Прескочи до съдържание

Валидност на паспорт / лична карта


Препоръчани мнения

преди 1 минута , epetkov каза:

Единственият проблем може да бъде, ако страната на влизане има условие паспортът да е с валидност поне 6 месеца.  А старият би трябвало да е с по-малка валидност от 6 месеца, щом е възникнал въпросът за подмяната му. 

Точно 6 месеца остават до изтичане  валидността. Трябва да напуснем Гватемала на 19 02 2024 г. по план и по билети:) , а паспортът изтича на 20 08 2024 г. Ще се прибираме през Мюнхен. Но се притеснявам, ако нещо се случи и не можем да напуснем страната на тази дата, всичко се случва. Но преди това имаме пътуване до Дубай, та затова се чудя. Явно ще се сменя паспорта, като се върнем от Дубай. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, Asya Assenova каза:

А можеш ли междувременно да пътуваш със стария? Да не се случи случка при проверка, че има нов документ на лицето?

Чак такива експерименти не съм правил, предполагам е валиден според логиката, ама де да знам. Може да питаш там... Би трябвало като кредитна карта, докато не вземеш и активираш новата, валидна е старата, защото е ясно, че новия документ не е в теб.

преди 3 минути , aleksandrina каза:

Валидността не гледат ли при влизане, а не при излизане от страната? 

Принципно да, ако ти е валиден 6 месеца след това въобще не бих се занимавал да подновявам толкова рано. Пътувал съм към България точно в деня на изтичане, проблеми нямаше, ама всеки ми каза да внимавам, че изтича.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 18 минути , aleksandrina каза:

Валидността не гледат ли при влизане, а не при излизане от страната? 

Гледат при влизане, така е, ама откъде да знаят колко ще стоиш. В моя случай имаме самолетни билети, но са на границата на изтичане. Мисля да не рискуваме и като се върнем от Дубай ще пуснем една експресна поръчка. Така и така ще се сменя паспортът, че март пътуваме към Шри Ланка, месец-два по-рано или по-късно едва ли е от значение, а и спокойствието няма цена.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Със сигурност, докато стане новият паспорт и се вземе, си пътуваш със стария. При мен беше така, ходих до Турция. Дори изрично питах в паспортната служба. Поне така беше миналата година пролетта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Гватемала даже няма изискване за 6 месеца

Цитат
Guatemala - Destination Passport

 

Passport required.

Document Validity

Passports and other documents accepted for entry must be valid for the period of intended stay.

от ТИМАТИК

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 7 часа, neuromancer каза:

За Гватемала даже няма изискване за 6 месеца

от ТИМАТИК

Няма да сме само в Гватемала, а още в Белиз и Хондурас с една нощувка в Мексико сити на отиване, а и паспортът е на дъщеря ми, предпочитам да не рискуваме.

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

След 3 дни ми изтича паспорта и ще отида другата седмица да подам за подновяване. До сега са ми издавали винаги паспорт с продължителнот 5 години, а в закона за бг лични документи пише, че може да си изберем 5 или 10г. Някой вадил ли е за 10 или е само за по-специални случаи? Не си спомням до сега служител да ме е питал кой вариант искам. 🤨

 

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Имам следното питане:

За Англия, датата на изтичане на паспорта трябва да е след датата на напускане на държавата, /отчитам 6-те месеца/ нали?

Има ли вероятност някой да се направи на интересен и да ми направят проблем /да не ме допуснат да вляза/, тъй като паспорта ми изтича 10 дни след датата на която напускам държавата /като взема под внимание 6-те месеца валидност/?

Връзка към мнение
преди 38 минути , Mistela каза:

Имам следното питане:

За Англия, датата на изтичане на паспорта трябва да е след датата на напускане на държавата, /отчитам 6-те месеца/ нали?

Има ли вероятност някой да се направи на интересен и да ми направят проблем /да не ме допуснат да вляза/, тъй като паспорта ми изтича 10 дни след датата на която напускам държавата /като взема под внимание 6-те месеца валидност/?

Не разбрах много въпроса, но паспортът ти трябва да е валиден за престоя ти.

