Прескочи до съдържание

Грузия + Армения


Childish

Препоръчани мнения

Childish, използвам темата, за да те питам понеже след десет дни заминавам за Грузия и комай няма да ме свърти да седя само в Батуми и околностите както беше първоначалния план... Та, как седят нещата с влизането в Армения? Някъде мернах, че си писала, че вече няма визи за нас? Правилно ли съм разбрал и въобще има ли някакви потенциални въртели, които мога да очаквам на грузинско-арменската граница?

Връзка към коментар

Childish, използвам темата, за да те питам понеже след десет дни заминавам за Грузия и комай няма да ме свърти да седя само в Батуми и околностите както беше първоначалния план... Та, как седят нещата с влизането в Армения? Някъде мернах, че си писала, че вече няма визи за нас? Правилно ли съм разбрал и въобще има ли някакви потенциални въртели, които мога да очаквам на грузинско-арменската граница?

Абсолютно никакви проблеми, forry. Няма виза със сигурност. Арменците поискаха да им отворя чантата си, но не са я претърсвали. И грузинците после на връщане от Армения ме питаха за цел на посещението. Отговорих туризъм и това беше.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Само да вметна, че нас на турско-грузинската граница ни скъсаха от проверки.... И насам, и натам, и въобще! Първо на влизане в Грузия един се запъна, че за българите трябвало виза и ни отпрати най-безцеремонно! После след кратко чудене и почесване ходи да пита някакво началство и ни пусна след като ни снима разбира се. И това докато покрай нас се движеха потресаващо количество куфарни търговци мъкнещи по цели денкове с цигари основно без никой дори да ги забелязва!

След това на излизане от Грузия беше разпит: трите имена, месторождение, дата на издаване на паспорта, откъде, накъде, защо и прочие, докато същото потресаващо количество куфарни търговци струяха навсякъде около нас! След което се наредиха на компа трите ни снимки - тази от паспорта, тази от влизането и тази от излизането и като се почна едно чудене аджеба дали за едни и същи хора иде реч... Както и да е-смилиха се над нас - пуснаха ни... Последва на качването в самолета най-старателната проверка дето някога някъде са ми правили - без да писне оня ми ти детектор (демек бях чист) ме отделиха настрани и като се почна едно подробно претърсване...мани, мани. След което паспорта ми се гледа под лупа, зад лупа, над лупа, на светло, на тъмно, криви се насам натам, после старателно се опитваха да ми изчоплят снимката, после с нещо го търкаха и накрая след като се смилиха над мен ми записаха всички налични данни в един голям халваджийски тефтер, дето така и не разбрах за какво им е, но на лято като отида пак мисля да разбера :lol:

Та...оставам с впечатлението, че тези хора или ги гони голяма параноя, или нещо ги тресе лудостта, или аз изглеждам безкрайно съмнителен, ама ми поизпънаха нервите тоя път...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хм, много странно, forry, иначе те снимат винаги - има камера на паспортен контрол, казват ти името и ти потвърждаваш докато те снимат.

Явно много съмнително изглеждаш  ;)

Може на сухопътната граница с Турция да е малко по-строго, не знам.

Дано всичко отсега нататък да е безпроблемно!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Явно много често ги наобикаляш, а те не са свикнали с толкова настоятелни туристи като теб!

 

Какво ли си викат: абе, тоя ще да не е турист, че всяка година е тука!??

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами, аз вярно, че на снимката в паспорта изглеждам като истински талибанин, ама чак пък толкова... От друга страна наистина изглеждаме странно, защото ние винаги пътуваме само с по една малка раница багаж и много пъти ни се е случвало да ни питат къде ни е багажа! От трета страна както преди един митничар ми беше казал "по тези земи никой не идва просто така". Защото всички други мъкнеха сакове с цигари ама са им ясни какво и защо мъкнат, пък ние...

