Прескочи до съдържание

Афганистан - Кабул


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте!

 

 Иска ми се да посетя тази страна и разбрах, че виза се издава срещу покана от местен - ще намеря някой да ми прати.

 

Искам да попитам тези, които са ходили - смятате ли, че наистина е толкова опасно? Мисля си да не обикалям много, но поне Кабул да поразгледам за 1-2-3 дена? Какво според вас си заслужава да се види?

 

Някой друг луд като мен - да му се ходи? 

 

Имам познат, който беше, според него не било много страшно, но искам да чуя повече мнения.

 

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
Здравко Ангел

И ние смятаме да отидем натам, не знам точно кога, но ако имаш конкретни дати може да споделиш и да помислим.

Редактирано от Здравко Ангел
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Тази дестинация ми човърка мозъка от известно време. Ако решите нещо по-конкретно - споделете. Много се изкушавам. :) А на мен като ми влезе муха в главата и няма връщане назад. :)

Редактирано от Tedy
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

На един ученик баща му е афганистанец, а чичото на баща му е президент в момента. Преди около месец си говорихме и каза, че баща му отдавна не е ходил, а преди е пътувал по-често. Мисля че причината беше точно сигурността. Ако някой реши да пътува все пак, мога да се подразбира.

Редактирано от Krum4ov
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
Георги Матеев

Аз и още един съфорумец ще ходим в Кабул в средата на март, ако някой има интерес може да се присъедини към нас за да станем група.

 

Билети взехме от последната промоция на FlyDubai за скромните €267 (София-Кабул-София).

 

За виза все още не съм ровил мега детайлно, но първоначалното търсене в Гугъл показва 2 възможни варианта - предварително чрез посолството в София или чрез съдействие на местна туристическа агенция. Не би трябвало да е безкрайно сложно.

преди 9 часа, Здравко Ангел каза:

И ние смятаме да отидем натам, не знам точно кога, но ако имаш конкретни дати може да споделиш и да помислим.

18-23 Март са конкретните дати. Не отиваме за дълго, тъй като не планираме да излизаме от района на Кабул.

  • Харесвам 6
Връзка към мнение
Здравко Ангел
5 hours ago, Георги Матеев said:

Аз и още един съфорумец ще ходим в Кабул в средата на март, ако някой има интерес може да се присъедини към нас за да станем група.

 

Билети взехме от последната промоция на FlyDubai за скромните €267 (София-Кабул-София).

 

За виза все още не съм ровил мега детайлно, но първоначалното търсене в Гугъл показва 2 възможни варианта - предварително чрез посолството в София или чрез съдействие на местна туристическа агенция. Не би трябвало да е безкрайно сложно.

18-23 Март са конкретните дати. Не отиваме за дълго, тъй като не планираме да излизаме от района на Кабул.

Е, това ни е най-неподходящият период, точно по време на София филм фест, колкото и да искаме да дойдем, март няма как да стане.

Връзка към мнение
преди 17 часа, Happy_Traveler каза:

Искам да попитам тези, които са ходили - смятате ли, че наистина е толкова опасно? Мисля си да не обикалям много, но поне Кабул да поразгледам за 1-2-3 дена? Какво според вас си заслужава да се види?

 

преди 15 часа, Happy_Traveler каза:

@домосед Ти как взе виза за там?

Моят опит с визите от 2011 надали е съвсем актуален. Тогава нямаше посолство в България. Сега има. Аз си я вадих в Париж за 1 ден. Обосновката ми беше официална покана от местен туроператор. Но не пазя контакти, защото го уреждаха едни англичани. Съвсем без нищо "аз, ей така да се поразходя сам от любопитство" не става. При влизане с коли откъм Таджикистан, в град Ишкашим, помня, че ни вадеха временни местни лични карти. Не знам дали го правят и в Кабул. 

