Прескочи до съдържание

Културен шок на път за Турция


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Здравейте,

 

 Пиша, за да споделя нещо интересно, което мен лично МНОГО ме шокира. Днес си резервирах билет за рейс Пловдив-Истанбул и на първите редове имаше свободни места. Какво беше учудването ми, когато момичето в билетния офис ми каза, че НЕ МОЖЕ ДА МИ ПРОДАДЕ ТАМ, тъй като е заето от мъж, а не можели да слагат мъж до жена и обратното. Аз казах, че против нямам, а тя - " Е да, но може мъжът да има против!"

 Казах й, че назад ми прилошава понякога, но тя каза, че напред са само мъже...

 Доста пъти съм пътувала с Метро автобусите, никога не ми се е случвало такова нещо.  В други държави да, но до Истанбул...

 

Да не би и в полетите на Turkish Airways да има подобни неща от скоро? 

 

Още съм в супер шок... :ireful:

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Разбирам раздразнението ти, но това е така от доста години. Много преди да се заговори за политиката там и т.н.

Аз лично виждам положителното в това правило, но няма да пиша публично мотивите си.

Достатъчно често съм пътувала по тази отсечка и знам какви хора се возят. :) 

 

Ако летиш с Туркиш до Истанбул няма да имаш този проблем. :) 

 

 

 

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Пф, да определено доста слабо, но като са турска фирма... така е. Вижте по авиокомпаниите какво става слагат дрескодове, пускат молитви и т.н. Та не се впечетлявайте чак толкова много, нормално е турчоля да не иска до него българско момиче. И на мен ми е тъжно ама...

Връзка към коментар

Сега като се замисля съм пътувала с жени до мен предимно, а съм си мислила, че е било случайност.

  Но имало е и мъже, явно като вече се разпродадат билети и по името го нагласили до мен... Нямам друго обяснение, но на място пак ще поразпитам дали правилото има изключения.

 

Редактирано от Георги
моля без политика
Връзка към коментар

Едно време пътувах с влакове из Турция и въпросът с резервациите беше същият - като си купуваш билет за влак, казваш какъв си: "мъж" или "жена", и до теб ще настанят човек от същия пол. Само ако сте семейство, близки приятели или роднини биха допуснили смесена резервация.

 

Мисля, че и турските авиолинии прилагат същия подход, въпреки че не го споменават - просто при регистрация/резервация те питат какъв си и така системата отчита дали до теб да седне мъж или жена.

 

В Истанбул, а и в провинцията, в някои от нощните заведения, където съм ходил, искаха изрично сам мъж да бъде съпроводен от жена :) - сама жена пускаха в заведението, но сам мъж не :lol:.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , Yavor каза:

Мисля, че и турските авиолинии прилагат същия подход, въпреки че не го споменават - просто при регистрация/резервация те питат какъв си и така системата отчита дали до теб да седне мъж или жена.

Последно пътувах преди няколко месеца с тях и до мен седяха двама мъже, с които нямам никаква връзка. :) 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
На 11/08/2017 в 14:25, Happy_Traveler каза:

Здравейте,

 

 Пиша, за да споделя нещо интересно, което мен лично МНОГО ме шокира. Днес си резервирах билет за рейс Пловдив-Истанбул и на първите редове имаше свободни места. Какво беше учудването ми, когато момичето в билетния офис ми каза, че НЕ МОЖЕ ДА МИ ПРОДАДЕ ТАМ, тъй като е заето от мъж, а не можели да слагат мъж до жена и обратното. Аз казах, че против нямам, а тя - " Е да, но може мъжът да има против!"

 Казах й, че назад ми прилошава понякога, но тя каза, че напред са само мъже...

 Доста пъти съм пътувала с Метро автобусите, никога не ми се е случвало такова нещо.  В други държави да, но до Истанбул...

 

Да не би и в полетите на Turkish Airways да има подобни неща от скоро? 

 

Още съм в супер шок... :ireful:

За съжаление културните различия винаги ги е имало и ще ги има. Просто сега сме по-чувствителни по темата по ред причини... 

 

Няма да забравя как наемодателят ми в къщата ми в Leeds на второто виждане твърдо ми заяви да не се ръкувам с него, защото е против принципите на религията му. От което аз изпаднах в шок - не защото съм префърцунена, а защото чилякът работеше в международна компания с инженерна професия, която предполага друго отношение. Точно както в автобусите. Но... 

 

Както няма и да забравя как в Бирма не пускаха жените до будистките храмове - точно както на Атон.

 

Изобщо... Така те разбирам. И се вбесявам. Но този свят е такъв. Просто го приемаме и се заобикаляме от наш си свят :)

 

 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 9 минути , Mary каза:

Последно пътувах преди няколко месеца с тях и до мен седяха двама мъже, с които нямам никаква връзка. :) 

Месец май имах два вътрешни полета с турските авиолинии и все мъже седяха до мене....

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Yavor каза:

Месец май имах два вътрешни полета с турските авиолинии и все мъже седяха до мене....

Силно вероятно е причината да е ... вътрешни полети. :) Но може и случайно да е - предполагам, че принципно повече мъже пътуват в тях.

Моите не бяха вътрешни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

А, в рейса съм вече другари!

 Оправих работата. В неделя след сбирката като се прибрах и отидох в офиса им, поразправях се малко - на какво прилича това нещо, международна линия е все пак, малко blackmailing с въпрос и хиджаб ли да слагам и те се оказаха разбрани. 

