Прескочи до съдържание

В коя епоха бихте искали да пътувате?


Препоръчани мнения

Много ми е сложен този въпрос.

На пръв прочит романтикът в мен възкликва, че няма нищо по-вълнуващо от откриването на нови светове или възраждането на културата в Европа и ще ме подтикне да избера Новия свят по време на Великите географски открития или Италия през Ренесанса. Или пък историческото любопитство ще ме върне към Вавилон, Асирия или Египет. Със сигурност ще бъде интересно това, което ще видя със собствените си очи, или почувствам със собственото си сърце, но ще трябва да се примиря и с усещанията от другите си сетива - лоши миризми, страшни болести, липса на хигиена, класово и социално разделение, нарушено чувство за справедливост, дискриминация към жените и ред други неща, които няма да ми харесат.

За хубаво или за лошо, трябва да си призная, че като повечето съвременни хора и аз съм свикнала на определени удобства, а и на доста забързан начин на живот. Така че да пътувам 2-3 седмици, за да стигна до Южна Америка с кораб е нещо, което ми се вижда доста скучно и непривлекателно.

Разбира се, че ми се иска да пътувам с телепорт /именно поради бързината му/ или нагоре към звездите. Искам да откривам девствени плажове или места без туристи, за което трябва да се върна сигурно поне 30-40 години назад.

Но като че ли сегашното време най ме устройва с възможността да пътувам повече, по-често и по-надалеч, да откривам нови култури и нови хора, да сравнявам различните посетени места, да повтарям или потретвам някои, за да затвърдя впечатленията си, да имам свободата на избор. Но вероятно този избор го правя сега. Кой знае след месец или година как ще мисля?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 56 минути , Duke каза:

Само в бъдещето ми се пътува, всичко останало ми е малко или много познато и липсва тръпката...

Най-после някой да иска да пътува и в бъдещето :) Аз лично има следната визия за бъдещето:

 

- Тълпите при най-известните забележителности ще се увеличат, като масово ще почне да се разпространява Fast Track където срещу допълнително заплащане можеш да минеш по по къса опашка. Очаквам и да ограничат времето през което можеш да разглеждаш дадената атракция.

- В историческите части на старите градове може да въведат такса за влизане, като и така ограничат малко потока и увеличат приходите от туризъм.

- Очаквам и да въведат физическо ограничение в един момент колко души могат да посещават дадена забележителност или част от града.

- все повече хора предварително онлайн ще си резервират достъпа до различни забележителности, като за някои може да се наложи да правиш резервация 1-2 години предварително.

 

До  тук с негативните тенденции :) Сега идват положителните неща:

 

- транспортът ще става все по евтин и бърз

- ще има нови видове транспорт като автономни таксита, hyperloop, дирижабли, свръхзукови самолети и рактети за туристи

- Ще има много повече археологически находки от миналото

- ще има много повече модерни градове атракции, като Лас Вегас, Дубай, Макао и т.н.

- Ще има много повече тематични увеселителни паркове

- хората ще работят по малко и ще имат повече време за пътуване по света, а услугите ще бъдат значително по евтини поради автоматизацията и роботизацията. Услугите извършвани от хора, ще са премиум и ще струват по скъпо.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 30 минути , Isa каза:

Моят отговор :-) Също и бих живяла по това време. 

 

 

Ей, много колонизатори се навъдихте :laugh: Предполагам, че и ти искаш да си от отбора на колонизиращите? ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 14 минути , Topfly каза:

 :)Аз лично има следната визия за бъдещето:

 

Не става да говориш за бъдещето, а да мислиш в настоящото. Какви забележителности, какви пет лева? Аз говоря за нещо напълно непознато...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , Duke каза:

Не става да говориш за бъдещето, а да мислиш в настоящото. Какви забележителности, какви пет лева? Аз говоря за нещо напълно непознато...

Доста неща изброих, които сега ги няма, а в бъдеще евентуално ще ги има. Какво имаш предвид като непознато? Нещо което дори не можеш да си го представиш, че може да съществува?