Ето какво има да каже Външно за Афганистан: http://www.mfa.bg/index.php?page=15&staticpage=findanembassy&posolstvo=16 

Aз имам някои съмнения, че сама жена чужденка да се разхожда в Кабул или друг афганистански град е добра идея. Но всеки сам си преценява дали да се съобразява с тия съвети. А и някои пасажи, ми се струва, че са писани наизуст. Например: Завишена е опасността в пограничните с Пакистан и Таджикистан райони, в които има по-голяма концентрация на привърженици на групировката „Талибан” и организацията „Ал-Кайда”. Ние обикаляхме Ваханския коридор, който върви точно по границата с Таджикистан и Пакистан. Там талибаните не бяха стигнали, когато владееха 90% от цялата държава, че сега ли ще стигнат. Но контрабандисти минали през високопланинските проходи откъм Пакистан се срещаха. А проходите през Хиндукуш към Кабул бяха активно поле на дейност на въоръжени разбойници. Всяка вечер по новините четяха списъка с инциденти от през нощта. Щеше да е въпрос на късмет, ако бяхме пробвали да продължаваме по земя към Файзабад . За атракциите - не съм сигурен, че Кабул е най-интересното място. За планински пейзажи бих препоръчал точно Вахан, а за историческо наследство биха ми били интересни Мазар-и-Шариф и Херат. 

Пътепис - тук: http://domosedbg.blogspot.bg/2012/03/blog-post.html

 

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Мерси много. Аз сама няма да ида - ще взема и мъж, по възможност арабин или пакистанец, ако не - българин, който не е рус и да пусне брада.  Как без мъж...За къде...

 За Ваханския коридор трябва да влезна от Таджикистан, нали? Или по-добре от Пакистан? Какво съветваш ти?

Аз съм склонна да вярвам, че границата Пак-Афган не е мн.безопасна, поне в близост до Пешавар...

Връзка към мнение
Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

За Ваханския коридор трябва да влезна от Таджикистан, нали? Или по-добре от Пакистан? Какво съветваш ти?

От Таджикистан във Ваханския коридор се влиза по асфалтиран мост през голяма река. 

От Пакистан - през планински проход на муле :)

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 10 часа, Георги Матеев каза:

18-23 Март са конкретните дати.

ФлайДубай нямат полет на 23март от Кабул. Поне не излиза в сайта им при търсене. Може да са сменили датата на някой полет.

Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 30 минути , Радослав каза:

ФлайДубай нямат полет на 23март от Кабул. Поне не излиза в сайта им при търсене. Може да са сменили датата на някой полет.

Полетът Кабул-Дубай е на 22.03 вечерта и после на сутринта на 23.03 е Дубай-София.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

@Георги Матеев аз между другото намерих и разни "връзки" за Афганистан - един наш познат фотограф. Та ако те интересува някой да те развежда - свиркай.

 

 За широката публика - на мен профилът му ми е доста интересен. Той е сравнително известен фотограф в Дубай, има доста снимки от Афганистан и афганки - такива, каквито биха ни били интересни - незабулени.

 

https://www.facebook.com/sear.rashiq/media_set?set=a.1775066859982.2081920.1338639359&type=3

 

С модели от Пакистан и Афганистан:

 

https://www.facebook.com/sear.rashiq/media_set?set=a.1781941711849.2082402.1338639359&type=3

 

https://www.facebook.com/sear.rashiq/media_set?set=a.1863936801675.2089733.1338639359&type=3

 

 

https://www.facebook.com/sear.rashiq/media_set?set=a.1997514781041.2095357.1338639359&type=3

 

 

На който му е интересно - да гледа. :)

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 6 месеца по-късно ...
Георги Матеев

Което ме подсети да споделя как миналия месец си извадих афганистанска виза в посолството в София.

 

Отидох сутринта и подадох стандартен набор от попълнена апликация, снимки (4 броя), самолетни билети и хотел; за щастие не искат извлечения от сметки и тн. После отговорих на няколко тъпи въпроса на служителя, който съвсем очаквано бе изненадан от туристическия ми интерес. Изчаках около 1 час, през който консула провери документите ми, и след като одобриха молбата ми за виза отидох в банката за да внеса таксата (80 евро). 2 часа по-късно се върнах в посолството и взех вече готовия паспорт.

 

Всички бяха изключително любезни и нямаше никакви усложнения.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение
преди 3 часа, Георги Матеев каза:

Което ме подсети да споделя как миналия месец си извадих афганистанска виза в посолството в София.

 

Отидох сутринта и подадох стандартен набор от попълнена апликация, снимки (4 броя), самолетни билети и хотел; за щастие не искат извлечения от сметки и тн. После отговорих на няколко тъпи въпроса на служителя, който съвсем очаквано бе изненадан от туристическия ми интерес. Изчаках около 1 час, през който консула провери документите ми, и след като одобриха молбата ми за виза отидох в банката за да внеса таксата (80 евро). 2 часа по-късно се върнах в посолството и взех вече готовия паспорт.

