Прескочи до съдържание

Дестинациите, които не харесваме


Препоръчани мнения

Дали само аз не съм добре, или??? Относно Тайланд. Имам чувството, че съм единствения човек, НЕХАРЕСАЛ тази страна..Нагледах се на страшна мръсотия и смрад, това готвене по улиците направо отвращава. Банкок - пренаселен, текат води от миене на чинии по улиците, за да стигнеш от точка А до точка Б - 2 часа минимум. В Пукет - същия шит. Патонг - жълта река се влива в морето, от наколните жилища перат, серат, всичко пускат в реката, а хората на 100 метра се къпят!!! Пълен ужас. Безспортно има лъскави места, хубави заливчета.. но нали човек не ходи, за да стои като в инкубатор САМО в хотела, нормално е да се излезе, да се впишеш в живота, да седнеш на кръчма и така нататък..Те самите ходят с маски заради смрадта и смога, не знам, като зомбита са.. Прехваленият Тайланд се оказа една клоака.. Плаващият пазар Дамноен - АД..пак мръсотия, от наколните жилища всичко се излива пак в реката..Не можах да се побера в кожата си, че отидох на майната си в тая шитня, вместо като бял човек - в Европа, при културата и стила..

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 4 минути , Traveller123 каза:

Дали само аз не съм добре, или??? Относно Тайланд. Имам чувството, че съм единствения човек, НЕХАРЕСАЛ тази страна..Нагледах се на страшна мръсотия и смрад, това готвене по улиците направо отвращава. Банкок - пренаселен, текат води от миене на чинии по улиците, за да стигнеш от точка А до точка Б - 2 часа минимум. В Пукет - същия шит. Патонг - жълта река се влива в морето, от наколните жилища перат, серат, всичко пускат в реката, а хората на 100 метра се къпят!!! Пълен ужас. Безспортно има лъскави места, хубави заливчета.. но нали човек не ходи, за да стои като в инкубатор САМО в хотела, нормално е да се излезе, да се впишеш в живота, да седнеш на кръчма и така нататък..Те самите ходят с маски заради смрадта и смога, не знам, като зомбита са.. Прехваленият Тайланд се оказа една клоака.. Плаващият пазар Дамноен - АД..пак мръсотия, от наколните жилища всичко се излива пак в реката..Не можах да се побера в кожата си, че отидох на майната си в тая шитня, вместо като бял човек - в Европа, при културата и стила..

Не е да не си добре, ама човек трябва да попрочете малко преди да тръгне за някъде.  Иначе остава много разочарован.

Ако искаш култура, музеи, нрави, близко до тези у нас отиваш на пътешествие из Европа. Ако искаш екзотика отиваш в Азия. Тайланд е известен с уличната си храна и една от причините хората  ходят там е тя. И виждат и хубавото и лошото, но пък добиват впечатления за различни от нашите порядки.

 

  • Харесвам 17
Връзка към мнение

Да, не допада на доста хора Азия като цяло. Бях доста чела, но само лъскавите неща бяха упоменати. В чест на истината храмовете са страхотни, Аютая - също.. На Пи-Пи ходихме, природата - супер. Ако не бяха храмовете и природата да ги отсрамят, нищо нямаше да остане..ха ха

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 19 минути , Traveller123 каза:

Да, не допада на доста хора Азия като цяло. Бях доста чела, но само лъскавите неща бяха упоменати. В чест на истината храмовете са страхотни, Аютая - също.. На Пи-Пи ходихме, природата - супер. Ако не бяха храмовете и природата да ги отсрамят, нищо нямаше да остане..ха ха

Просто явно не си за Азия, аз  съм от другата страна, предпочитам Азия пред Европа. Чувствам се комфортно в Азия.

