Прескочи до съдържание

8 дни в Лондон - няколко въпроса


Пътешественичка

Препоръчани мнения

Пътешественичка

Здравейте,

За първи път отивам в Лондон.

Попрочетох няколко  теми и съветите, които сте дали на начинаещи като мен :)

Имам два въпроса, свързан с пътуването из Лондон.

1. Ако е все едно дали ползваме Oyster карта или обикновена дебитна карта, защо изобщо се предлага Oyster? Наистина ли не е по-изгодно ако се използва Oyster вместо да си чарджваме дебитната?... Трябва ли ми карта за сина ми, който е на 6.5 г.?

2. Прочетох тук някъде, че Zoo-то не било толкова атрактивно. Зачеркнах го от списъка ми. Но много ми се иска да посетя Аквариума, мисля че на малкия  (6.5 г.) много ще му хареса. Какво ще кажете за Аквариума, има ли между вас хора, които са го посещавали?

Благодаря ви!

Редактирано от Пътешественичка
Връзка към мнение

1. Функционалността с безконтактните карти е от няколко години. Има хора, които нямат безконтактна карта и на тях ще им трябва Oyster или хартиена travel карта.

Детето на 6.5 може да пътува безплатно с метро или автобус. Но ако пътувате с влак ще му трябва билет.

2. Аквариума е малък, но на 6 год. би трябвало да му хареса.

Връзка към мнение

Здравей и добре дошла

Значи, Ойстър се използва доста по-отдавна, отколкото безконтактна карта. Освен това има някои разлики - в Ойстър може да си заредиш дневна или седмична карта, освен Pay as you go сумата. Освен това деца над 11 имат намаление с Ойстър, а с дебитна карта няма намаление.

Връзка към мнение
Пътешественичка

Интересно ми е тогава как става капинга - защото аз с безконтактната примерно ще плащам за двамата с мъжа ми? Как "разбират" за колко човека плащам и кога да ми направят капинг за двама - да речем? Или всеки трябва да плаща с отделна безконтактна??

Иначе за Аквариума - вероятно сравнен с Варненския ще едоста по-атрактивен. Иначе идната година планирам да отидем в Барселонския....

За Лондон съм направила една програма за 8 дни, която днес вече ще придобие завършен вид. Ще я публикувам, за да ми я одобрите :-))

Много благодаря за вниманието и отговорите ви!

Редактирано от Пътешественичка
Връзка към мнение
преди 25 минути , Пътешественичка каза:

Интересно ми е тогава как става капинга - защото аз с безконтактната примерно ще плащам за двамата с мъжа ми? Как "разбират" за колко човека плащам и кога да ми направят капинг за двама - да речем? Или всеки трябва да плаща с отделна безконтактна??

Аз ползвам Ойстер, но си мисля, че както при него, така и при безконтактната, трябва на всеки човек да има карта.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Пътешественичка

Мда, много ви благодаря за картите!!! И аз така си помислих. Май все пак ще взема Ойстър, че да не се окаже, че плащам големи такси за  междубанкови такси.

Връзка към мнение
Пътешественичка

Ето го първоначалния вид на програмата ми:

 

ПРОГРАМА

0 ден - вечерта в неделя  - Скай Гардън

 

1 ден - ПОНЕДЕЛНИК

London Eye

Aquqrium

Trafalgar

Може би Китайския квартал?!

 

 

2 ден – ВТОРНИК

Роял Албърт Хол – ще го видим отвън

Кенсингтън Палас – с ЛП  (London Pass)

Кенсигтън Гардън

Zoo –  с  ЛП малкия с баща си – с ЛП

Мадам Тюсо – аз – с ЛП

 

 

3 ден – СРЯДА

Биг Бен и Парламента – отвън

Уестминистър Аби – с ЛП

Разходка по Темза с корабче до Грийнуич – с ЛП

Кралската обсерватория – евентуално с влизане вътре

 

 

4 ден – Четвъртък

Тауър оф Лондон – с ЛП

Тауър Бридж – с ЛП

HMS – Белфаст – с ЛП (не зная дали си заслужава???)

Бороу Маркет – разходка

Театъра на Шекспир

 The Shrad – ако имаме сили и време

 

 

5 ден – ПЕТЪК

Британски музей

Разходка до Ковънт гардън и Сохо

 

 

6 ден – СЪБОТА
Национален Исторически Музей

Риджънт парк

 

 

7 ден – НЕДЕЛЯ

Бъкингам – смяна на караула

Парка Свети Джеймс

Музей на науката

 

 

8 ден – за сега не зная

 

Най-натоварено ще е с ЛП, за да можем да се възползваме максимално от тридневния паспорт. Малко се притеснявам че хлапето ще каталяса.

Все още не съм проверила работното време на атракциите.

