Прескочи до съдържание

Стокхолм за 3 дни


Denisse

Препоръчани мнения

Мечаният ми Стокхолм е на път да се осъществи. Билетите с Райън Еър са купени. Хотелът е вече резервиран и платен (страхотни сте просто, от тук разбрах за Make My Trip, който свърши супер работа в случая). Датите са 22-25 октомври.

Първо пътуване само с мъжа ми от поне 3-4 години насам, без трите броя деца, та можете да си представите, че все пак си е поне три идеи по-вълнуващо, един вид ще сме като отвързани :))

Изчетох темите, в които се засяга Стокхолм, но предвид че е минало повечко време от коментирането, реших, че една нова тема няма да е излишна.

Давайте идеи какво не е за пропускане в този град. Имаме на разположение практически 3 цели дни.

 

След кратките ми проучвания, за момента в списъка на задължителните неща са:

- Музея на модерното изкуство

- Фотогфския музей

- стария град

- кметството

- Vasa Museum

- иска ми се разходка с корабче из архипелага до Vaxholm - проверих два сайта, но и двата слагат край на разходките си още септември. Някакви идеи за оператор на такива няколкочасови разходки, който е решил и през октомври да плава?

 

Какво още?

 

Има ли нещо за разглеждане свързано с  архитектура, интериорен дизайн, дизайн на мебели, дизайн въобще? Музей, Галерия? Все пак скандинавците имат доста бележити дизайнери в тази област?

 

Също препоръки за хубави ресторанти са добре дошли. Поради факта, че спестих все пак добра сума от резервацията през индийския сайт, смятам бихме могли да се наградим някоя вечер с един Мишленски ресторант. Все пак с нас няма да са желаещите за пица, кюфтета с лютеница и пържени картофи! В Мишленския гид има включени 55 (!!!) ресторанта в Стокхолм. Някой ако си пада по добрата кухня и е посетил някой, нека препоръча, моля.

 

Също нощен живот не е изключен, независимо че вече леко мъгливо си спомням какво беше това, но все пак  - ако имате препоръки за някой клуб, готин бар за по едно вечерно питие?

 

Ами давайте, каквото ви хрумне за препоръка, съвет и т.н. е повече от добре дошло!

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Би ли споделила кой хотел избрахте? Аз пътувам 11-15.10, но нещо с хотелите удрям на камък-или е ненормално скъпо, или е 5кв.м. стаята без прозорец...

Връзка към мнение

Разбира се, ето линк към сайта на хотела:

http://www.freyshotels.com/en

 

Напълно разбирам колебанията ти, аз три дни рових и все така - или супер скъпи хотели, или мини стаички....

Този хотел го букнах през индийския сайт с актуален код FLASHOFF, та стая нормална големина със закуска ми излезе 120 евра в абсолютния център на града, така че съм доволна. Целта ми беше да не ползваме никакъв транспорт за обиколка из града.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Сокхолм аз бих препоръчал Långholmen Hotell Цените не са високи, а преживяването да спиш в килиите на стар затвор е уникално. Стаите (килиите) естествено са малки, но това е част от преживяването.;)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Ако не сте ходили в Ice Bar, там има на Absolut. Интересно преживяване е, не бих го причислил точно в категорията нощен живот, по-скоро е туристическо - във входът е включен един разреден коктейл в ледена чаша, обикаляш и разглеждаш. За нощния живот не мога да те посъветвам, аз като бях се чувствахме най-комфортно в ирландските пъбове :) Но минахме и покрай няколко дискотеки и отвън се чакаше и повечето влизащи изглеждаше да спазват дрескод. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Има и един доста популярен сред магеланците кораб -хотел в топ центъра на пешеходно разстояние от всичко. Mälardrottningen Hotel. На промоция го гледах за около 80€/ нощувка.

 

 

Denise , относно разходка до архипелага разгледай разписанието на тези : http://www.waxholmsbolaget.se/visitor/archipelago-traffic/timetables/?brygga=Waxholm&tabeller=0&b_id=0

 

Това са корабчета на градския транспорт до островите и макар с разредено разписание пътуват и през октомври.

Туровете също ги има през октомври , но само в петък , събота и неделя ,  което явно не ви върши работа.

 

Аз си избрах  Vaxholm който е столицата на архипелага.  Оттам може да се приберете и с автобус.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Идеята с Ice Bar никак не звучи зле, била съм в един много миниатюрен на една ски писта, но той направо не се брои. Този в Стокхолм ще го сложа в листа. 

Иначе, чак за дискотеки няма да се редим със сигурност, пъб ми звучи също добре, но може би и някакъв бар още. 

