Прескочи до съдържание

Валидност на паспорт / лична карта


Препоръчани мнения

Моето мнение е, че вероятно ще имаш проблеми на влизане в България с документ, чиито срок е изтекъл.

Според законодателството той вече ще е невалиден , но не зная има ли санкция за това, че не си го подновил навреме - понеже в този случай вършиш нарушение, опитвайки се да влезеш в дадена държава без валиден документ за самоличност.

...което пък само по себе си е равносилно на "без документ за самоличност"

 

Да уточня, ако не е ясно, изчезваме за седмица, а паспортът му изтича в началото на октомври, така че няма как да е изтекъл. Въпросът ми беше за изисквания за остатъчна валидност.

 

На страницата на хърватското външно пише, че документът трябва да е валиден за още 3 месеца след датата на заминаване, което е налице.

 

За други държави не намерих подобен период, а само, че документът трябва да е валиден.

Връзка към коментар
  • 6 години по-късно ...

Имам планирано пътуване до Украйна от 30.09 до 03.10 с Раян. Паспортът ми е валиден до 31.10. Това проблем ли е? Според сайта на външно министерство - не:

 

Цитат

 Важно е да знаете, че на вход в страната трябва да представите паспорт, който следва да бъде валиден минимум до края на вашия престой в страната. 


Но искам да попитам и тук, за да съм сигурен. 🙂 

Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Ще пътуваме до Италия, прибираме се на 26 октомври, а срокът на валидност на ЛК на съпруга ми изтича средата на ноември. На https://egov.bg/wps/portal/egov/vashata+evropa/patuvane+v+ramkite+na+sayuza/dokumenti пише, че "Няма изискване за остатъчна валидност на документите за пътуване на гражданите на Европейския съюз, в това число и българските граждани, когато пътуват в рамките на Съюза", но ако някой има друга актуална информация, ще може ли да я сподели?

И може ли да има проблем със сертификата за Covid, ако си смени ЛК? Не виждам в него да пише номер на лична карта, но при издаването ги искаха.

Връзка към коментар

Ами вярно пише, в ЕС важи валидността на документа. Можеш да се прибереш точно на същата дата, до която е валиден, изпробвано лично. За сертификата няма как да знам, ама след като не пише номер на документа, не би трябвало да има значение. Пише дата на раждане, а личната карта показваш, за да докажеш, че си ти.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте,

Планирам посещение на Дубай април месец, а паспорта ми изтича средата на юни.

Ще имам ли проблем с валидността на паспорта или да не рискувам и подновя по-рано?

Връзка към коментар
На 23.09.2021 г. в 17:43, Madelin каза:

Ще пътуваме до Италия...

И може ли да има проблем със сертификата за Covid, ако си смени ЛК? Не виждам в него да пише номер на лична карта, но при издаването ги искаха.

Не, не може да има проблем със сертификата, защото в него не са посочени данни на документ за самоличност. Документ за самоличност може да ви бъде поискан, за да удостоверите, че сертификатът принадлежи на приносителя му, това е лично изпитано в Италия. Сравняват имената на човек, нищо друго.

 

преди 4 часа, VeniVidiVici каза:

Здравейте,

Планирам посещение на Дубай април месец, а паспорта ми изтича средата на юни.

Ще имам ли проблем с валидността на паспорта или да не рискувам и подновя по-рано?

Аз не бих рискувала, дори ако правилото за 6-месечната валидност по изключение не важи за Дубай, което не вярвам, но не съм проверила.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Имам следното питане, към магеланците, които скоро са подавали заявление за издаване на международен паспорт: има ли нов формуляр, който се дава от служителите с частично попълнени данни, които само трябва да се подтвърдят и допълнят. В формуляра нямаше графа за отбелязване на женен/ неженен. Също така и графа за записване на имената на родителите. Заявлението беше прието, но по-късно се сетих за това и не попитах, дали липсващите данни ще са проблем или изобщо има някаква грешка.