..... и много ми се иска да се пусна по най-дългата пързалка – далеч ли е от Лондон?

Приемам предложения.

Редактирано от Пътешественичка
Връзка към мнение

Морският музей в Гринуич и Природонаучният музей са безплатни и биха били интересни за младежа.

Музеят на Лондон е малък, но много добре подреден и интересен. Разглежда се за около час и ако сте наблизо, може да се отбиете.

За Британския музей си преценете какво искате да гледате и се насочете директно натам.

 

В Парламента има безплатни турове с предварителна заявка на място. Казват кога ще има група и кога може да се запишете.

Редактирано от lesy
  • Харесвам 3
Връзка към мнение
преди 17 минути , Пътешественичка каза:

ТЕто го първоначалния вид на програмата ми:

 

ПРОГРАМА

 

 

 

1 ден - ПОНЕДЕЛНИК

London Eye

 

Aquqrium

 

Trafalgar

 

Може би Китайския квартал?!

 

 

 

 

2 ден – ВТОРНИК

Роял Албърт Хол – ще го видим отвън

Кенсингтън Палас – с ЛП  (London Pass)

Кенсигтън Гардън

Zoo –  с  ЛП малкия с баща си – с ЛП

Мадам Тюсо – аз – с ЛП

 

 

 

3 ден – СРЯДА

Биг Бен и Парламента – отвън

Уестминистър Аби – с ЛП

Разходка по Темза с корабче до Грийнуич – с ЛП

Кралската обсерватория – евентуално с влизане вътре

 

 

 

4 ден – Четвъртък

Тауър оф Лондон – с ЛП

Тауър Бридж – с ЛП

HMS – Белфаст – с ЛП (не зная дали си заслужава???)

Бороу Маркет – разходка

Театъра на Шекспир

 The Shrad – ако имаме сили и време

 

 

 

5 ден – ПЕТЪК

Британски музей

Разходка до Ковънт гардън и Сохо

 

 

 

6 ден – СЪБОТА
Национален Исторически Музей

Риджънт парк

 

 

 

7 ден – НЕДЕЛЯ

Бъкингам – смяна на караула

Парка Свети Джеймс

Музей на науката

 

 

 

8 ден – за сега не зная

 

 

Най-натоварено ще е с ЛП, за да можем да се възползваме максимално от тридневния паспорт. Малко се притеснявам че хлапето ще каталяса.

Все още не съм проверила работното време на атракциите.

..... и много ми се иска да се пусна по най-дългата пързалка – далеч ли е от Лондон?

Приемам предложения.

За Националния исторически музей, който ние посетихме чакахме на опашки за по около 2 часа. А за Мадам Тюсо, направо се отказахме, опашката беше от около 200 м. с по 6-7 човека на ред, което беше около 10 часа сутринта и отидохме пак по-късно в около 4-5 часа. Втория път нямаше хора. Може би ако сте с Лондон пас да е друг реда. Музея на науката не е ли до Националния Историческия музей? Ако е така - защо не ги посетите в един ден. А там около театъра на Шекспир има един бар Анкор-Котва, който е подходящ за почивка, обяд/вечеря. Оставете и време за посещение и покупки  от магазин Хародс-Harrods - нещо по-различно от днешните магазини-молове. Той е в посока Националния исторически музей. Това е от мен. Приятно прекарване!

 

Редактирано от rdd
Връзка към мнение
Пътешественичка

Олеле, това с чакането ме ужасява малко - сина ми дали ще издържи да чака по толкова? Може ли примерно да оставя мъжа ми да чака а ние да се мотаем наоколо?...

За покупки в Хародс - мислех си, но няма да имаме много пари за харчене. Все пак ми възбудихте любопитството да го видим.

Иначе музея на науката е до Националния, но два музея един след друг ми се струват тежичко за хлапето... Не е ли?

Мислех си за Морския музей...

А природонаучния интересен ли е?? Да не гледаме само препарирани животни?

Барът с удоволствие ще го посетим.

 

Според вас изпълнима ли е програмата или е много натоварена?

Редактирано от Пътешественичка
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Мадам Тюсо можеш да си купиш билет онлайн от сайта им, после на касата обменяш ваучера за билет. Мисля, че имаше отделна каса за това. Освен това он-лайн има намаления- определено количество билети за влизане в последния час /мисля, че беше 16,30 или 17 ч/ са с 50% намаление. 

