Прескочи до съдържание

"Пешеходни'' маршрути в Алпите


Гост

Препоръчани мнения

Здравейте. 

 

Забелязвам, че тук има сериозни любители на планините, в частност на Алпите. Планината много ми липсва, откакто живея на тази палачинка... И много съм се отдалечила от нея. Иска ми се да се върна малко към нея и да си набележа маршрути - дори да не успея за тази година, когато му ддойде времето. 

 

Да обясня: "пешеходни'' е в кавички, защото пешеходни подвизи не се предвиждат. Тоест, да хвана един нискотарифенн полет, после "катеренето" да се извършва от транспорт - кола, влак, а аз да си вея дупето със сравнително малка денивелация и да се радвам на гледки... После по същия начин наобратно. 

 

И да кажа: Българските планини съм ги обиколила много сериозно - и то с изкачване, затова въпросът е само за Алпите. Ще се радвам на подробни инструкции. 

 

Благодаря :) 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Здрасти,

 

Не съм ходил в Алпите, но понеже си намерих за Кавказ интересен сайт за трекове, може да пробваш този за Алпите - изглежда доста подробен и може да ти даде някакви идеи (ако магеланци вземат та се изложат :) )

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 минути , Gentleman Basta каза:

Здрасти,

 

Не съм ходил в Алпите, но понеже си намерих за Кавказ интересен сайт за трекове, може да пробваш този за Алпите - изглежда доста подробен и може да ти даде някакви идеи (ако магеланци вземат та се изложат :) )

Благодаря ти! Аз умишлено питах тук, защото бих била разбрана какво искам - самолет нискотарифен, транспорт до някое яко местенце, разходка - трек е смело казано, че в Алпите друго се разбира :lol:, и наобратно. Ще разгледам непременно... 

Връзка към мнение
Светославов

Здравей,

Ще ти споделя моя скромен опит от две части на Алпите.

1. Долината на Шамони. Беше ми щукнало за Мон Блан и в подготовка да задоволя този свой каприз пообиколих горе частта между градчетата/селцата Le Houches - Chamonix Mont Blanc - Argentiere - le Tour. 

Добре уреден автобусен транспорт в долината, развита мрежа от лифтове и влакчето TMB за бързо изнасяне нагоре, маркирани пешеходни маршрути с най-различна трудност, възможност да стъпиш на ледник, което в нашите планини липсва, гледки...беден ми е речника :( 

2. Доломитите. Макар и част от Алпите, те са малко по-бамбашка.  Споделил съм нещо за там в опита за пътепис - Queste belle Dolomiti /diese... в част Италия във форума. Dobbiacco според мен е много приличен локален транспортен hub, можеш всеки ден да се изнасяш с бусче до даден район и да правиш разходки с почти никаква денивелация сред дантели от скални зъбери близо и далече, върхове, масиви. 

Тази ранна есен ще скитаме из друг район - Val Gardena и съм сигурен, че няма да ни разочарова. Но живот и здраве като се върнем се  надявам да споделя впечатления.

Ако мога да бъда полезен за тези две части, с удоволствие ще го направя. 

ПП И двете места предоставят чудесни възможности за търсеното от теб лежерно прекарване.

И още едно пп лоу кост има до Бергамо, Венеция, Мюнхен, Инсбрук(?) за Доломитите, до Шамони не знам, ползвах редовен на AF.

Редактирано от Светославов
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 24 минути , Гост каза:

Благодаря ти! Аз умишлено питах тук, защото бих била разбрана какво искам - самолет нискотарифен, транспорт до някое яко местенце, разходка - трек е смело казано, че в Алпите друго се разбира :lol:, и наобратно. Ще разгледам непременно... 

Интересното е, че си има филтър - в кой регион, каква продължителност, тип терен, на самия маршрут си е обозначена денивелацията - абе, европейска работа! Е, логистиката липсва, но пак е нещо :) 

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 22 минути , Светославов каза:

 

Ако мога да бъда полезен за тези две части, с удоволствие ще го направя. 

 

 

 

Да, моля :) Благодаря!

преди 7 минути , Gentleman Basta каза:

Интересното е, че си има филтър - в кой регион, каква продължителност, тип терен, на самия маршрут си е обозначена денивелацията - абе, европейска работа! Е, логистиката липсва, но пак е нещо :) 

Абсолютно! Много благодаря!