преди 1 минута , stanimir каза:

 

Denise , относно разходка до архипелага разгледай разписанието на тези : http://www.waxholmsbolaget.se/visitor/archipelago-traffic/timetables/?brygga=Waxholm&tabeller=0&b_id=0

 

Това са корабчета на градския транспорт до островите и макар с разредено разписание пътуват и през октомври.

Туровете също ги има през октомври , но само в петък , събота и неделя ,  което явно не ви върши работа.

 

Аз си избрах  Vaxholm който е столицата на архипелага.  Оттам може да се приберете и с автобус.

Многа благодря за линка! След като няма риба и рака е риба, както се казва :) Това е идеална опция, вписвам я със сигурност! 

Връзка към мнение

Това, което аз намирам за интересно при ресторантите в Стокхолм е, че има такива с кухня от цял свят. Ливански, тайландски, италиански едва ли ще са ви интересни, защото има и в България, но например етиопски си е екзотично. Но наистина е много скъпо ако ги смяташ в левове (от типа 200-400 лв. за вечеря).

 

В края на октомври, поняка има сняг и водата замръзва, затова лодките са по-рядко.

Редактирано от Sju
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
преди 3 часа, Denisse каза:

 

Има ли нещо за разглеждане свързано с  архитектура, интериорен дизайн, дизайн на мебели, дизайн въобще? Музей, Галерия? Все пак скандинавците имат доста бележити дизайнери в тази област?

 

 

 

 

www.arkdes.se

 

Комбинирайте с Mоderna Museet ;)

 

На много места из града има магазини на Designtorget - даден е шанс на неизвестни скандинавски дизайнери да произведат свои решения в лимитирани серии. Купувала съм много идейни неща за подаръци от там през годините. 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

На нас при тридневният ни престой през май в Стокхолм, най-много ни допадна разходката с корабче до Дротингхолм палас / самият дворец, градините и театъра също/. Билетите за корабчето и входа за двореца, театъра и китайския павилион са включени в Стокхолм пас /ако мислиш да го купуваш/. Както споменах обаче, това беше през май- ярко слънце, дълъг ден, цветя и зеленина в изобилие. Нямам представа как ще изглежда през октомври и дали тогава има корабче до там.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Благодаря, Lyusi, ще проверя и тази разходка. А вие кога я направихте - преди обяд или след обяд? Чудя се кое време на деня е най-подходящо за това преживяване. Мисля си, че следобяд ще е най-добре, особено ако е слънчево, севтлината е по-ниска, сеникте по-дълги и всичко изглежда още по-красиво. Въпреки че октомври вероятността за слънце си е 30 към 70 в полза на облаците, струва ми се :)

Връзка към мнение

Ние тръгнахме сутринта и се върнахме с корабчето в 4 следобед, т.е. практически изкарахме цял ден там. Пътят е около час в посока, а и на място е красиво и отнема време да се разгледа.

Провери и разписанието на корабчетата - мисля, че последното тръгваше към Стокхолм в 16 или16,30 ч., през зимата може и да са по-нарядко. 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

С уговорката, че още не сме били в Стокхолм, но по повод предстоящото ни посещение проучвах, мисля, че интерес биха представлявали Кралският дворец, кралската оръжейна и включените в билета още два музея, в т.ч. смяната на караула всеки ден в 12 ч., посещение на Парламента и на Кметството /организирани турове, а не само отвън/, сградата на Ериксон Глоуб с гледката отвисоко, препоръчва се някаква красива немска църква в Стария град и разбира се, много музеи за всеки вкус.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
6 hours ago, pamela said:

С уговорката, че още не сме били в Стокхолм, но по повод предстоящото ни посещение проучвах, мисля, че интерес биха представлявали Кралският дворец, кралската оръжейна и включените в билета още два музея, в т.ч. смяната на караула всеки ден в 12 ч., посещение на Парламента и на Кметството /организирани турове, а не само отвън/, сградата на Ериксон Глоуб с гледката отвисоко, препоръчва се някаква красива немска църква в Стария град и разбира се, много музеи за всеки вкус.

Гледката от Ериксон не е особено впечатляваща, ако искате гледка - по-добре погледнете от кулата Какнес. http://www.kaknastornet.se/

 

Ако се интересувате от етнографско-исторически поглед върху Швеция, бих препоръчала Северния музей - Nordiska museet, Skansen също ми е любимо място - от типа на Етъра е, с къщи и интериори от цяла Швеция. Както и музея на АББА.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение
12 minutes ago, Selena said:

Гледката от Ериксон не е особено впечатляваща, ако искате гледка - по-добре погледнете от кулата Какнес. http://www.kaknastornet.se/

 

Ако се интересувате от етнографско-исторически поглед върху Швеция, бих препоръчала Северния музей - Nordiska museet, Skansen също ми е любимо място - от типа на Етъра е, с къщи и интериори от цяла Швеция. Както и музея на АББА.