 Та сложиха ме на първия ред като взех мястото на стюардесата, а тя седна до мъжа. Мъжът се казваше Ахмед и казаха, че не бил проблемът, че Ахмед не иска, ами понякога турските мъже ги изпращали жените им до гарата и като ги видели до чужда жена и ставал скандал.

 А правилото е - жена може до мъж ако тя няма против, мъжът нямал право на претенции, те като цяло не се и оплаквали. 

  Та пътувам сега най-отпред, на 2 свободни седалки, special ханъм съм си. :lol:

 

20170814_113551.jpg.645bd81bb936aba0249827fd5f5fcbb7.jpg

  • Харесвам 25
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Метро автобусите спират в Одрин на път за Истанбул и там се качват местни хора.Ако мъжа и жената са семейство си пътуват на една седалка.Аз в последно време пътувам с автобусите на Матпу Alpar и те не спират никъде ,а направо в Истанбул и са най-евтини.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 2 минути , dimitrov6 каза:

Метро автобусите спират в Одрин на път за Истанбул и там се качват местни хора.Ако мъжа и жената са семейство си пътуват на една седалка.Аз в последно време пътувам с автобусите на Матпу Alpar и те не спират никъде ,а направо в Истанбул и са най-евтини.

Това откога е?

Последно миналото лято пътувах с тях и не влизаха в Одрин.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Mary каза:

Това откога е?

Последно миналото лято пътувах с тях и не влизаха в Одрин.

Миналата година, като пътувахме, автобуса също влезе в Одрин. Даже от там до мен се настани младеж, който още с влизането заспа и известно време ме използва за възглавница. :) Автобуса тръгваше от Кърджали, ако това има значение. Пътуването беше в началото на март. Иначе аз и семейството бяхме на първите седалки. Съпругата и дъщерята зад шофьора, а аз зад седалката на стюардесата.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , Mary каза:

Това откога е?

Последно миналото лято пътувах с тях и не влизаха в Одрин.

Може би тези от Кърджали влизат в Одрин,а софийските -не.Не съм сигурен.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ха, тъкмо се похвалих, че съм сама на две седалки и качиха един мъж на около 60год. от Хасково ( живеещ в Истанбул).

 Беше малко свенлив и попита да не е станала грешка. И всички решиха, че е случайна грешка и обвиниха продавачката на билети. :lol:

 

Казах им, че няма грешка и аз съм заявила, че против нямам, но назад не сядам. И така, всичко е ок, само че ми казаха, че ако ми се падне много религиозен, нямало да седне до мен.

 

Този рейс от Пловдив идваше всъщност от София, ще видя сега къде ще спре.

 

Alpar са също мн.известни, кой ти е ползвал и кои са по-добри?

 

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Happy_Traveler каза:

И така, всичко е ок, само че ми казаха, че ако ми се падне много религиозен, нямало да седне до мен.

 

 

Като няма да седне до теб, предложи му да се вози прав на пътеката :D Тия с претенциите по принцип ги пращам да си пътуват сами с кола, а не с обществен транспорт :D

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

И аз това се чудя?! Ако е останала една единствена свободна седалка в рейса, а господинът откаже, поради религиозни причини, какво следва? Ще слезе ли или ще разместят всички, за да се нагодят нещата? И изобщо за нас може ли да има последствия в тези ситуации? Имам предвид да обвинят, че не им зачитаме религията. :O

Връзка към коментар
преди 10 минути , iliana_t каза:

И аз това се чудя?! Ако е останала една единствена свободна седалка в рейса, а господинът откаже, поради религиозни причини, какво следва? Ще слезе ли или ще разместят всички, за да се нагодят нещата? И изобщо за нас може ли да има последствия в тези ситуации? Имам предвид да обвинят, че не им зачитаме религията. :O

Там имат опит от години и много бързо ще разрешат дори и ситуация с последна останала седалка.

Какви последствия да има за нас? Пътуваме от години при тези правила и ще продължим да пътуваме. :) 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Метро имат едни много хубави модерни автобуси metro-suit, но гледам, че ги използват май само по вътрешните си дълги разстояния. От едната страна са само единични седалки, от другата са двойни. Принципа на настаняване е същият: сам човек - на единична седалка, двама заедно, ако са от един пол, или ако са семейство или роднини. Ако са просто приятели или познати и нямат нищо против да са заедно, може да са на една седалка, ако имат - йок  :)
Автобусите си имат всички екстри - телевизии, интернет, музики, филми, слушалки, игри, стюарди, вода, чай, кафе, леки похапвания, салфетки, пликчета, хапчета разни (видях да дават на който иска), локумчета, бонбони, кърпички мокри и... одеколон (роза, лимон), за при нужда ;) 
Макар билетите да са по-скъпички за тези автобуси, много са комфортни и затова хич не се чудете дали да изберете пътуване с тях, ако ви потрябва . 
Аз, лично, не го приемам като дискриминация разделението по полове, когато пътувам соло, а като удобство. И нямам никакъв проблем в коя част на автобуса да седя, даже май предпочитам да съм по-назад.
Снимките са  от чичко Гугъл щото съм си далече от вкъщи в момента:

bus_Inside_2.jpg.jpg

bus_inside_1.jpg.jpg

Редактирано от iaia_mama
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.