Отделно имахме и неприятна случка в градския парк в Кутаиси, където един военен направи страшен панаир, защото снимаме парка, което пък съвсем не можах да го схвана, но както и да е...определено положителните ми впечатления от Грузия са много, много повече и въобще не съм тръгнал да се оплаквам! Просто споделям, за да може някой като затръгва натам да си има едно наум ;)

Апропо, скоро не бях пътувал и с автобус до Истанбул, но този път и на влизане в Турция проверката си беше сериозна - скенер на багажа, тарашене в рейса и т.н.

Редактирано от forry
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Изумява ме как се подготвят хората за път. От испанците, които срещнах в Армения, получих линк към дневника на пътуването им. И там прочетох, че са си купили пътеводителя на Lonely Planet и след това са го превели на испански. Това упражнение им е отнело 4 месеца!!!!

Връзка към коментар

За 4 месеца да бяха научили английски! Ма и те като франсетата са скарани с чуждите езици. 

 

Може ли да споделиш, че ми стана любопитно, какво по-точно са направили - ако английският им е проблем, тогава как са го превели на испански?  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Купили са пътеводителя в електронен формат. Първо са го пуснали през google translate и след това са редактирали резултата, както са написали: редактирали, адаптирали и дали смисъл.

Симпатяги.

Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...

Моля ви за информация във връзка с преминаването на турско-грузинската граница през Posof - Akhaltsikhe с кола. А как би стоял въпросът за преминаване от Грузия в Армения... пак с кола? Нещо ново за арменските визи? Гледам, че някакви формуляри се изискват за простосмъртните българи?

 

Благодаря ви предварително!

Връзка към коментар
  • 8 месеца по-късно ...

Здравейте, иска ми се да пътувам малко из Грузия през майските празници. Полетът на Pegasus до Хопа И Батуми явно вече не съществува, защото не ми дава опция за избор в сайта им. Единствената опция е до Тбилиси за 120 евро от Истанбул. Понеже не ни влиза много в бюджета, искам да попитам какви са останалите разходи в Грузия? Може ли някой да ми даде средна цена за престой (хостел, храна и т.н.)? Или някакъв примерен бюджет за 8 дни?

 

Подходящо ли е да се посещават през май Ушгули и района на Сванети? Защото това е една от най-желаните ни дестинации, а според това което намерих, понякога е трудно да се стигне до там. Студът не ни притеснява, а достъпността и възможността за планински разходки. 

 

Благодаря :)

Връзка към коментар

Грузия е доста евтина дестинация. Престоят там излиза колкото в България или по-евтино. Доколкото си спомням за единична стая в Местия платих 25лв, двойната май беше 50лв.

 

WizzAir летят до Кутаиси, който е удобна начална точка за Ушгули. Преди имаше удобен полет през Киев. Сега вариантът през Будапеща се съмнявам да излезе много изгоден, но все пак проверете.

Лично аз летях от Истанбул.

 

Ушгули е на 2100м надморска височина. Дават го 14 градуса средна температура през май. Аз лично го посетих през септември и пътят до там беше в ужасно състояние след дъждове, а месец май според статистиките е най-дъждовният месец. Според Lonely Planet трекинг сезона го дават от началото на юни до средата на октомври с уговорката, че в началото и края може да е подгизнало. Вижте и http://www.svanetitrekking.ge/eng/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, иска ми се да пътувам малко из Грузия през майските празници. Полетът на Pegasus до Хопа И Батуми явно вече не съществува, защото не ми дава опция за избор в сайта им. Единствената опция е до Тбилиси за 120 евро от Истанбул.

Действително ,Pegasus вече не летят до Батуми....(Хопа) ,но Турските авиолинии продължават да летят до там,предлагайки двупосочен от Истанбул(Ататюрк) за 105€ ,разбира се до виртуалното летище Хопа,до Батуми е по-скъпо.

Редактирано от epetkov
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Благодаря ви много! За билети най-евтино намерих от Истанбул до Тбилиси с Атлас Еър. По това, което казваш Childish разбирам, че може би не е най-подходящия момент за посещение на Сванети. Жалко, че точно сега имаме време и възможност... 

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Малко снимки от сега в Ушгули (не са мои):

 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.844362225637682.1073741851.123279231079322&type=1

Явно зелено и по сухо е след средата на юни.