Благодаря за информацията! Само не можах да се ориентирам как човек може да отиде на площадката за наблюдение. Видях, че са посочени часове за посещения, но не видях информация за входна такса. Това означава ли, че входът е безплатен и може ли да се направи предварителна резервация?

Връзка към мнение
3 minutes ago, pamela said:

Благодаря за информацията! Само не можах да се ориентирам как човек може да отиде на площадката за наблюдение. Видях, че са посочени часове за посещения, но не видях информация за входна такса. Това означава ли, че входът е безплатен и може ли да се направи предварителна резервация?

В шведската версия на сайта пише, че в бара на 30-тия етаж се дават ключове за 31-вия, където е площадката. Вероятно е свързано с някаква консумация. За съжаление не помня подробности, освен самата гледка, понеже ме заведоха приятели преди повече от 20 години. Но ако им пишете на мейла, със сигурност ще отговорят бързо и изчерпателно. :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Аз също купих билети за Стокхолм -1-4 октомври.Разгледах сайта https://www.redsightseeing.com и си харесах обиколката The Royal Bridges & Canal Tour.Наистина,скромничка,но ми се струва приятна.Как мислите,заслужава ли си?Имам и един дребен въпрос.Доколкото разбрах,билетите за градския транспорт не се продават от шофьора,така ли е?

Редактирано от Georgie
Връзка към мнение
На 8/5/2017 в 20:10, bobole4e каза:

Би ли споделила кой хотел избрахте? Аз пътувам 11-15.10, но нещо с хотелите удрям на камък-или е ненормално скъпо, или е 5кв.м. стаята без прозорец...

Аз букнах самостоятелна стая за около 100-на евро на нощ в този обикновен хостел/хотел-https://generatorhostels.com/destinations/stockholm .Не е малко,но това е Стокхолм и си мисля,че относително добре.Дано не съм се минал много,де...:)

Редактирано от Georgie
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Според мен като за Стокхолм цената си е супер. Още повече, че местоположението му е много централно и рейтингът му е отличен. По времето на нашия престой цената в Генератор беше значително по-висока.

Що се отнася до градския транспорт, билетите действително не се продават от шофьора. Билети за единично пътуване могат да се купят от станциите на метрото, но неприятното е, че валидността им /мисля 75 минути/ започна да тече от момента на покупката. Ако ще пътувате повече, можете да си купите карта, в която се зарежда някаква сума и при пътуване намалява. Пластиката е 20 SEK, но не знам дали е възвръщаема.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

По отношение на картите за пътуване.Ние си купихме една, заредихаме я с  достатъчно пари и си пътувахме двамата с нея.Има една особеност.При качване в автобуса трябва да се каже на шофьора,  че ще пътуваме двама или повече , той набира числото на машинката за маркиране и тогава допираме картата до сканиращото прозорче, за да свали пари като за повече от един билет.Не може, както в Истанбул, например - да се докосне прозорчето два пъти.Или 5 пъти, щото с една карта може да пътува много народ и всичко става автоматично.

Същото се прави и  при пътуването с метрото  - на входа при въртележките има човек, който прави същото.

При всичката им организация, това е недоизмислено.,според мен.:((

Колко струва самата пластика, не мога да кажа, ние накрая я подарихме на лелята,  дето чистеше в хотела.

Препоръка от мен -непременно вижте Стокхолмското метро!

Карти и билети се продават и по магазинчетата,  където продават цигари и вестници. Както в табакериите в Италия .

Ние си купихме картата от такова магазинче до хотела ни и момчето ни я зареди със съответната сума,дето си бяхме решили.

Редактирано от Георги
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
  • 5 години по-късно ...