  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 6 часа, T.E.Lawrence каза:

21ви век сме. Иска се точно не повече от 10 минути с гугъл да разбереш дали мястото е за теб. :) 

Абсолютно! Аз така си спестих 2000 евро:) /не беше за Тайланд/. Рекламите и снимките са едно, действителността- друго. И, някак си, вътре в нас има нагласа за определени места. Това, че ги рекламират, че други хора ги харесват, че са екзотична или модерна дестинация, нищо не означава.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
преди 28 минути , Емика каза:

Абсолютно! Аз така си спестих 2000 евро:) /не беше за Тайланд/. Рекламите и снимките са едно, действителността- друго. И, някак си, вътре в нас има нагласа за определени места. Това, че ги рекламират, че други хора ги харесват, че са екзотична или модерна дестинация, нищо не означава.

Емика, може и да бъркам, но си мисля, че говориш за Кабо Верде и че се отказа поради отзивите на руските туристи, които коментират ол инклузив хотелите.

Ако съм права потърси в нета отзиви от хора, посетили остров Боа Виста и отседнали в града, самостоятелно, а не в резорт. Може и да си промениш мнението.

Там ядох най- вкусната храна, но не поради екзотичния си вид и вкус, а поради чистотата на продуктите. Като се добави и спокойствието и нищо правенето, след една седмица се чувстваш като новородено. Иначе няма забележителности, които да те впечатлят и е пустош.

Аз лично, ако имах достатъчно отпуска и пари и за пътувания и за почивка, там бих я прекарвала.

Цената не е нужно да в хиляди евра, като в Сицилия е.

Редактирано от mililia
  • Харесвам 8
Връзка към мнение
Преди 1 час, mililia каза:

Емика, може и да бъркам, но си мисля, че говориш за Кабо Верде и че се отказа поради отзивите на руските туристи, които коментират ол инклузив хотелите.

Ако съм права потърси в нета отзиви от хора, посетили остров Боа Виста и отседнали в града, самостоятелно, а не в резорт. Може и да си промениш мнението.

Там ядох най- вкусната храна, но не поради екзотичния си вид и вкус, а поради чистотата на продуктите. Като се добави и спокойствието и нищо правенето, след една седмица се чувстваш като новородено. Иначе няма забележителности, които да те впечатлят и е пустош.

Аз лично, ако имах достатъчно отпуска и пари и за пътувания и за почивка, там бих я прекарвала.

Цената не е нужно да в хиляди евра, като в Сицилия е.

Не, не е заради отзивите на руснаците. Твоята тема беше много хубава и аз точно четейки я, след час-два получих мейл за там. Тогава започнах по-подробно да проучвам в нета.  Отказах се заради снимките, които гледах в интернет за живота им, за бита. Не искам да прозвучи префърцунено, но не ми се гледа беднотия, мизерия, зле живеещи хора, това беше причината. Звучеше ми екзотично, а като видях начинът им на живот в гугъл, ами, не ми се гледа това. Ризортите навсякъде са хубави, но извън тях е друго. Виждала съм вече този беден живот, не ми се гледа повече, такава ми е вътрешната нагласа от известно време. И обратното, не ми се гледа и Дубай, някакъв стоп имам за там, не знам защо. Сигурно това е, да те потегли душата нанякъде.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Двуцветко

За Кабо Верде или само хубаво или нищо :) 

Там ядох най-хубавата туна евър!

Идваше прясно уловена с тази лодка

 

IMG_6058.thumb.JPG.92500afc34befac4032ed7c51355543d.JPG

 

Прехвърляше се на кея

 

IMG_5863.thumb.JPG.87c579ee8885038844ca9e24592e17a6.JPG

 

От там се товареше на количка и изминаваше 80 метра до заведението

 

IMG_6051.thumb.JPG.c9b54541d4ffbc66253ae9e20dacacb7.JPG

 

Където кулинарния шеф в непретенциозно на вид заведение е подбираше и претегляшеIMG_6082.thumb.JPG.cd93ef2b609e4ed09f52d0c8bdd56dc8.JPG

 

 И след около половин час идва при теб под формата на фамозно туна карпачо!