 

От gov.uk:

 

You can enter the UK with one of the following identity documents:

  • a passport
  • an Irish passport card
  • a national identity card issued by an EU country, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein, if you’re eligible to use one

Your identity document should be valid for the whole of your stay.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има си цял подфорум за паспорти и визи 🙂

в Тиматик се проверява най-бързо, от голямата таблица с визите се влиза

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 2 часа, Mistela каза:

Имам следното питане:

За Англия, датата на изтичане на паспорта трябва да е след датата на напускане на държавата, /отчитам 6-те месеца/ нали?

Има ли вероятност някой да се направи на интересен и да ми направят проблем /да не ме допуснат да вляза/, тъй като паспорта ми изтича 10 дни след датата на която напускам държавата /като взема под внимание 6-те месеца валидност/?

Т.е. ще имате валиден паспорт за 6 месеца +10 дни при връщане? За UK никъде не пише, а и не съм чувала, да искат въобще 6 месеца валидност. Даже и в сайта на МВнР погледнах. За ОАЕ например изрично си пише за тези 6 месеца валидност. 

Връзка към мнение
Преди 1 час, aleksandrina каза:

Т.е. ще имате валиден паспорт за 6 месеца +10 дни при връщане? За UK никъде не пише, а и не съм чувала, да искат въобще 6 месеца валидност. Даже и в сайта на МВнР погледнах. За ОАЕ например изрично си пише за тези 6 месеца валидност. 

За UK по-добре да се гледа на gov.uk, не се изисква 6 месеца валидност, както цитирах по-горе...

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 5 часа, searus каза:

Не разбрах много въпроса, но паспортът ти трябва да е валиден за престоя ти.

 

От gov.uk:

 

You can enter the UK with one of the following identity documents:

  • a passport
  • an Irish passport card
  • a national identity card issued by an EU country, Switzerland, Norway, Iceland or Liechtenstein, if you’re eligible to use one

Your identity document should be valid for the whole of your stay.

 

ВАЖНО! Считано от 01.10.2021 г., българските граждани ще могат да влизат във Великобритания само с международен паспорт, като същият трябва да е с валидност за целия период на планирания престой. Гражданите, които не представят такъв документ, няма да бъдат допускани в страната.”


Напускам Англия на 9.04 а паспорта ми изтича на 19.10, тоест имам резерв от 10 дни.

Мисълта ми е дали някой би могъл да не ме допусне в предвид изтичащата валидност на паспорта или направо да тичам за бърза поръчка за нов паспорт?

Връзка към мнение

как 10 дни, имаш 6 месеца и 10 дни, освен ако датите не са верни

ако паспортът ти изтича на 19.10, можеш да стоиш до 19.10

 

Your identity document should be valid for the whole of your stay.

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 10 часа, neuromancer каза:

как 10 дни, имаш 6 месеца и 10 дни, освен ако датите не са верни

ако паспортът ти изтича на 19.10, можеш да стоиш до 19.10

 

Your identity document should be valid for the whole of your stay.

 

 

Ясно, разбрах, за Англия просто трябва паспорта да ми е валиден без да се съобразявам със 6-те месеца като за другите държави.

Благодаря!

Връзка към мнение
On 3/4/2024 at 11:48 PM, Mistela said:

ВАЖНО! Считано от 01.10.2021 г., българските граждани ще могат да влизат във Великобритания само с международен паспорт, като същият трябва да е с валидност за целия период на планирания престой. Гражданите, които не представят такъв документ, няма да бъдат допускани в страната.”


Напускам Англия на 9.04 а паспорта ми изтича на 19.10, тоест имам резерв от 10 дни.

Мисълта ми е дали някой би могъл да не ме допусне в предвид изтичащата валидност на паспорта или направо да тичам за бърза поръчка за нов паспорт?

Няма да имаш грижи с влизането/излизането в страната.
 

Да използвам възжможността да споделя опит за Мароко. Въпреки долната информация от МВнР, нямаше проблем при пътуването с паспорт, изтичащ след 24 дена. 🙂 :dirol:
image.png.e7a3a3b50789a6e05af40869384d976b.png
 

Връзка към мнение

За Мароко в Тиматик пише доста конкретно

Цитат

Passports and other documents accepted for entry must be valid for the period of intended stay.

 

Warning

Passports and other travel documents accepted for entry are considered valid until the day before the expiration date.

 

Passports with manually extended validity are not accepted.

Нещо доста различно от неясното "между 3 и 6 месеца". Въобще, продължавам да твърдя, че четенето на информацията от МВнР може само да ви обърка повече.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.