Връзка към коментар
преди 2 часа, Duke каза:

Само в бъдещето ми се пътува, всичко останало ми е малко или много познато и липсва тръпката...

Среща на телепорта на Орлов Мост в 17:30 на 23.12.2081, ок?

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
В момента, Георги Матеев каза:

Среща на телепорта на Орлов Мост в 17:30 на 23.12.2081, ок?

Стига да е хубаво времето... :P

преди 3 минути , Topfly каза:

Доста неща изброих, които сега ги няма, а в бъдеще евентуално ще ги има. Какво имаш предвид като непознато? Нещо което дори не можеш да си го представиш, че може да съществува?

Аз съм технократ, обичам новите технологии. Не знам какво друго да напиша, че да ме разбереш. Всичко е в главата... ;)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , Георги Матеев каза:

Ryan Industries пра-дядото на Ryanair ли е? :lol:

Същите са! Нискотарифна телепортация без включен багаж и храна :laugh: Само малък ръчен е включен в цената ;)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

С телепорт е толкова... тривиално...

Айде нещо по-разчупено. Да речем - космически кораб с безкрайно невероятностен двигател :biggrin:

НА стоп! С Хавлията и с ПътеводителЯ в джоба...

За да открия чудесата на вселената за по-малко от 5 алтериански долара на ден ;)

 

Напомням на всички, желаещи да пътуват в бъдещето, че според ПътеводителЯ на галактическия стопаджия граматическата категория  "Бъдеще перфектно време" е отдавна изхвърлена от употреба в Галактиката, тъй като пътуващите във времето са доказали, че то съвсем не е такова ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Пътуването в момента си ми е чудесно откъм достъпност и удобство, мерси :)

 

Но откъм романтика и носталгия, ще ми се да можех да попътувам малко в:

- 50те и 60те - изглежда много чисто, подредено и спокойно, поне на филм.

- началото на 20ти век, така да се каже, La Belle Époque

- първите опити за глобализация и засилване на икономическите и културните връзки между народите и оптимизма свързан, с тях.

 

За местата бъдещето, болна тема ми е и няма да задълбавам. Мога само да съжалявам, че няма да съм свидетел на чудните дестинации в Слънчевата система след век-два, затова само ще пусна (пак) филмче :)
 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искам да посетя Париж и Лазурния бряг, а защо не и Лондон по времето на " Belle epoque". Искам да посетя и Флоренция през ренесанса. Искам една машина на времето и с нея да си пътувам където ми е кеф. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 7 часа, Георги Матеев каза:

Среща на телепорта на Орлов Мост в 17:30 на 23.12.2081, ок?

Охо тъкмо да черпя:lol:,имам рожден ден на 23.12..И аз ще съм там.:yahoo:Така и така писах да кажа и аз нещо за темата.Все си мисля,че  живеем в перфектно време за пътуване,всичко е много достъпно,бързо и удобно.:)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Да, аз също бих пътувала в старите времена - Първо Българско Царство, Персия, Римска Империя, Средна Азия, Древна Индия(dravidian race) и Северна Индия по време на шаховете(aryan race), Америките преди да ги открият, викингите, Африка преди да стъпи белият натрапник, Арабският хаганат, Израелските земи по времето на Иисус, Саудия по времето на Мохамед, Древен Египет.

Куба преди и още много, много.

 Някой държави все още са се запазили автентични, но предимно много бедните за съжаление.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 14 минути , Duke каза:

Един познат преди време беше по работа в Пакистан, работи в областта на изграждането на язовири. Та във връзка с работата бяха ползвали нещо като вътрешен полет. Каза "нещо", щото каза, че по време на този полет е бил с машина на времето в зората на авиацията.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз имам много хубави спомени от полети с Ан-24 и Ил-18 по отсечката София - Бургас, както и полети с Як-40/42 и Ту-134/54 до Варна. Още помня стюардесите как преди рулиране минаваха с таблите с фирмени лукчета и мокри кърпички на БГА "Балкан"...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , Duke каза:

Аз имам много хубави спомени от полети с Ан-24 и Ил-18 по отсечката София - Бургас, както и полети с Як-40/42 и Ту-134/54 до Варна. Още помня стюардесите как преди рулиране минаваха с таблите с фирмени лукчета и мокри кърпички на БГА "Балкан"...