Връзка към мнение
Светославов

Присетих се за още нещо. Доста сериозно бях проучил Grainau като дестинация в Германия. Щото и жената си пада по лежерно планинарстване :)

Също добре уреден транспорт до подходите, лифтове,  Гармиш е наблизо, лоу кост до Мюнхен. Но някак си е "по-ниска" планината и затова  - по-нататък.

 

Връзка към мнение

Рейни, от мен имаш предложение за:

= Фюсен (Герм) - планини, реки, езера, замъци, култура

= Лермос, Ервалд, Бибервир (Австрия) - планини, езера

= Грайнау, Гармиш Партенкирхен, Митенвалд (Герм) - планини, езера, каньони, специфична архитектура

= Обераммергау (Герм) - планини, специфична архитектура, замък наблизо (Линдерхоф), абатство Етал (ЮНЕСКО)

= Зифелд ин Тирол (Австрия) - планини, езера, замък, архитектура

= Инсбрук (Австрия)  - планини, река, архитектура, култура, замък

= Района на Залцбург (Австрия)  - както при Инсбрук + езера

= Берхтесгаден (Герм) - планини, езера (вкл. Кьонигзее)

= Оберстдорф (Герм) - планини, езера, каньон

= Халщат (Австрия)  - планини, езера, пещера

 

Всичките са лесно достъпни от Меминген с лоу кост до Меминген.

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 11
Връзка към мнение
преди 6 минути , iaia_mama каза:

Рейни, от мен имаш предложение за:

= Фюсен (Герм) - планини, реки, езера, замъци, култура

= Лермос, Ервалд, Бибервир (Австрия) - планини, езера

= Грайнау, Гармиш Партенкирхен, Митенвалд (Герм) - планини, езера, каньони, специфична архитектура

= Обераммергау (Герм) - планини, специфична архитектура, замък наблизо (Линдерхоф), абатство Етал (ЮНЕСКО)

= Зифелд ин Тирол (Австрия) - планини, езера, замък, архитектура

= Инсбрук (Австрия)  - планини, река, архитектура, култура, замък

= Района на Залцбург (Австрия)  - както при Инсбрук + езера

= Берхтесгаден (Герм) - планини, езера (вкл. Кьонигзее)

= Оберстдорф (Герм) - планини, езера, каньон

= Халщат (Австрия)  - планини, езера, пещера

 

Всичките са лесно достъпни от Меминген с лоу кост до Меминген.

Припаднах от кеф :lol: Давай ги, моля! Когато имаш възможност, нищо спешно... 

Връзка към мнение

:)  :)  Да, ама:

= Колко дни искаш да си там

= По кое време на годината

= Какво точно искаш да видиш, да правиш

= соло или с компания

Трябва да кажа, че абсолютно спокойно можеш да си направиш едно лежерно СОЛОВО пътуване в тази част на Алпите. Стига да не решиш да катериш върхове - по върховете сама в никакъв случай!

 

Редактирано от iaia_mama
Връзка към мнение

Две предложения от мен:

 

1. Самолет до Милано, влак до Тирано и после по пътя на Бернина Експрес с местните швейцарски влакове. Когато правих този маршрут нямах времето и информацията за подготовка, та затова малко го претупах. Аз нощувах в Тирано, а не както ми се искаше в швейцарските селца. Защо подчертах местните влакове - вагоните на експреса се закачат за вагоните на редовния влак, та не си струва да си купуваш билет за експреса, още повече, че на панорамните вагони не се отварят прозорците и не може да си вееш косите :girlsmile:. Има добре обозначени пешеходни и вело маршрути. Пътят на Бернина експрес се дели на две части - от Chur до Pontresina е пътя на Глетчер експрес (през долината Албула)  интересен пешеходен маршрут (цък) и втората част от Pontresina  до Tirano - Бернина експрес (през долината на Бернина) и друг маршрут (тук). Линк към интересни предложения за панорамни маршрути с влак из Швейцария, може да взаимстваш идеи и да ги сглобиш с редовните влакове - цък.