От Местия до Ушгули ,ми е любопитно лесно ли се намира вариант с транспорт,че наема за сам човек е труднопоносим финансово а пък регулярен-местен ,няма.Иначе от моите проучвания виждам ,че от скоро има полети от Тбилиси до Местия за 75 Лари със  ServiceAir с L410,15 kg багаж и лети Понеделник,Сряда и Петък в 9 часа сутринта.

Връзка към коментар

Аз също бях сама. И бях чела, че трудно се намира транспорт и се притеснявах дали ще успея да стигна. Но на място в Местия, на дъската на кафето в центъра беше написано - "маршрутка за Ушгули утре в 8ч". Имаше и други желаещи. Един поляк беше супер активен в преговорите с шофьора - колко сме, колко да станем и кога тръгваме. Включително ходеше до близките места за настаняване да пита дали някой иска да се присъедини.

Тук съм написала накратко:

http://childishtravelnotes.blogspot.com/2013/09/blog-post_9.html

Писано е на деня. Т.е. се вижда и че през септември си е толкова кално.

 

За полетите - когато ходих уж имаше обявени полети. Даже бях намерила телефонния номер на някакъв пилот. Но на практика полети нямаше. Дано да ги възстановят.

 

Т.к. бях там през 2013, надявам се, че niele ще предостави актуална информация.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз също бях сама. И бях чела, че трудно се намира транспорт и се притеснявах дали ще успея да стигна. Но на място в Местия, на дъската на кафето в центъра беше написано - "маршрутка за Ушгули утре в 8ч". Имаше и други желаещи. Един поляк беше супер активен в преговорите с шофьора - колко сме, колко да станем и кога тръгваме. Включително ходеше до близките места за настаняване да пита дали някой иска да се присъедини.

Тук съм написала накратко:

http://childishtravelnotes.blogspot.com/2013/09/blog-post_9.html

Писано е на деня. Т.е. се вижда и че през септември си е толкова кално.

 

За полетите - когато ходих уж имаше обявени полети. Даже бях намерила телефонния номер на някакъв пилот. Но на практика полети нямаше. Дано да ги възстановят.

 

Т.к. бях там през 2013, надявам се, че niele ще предостави актуална информация.

Прочетох блог-а ти за Грузия и Армения,даже 2 пъти :)Благодаря!!! Вероятно тази "схема" от Местия до Ушгули работи успешно,логично е и в тур.информационен център (чета ,че има такъв в Местия) да спомагат за това.Това с полетите на тази авиокомпания(по скоро е летателна школа с летище) ServiceAir е от края на миналата година и 2015.Преди това е летяла друга авиокомпания с други самолети, а е имало и "въртолетен" вариант,че дори и с военно транспортни самолети(До Кутаиси),но това  преди години....В една посока мисля,че е варинат да се спести време ако Сванети е в края на пътуването в Грузия или "начало"-то.Aвиокомпанията има безплатен превоз с бус от Тбилиси до летището(Natakhtari),което е на север от столицата в близост до Mtskheta.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами супер ще е, ако има полет. Аз не съжалявам за обиколката, която направих само и само да стигна до там. Единствено, че не ми стигна времето за всичко, което исках да видя.

Честно казано, Ушгули не ми се видя нещо повече от Местия. Това, което бих направила на сегашния акъл, ако не бях сама, е някой трек около Местия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ами супер ще е, ако има полет. Аз не съжалявам за обиколката, която направих само и само да стигна до там. Единствено, че не ми стигна времето за всичко, което исках да видя.

Честно казано, Ушгули не ми се видя нещо повече от Местия. Това, което бих направила на сегашния акъл, ако не бях сама, е някой трек около Местия.

Не е ли по автентично Ушгули от Местия ? Гледам едни  снимки в Местия ,едни сини и червени покриви,някак си от модерни материали...Иначе за трек-ове ,малко преди Местия има едно селище Мазери,под масива Ушба,това ми харесва и има трекове и места за нощувки...а има и маршрут от Мазери до Местия за 1 ден-трек.Иначе транспорта до там със сигурност заради усещането и маршрута в едната посока ще е сухоземен :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.