трудно е да се справят с тях, защото привидно всичко е законно :(

Тарифите на измамите за съжаление са пригодени към джоба на младите британски туристи.

 

Клопки за туристи по принцип има в цял свят основен принцип е че:

 

1. Не приемаме покана от непознати за ходене на заведение, бар и т.н. (Изключение не трябва да се прави дори за българи ако сме се срещнали с тях на съмнително място)

2. Винаги гледаме менюто и малките букви в него! (Преди години един от триковете на подобно заведение беше да изписва нормални цени, но от долу с малки букви да пише, че след 16 часа има надценка от 1000% :()

3. Винаги преглеждаме сметката и търсим неконсумирани неща.

 

преди 5 часа, Worldismine каза:

Сега и аз се зачетох в коментарите към линка. Добре, че си реагирал подобаващо. Номерът с флирта върви, особено в страни с етикет "хубави и достъпни жени"

Абсолютно съгласен съм с това определение, но човек винаги трябва да е внимателен когато е турист. В скандинавските държави няма да те измамят, но там една нормална сметка е колкото една измама в Източна Европа...300 евро сметка там не прави впечатление на никого...

 

София за съжаление също не е изключение от подобни схеми :( Едни познати унгарци ги изненадаха със сметка от 2000 лева в клуб Фетиш на Витошка цък :(

 

Особено неприятно е когато българин прецака българин в чужбина. Аз лично съм виждал два случая (на един паркинг в Сърбия и Барселона ), когато с игра тука има тука няма българи обираха българи :( Класика в жанра е Баш майсторът на екскурзия (сцената почва от 30-та минута)

https://www.youtube.com/watch?v=xKOB8fU4bH4

 

преди 6 часа, Crazy Horse каза:

 И след малко ги настигнах по улица Ваци и ги гледам говорят с една възрастна жена на около 50 години и една млада девойка на около 20 години. И като се приближих, студентите ме представиха като техният професор и ми обясниха, че момичето празнувало рожден ден и искала да пийне по чаша вино с тях и ме помолиха да се присъединя. Аз им казах, че съм уморен, но щом e за чаша ще пийнем и ще се приберем заедно в хотела. Не ми мина през ума, че това е схема, защото обикновено съм чел, че те приближава млада девойка и те кани в бар с диви цени, а в този случай имаше и възрастна жена и като пълен идиот приех всичко за чиста монета. И така спуснахме се в паб, където бързо ни сервираха по минибутилка шампанско и шот уникум. Поздравихме "рожденичката", но след точно 2 минути пристигна по още един шот и минибутилка шампанско. Това ми се стори съмнително и аз казах, че сме се разбрали за едно питие и вече съм уморен и повече няма да пия. Студентите ми казаха същото. Тогава девойката и уж майка й си казаха нещо бързо на унгарски и извикаха сервитьорката, която ни връчи сметката от 95 000 форинта!!! Това се над 300 евро по дяволите!!! Аз казах, че това е скандално висока сметка, но сервитьорката извади меню и ни показа цените. А, преди това разбира се никой не ни беше дал цени. И ни каза, че ако не платим вика полиция. Единият ми студент буквално се разплака. И тогава аз побеснях и започнах да крещя, че това е скандал и нека да вика полицията! В това време влязоха случайни минучачи двама германци и аз им казах, че тук мамят брутално, но да останат за свидетели! Те останаха. Това, което ни спаси беше присъствието на двамата германци и фактът, че не излезе дебеловрат тип от ъгъла! В крайна сметка им хвърлих 15 000 форинта и казах, че повече няма да плащаме нищо и излязохме, докато маджарките крещяха истерично след нас. Сега съм в пълен шок, не мога да повярвам просто как може това да се случва в ЕС! Получих невероятен урок, само за 50 евро.

Много е неприятно да ти се случи, но колко голям е шансът една млада и красива девойка да остане без компания за рожденния си ден и да тръгне да търси с майка си случайна компания на улицата? Човек трябва да има малко инстинкт за самосъхранение в себе си при такива ситуации! 50 евро мисля, че е доста тънка такса в “университета на живота“ за подобна случка.