 

2. Пак до Милано, влак до Стреза и лифт до връх Мотароне, пак има обозначени пешеходни маршрути, от едната страна е езерото Маджоре, от другата страна е езерото Орта. После сладолед във Вербаня :girlwink:

 

Силно се надявам тази есен или пролетта да се осъществи една идея за разходки из кантона Тичино

 

 

п.п. Един линк към пешеходни маршрути из швейцарските Алпи - цък

 

Редактирано от bulpa
  • Харесвам 7
Връзка към мнение
преди 49 минути , iaia_mama каза:

:)  :)  Да, ама:

= Колко дни искаш да си там - по един дълъг уикенд

= По кое време на годината - задължително в сезон - лято или ранна есен, пролетта е много нестабилна обикновено

= Какво точно искаш да видиш, да правиш: ето това, което е написала @bulpa, ама в по-висопланински вариант, тоест с по-високи алпийски гледки, за които ти говориш, може без сладоледа, а с бира... хахаха:)

 

2. Пак до Милано, влак до Стреза и лифт до връх Мотароне, пак има обозначени пешеходни маршрути, от едната страна е езерото Маджоре, от другата страна е езерото Орта. После сладолед във Вербаня :girlwink: 

 

Цитат

= соло или с компания - соло

Трябва да кажа, че абсолютно спокойно можеш да си направиш едно лежерно СОЛОВО пътуване в тази част на Алпите. Стига да не решиш да катериш върхове - по върховете сама в никакъв случай! - катерила съм сама Пирин, Стара Планина, Рила, с чувалуване, демек дори без палатка, не ме притеснява соловото планинарстване, само където с настоящото английско дупе не съм във форма и затова само лежерен туризъм :):)

:):):)

 

@iaia_mama, виж по--горе в червено, моля те :) 

 

преди 33 минути , bulpa каза:

Две предложения от мен:

 

1. Самолет до Милано, влак до Тирано и после по пътя на Бернина Експрес с местните швейцарски влакове. Когато правих този маршрут нямах времето и информацията за подготовка, та затова малко го претупах. Аз нощувах в Тирано, а не както ми се искаше в швейцарските селца. Защо подчертах местните влакове - вагоните на експреса се закачат за вагоните на редовния влак, та не си струва да си купуваш билет за експреса, още повече, че на панорамните вагони не се отварят прозорците и не може да си вееш косите :girlsmile:. Има добре обозначени пешеходни и вело маршрути. Пътят на Бернина експрес се дели на две части - от Chur до Pontresina е пътя на Глетчер експрес (през долината Албула)  интересен пешеходен маршрут (цък) и втората част от Pontresina  до Tirano - Бернина експрес (през долината на Бернина) и друг маршрут (тук). Линк към интересни предложения за панорамни маршрути с влак из Швейцария, може да взаимстваш идеи и да ги сглобиш с редовните влакове - цък.

 

2. Пак до Милано, влак до Стреза и лифт до връх Мотароне, пак има обозначени пешеходни маршрути, от едната страна е езерото Маджоре, от другата страна е езерото Орта. После сладолед във Вербаня :girlwink:

 

Силно се надявам тази есен или пролетта да се осъществи една идея за разходки из кантона Тичино

 

 

Е такова нещо искам като начални инструкции! С още повече алпийски пейзажи - и откъм Германия, и откъм Австрия... Благодаря! :)  

Редактирано от Гост
Връзка към мнение

Вярно - Гармиш Партенкирхен. Най-якото ждрело, на което съм била :)

 

Нашият маршрут беше от Мюнхен с идея да минем през ждрелото и да се качим до Цугшпице (ама времето не позволи - имаше висока облачност, мараня и нямаше да се види нищо отгоре, затова решихме да си спестим качването до върха и го оставихме за друг път). Баерн билет от Мюнхен - с него ползваш влакове и обществен транспорт в градовете на Бавария. Вход за ждрелото - 4 евро. Влак, т.е. някаква специална железница и после лифт до върха на Цугшпице - отиване и връщане 53 евро (не е включен в Bayern-Ticket , може да ползваш 10% отстъпка ако си с този билет). Друга опция за соло пътуваши от Мюнхен е този билет - цък, (проверка на прогнозата за времето, за да не изгориш с билета).

 

Очаквам и други да се включат с актуално инфо.