 

Всички бяха изключително любезни и нямаше никакви усложнения.

T.e. в темата за равносметка за тази година ще прочета, че вече си посетил всички страни ;):P 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 4 години по-късно ...

Да раздвижим темата - имате ли информация за пътуванията в Афганистан след идването на талибаните на власт. Търкиш и ФлайДубай имат редовни полети, видях че и един известен травелблогър е ходил наскоро. Нещо си вкарах муха с тази дестинация 

Връзка към мнение

Възможно е да следим един и същи влогър, но аз видях в Инстаграм, че испанецът Alvaro Rojas, посещавал всяка държава, е бил през юни в Афганистан за трети път за 16 дни. Ситуацията в страната все още е доста рискова, особено след последното земетресение, туристическият бранш отбелязва страшни спадове след талибаните. Абсолютно задължително е всеки турист да бъде с гид за по-голяма сигурност и да носи местни дрехи (shewaar-kameez се наричат), за да не се набива на очи. Кабул мисля, че е доста спокоен, и видях, че животът си тече нормално. Още преди нахлуването на талибаните беше силно препоръчително да се избягват преходи по суша заради риска от навлизането на територии, контролирани от тях, но сега според мен сега е абсолютно задължително да се използват вътрешни полети на авиокомпанията Kam Air, ако човек иска да разгледа други градове в страната. За Бамиян трябва да се следи обстановката, Кандахар е по-добре да се избягва нищо че има какво да се види, Мазар-Шариф е един от най-либералните градове в Афганистан и се надявам това да се е запазило и до днес, Херат, който е страшно красив, също трябва да се следи. Валутата страшно много се е обезценила, но въпреки това хората са все така гостоприемни и топлосърдечни 🙂. Мисля, че нямаше никакви изисквания за влизане в страната. 

Оставям блог на една американка, която обиколи повечето интересни места в страната преди години. След нахлуването може би информацията не е съвсем актуална, но постовете ѝ дават прекрасна информация, която човек да осмисли, за да разбере Афганистан. 

https://www.lostwithpurpose.com/country/afghanistan/.

На мен лично ми е голям мерак да отида в Херат, Bamyan, Balkh, Мазар-Шариф и Band-e-Amir при по-добри времена 🙂.

Успех! 

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

 

Познат ходи там с малка група в началото на 2021 г. 

 

Направил е и тази снимка. (Снимала съм екрана по време на неговата презентация.)

 

Мостът на дружбата над Амударя.
Заснет от афганистанска страна (гр. Хайратан ) и извеждащ в гр. Термез в Узбекистан.

 

Може да бъде изображение с екран

 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Георги Матеев
преди 27 минути , Anna Kalinovska каза:

Мостът на дружбата над Амударя.

Заснет от афганистанска страна (гр. Хайратан ) и извеждащ в гр. Термез в Узбекистан.

 

Може да бъде изображение с екран

 

Ние пък имаме снимки от узбекистанската страна, от Термез, баш от граничната ограда. Двама магеланеца даже стъпиха леко незаконно в Афганистан, но обещах да не ги издавам 🙂

 

Доходило ми се е пак, все още си пазя афганистанския контакт и ще проуча по-подробно ситуацията. Беше страхотно преживяване.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 11 минути , Георги Матеев каза:

Ние пък имаме снимки от узбекистанската страна, от Термез, баш от граничната ограда. Двама магеланеца даже стъпиха леко незаконно в Афганистан, но обещах да не ги издавам 🙂

 

Доходило ми се е пак, все още си пазя афганистанския контакт и ще проуча по-подробно ситуацията. Беше страхотно преживяване.

Я гледай ти! Завиждам!

И на мен ми се е доходило пак, само чудно защо тази година по-рано от миналата 👿

 

Обаче преди 10-ина години млада афганистанка ми продаде на улицата в Истанбул и по тъмно шал, говорих си с нея и ми е хубав спомен, свързан с там.

 

Късмет и на добър час! 🍀

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Станимире, търси неща, снимани от жени. Моя приятелка се върна миналата седмица - все едно гледаш младите в  Иран - никакви бурки, никакви талибани, наметнали един шал небрежно, колкото да има  Тя беше доста време в Кабул, Херат и околностите. Жени се разхождат сами, пушат наргилета в заведения... Ако ти е интересно - мога да споделя снимки.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.