 

IMG_6093.thumb.JPG.632784bb6105aac7483a59eac558d2b2.JPG

 

 

  • Харесвам 38
  • Браво 1
Връзка към мнение

Да, бедни са, ама не ставаш пряк свидетел на живота им. В Сал Рей има много чужденци с бизнес и нищо не ти натрапва мизерията. Строи се доста. В Азия мизерията е в пъти повече. Когато ходих бях с бившия ми приятел, които беше италианец. На него не му хареса, защото там му било твърде италианско - езика, ресторанти, туристи, бизнесмени всички от Италия. Като влезе в магазин вътре се говори на италиански. Ние като вървяхме и си говорехме все някои местен идваше да ни пита дали сме от Милано. То развитието на туризма отдалечава острова от Африка и го превръща в средиземноморска колония, удачна за Европа преди да е започнал летния сезон на континента. Което е жалко. Сега може и да има промяна, но не ми се вярва. Кухнята е италианска, френска, испанска, португалска и креолска. Прясни морски продукти. Да ти кажа Италианските  фрути Ди Маре, ряпа да ядат :-). Кафето - чудесно. Че и киселото мляко, не беше Данон. Местната напитка, подобие на ром, с всякакви вкусове. Сезария Евора звучи и единствената грижа, която имаш е да зяпаш хората, седнал на тортичка с ром (забравих името на напитката) в центъра на градчето.

Но, ако не си на вълна просто почивка тип "No stress", съчетана с хубава храна, може би не е за теб. Аз ти го предложих само като разтоварваща почивка.

 

Моля, някои от модераторите да премести мненията на точното им място, че оспамихме темата за Краби.

 

 

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Отделих мненията.

 

Относно мизерията - на доста места е така. От местата, където съм била, веднага се сещам за Танзания. Там извън комплексите (които също се държат масово от италианци) също беше мизерия, но си има и своя чар, своя дух... Докато бях там си мислех, че никога повче не бих се върнала в Африка, а сега все  по-често се сещам за преживяното там и искам да се върна! Както казва @FlyTraveler, Африка е вирус, който хване ли те веднъж, не те пуска.


За Тайланд - когато слязохме от airlink-a от летището в Банкок и ни лъхна горещият лепкав въздух, примесен с миризмата на пържено, канали, лудницата по улиците, първата ни реакция с мъжа ми беше "В какво се забъркахме?". Културният шок беше голям, но въпреки това, когато се "окопитиш" и влезеш в ритъма на града, те омагьосва с екзотичното си обаяние. Спомените ни от Банкок и Тайланд са изцяло положителни. Не сме слизали към Краби, Пукет и към плажовете - бяхме само в Банкок, Чанг Май и Чанг Рай, но от това, което видяхме и преживяхме там, спомените ни са положителни и бихме се върнли отново. 

 

В Камбоджа също въпреки беднотията ни хареса и бихме се върнали... Нещо, което не бих казала за Лондон и Виена например! Европа, столици на развити държави и все пак това са две дестинации, които не бихме повторили в никакъв случай! Лондон беше първото ни голямо разочарование - за пръв път нямахме търпение да си тръгнем към България. Мръсно, мизерно, в автобусите се носеше смрад, на която би завидяла и градска тоалетна, боклуци по седалките, боклуци по улиците... Нима там мизерията и мръсотията са по-малко отблъскващи, отколкото в по-бедните страни? Не казвам, че няма и хубави неща, че всичко там е "черно", че нищо не ми е харесало, но това определено не е моята дестинация!

Редактирано от chandni
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Ами аз явно съм всеядна, защото навсякъде ми харесва :) Обожавам Лондон, харесвам и Банкок. Макар и по различен начин и с различни неща, и двата града са ме впечатлили, а и всички други, в които съм била. От тези, които не са ми от най-любимите се сещам за Брюксел и Милано, че даже Париж , но това не значи, че и там не съм намерила нещо, което да ми харесва, нито, че съм отписала Белгия, Италия или Франция като дестинации, просто не усетих тези градове като моето място.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
Георги Матеев

По принцип мизерия може да се види буквално навсякъде по света, но същевременно всяка страна предлага нещо уникално. Перу, например, е изключително бедна държава, но това не омаловажава неповторимостта на Мачу Пикчу. Индия е свръх мизерия, но Тадж Махал завинаги се запечатва в съзнанието.