 

Лирично отклонение: в началото на ждрелото има една "лафка", на която продават местна бира и разни леки неща за хапване (не разбрах дали правят бирата с вода от реката, но във вазичките на масите имаше разни горски цветя и еделвайси, и в саксийки имаше посадени еделвайси) А след "драпане" по едно нанагорнище седнахме да се подкрепим в някаква кръчмичка с вино от къпини и вино от някакъв едър червен плод, което се бере последен, и който все още не знаем какво е :) Край на отклонението. 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Rainy,да си направим един отбор на "Джапанките" и да нападаме!

Алпите са на територията на Австрия,Италия,Франция,Швейцария,Словения,ГерманияЛихтенщайн и Монако.Мисля че,най-притеснително е от към транспорт в Словения,но там можеш да вземеш кола и да обикаляш до припадък,защото и там красотата е зашеметяваща.

Навсякъде другаде логистиката е като в центъра на Лондон.Най,най-сериозно ти го казвам.

Това не са ти нашите планини,където болните и възрастните хора подсмърчат в полите им.Всичко е организирано до степен на градски транспорт.Където свършва магистралата ,започва широк път с перфектен асфалт и автобуси.Щом свърши пътя се влкючват влаковете.Щом те се предадат излизат гондолите.Щом гондолите натежат , се качваш на лифт.Накрая за скиорите има и влекове.Да, най-високите върхове няма да ги изкачиш, но най-близка гледка е гарантирана.С най-добри чувства и страхопочитание към алпинистите, ще кажа че повечето алпийски върхове не са по силите на всеки от тях.

Френските Алпи ще ги превземеш през Гренобъл,австрийските и Лихтенщайн от Инсбрук и Залцбург,швейцарските от Женева,Цюрих или Базел,германските от Мюнхен(той става и за Швейцария), словенските от Любляна,италианските от Милано или Торино. Понеже веднъж тръгнала ще се връщаш отново и отново няма смисъл да се стресираш с "дайте всичко"

Най-големия ледник Алеч е достъпен така:

Полет до Женева.Влак до Интерлакен.От там до Лаутербрунен.От там през Венген до Юнгфрауйох.Все с влак.От Лаутербрунен се возиш срещу 180 швейцарски франка на кукленско влакче и за под 2 часа си горе на ледника.Можеш дори да слезеш и да повървиш по него(тунелче).Отсреща ти е един от най-високите алпийски върхове.Ако останеш във Венген вземаш гондола(40 франка), която те извежда за 15 мин. до ски пистите.А до гондолата стигаш по"веселата"уличка,или по ''Витошка" както ти харесва, вляво от гаричката.Плюс планината,3 върха над 4 000 м. и ледникк получаваш и обиколка на Женевското езеро!

Ако решиш,че 4 хилядниците те влекат повече - то твоят район е Цермат.Там ги има 14 броя.Пиеш си кафето и се оглеждаш.Маршрути ще си харесаш в туристическото бюро в центъра или даже още на гарата от брошурите.До Цермат стигаш от Женева с влак.Пак имаш бонус Женевското езеро.

Баварските Алпи са ти от Мюнхен.Купуваш си целодневен билет за влак от немското ж.п. и си щъкаш където ти видят очите.Все пак можеш да дадеш един специален уикенд на Романтичния път, а друг на Гармиш и околностите.

Аз лично съм си подредила приоритети и ги действам от няколко години.Догодина ще подгоня гледките от Санкт Мориц до Цермат и около Цермат.

Що не съм милионерка!

:(

  • Харесвам 12
Връзка към мнение
преди 48 минути , bulpa каза:

Вярно - Гармиш Партенкирхен. Най-якото ждрело, на което съм била :)

 

Нашият маршрут беше от Мюнхен с идея да минем през ждрелото и да се качим до Цугшпице (ама времето не позволи - имаше висока облачност, мараня и нямаше да се види нищо отгоре, затова решихме да си спестим качването до върха и го оставихме за друг път). Баерн билет от Мюнхен - с него ползваш влакове и обществен транспорт в градовете на Бавария. Вход за ждрелото - 4 евро. Влак, т.е. някаква специална железница и после лифт до върха на Цугшпице - отиване и връщане 53 евро (не е включен в Bayern-Ticket , може да ползваш 10% отстъпка ако си с този билет). Друга опция за соло пътуваши от Мюнхен е този билет - цък, (проверка на прогнозата за времето, за да не изгориш с билета).

 

Очаквам и други да се включат с актуално инфо.