И шоколадчета от 18 ст. (то и сега дават подобни, ама рядко...)

Връзка към коментар

Ето няколко не особено радостни тренда за Венеция

 

400px-Population_1540_to_2015.png

 

400px-Population_Prediction.jpg

 

Туристите изтласкват все повече коренното население на града и Венеция от жив град се превръща все повече в туристическа атракция. Старите сгради разбира се остават, но се губи чарът на живия град с местни хора, които пазаруват, ходят по заведения и т.н. Карнавалът във Венеция отдавна се е превърнал от празненство на местните хора в абсолютно комерсиална атракция за туристи.

 

Много би ми се искало да посетя Венеция през различни епохи през последните 1000 години, когато тя е била жив град.

 

Последно време местните хора във все повече градове се опитват да протестират срещу нашествието на туристите, като властите обмислят да въведат следните мерки:

 

"Рим обмисля да ограничи броя на посетителите в части от Вечния град, като фонтана Треви. Дубровник планира лимит на круизните кораби. Барселона възнамерява да въведе нов туристически данък.

 

Барселона привлича поне 11 милиона туристи годишно и планира нов данък, който ще засегне круизните кораби: 65 евроцента за всеки посетител, който остане в града по-малко от 12 часа.

 

Гневът на местните жители принуди италианските власти да следят туристите по-внимателно, със специални патрули в историческия център на столицата и глоби за хората, които скачат във фонтаните.

 

Във Венеция през юли проведоха експеримент с ограничаване на достъпа до определени райони по време на фестивал за първи път в историята на града, малко след уличния протест.

Някои представители на местните власти предложиха на площад "Сан Марко", който буквално се пръска от хора през лятото, да се влиза само с билет."

 

Aз лично като турист гледам да спазвам местните традиции и да дразня възможно най-малко местните с моето присъствие, но в някои градове това вече  е невъзможно и местните гледат много враждебно към туристите:

 

" Подобни видеозаписи бяха разпространени тази седмица под лозунга: "Туризмът убива квартали". На един от тях няколко души с качулки спират туристически автобус в Барселона, режат му гумите и напръскват със спрей предното стъкло.

 

В Барселона, където гневът се надига от известно време, се появиха заплашителни графити. На един от тях, изобразяващ черен силует с червена мишена на главата, може да се прочете: "Защо да го наричаме туристически сезон, ако не можем да стреляме по тях?"

 

През юли във Венеция местни жители преминаха през навалицата от посетители, за да протестират срещу безконтролния туризъм. Те издигнаха лозунга: "Моето бъдеще е Венеция".

 

Разпространен бе видеозапис, на който маскирани активисти палят огън пред ресторант, пълен с туристи, на остров Палма де Майорка. След това те влизат в заведението и хвърлят конфети по изплашените посетители. "

 

Всички обичат лятото? Не и в гневните туристически горещи точки в Европа

Пренаселването на някои любими дестинации в Европа предизвиква гневна ответна реакция - от възпитани протести до графити "Вървете си вкъщи" и физически заплахи

http://www.investor.bg/analizi/91/a/vsichki-obichat-liatoto-ne-i-v-gnevnite-turisticheski-goreshti-tochki-v-evropa--244355/

 

 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Каква хубава тема, пък потъна в забвение...

 

Много съм си мислил по този въпрос и не съм стигнал до еднозначен отговор. Но например в епоха, в която няма превозно средство, което да развива повече от 50-60 км/ч. Мисля си, че това би ограничило по естествен начин количеството и качеството на туристическия поток с всичките му разрушителни действия върху света.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.