 

Просто е въпрос на личен избор с каква нагласа ще тръгнеш за пътуване - дали ще се погнусяваш от всяко боклуче на улицата или ще махнеш с ръка на тези дреболии и ще се насладиш на това, което всяко място би могло да предложи.

 

P.S. Специално пък Кабо Верде е страхотно място, с кеф бих се върнал там по всяко време.

  • Харесвам 25
  • Браво 1
Връзка към мнение

И понеже виждам, че темата е "Дестинациите, които не харесваме", то аз определено не харесвам дестинацията "Виена" и си го признавам с ръка на сърцето. И тук не става въпрос за някаква мизерия или неуредица. Два пъти ходих /пролет и коледа/ и трудно успях да се отърся от културният и етнически шок, който изживях.

 

Виена пак ?! Но пасаран !

Редактирано от Георги
епитети
  • Харесвам 6
Връзка към мнение
11 hours ago, Traveller123 said:

Да, не допада на доста хора Азия като цяло.

"Азия" е един доста общирен континент с много различни държави, нямащи нищо общо помежду си, недей така с баданарката....Макарче е добре човек да си прецени правилно предпочитанията и толеранса към "различно". Ако европейската култура и нрави са за теб норма и правило - наистина е по-добре да не си причиняваш дестинации, които ще имат "грешните" порядки.

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

Traveller123 и Емика, напълно ви разбирам и аз си падам еврофил и затова гледам да прескачам мизерията колкото мога. Както и преди съм казвал, и в България съм виждал достатъчно олющени панелки и цигански махали, така че да ида до Тюркменистан или Беларус за да гледам петолъчки и панелки или до Бангладеш, примерно да гледам огромни цигански махали съчетани с всякакви зловония. Ами, не, благодаря! Да не говорим за Иран, където ако идеш, после ще те държат най-малко 5-6 часа на американската граница за обяснения какво си правил там. Имам бивш колега канадец, който има подобни кошмари, заради едно невинно пътуване през Азия със спирка и в Иран.


И samuraika е права, Азия е обширен континент и не може да се обобщава. Аз лично с удоволствие бих видял Сингапур, Хонг Конг, Япония, Южна Корея. 

 

С Георги Матеев съм съгласен, че понякога, обаче, човек трябва да види определени места въпреки мизерията. Заради Мачу Пикчу съм готов да посетя Перу и аз, но не и да се мотая навсякъде из Перу и да ахкам колко екзотично и различно е там. Искам да видя и Рио и Игуасу, но това не означава, че искам да гледам фавели. Където и да ида гледам да стоя колкото се може по-далече от гетата и занемарените крайни квартали. 

 

Виена и Париж са ми любими места, но ето всичко е въпрос на вкус. 

 

Но, този форум затова ми стана любим, защото имаме всякакви магеланци. Има и такива, които се кефят на Северна Корея, Таджикистан и Бангладеш и на мен ми е интересно да прочета за тези и всички други страни, особено когато знам, че не планирам в този живот да ги посетя. 

Редактирано от Георги
епитети
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Хубава тема. Има два вида хора - Азия лавърс и други. С мъж ми определено сме от вторите, самоопределили сме се като фенове на културата, историята, природата, уредения живот. Циганията, необходимостта от пазарене, стоенето непрекъснато на щрек на кой дали ще те измами, излъже, изтормози, не е за нас. Поради това и още не сме посетили Тайланд и подобни. Може би Сингапур, Хонг Конг ще ние ок, ама то каква Азия са те. В Япония очаквано ни хареса, но там не е никаква Азия в понятието, което аз влагам.  Аз лично искам да и да видя, но знам, че ще е свързано с много главоболия. Та, хубаво е човек да се самоопредели какво му допада и какво не, защото така и така един живот не стига за всичко, поне да ходи, където ще се чувства добре и спокоен. И не сте прави - чети в Интернет. Хората са различни и имат различни възприятия за едно и също нещо, личното впечатление е най-важно. Аз чета, че е опасно, но пак ми се ходи в Южна Америка например,  макар и от там да има много разочаровани. А от Тайланд почти всички са във възхита, а не мога да се преборя с мъж ми да отидем там. Иначе, от там, където съм била, няма място да не ми е харесало. Но аз пътувам почти основно в Европа, та не е чудно това. 