 

Лирично отклонение: в началото на ждрелото има една "лафка", на която продават местна бира и разни леки неща за хапване (не разбрах дали правят бирата с вода от реката, но във вазичките на масите имаше разни горски цветя и еделвайси, и в саксийки имаше посадени еделвайси) А след "драпане" по едно нанагорнище седнахме да се подкрепим в някаква кръчмичка с вино от къпини и вино от някакъв едър червен плод, което се бере последен, и който все още не знаем какво е :) Край на отклонението. 

 

 

Башшшшшшшшшшш... Много благодаря!!!

Връзка към мнение

Който пише с часове,пропуска щенията на автора на темата.Извинявай, Rainy.

Австрия я харесвам повече в района на Залцбург.До там с полет.От там с автобус до Цел ам Зее.Около 100км.Естествено,че става и с кола.Там наоколо гледки да искаш - постижими къде с гондола,къде с лифт.По царския път с кола на около 30-40 км е най-високият австрийски връх-Гросглокнер.Царският път, всъщност е панорамния път в национален парк Хоетауерн.Част от него е и австрийския първенец.То не е и нужно да караш 100км до красоти.Планината е на 10км,само трябва да избягаш магистралите.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

 

преди 25 минути , patilana каза:

Rainy,да си направим един отбор на "Джапанките" и да нападаме!

Алпите са на територията на Австрия,Италия,Франция,Швейцария,Словения,ГерманияЛихтенщайн и Монако.Мисля че,най-притеснително е от към транспорт в Словения,но там можеш да вземеш кола и да обикаляш до припадък,защото и там красотата е зашеметяваща.

Навсякъде другаде логистиката е като в центъра на Лондон.Най,най-сериозно ти го казвам.

Това не са ти нашите планини,където болните и възрастните хора подсмърчат в полите им.Всичко е организирано до степен на градски транспорт.Където свършва магистралата ,започва широк път с перфектен асфалт и автобуси.Щом свърши пътя се влкючват влаковете.Щом те се предадат излизат гондолите.Щом гондолите натежат , се качваш на лифт.Накрая за скиорите има и влекове.Да, най-високите върхове няма да ги изкачиш, но най-близка гледка е гарантирана.С най-добри чувства и страхопочитание към алпинистите, ще кажа че повечето алпийски върхове не са по силите на всеки от тях.

Френските Алпи ще ги превземеш през Гренобъл,австрийските и Лихтенщайн от Инсбрук и Залцбург,швейцарските от Женева,Цюрих или Базел,германските от Мюнхен(той става и за Швейцария), словенските от Любляна,италианските от Милано или Торино. Понеже веднъж тръгнала ще се връщаш отново и отново няма смисъл да се стресираш с "дайте всичко"

Най-големия ледник Алеч е достъпен така:

Полет до Женева.Влак до Интерлакен.От там до Лаутербрунен.От там през Венген до Юнгфрауйох.Все с влак.От Лаутербрунен се возиш срещу 180 швейцарски франка на кукленско влакче и за под 2 часа си горе на ледника.Можеш дори да слезеш и да повървиш по него(тунелче).Отсреща ти е един от най-високите алпийски върхове.Ако останеш във Венген вземаш гондола(40 франка), която те извежда за 15 мин. до ски пистите.А до гондолата стигаш по"веселата"уличка,или по ''Витошка" както ти харесва, вляво от гаричката.Плюс планината,3 върха над 4 000 м. и ледникк получаваш и обиколка на Женевското езеро!

Ако решиш,че 4 хилядниците те влекат повече - то твоят район е Цермат.Там ги има 14 броя.Пиеш си кафето и се оглеждаш.Маршрути ще си харесаш в туристическото бюро в центъра или даже още на гарата от брошурите.До Цермат стигаш от Женева с влак.Пак имаш бонус Женевското езеро.

Баварските Алпи са ти от Мюнхен.Купуваш си целодневен билет за влак от немското ж.п. и си щъкаш където ти видят очите.Все пак можеш да дадеш един специален уикенд на Романтичния път, а друг на Гармиш и околностите.

Аз лично съм си подредила приоритети и ги действам от няколко години.Догодина ще подгоня гледките от Санкт Мориц до Цермат и около Цермат.

Що не съм милионерка!