Връзка към мнение

В музея на науката водих 3-годишно и като за него смея да твърдя, че не му беше скучно (но прекарахме известно време на детския му кът за почивка). Иначе е може би по-интересно за момченца, има доста стари самолети, първите локомотиви, коли и разбира се, машинарии, на които можеш да натискаш разни копчалъци и ръчки. А, и космическа част, с някои реплики, но и истинско Аполо непомнякойномер... Говоря за безплатната част, на детето мисля, че ще му е супер (ако харесва такива неща)

Връзка към мнение
Пътешественичка
преди 9 минути , searus каза:

В музея на науката водих 3-годишно и като за него смея да твърдя, че не му беше скучно (но прекарахме известно време на детския му кът за почивка). Иначе е може би по-интересно за момченца, има доста стари самолети, първите локомотиви, коли и разбира се, машинарии, на които можеш да натискаш разни копчалъци и ръчки. А, и космическа част, с някои реплики, но и истинско Аполо непомнякойномер... Говоря за безплатната част, на детето мисля, че ще му е супер (ако харесва такива неща)

Аааа, тука явно ще се ходи. Имаме дена книжка с картинка на този музей - сега се сещам!!!! ГРАДЪТ - на Златното пате. То и на мен ще ми е интересно!

 

Благодаря на всички за прекрасните идеи.

Тюсо-то може и да го пропуснем. Аз просто реших да използвам максимално ЛП. Но пък има и други предложения с него и ще ги прегледам наново.  И мъжа ми не иска да ходи там.

Все още не съм купила ЛП. Как мислите - да го правя ли изобщо ?

Редактирано от Пътешественичка
Връзка към мнение

За Лондон пас, направи си плана, сметни входовете по атракциите и виж дали се спестява. Не е сложна сметка, но е такава, която ти трябва да си направиш за да е най-точна :)

 

Понеже виждам, че сте семейно и то по доста от централните и скъпи забележителности, прегледа ли: https://www.daysoutguide.co.uk/ ? Дават ваучери за влизане 2в1 при притежание на влаков билет (не случайно казвам притежание, а не задължително пътуване). Ако си запозната да си трая, ако не си, да изровя дискусиите от форума за тази оферта? :)

Връзка към мнение

Ние в Хародс се разходихме като в музей. Но съжалих, че поне едно кафе можехме да изпием там. Ако сте любители на електронната техника, която произвежда най-скъпата фирма в света, там също има магазин. И още ме е яд, че не си купих една чанта с марката на магазина. Но това ще ми е повода да отида отново. Дори има малък магазин Хародс на летище Гетуик, но  не си и помислих да го огледам-щеше да се загуби магията, която остави в мен този  от Лондон.

Всички музеи са интересни, особено колко е внушителна сградата от вън, на всякъде ще е забавно, но пак там в историческия музей, с вход отзад, може би и от там да се влиза, и опашката да е по-малка, има някакво пространство, където симулират земетресение, в обстановка на гр. Кобе, Япония. А за Мадам Тюсо - също е интересно, ако не сте били другаде. Но за сам, не е оправдано. Нали после трябва да си преразказвате видяното. И още повече трябва и да ви снима някой. Но си една малка лудница. А ще посетите ли и Националната художествена галерия на площад Trafalgar, много е впечатляваща. А и добро място за почивка сред големи картини по размер картини. Дори и да не се интересувате от това изкуство, споменът ще е за винаги.  Изберете си и места за тоалетна, защото по заведенията пускат само ако сте клиенти на заведението. 

Редактирано от rdd
Връзка към мнение
преди 50 минути , Пътешественичка каза:

Аааа, тука явно ще се ходи. Имаме дена книжка с картинка на този музей - сега се сещам!!!! ГРАДЪТ - на Златното пате. То и на мен ще ми е интересно!

Забравих да спомена, но ти вече ще си погледнеш сайта им, че имат симулатори (плаща се), на които "летиш" с едни такива самолетченца, виж тук и тук. Имат и нещо като капсули за въздушни аеробики, но там за малчото не става, над 9г. Интересно си е за всеки, според мен, и късче от Луната си имат даже :-D 

Връзка към мнение
Пътешественичка
преди 5 часа, Георги каза:

За Лондон пас, направи си плана, сметни входовете по атракциите и виж дали се спестява. Не е сложна сметка, но е такава, която ти трябва да си направиш за да е най-точна :)

 

Понеже виждам, че сте семейно и то по доста от централните и скъпи забележителности, прегледа ли: https://www.daysoutguide.co.uk/ ? Дават ваучери за влизане 2в1 при притежание на влаков билет (не случайно казвам притежание, а не задължително пътуване). Ако си запозната да си трая, ако не си, да изровя дискусиите от форума за тази оферта? :)

Днес ще взема да направя сметките.

За второто - не, за първи път чувам.

 

преди 4 часа, searus каза:

Забравих да спомена, но ти вече ще си погледнеш сайта им, че имат симулатори (плаща се), на които "летиш" с едни такива самолетченца, виж тук и тук. Имат и нещо като капсули за въздушни аеробики, но там за малчото не става, над 9г. Интересно си е за всеки, според мен, и късче от Луната си имат даже :-D 

Мда, то и аз искам да "летя". Ама това не е в музея на транспорта а в науката. Да, ще разгбедам подробно.