 

В никакъв случаи не искам да кажа, че аз съм имунизиран срещу подобни ситуации. Случвало ми се и на мен да ме измамят, но аз винаги приемам нещата по филосфски и си имам фонд “глупав турист“ със 100 евро в него. Ако ме измамят под тази сума изобщо не се ядосвам, но си взимам поуките :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 21
Връзка към мнение
преди 51 минути , Crazy Horse каза:

Worldismine, съгласен съм. Този т.нар. паб на ул. Ваци 11 А се оказва, че отдавна функционира така и вкл. обикновени минувачи, които влизат там без да са ги довели съмнителни рожденички. 
https://www.tripadvisor.com/ShowUserReviews-g274887-d1234887-r399476644-Central_Cellar_Restaurant_and_Wine_Bar-Budapest_Central_Hungary.html
Умишлено отказват да показват меню с цени, а когато го покажат е късно. Горе-долу реагирах добре, но трябваше да се усетя още преди да влезем и да предупредя студентите ми да не влизат. Но, това е най-дразнещото. Аз организирах този тур с образователна цел за студенти на 18-20 години, а в момента се чувствам като детегледач. При всяко пътуване до Източна Европа се старая да променя на студентите ми предразсъдъците им към нашия регион, а в този случай претърпях пълен крах. 
akair, това, че може да се случи и в други страни не прави проблемът по-малък в Будапеща, където има цели улици с подобни барове и ресторанти, които ползват подобни гнусни трикове. А, това че храната и обслужването са били добри не изключва дребните тарикатщини при съставянето на фактурата. Ние също навсякъде останахме доволни от вкусната храна и обслужването. Е и? Това променя ли фактът, че след вкусния гулаш и пържола, освен таксата от 12% за обслужване са поставили и няколко евро отгоре ей така? Ето това дразни, че на много места в Будапеща се опитват да те направят на глупак. Може да е и с 1 евро, ама важното е да те минат.
но нейм, точно така е. Много съмнително поведение за истинска рожденичка, затова аз бързо съобразих, че нещо не е наред, особено когато бързо донесоха нови питиета без да сме поръчвали. Ако не бах казал баста можеха и до 600 евро да стигнат. За полицията също съм съгласен. Хора, които са се оплаквали не са постигали нищо. Има дупка в законодателството, която използват тези мошеници. Идеата е следната - те ти дават питие, но не ти дават меню с цени. А, после ти казват, ами това са цените. Но, оказва се, че дори и да имат мутри в някои барове, мутрите се използват само за да уплашат клиентите и да ги ескортират до близкия АТМ, защото ако използват насилие или задържат клиента насила в заведението, това вече се води сериозно престъпление. Затова само крещят и плашат, че ще извикат полицията. Разбира се, много западни туристи са силно респектирани от това и са готови да платят и 500 евро за една бира и 2 палинки. Но, ето че се оказва, че ако се държиш твърдо като тях, както го направих аз и им кажеш, да викат полицията, бързо омекват. Те не очакват такова поведение и реално са прави защото много западни туристи при думата полиция и вида на източноевропейски мутри се стъписват. Но, реално те не смеят да ползват физическа сила, защото тогава вече ще си имат работа с полицията, както отбелязах. Но, ако няма насилие, а просто са принудили наивници да им дадат 300 или 500 евро за 2-3 чаши вино, полицията не ги закача. Както писах по-горе, един от студентите като видя сметката и чу ако не платите, викаме полиция се разплака. Ако не бях там, не знам как щеше да свърши всичко. Под ужасно напрежение съм, защото нося отговорност за всички студенти. В полицията няма да ходим, убедих се, че няма смисъл, но днес пак ще ги водя като малките деца под строй да сме заедно. И във Вилнюс съм водил студенти, и в Белград, но такова чудо навсякъде да те дебнат като лешояди не съм виждал. 
Georgie, не знам, може би като българин, няма да те считат за толкова богат турист, но все пак внимавай! Самият град е много приятен като атмосфера и да се разхождаш е безопасно, но моят съвет е - винаги да искаш меню с цени и ако не ти дадат - напускай бързо. Като седнеш в заведение с нормални цени, чети малките букви. Там обикновено пише, че има такса обслужване 12%. Пресметни на калкулатора поръчката си и добави 12%. Ако ти искат повече искай обяснение! А, иначе градът е красив и ще те впечатли, просто жалко че е населен с толкова нагли мошеници.