:(

Интрлакен и цялата чудесия я предвиждам някога за една седмица :) Живи и здрави! Да, не съм и аз милионерка, за съжаление... Този район е изумителен! Дано го видя... Иначе за уикенди - лека полека. Дано имам шанс с евтини билети, че те по уикендите са драматични - и да съм здрава. Благодаря ти!

преди 3 минути , patilana каза:

Който пише с часове,пропуска щенията на автора на темата.Извинявай, Rainy.

Австрия я харесвам повече в района на Залцбург.До там с полет.От там с автобус до Цел ам Зее.Около 100км.Естествено,че става и с кола.Там наоколо гледки да искаш - постижими къде с гондола,къде с лифт.По царския път с кола на около 30-40 км е най-високият австрийски връх-Гросглокнер.Царският път, всъщност е панорамния път в национален парк Хоетауерн.Част от него е и австрийския първенец.То не е и нужно да караш 100км до красоти.Планината е на 10км,само трябва да избягаш магистралите.

Благодаряяяяяяяяяяяяяяя! :wub:

Връзка към мнение

Бих ти предложил швейцарски лоу кост, колкото и безсмислено да звучи това. От Лондон си избираш полети до Цюрих, като тези връзки са доста разнообразни, както откъм авиокомпании, така и летища и часове. Зависи кое те устройва, но обикновено има сравнително широк избор на добри цени. От този сайт https://www.sbb.ch/ticketshop/b2c/sprache.do?en си купуваш SUPERSAVER TICKET от летището до Люцерн и обратно. Този тип билети ги продават до един месец предварително и в случая струва CHF 15 в едната посока, вместо CHF 30. От този сайт http://www.tellpass.ch/en/summer/ticketshop/ си купуваш TELL PASS за колкото дни искаш (3 дена е CHF 210; 4 дена - CHF 230; 5 дена - CHF 240 и 10 дена - CHF 300). Ако не искаш SUPERSAVER TICKET (важат само за конкретните влакове все пак) от същия сайт можеш да си вземеш и билетите от летището до Люцерн с 10% отстъпка. Същият пас можеш да си купиш и на летището в Цюрих, както и на гарата в Люцерн от касите или от офиса на туристическата информация. Този пас ти позволява да се движиш практически с почти всички превозни средства в региона - влакове, автобуси, кораби, зъбчати железници, финикуляри и лифтове. Дори 10 дена няма да ти стигнат да обиколиш всичко, което е включено. Най-популярните разходки са:

https://www.titlis.ch/en 

http://www.pilatus.ch/ 

http://brienz-rothorn-bahn.ch/

https://www.rigi.ch/en/Places/Rigi-Kulm

http://www.stanserhorn.ch/en/

http://www.stoos-muotatal.ch/en/index.cfm

Бих ги препоръчал всички, както и останалите места и задължително разходка с параходите, особено на път към Риги, но за дълъг уикенд няма време за всичко.

Ако пътуваш сама мога да ти препоръчам и добро и изключително евтино за швейцарските цени настаняване в добър хотел. През MMT три нощувки със закуска (например 9-12 септември, а и по всяко друго време ако има места) в Banklialp Hotel в Енгелберг с код USEURBEST струват само GBP 109. Хотелът е на 10 минути пешеходно разстояние от гарата, от която за 40 минути се стига до Люцерн и има влакове на всеки час. Освен това лифта за Титлис (>3000 м височина) тръгва от Енгелберг. Ако не пътуваш сама има друг, още по-удобен хотел, но там нощувките се комбинират по две и е удобен за семейство с едно дете например:

https://www.reiseschein.de/en/europa/schweiz/3-days-in-switzerland-engelberg-4-h-hotel-spa-engelberg/a-2505/

От София може да се направи същото, но е много по-евтино (и доста по-дълго) през Милано и после влак до Люцерн. Ако се купят рано билетите (от http://www.trenitalia.com/tcom-en) за директния влак,  който тръгва в 10:15 са по 9 евро, но едва ли са останали за лятото.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

@koliob, много ти благодаря! :) Ще изцедя максимално информация от поста ти. Алпите наведнъж - всяка илюзия си има граници. Не я прилагам :) И два - дълги - уикенда на сезон да са, безценно! Дано имам възможност и за по-дълго скитане, просто исках да събера в кошничката си различни скитания - също от Германия, Австрия, Италия... Никога не съм била в Алпите. Срамота.