 

преди 5 часа, Георги каза:

За Лондон пас, направи си плана, сметни входовете по атракциите и виж дали се спестява. Не е сложна сметка, но е такава, която ти трябва да си направиш за да е най-точна :)

 

Понеже виждам, че сте семейно и то по доста от централните и скъпи забележителности, прегледа ли: https://www.daysoutguide.co.uk/ ? Дават ваучери за влизане 2в1 при притежание на влаков билет (не случайно казвам притежание, а не задължително пътуване). Ако си запозната да си трая, ако не си, да изровя дискусиите от форума за тази оферта? :)

Аааа, Георги, Кидзания ми беше в желанията.... Ей сега ще разгелдам този линк подробно.... Много възможности, много избор има, трябва да намеря оптималния и най-евтин вариант.

Връзка към мнение
преди 28 минути , Пътешественичка каза:

Мда, то и аз искам да "летя". Ама това не е в музея на транспорта а в науката. Да, ще разгбедам подробно.

Аз никъде не съм писала, че е музей на транспорта, а точно музей на науката... 

Връзка към мнение
Пътешественичка
преди 42 минути , searus каза:

Аз никъде не съм писала, че е музей на транспорта, а точно музей на науката... 

Така е, извинявам се, аз съм се объркала.

Връзка към мнение

Моят съвет е да не се впускате в някакви грандиозни планове, защото детето е с предимство.

Нямам представа дали е издръжливо, но дори и само тълпите в Лондон изморяват.

Опитвайте се да редувате посещения на музеи/забележителности с паркове. Лондонските са чудесни.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
Пътешественичка
преди 48 минути , Mary каза:

Моят съвет е да не се впускате в някакви грандиозни планове, защото детето е с предимство.

Нямам представа дали е издръжливо, но дори и само тълпите в Лондон изморяват.

Опитвайте се да редувате посещения на музеи/забележителности с паркове. Лондонските са чудесни.

Детето, не е много издържливо, а и мен тълпите ме изморяват.  Пак ще премисля нещата.

За предложенията с влака - наистина си струва за второто ми пътешествие да избера вариант от там. Ако отида за втори път в Англия ще обикалям извън Лондон.

 

Благодаря на всички за съветите.

 

Връзка към мнение
преди 16 часа, Пътешественичка каза:

За предложенията с влака - наистина си струва за второто ми пътешествие да избера вариант от там. Ако отида за втори път в Англия ще обикалям извън Лондон.

Само да отбележа, че ако говориш за това, което аз пуснах...намалението е двама на цената на един при валиден влаков билет, не е задължително да ходиш извън Лондон. Даже става и със седмична карта за метрото (която предполагам така и така ще ти се наложи да купиш), стига да е с логото на железниците. 

Връзка към мнение

Ще се опитам да обясня за офертите 2 в 1, така както ние ги използвахме докато бяхме в Лондон, останах супер доволна :) Та така, за да се възползвате от офертата са ви нужни ваучер за посещение на съответната забележителност и 2 билета или карти, закупени от касите на железниците. Няма нужда да пътувате извън Лондон. 

Първото нещо, което правите е още преди да заминете да си разпечатате от сайта https://www.daysoutguide.co.uk/ ваучери за всички забележителности и места, които искате да посетите, като в полето за дата посочите долу-горе кога ще ги посетите, защото ваучерите имат валидност. После си ги носите с вас.

Второто нещо е в Лондон да си закупите от каса на железници 2 карти за транспорт (Travelcards), във вашия случай 7 дневна карта е идеална. За да си вземете седмични карти, ще ви искат снимка (ние си носихме от тук). Травелкартите са валидни за целия транспорт на Лондон, нищо че ги купувате от железниците. Тук има актуални цени на картите според зоните - https://www.toptiplondon.com/transport/tickets/underground-tickets-travelcards

И така вече с две карти и един ваучер отивате на съответната забележителност, показвате картите, давате ваучера и ви издават 2 билета, като на втория стойността му е 0. Така влизате двама на цената на 1 :) Така печелите хем от цената на входа, хем от разходи за пътуване.

Детето обаче няма как да се възползва от тази оферта, понеже тя е за двама. За него вероятно е най-добре да вземете Ойстър и да ползвате намалените входове по забележителностите. Тук нямам опит да споделя. 

При всички случаи трябва да калкулирате разходите, за да видите кое ще ви е най-изгодно.

https://www.tripadvisor.com/Travel-g186338-c195600/London:United-Kingdom:2.4.1.Travelcards.Step.By.Step.html Тук може да прочетеш още за офертите, като цяло звучи малко объркващо, но на практика много лесно се случват нещата :)

 

Редактирано от sun4e
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.