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 9 минути , rdd каза:

Имам следното питане, към магеланците, които скоро са подавали заявление за издаване на международен паспорт: има ли нов формуляр, който се дава от служителите с частично попълнени данни, които само трябва да се подтвърдят и допълнят. В формуляра нямаше графа за отбелязване на женен/ неженен. Също така и графа за записване на имената на родителите. Заявлението беше прието, но по-късно се сетих за това и не попитах, дали липсващите данни ще са проблем или изобщо има някаква грешка.

 

Да, така процедират, няма грешка, не се притеснявай. 🙂

 

  • Благодаря 2
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Пътуване с дете (4,5г) и изтичащ срок на международния паспорт: изтича му зимата, но точно лятото му остават 6 месеца.

Ще може ли да пътуваме с него в ЕС или трябва да ходя да вадя нов предварително?

 

За другите държави извън ЕС, писах на консули/посолства, но за ЕС ми беше чудно и не знам на коя институция точно да пиша 🙂 За ЕС до датата на валидност примерно 30.11.2022 ли се брои или има някакви месеци преди това, в които няма да ме пуснат не защото не е изтекъл като валиден до, а защото е с по-къс срок?

Връзка към коментар
преди 6 минути , Coo каза:

Пътуване с дете (4,5г) и изтичащ срок на международния паспорт: изтича му зимата, но точно лятото му остават 6 месеца.

Ще може ли да пътуваме с него в ЕС или трябва да ходя да вадя нов предварително?

 

За другите държави извън ЕС, писах на консули/посолства, но за ЕС ми беше чудно и не знам на коя институция точно да пиша 🙂 За ЕС до датата на валидност примерно 30.11.2022 ли се брои или има някакви месеци преди това, в които няма да ме пуснат не защото не е изтекъл като валиден до, а защото е с по-къс срок?

За ЕС просто трябва да е валиден паспорта докато си там, това е. Проверява се където и за визи (TIMATIC), пише си passport mist be valid on arrival или passport must be valid 6 months after the arrival.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

@stanislavpp Честно казано не съм търсила надеждни сайтове, които обединяват инфото от всички държави. Аз нямам много планувани извън ЕС в 6-те месеца преди да му изтече паспорта и не ми пречеше да им драсна по един мейл предварително

Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Може да ползва

На 5.04.2022 г. в 19:32, Coo каза:

Честно казано не съм търсила надеждни сайтове, които обединяват инфото от всички държави.

Имаме български сайт: https://www.mfa.bg/bg/embassyinfo/

След като се избере държавата, най-долу от "Документи за пътуване и визов режим" пише всичко необходимо.

https://www.mfa.bg/bg/uslugi-patuvania/konsulski-uslugi/patuvane-chujbina/vizi-za-balgari - списък на държавите и в кои от тях може да се влиза само с паспорт и в кои с виза

Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...
На 5.04.2022 г. в 19:32, Coo каза:

@stanislavpp Честно казано не съм търсила надеждни сайтове, които обединяват инфото от всички държави. Аз нямам много планувани извън ЕС в 6-те месеца преди да му изтече паспорта и не ми пречеше да им драсна по един мейл предварително

 

Тъкмо е ъпдейтната информацията в нашата си тема.

Третата колонка (IATA) е линк към Тиматик, чрез страницата на Гълф еър.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, cck каза:

 

Тъкмо е ъпдейтната информацията в нашата си тема.

Третата колонка (IATA) е линк към Тиматик, чрез страницата на Гълф еър.

Я, това е много супер, благодаря!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 месеца по-късно ...