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Не обичам да си слагам ограничения. А и живота ме е научил да не отричам това  което не разбирам или което за момента не е "моето място", камо ли това да е цяла държава, а да не говорим за континент.

Има дестинации, които съм посетила и за момента не предвиждам да видя пак ( Дубай, Малта, Банкок...), но това не значи че няма да мисля по друг начин след няколко години.

След като години наред ( 5-6) основните ни пътувания бяха в Северна  Америка и Карибския басеин, изведнъж ни привлече Азия. Така, неочаквано, без да сме я виждали или мечтали за нея . Аз лично свързвам Азия с духовното. Това особено и различно възприятие на света, което източната култура има. Просто... просто дойде момента да имаме отворени възприятия за това, "дойде ни времето" :). Както има една известна мисъл на човека , първи изкачил Еверест " има хора които идват и гледат, има и други, които идват и виждат " .  Та,  от 4 години насам основните ни , планирани пътувания са на този континент.

Сега следва Мексико, коренно различно , непознато... но различното е хубаво :)

 

 

 

  • Харесвам 13
Връзка към мнение

При Буда дошъл ученик. 

- Учителю, искам да ме научиш. 

- Добре, казал Буда. - донеси ми вода моля. 

Ученикът донесъл кана с вода и чаша. Напълнил чашата. Тогава Буда взел каната и почнал да налива пълната чаша. Тя плеляла

- учителю, водата прелива - извикал ученикът. 

- Да ученико, това е първият урок. Не можеш дя напълниш пълна ЧАША.  Върни се сега  в къщи и освободи съзнаието си напълно, Чак тогава се въри при мен да те науча. 

  • Харесвам 22
  • Браво 1
Връзка към мнение

Според различни статистики между 80% и 90% от населението на света е значително по бедно от средностатистическия българин. Магеланци вероятно финансово са по добре и от средно статистическия българин, което означава, че са сред 5-10% от най-богатите в света. Ако ни дразни беднотията реално 90% от света трябва да е табу :(

 

Може да се затворим в един измислен смят, но е факт, че беднотията и мизерията са “нормалното“ в света, а не ограничения броя лъскави места. Ако сме малко по отворени към не чак толкова уредената среда може да си прекараме много добре и за малко пари на много места по света. Ако търсим обаче само лъскавите и уредените места, ще се ограничим много и ще си изкривим представата за реалния свят, като същевременно плащаме много пари за това удоволствие!

 

Нека не забравяме, че само преди 100-150 години 90% от населението на Европа също е живяло в пълна мизерия, глад, болести и перманетни войни. Това, че сме имали късмета да се родим в съвременна Европа не ни прави нещо много повече от мнозинството жители на земята, които не са имали този късмет.

  • Харесвам 23
  • Браво 1
Връзка към мнение

Хахаха, въпросът "само на мен ли?" винаги е бил риторичен. Абсолютно на 100% винаги има хора, на които мнението съвпада с твоето. Аз лично разбрах от пътуването си в Тайланд, че това не е страна за мен. Дали отговори на очакванията ми - да. Дали бих се върнал - вероятно, има толкова още неща, които не успях да видя. Но едва ли ще е скоро. Светът е пълен с места, които не съм виждал. А Тайланд е пълен с жега, влага и комари - поне в моето съзнание.

 

"Мизерията", е това заслужава отделен параграф в несвързания ми отговор. Моето отношение към нея е просто. Гледам да не стъпвам в нея, че се цапат обувките. А, обикновено, пътувам само с един чифт. Важното е човек да осъзнае, че "мизерията" е част от културата на мястото, също като лъскавия небостъргач, за който тая "мизерия" обикновено се намира. Виждал съм "мизерия" и в големи европейски градове, да тук е по-малко, но пак я има. Просто е, игнорираш всичко неприятно и се наслаждаваш на приятното. Човешкият ум и без това има свойството да забравя лошите неща, и да помни хубавите.