Точно за разликата между западните и туристите от бившия Източен блок мислех и аз.С други думи,вероятността мошениците да избират по-заможните за тях американци,англичани,австралийци и пр.е по-голяма.Това просто е стереотип,който обаче все още отговаря на истината.Разбра се,както доказва и твоят случай,не се разминава на никой,който са успели да "ужилят".

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Аз пък толкова се зарадвах на Будапеща, че по улиците през деня няма никакви навлеци, просяци и други подобни....За разлика от всяка столица в Западна Европа...

Връзка към мнение

Станалото наистина е неприятно. Човек винаги трябва да е нащрек, независимо къде се намира. При скорошното ни посещение в Будапеща всичко беше наред като цяло. Последния ден обаче се разхождаме по Ваци и две от момичетата остават назад от групата. През това време някакъв младеж ги заговаря. Когато ние се обръщаме да видим къде са те вече идват към нас и ни обясняват, че той им е искал телефон, за да се обяди на някакъв номер. Те му дават телефон, той набира, но явно не се е усетил, че картата не е унгарска и не е сложил кода на Унгария пред номера, съответно обаждането не се осъществява. Веднага се сетих за импулсните телефони, обаждането към които може да е много скъпо. За щастие обаче явно младежът е бил някакъв аматьор. Ако наистина е някой закъсал, едва ли ще моли чужди туристи за помощ, още повече, че по улицата се виждаха и полицаи, към които би могъл да се обръне.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

TheLawyer90, това е също интересен трик с импулсните номера. Благодаря за включването. Призовавам и други магеланци да се включат и да пуснат информация за измами. Аз научих още една. Влизаш в заведение, дават ти меню, цените са нормални, всичко е наред, но после полушаваш огромна сметка. На последната страница на менюто с малки букви пишело, че след 16 ч. надценката е хиляда процента!!! 1000%!!! Класика просто.

Повечето трикове наистина ги готвят за западни туристи, особено англофони, но е хубаво и ние да ги знаем, защото наистина никой не е имунизиран. Ето аз като се движа в международна група също ставам цел за ловките маджарски трикове.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз мисля, че ситуацията е била много неприятна, но и много поучителна за участниците. Когато стане нещо, после е лесно да размишляваш какво е можело да се направи и да се предотврати негативният резултат. Но в определени ситуации всеки може да се подлъже. Дори и най-подготвеният и най-трезво мислещият. Ако се замислим, всеки от нас е изпадал в подобно положение. Важното е да си извадиш поука, която да те предпази в бъдеще.

Това се отнася и до студентите. Те трупат житейски опит, виждат, че има достатъчно хора, които искат да ги излъжат. Може би в Будапеща те касаят ежедневни неща като некоректни заведения или злонамерени хора, но и в собствената им страна, както и навсякъде по света, има личности, които опитват да получат нещо, което не им се полага за сметка на друг. Което също е обикновено неморално.

Иначе като ръководител ролята на Crazy Horse определено не е за завиждане в момента.   Нещо средно между детегледач, счетоводител и пъдар, но съм сигурна, че студентите ти оценяват усилията ти и те уважават за тях.

Желая ви много хубави мигове и по-малко проблеми през останалата част от престоя в Унгария!

  • Харесвам 5
Връзка към мнение
Преди 1 час, Crazy Horse каза:

 При всяко пътуване до Източна Европа се старая да променя на студентите ми предразсъдъците им към нашия регион, а в този случай претърпях пълен крах.