Да напиша няколко думи от нашите 3 дни в Стокхолм, и повече за апликацията за градския транспорт понеже не видях да е коментирана по темите и за мен имаше разни въпросителни. Ние бяхме 3 пълни дни в Стокхолм (ранен полет на Райън на 8 април и връщане с ранен полет на 11 април). Имахме късмет с времето - беше слънчево и топло за това време от годината, денят вече доста дълъг (изгрев към 6 и залез към 20ч), единствения минус, че все още не бяха се разлистили и раззеленили дърветата. Хотела ни беше в центъра и сме използвали градски транспорт по един път на ден само - като сме искали да спестим време на отиване или сме били изморени на връщане. Свалих апликацията SL app, понеже не планирахме много активно използване на градския транспорт, а опцията с използване на кредитна/ дебинта карта не ми беше много удобна, понеже единият билет щеше да е с отстъпка, а другия - не (доколкото видях можеш да зададеш на сайта на SL, че картата ще се използва за плащане за намален билет, за да не те таксуват пълната тарифа, но не и да използваш една и съща карта с различни тарифи. Апликацията е много нисък рейтинг и това малко ме притесняваше, но оплакванията бяха предимно, че не винаги има индикация ако има промени и закъснения. Аплицакията дава възможност да си планираш маршрута, както и да купуваш билети - за един човек или за група пътуващи заедно (като в групата може да се задават колко да са за възрастни и колко  с намалена тарифа - единичен билет за 75 мин е 39 SEK, намален 26 SEK, 24ч билет - 165 SEK/ намален 110 SEK или 72ч (330 SEK, 220 SEK намален). На сайта на SL пишеше, че билета от апликацията става активен след закупуването му, което не  точно така. След закупуването има още една стъпка - да активираш билета - т.е може да го купиш, но да го активираш по-късно, но доколкото видях, няма опция да купиш няколко билета и едни да активираш, а други - не. Дава и опция за refund, след като го купиш, ако пътуването не се е състояло по вина на SL, но аз не можах да я подкарам с моята банкова карта, може би става само със шведски карти (при мен даваше грешка и че не може да се използва тази опция), така или иначе не ми потрябва. При влизане в метрото не можеше да се мине през обичайните турникети, т.е вратите не се отваряха, даваше съобщение да се минем през тези, на които има персонал, там при сканиране се отваряше вратата за група. Ползвахме само веднъж метро и не знам дали за всички станции е така или е било инцидентно. За другия наземен транспорт, който сме използвали се сканираше по обичайния начин при шофьора.

За трите дни успяхме да видим основните забележителности, които бяхме набелязали, но не всичко, което ми се искаше и живот и здраве искам пак да се върнем пак, този път може би в комбинация с  Норвегия и/или Финландия. Ако планирате посещение в ледения бар е добре да се направи предварително резервация, аз мислех отначало да правя, но после не бях сигурна къде точно ще го наместя и оставих без резервация. Отидохме последния ден към 17ч, мислех, че понеже не е пик час за барове, ще е ОК, но се оказа, че няма места и всичко е резервирано до края на деня, приемаха резервации за следващия ден. Не знам дали си е така по принцип или защото беше в почивен ден (понеделник на католическия Великден). За кметството също не видях на сайта опция за резервация он-лайн, като отидохме на място 20 мин преди тура, се оказа, че разпродаден и купихме за по-следващия (имаше и за следващия, но решихме да отидем до музея на Нобел и си оставихме повече време), затова е добре да не се оставя за последния момент. За корабчетата (ние ходихме на Under the bridges boat tour) бях направила резервация предваритело и беше фул също. Даже заради това съм с малко смесени чувства, понеже организацията не беше съвсем добра с опашките и качването, а масите на корабчето от двете страни с по 4 човека на ред на маса ми се струват малко наблъскани и като си в края на реда или между още 3-ма не е кой знае колко оптимално да гледаш и да се насладиш.

За храната - хранихме се по различни места, тъй като имахме включена много хубава и обилна закуска в хотела, яденето навън и по заведение беше само вечер. Едно от доста рекламираните заведения за типичните шведски кюфтета е Meatballs for the people - http://meatball.se/. Дали заради рекламата, че е сред най-добрите места за кюфтенца, но е доста посещавано и имаше опашка от чакащи. Горе- долу обаче бързо вървеше. Ако е в плановете, може би е добра идея да се направи резервация предварително. Не мога да кажа, че беше нещо уау, но бяха вкусни кюфтетата - има избор от различни видове (т.е с различно месо - говеждо, свинско, смес, пилешко, даже и вегетариански), не са особено скъпи като за Стокхолм (към 225-280SEK порцията), напитките като цена са по-скоро във високия ценови диапазон. 

Не носих кеш и никъде няма нужда от пари в брой, дори тоалетните се плащат с карта, а и повечето от местата (хотели, заведения, забележителносто)  даже изрично пишат, че са безкешови и не приемат кеш. Това се сещам в момента. Надявам се да имам възможност да се върна някой ден пак.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение
преди 2 часа, Бръмбар каза:

За трите дни успяхме да видим основните забележителности, които бяхме набелязали, но не всичко

Какво си бяхте набелязали? :smile3:

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.