 

И накрая, точно факта, че не всички харесваме едно и също, прави света толкова цветен и интересен. Ако на всички ни харесваше Тайланд, никой нямаше да иска да отиде до Камбоджа. Или, по-вероятно, още щяхме да се бием с тояги за някоя женска из джунглите на Африка, вместо да мислим за държавите там като за интересна дестинация.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Без да се навреш в мизерията и да си изцапаш обувките много често е трудно да усетиш и разбереш автентичната местна култура. На мен лично една единствена държава ми дойде в малко повече от гледна точка на мизерия хаос и т.н. и това беше Индия. Обичам да ям на улицата и да опитвам всякакви местни специалитети, но в Индия направих изключение и често се радвах, когато за малко можех да се изолирам в хотела от външната среда. Може би ще и дам още един шанс, но само с компания, която много обича Индия и е отворена към нея :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

@Topfly съгласен съм с мнението ти. Просто аз имам една граница на търпимост. Когато нещата започнат да я прескачат - спирам. Границата, обаче, е доста гъвкава. Колкото повече са добрите неща, толкова по-малко ми прави впечатление мизерията около тях. Всъщност, няма дестинация, която да ме е отблъснала заради мизерията. Поне до сега. Винаги намирам по-нещо, което да ме забавлява и да ми отвлича вниманието.

 

Аз пътувам, за да излизам от комфортната си зона. Обичам да си стоя вкъщи, даже много, но харесвам и чувството, което ме обзема след пътешествие. Спиран там, където положението стане нетърпимо за мен. Без значение дали е заради "мизерия", жега или отношението на хора. Предпочитам да мога да кажа - "бях там, не ми хареса, защото ..." отколкото - "ами не отидох, щото Х ми каза, че не става". Всъщност, даже предпочитам да кажа - "Верно бе, Хчо, там наистина не става, ама има храната (примерно) е супер готина", след като се върна. Винаги, досега, съм намирал нещо положително, дори в местата, на които не бих се върнал.

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Хм, не става въпрос за мизерия, поне мен това не ме дразни. Няма и как, тъй като съм човек, който изпитва емпатия към всяка чужда горест, мъка и страдание. Лъскавите небостъргачи ме дразнят, беднотията - не, в интерес на истината. Манталитета е това, което е отблъскващо. Тарикатщина, вечно да излъжат "торбата с пари", вечно нещо да го надцакат. Това го има и в Европа, де, но там се чувства човек защитен. Обикновените хора, извън туристическите места, навсякъде по света са мили и добри, само че, отивайки някъде за кратко, точно тях няма как човек да ги опознае. Аз нямам възможност  /а и желание/ да пътувам с месеци на определено място, за да опозная обикновения човек. И, за добро или зло, правя си изводи от отношението към туриста /ние сме такива, не сме пътешественици/ и за това на определени места няма да се чувствам комфортно и спокойно, мъжа ми пък пет пъти повече. А пък Индия е друга бира. духовност ? култура ? при тази хигиена 0 и навици... ами на мен не ми допада този тип духовност, в никакъв случай, както и културата да се къпеш и с.р.ш едновременно в свещената река. Смятам, че те са придобили това "дзен" отношение към живота, за да се справят с ужасната нищета, в която живеят доста хора. Но аз имам особено /отрицателно/ отношение към йога и източните практики  в последно време и така или иначе преценка трезва няма как да имам. Но, не съм била в Индия, като отида и се върна, ще си ревизирам мнението. Мисълта ми беше, че не е необходимо човек да бъде богат американец, живял в Тексас, за да не му допадат подобни места. :)

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
1 hour ago, Topfly said:

... Може би ще и дам още един шанс, но само с компания, която много обича Индия и е отворена към нея :)

Пробвай с Керала, ако не си бил там. Това е "лайт" версия на Индия. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.