Не мисля, че си претърпял пълен крах! Предразсъдъци трябва да имаш към абсолютни всички туристически места в света! Има ли много наивни туристи, ще има и измамници, които грубо или по малко грубо ще се опитат да вземат парите на наивниците. Това обаче че има такива райони и заведения не означава нищо като цяло за държавата.

При първото ми пътуване в Париж се набутах в едно чейндж бюро на Шанз Елизе, като гледах само курса и не видях, че имат минимална комисионна за около 20 долара. При обмяна на 40 долара без проблем ми взеха 20 долара комисиона, като много учтиво ми се и усмихнаха :(

 

Що се отнася до полицията най-ефективно е на място да се заплашат с полиция. В Банкок имах случай да влезем в един нощен бар, като специално питах колко струва бирата. Казаха ми, че е 100 бата. След изконсумиране на три бири ни донесоха сметка от 9000 бата. След големи разправии успяхме да смъкнем сметката на 3000 бата (около 60 евро). Пред заведението обаче срешнахме един унгарец, който търсеше нощен бар. Той след като чу историята ни веднага на висок глас на английски започна да вика, че ще се обади в полицията. До две минути от някъде изникнаха хора на заведението и ни върнаха 3000 бата. Реално без пари пихме бира и гледахме стриптийз шоу :)

 

В Будапеща съм чувал, че някои заведения са били затваряни след редовно оплаквания на туристи в полицията. Не е добре да робуваме и на предразсъдиците, че полицията е абсолютно безполезна :)

 

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Да,измами стават наистина на много места по света.В Танжер,вървейки си из Медината един тип ,пресрещайки ме, любезно ми предложи да му отида на гости.Хей така,от пръв поглед.:)Интересното е,че като ме видя каза,че всъщност ме бил познал от предния ден,и изобщо цялото му държане беше свръх-подозрително.Слава богу, отказах гостито,че не знам какво можеше да стане.По-принцип не съм подозрителен,но не съм имал проблеми досега.А,сещам се за една случка в магазин за килими (традиционна измама или по-скоро търговски трик) някъде в Тунис.Влязохме,и като ни заомайваха със стоката си,трудно излязохме.Не купихме нищо,но доста други туристи платиха прескъпо за килими,и то ментета.Разбира се ,това бяха опити за измама,но е поучително.:)

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 2 минути , Georgie каза:

Да,измами стават наистина на много места по света.В Танжер,вървейки си из Медината един тип ,пресрещайки ме, любезно ми предложи да му отида на гости.Хей така,от пръв поглед.:)Интересното е,че като ме видя каза,че всъщност ме бил познал от предния ден,и изобщо цялото му държане беше свръх-подозрително.Слава богу, отказахм гостито,че не знам какво можеше да стане.По-принцип не съм подозрителен,не съм имал проблеми досега.А,сещам се за една случка в магазин за килими (традиционна измама или по-скоро търговски трик) някъде в Тунис.Влязохме,и като ни заомайваха със стоката си,трудно излязохме.Така било и в Израел,пак в магазини-влезеш ли,трудно излизаш,без да купиш,и то на високи цени.Това са си нормални неща по тези страни,де...  

Трикът в арабските държави е да те покани на чай и след това да те заведе в магазина на семейството, където не може да откажеш да не купиш нещо от “любезния“ домакин. В Кайро към нас се е залепи един много ерудиран човек, който твърдеше, че е професор в местен университет. Дълго ни разказваше интересни неща за историята на Египет и тъкмо да повярвам, че си говоря с първият човек без задни мисли и ни предложи да изпием по един чай и да посетим магазина за парфюми на зет му ;)

  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Като говорим за измамите в Унгария бих направил един малък списък с най-честите измами за поука на магеланци:

 

1. Измама в заведение. Най-грубите са в 5-10 заведения в центъра на Будапеща, които от време на вереме си сменят имената, но винаги са на топ локация. Няма ли много местни гости в заведението и не ни ли дават меню е сигурен сигнал, че може да има проблем. Принцип е никога да не поръчваме нищо без да сме видяли точно цената!