Връзка към мнение

При Гармиш Партенкирхен има два каньона, които си двата си струват, но са с различна сложност.  
= Partnachklamm е с лесен достъп и е по-кратък. Вход 4€ - билети продават в двата края на каньона, в зависимост от кой край влизаш в него. Има и вариант да вземеш ретро лифтчето вдясно малко преди входа и с него да прелетиш над ждрелото и после от горе да се спуснеш за около 15-20 мин до от другата страна на Partnachklamm. И оттам минаваш през каньона наобратно. Силно препоръчително е да си с дъждобран докато минаваш каньона, дори и в най-слънчевия юлски ден.

Но предполагам, че  bulpa има предвид другия каньон, който е по-близао до Грайнау:

= Höllentalklamm. Той, според мен обаче, определено е по- за ценители - по-дълъг е, бих казала и по-сложен и по-труден, но пък там гледките са фантастични! За да стигнеш до него първо трябва да повървиш от Hammersbach (от гарата на влака за Цугшпице или спирката на рейса за Грайнау едни почти 3км, които започват мноого приятно, лъжовно равно и гладко покрай ромонещата планинска река, постепенно се надигат през гората и накрая в последната трета ти излиза джигера по нанагорното докато стигнеш входа при скалите, пред който има миникръчме с наденички, биричка и кафе.  Пиеш една бира, докато разпускаш леко и се наслаждаваш на двата водопада отсреща, минаваш през тоалетната щото това е Германия и не ти предвиждат да изпикаеш после бирата в реката, плащаш вход също 4€ и си ти - алейка, пътека, мостчета, сводове, галерии, капеща вода отвсякъде, ревяща планинска река зад парапета, стълби, наклони, хлъзгав терен, после сух участък до хижа Хьолентал и побъркващи гледки на 360 градуса.  Освен дъждобрана, в този каньон трябва да носиш и яке или поне един добър полар (през лятото), и задължително добри затворени обувки. 

Оттук нататък, който си пада по катеренето може да се изкачи до подножието на Алпшпице, стига да е екипиран подходящо и да има достатъчно време. Моя милост предпочита обратния вариант - да се качи до Алпшпице с лифта и оттам да се спусне до хижата и после през каньона. И в двата случая умората и мускулната треска са гарантирани, но пък емоцията и уникалните гледки са несравними. 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 6 часа, bulpa каза:

2. Пак до Милано, влак до Стреза и лифт до връх Мотароне, пак има обозначени пешеходни маршрути, от едната страна е езерото Маджоре, от другата страна е езерото Орта.

 

Ако решиш да правиш това, което никак не е лошо мога да ти препоръчам много подходящо  евтино настаняване, стига да имаш евтини полети до Милано Малпенса. В ММТ три нощувки със закуски в Sempione Hotel Ristorante ще ти струват по-малко от GBP 50 с код USEURBEST. Освен това хотела е на 5 км от летището и има безплатен шатъл. Като кацнеш им звъниш и след 15-20 минути те вземат. На 5 минути пеша от хотела е жп гарата Casorate Sempione, от която за 45 минути до 1 час си в Стреза срещу по-малко от 5 евро. Другата интересна възможност е Маджоре експрес:

http://www.lagomaggioreexpress.eu

Не е много свързано с върхове и разходки в Алпите, но със сигурност ще ти хареса.

Редактирано от koliob
  • Харесвам 5
Връзка към мнение
преди 14 минути , koliob каза:

Ако решиш да правиш това, което никак не е лошо мога да ти препоръчам много подходящо  евтино настаняване, стига да имаш евтини полети до Милано Малпенса. В ММТ три нощувки със закуски в Sempione Hotel Ristorante ще ти струват по-малко от GBP 50 с код USEURBEST. Освен това хотела е на 5 км от летището и има безплатен шатъл. Като кацнеш им звъниш и след 15-20 минути те вземат. На 5 минути пеша от хотела е жп гарата Casorate Sempione, от която за 45 минути до 1 час си в Стреза срещу по-малко от 5 евро. Другата интересна възможност е Маджоре експрес:

http://www.lagomaggioreexpress.eu

Не е много свързано с върхове и разходки в Алпите, но със сигурност ще ти хареса.

 

Много ти благодаря! :) 

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.