Минавам да разкажа за мини-панаира на паспортната в Турция. 🤔Паспорта на детето ми има валидност още само към 4 месеца. За Турция проверих онлайн + за всеки случай няколко дни преди полета звъних на посолството - няма нужда да го подновявам, валиден е до датата вписана като Валиден до. Машала, да вървим! Чекиране, товарене на самолета, всичко е тип-топ. На паспортна проверка на кацане обаче... Не знам дали не бяха афектирани от един черен човек преди нас на опашката, който даде българска лична карта, в която май се усъмниха и му поискаха друг документ за самоличност, а той каза и показа, че има руски, но е с изтекъл срок 🤨, голямо мотане беше, затапи опашката, а съседните някакви дълги. Когато ни дойде реда явно бяха набрали, полицаят взе да ни обяснява, че понеже срокът на паспорта на детето е под 6 месеца, трябва да има турска виза. Аз съответно набрах, че съм говорила с посолството, виза не трябва, онзи пак - трябва понеже е дете, има по-малко от 6 месеца или да дадем друг документ за самоличност на детето, половинката ми вече аха вади парите, да ходим да плащаме за каквото и да е, само да се махаме от опашката, аз не спирам да си дудна, че виза не е нужна, къде е описано това, защо в посолството не са информирани... Накрая полицаят звъня някъде и за две секунди му казаха, че нищо не трябва и да ни пуска.

Накратко: за Турция паспортите са валидни до датата вписана в паспорта, ако някой граничен ви разправя други неща - не са истина. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Coo каза:

който даде българска лична карта, в която май се усъмниха и му поискаха друг документ за самоличност

че то българска лична карта за Турция не минава, или греша? Тоест правилно са му искали

 

Иначе си е така, настояваш си на правата, и като проверят те пускат

По-кофти става, когато не си прав ☺️. Това ме подсеща, че трябва да подновя паспортите на децата, ако ми се идва за Коледа в България

Връзка към коментар
преди 4 минути , neuromancer каза:

че то българска лична карта за Турция не минава, или греша? Тоест правилно са му искали

 

Иначе си е така, настояваш си на правата, и като проверят те пускат

По-кофти става, когато не си прав ☺️. Това ме подсеща, че трябва да подновя паспортите на децата, ако ми се идва за Коледа в България

От август тази година до Турция може да се пътува само с българска лична карта, не е нужно да имаш и да си носиш международен паспорт, на този юнак пред нас интересен му беше вида и случая... 🙂 Идвайте за Коледа! За ски може и да не става, но вся някакъв снежец ще има по планините. Вече има - ей сега летяхме над едни забелели върхове.

Връзка към коментар
  • 7 месеца по-късно ...
Преди 1 час, Yanko Yankov каза:

Здравейте, днес пътувам до Англия, а паспортът ми изтича на 26 юни. Прибирането е на 4 юни. Как мислите - дали ще имам проблем с влизането в Англия?

В последния момент ли се пита? Проверявай на официалните места, в случая gov.uk, това пише там:

 

You’re from the EU, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein

You can enter the UK with one of the following identity documents:

 

a passport

an Irish passport card

a national identity card issued by an EU country, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein, if you’re eligible to use one

Your identity document should be valid for the whole of your stay.

 

 

Поне разбрах нещо ново за мен 🤣 Че може и с лична карта да пътувам, стига да е регистрирана и да има статут на уседналост...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 6 месеца по-късно ...

Здравейте! Имате ли спомен кога се връщаше изтичащият паспорт? При подаване на заявлението или при получаване на готовия паспорт! И ако е при получаване, може ли да се пътува със стария, докато ти се изготвя новия паспорт? 

Връзка към коментар
преди 1 минута , neuromancer каза:

Ами доколкото помня при получаването на новия. Не оставаш без паспорт, освен ако вече не е изтекъл 

А можеш ли междувременно да пътуваш със стария? Да не се случи случка при проверка, че има нов документ на лицето?

Връзка към коментар
преди 7 минути , Asya Assenova каза:

Да не се случи случка при проверка, че има нов документ на лицето?

Единственият проблем може да бъде, ако страната на влизане има условие паспортът да е с валидност поне 6 месеца.  А старият би трябвало да е с по-малка валидност от 6 месеца, щом е възникнал въпросът за подмяната му. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.