2. Такситата се движат на централно фиксирана цена от около 90 евроцента за километър. Около гарите, автогарите и някои заведения обаче има измамници, които не включват таксиметъра и возят на пъти по високи от официалните цени.

3. При обмяна на валута ако видим надпис No Commision е доста вероятно курсът да е лош. В Унгария има данък за обмяна на пари от 0,3%, които всички добри бюра го удържат, като маржа при тях е около 1%. Лошите бюра могат да обменят валута до 20-30% под централния курс. При плащане с евро също винаги е добре да питаме на какъв курс го приемат. В по големите вериги курсът на еврото е коректен.

4. В градския транспорт има доста джебчии, но с нормални мерки за сигурност няма проблем.

5. Трикът спукана гума. На паркинг или крайпътна бензиностанция крадците пробиват гумата на колата и докато “помагат“ на жертвата я обират. Не е много честа измама, но се случва главно около магистралите.

6. Измамници често блокират изхода за ресто на автоматите за билети на градския транспорт. Решението е или да плащаме с кредитна или дебитна карта или с точни пари.

6. Будапеща е един от центровете на порно и секс индустрията в света, но това не означава, че е безопасно да завръзваме контакти с проститутки на улицата. Доста истории има за измамени, дрогирани и обрани клиенти. Ако някой все пак се интересува от подобни забавления много по добре е да потърси различни специализирани сайтове в интернет, където има отзиви на клиенти и рейтинг на предлаганата услуга и т.н.

  • Харесвам 14
Връзка към мнение

За съжаление номерът със спуканата гума ми се случи на улица в централната част на Будапеща, та внимавайте с личните си вещи, докато слизате от колата. Чанти, пари, паспорти, телефони и друга техника - винаги под надзор.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Здравейте магеланци, както винаги помагате с ужасно полезна информация! :) И на мен ми предстои пътешествие до Будапеща - на връх Великден планираме да сме там, като ще пътуваме с кола през Сърбия (Ниш и Белград). Това, което ме вълнува и до голяма степен притеснява е прекосяването на границата Сърбия-Унгария. Някой има ли прясно инфо какво се случва там и няма ли някой трик, че да избегнем тези опашки и чакане по 4-5-6-7 часа? Казаха ми, че са въвели някаква нова директива във връзка с атентатите и всички които влизат в Унгария ги записвали, разкоствали и т.н., а и унгарските граничари не си давали много зор като цяло.

 

Ще съм благодарна на всякакво инфо по въпроса и се извинявам ако някъде е обсъждано вече :)

 

Поздрави :)

Връзка към мнение
преди 24 минути , Addams каза:

Здравейте магеланци, както винаги помагате с ужасно полезна информация! :) И на мен ми предстои пътешествие до Будапеща - на връх Великден планираме да сме там, като ще пътуваме с кола през Сърбия (Ниш и Белград). Това, което ме вълнува и до голяма степен притеснява е прекосяването на границата Сърбия-Унгария. Някой има ли прясно инфо какво се случва там и няма ли някой трик, че да избегнем тези опашки и чакане по 4-5-6-7 часа? Казаха ми, че са въвели някаква нова директива във връзка с атентатите и всички които влизат в Унгария ги записвали, разкоствали и т.н., а и унгарските граничари не си давали много зор като цяло.

 

Ще съм благодарна на всякакво инфо по въпроса и се извинявам ако някъде е обсъждано вече :)

 

Поздрави :)

Вариант може би е да се ползва не основното КПП  Хоргош-Рьоске, а алтернативното Келебия-Томпа. Карайки по магистралата след Нови Сад отбивате на отбивката Суботица Исток (или няколко километра по-нататък на Суботица-Север), минавате през Суботица и сте на другия пункт Келебия. От Унгарска страна няколко километра след Томпа има едно кръгово - завивате надясно и карате към Сегед, откъдето качвате магистралата.

Там има и още един малък пункт, който го знаят почти само местните - Бачки Виногради - Ашотхалом. От Суботица-Север се слиза от магистралата и се тръгва към Бачки Виногради. Пунктът е малък и почти винаги е празен. От маджарска страна се гони Ашотхалом и после пак Сегед. Обаче имай предвид, че е с "бутиково" работно време - 07-19ч

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Topfly, днес имаме опит и по измама номер 2 от твоя списък. Две студентки, италианка и южноафриканка искаха да се върнат по-рано в хотела от останалата група и около Музея на терора на улица Андраши взеха такси до хотела ни Сity Hotel Mátyás - разстояние 3 км, официална тарифа 90 евроцента на км или 280 форинта. Но, не включил таксиметъра и им взел за 3 км 16 евро. Но и момичетата са си говорили, не могат да бъдат постоянно под напрежение и даже не забелязали, че не са им включили таксиметъра. 
Като изключим това днес денят беше отличен и нямаше други произшествия. Имайте предвид нашите международни приключения, но не се плашете много, защото Будапеща катo цяло е много красив и приятен за разходки град. Просто внимавайте при каквито и да е плащания и разговори с местни. Също така наистина се убедих и днес, че измамниците са добри наблюдатели и веднага профилират потенциалните жертви. Именно затова весели разсеяни добре облечени студенти, говорещи английски език веднага привличат като мед маджарските мухи. Но, за много от тези схеми, мисля, че магеланците са вече имунизирани. Или поне така се надявам.

Редактирано от Crazy Horse
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
На 4/10/2017 в 2:31, Crazy Horse каза:

И като се приближих, студентите ме представиха като техният професор и ми обясниха, че момичето празнувало рожден ден и искала да пийне по чаша вино с тях и ме помолиха да се присъединя.

Аз не разбирам защо се сърдите на унгарците, след като вие (простете ми, не искам да ви обиждам) сте се държали като абсолютни будали, а те просто са се възползвали от това. Въобще не ми се вижда нормално някой да те спре на улицата и да ти каже, че няма как да му се получи рождения ден ако не се присъединиш да попиеш с него :) По цял свят има едни хора, които се възползват от глупостта и наивността на други хора. Въпросът е да разсъждаваш трезво и логично. Едва ли сте решили, че е национална унгарска традиция да се канят непознати от улицата на рожден ден? Аз не знам, ама дали ако бяха само възрастни жени, щяхте да се повлачите да пиете с тях посред нощ?

Редактирано от Евгения
правописна грешка
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Опс, реагирах импулсивно на първия пост. След това се зачетох надолу и видях, че повтарям разсъждения на Topfly , който обаче се е изказал далеч по-елегантно от мен :) . Не се притеснявай! Слагай го в графата: "Изстрадан, но полезен опит" :)  Да добавя и аз един лек трик, практикуван сигурно от таксиметраджиите по цял свят.   При задаване адреса на таксито - ул. Бачо Белла, започна да кара в съвсем друга посока, дори да минава от другата страна на реката. На въпроса какво прави и защо кара в обратна посока, заяви че е разбрал че отивам на Барток Бела .... хахахаха... Платих му по-малко, естествено, макар гледката на нощен Дунав да беше приказна :) Та елементарни задължения на магеланецът е освен да сметне предварително сметката си в заведението, да е наясно и с посоката, към която се е запътил. В края на краищата не напразно тук сме се събрали хора, които да разчитат главно на себе си при пътешестването. :laugh:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То ако сме стигнали дотам да знаем какви са гледките по пътя на таксито, значи не сме просто на разходка в този град.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 15 минути , neuromancer каза:

То ако сме стигнали дотам да знаем какви са гледките по пътя на таксито, значи не сме просто на разходка в този град.

:laugh: Гледката беше изненада :) а посоката джипиес-ът я сочи. А и като попрестоиш няколко дни, вече и гледката разпознаваш.

 

Редактирано от Евгения
буква
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.