Прескочи до съдържание

Културен шок на път за Турция


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

Да, служебни са, но не е задължително да останат незаети. Ако някой пътник предупреди, че му става лошо и иска задължително да седи по-напред, могат да му ги дадат. Ако е служител на компанията, или свързан по някакъв начин също. Може и да се пазят за по-трудно подвижни хора, с цел да са по-близко до изхода. Във вашия случай също се е получило извънредно обстоятелство, че сте желала да седнете по-напред и фирмата, за да не губи клиент ви е дала по-предно място. Ако се резервираха свободно първите места, може би за вас нямаше да са свободни и щяхте да имате повече перипетии с желанието ви да пътувате по-напред :)

Връзка към коментар

Винаги ми се е случвало при няколкото полете по вътрешни линии с различни турски Ак...да стана свидетел на размествания.И аз съм бил в позиция-"Ако може да се размените" ...защото "разделям" семейство...или две сестри от баща. Стюардесите имат опит в тези сюблимни моменти и доста дипломатично се справят.Пътувайки от Истанбул до Йемен пък попаднах (след кацане в Аден) в средата на харема на някакъв принц,който беше с 5 жени и пътуваше от Аден до Сана.Та стюардесата ме помоли да се преместя.Ясно ми беше още докато ми обясни защо. И винаги съм гледал на нещата с ирония и ми е било забавно.Когато си наясно къде отиваш и какво да очакваш,гледаш на случващото се без драми!Различни хора...нрави..обичаи. За мен шок е силна дума.Ако си наясно къде отиваш :) защо да се шокираш ?

И понеже темата е за Турция...ако някой е пътувал с Метро Джорджия в Грузия..и е резервирал онлайн...и там са същите порядки дори при вътрешните релации. Християнска страна,като нас е Грузия!!!.... но автоб.компания не е грузинска.

 

И за да ви споделя кое приемам за изненада(близко до културен шок). Бях в компания на млади кюрди в Диарбекир.Две двойки,млади хора.Модерно облечени и образовани. При въпроса от къде съм и думата България,едното момче започва да говори на български...текст на песен на Азис (той ми обясни това). После затвърждават ,че го слушат много и е голяма звезда.Пускат мелодии на телефоните си с негови песни.А аз невежия ...немея пред това културно творчество на музикалния гений от България пуснало корени там...И какво да обясня,че съм наясно с музиката и певеца,но не е в моята кръвна група.Това не ми попречи да ми е приятно в компанията им.Нито ме възгордя,че съм от страната от която е музикалния им кумир.Изненадата трае кратко време...после превключваш на онази вълна заради ,която пътуваме.Да опознаваш света,да го приемаш такъв какъвто е,да съзнаваш различието му е пътя да се наслаждаваш на пътуванията.Всичко друго е излишно затормозяване!Някакви камъчета в обувката не би следвало да са пречка да вървиш ;) Изтръскваш ги и продължаваш....

  • Харесвам 17
Връзка към коментар

Ех, и в Стокхолм един екскурзовод на разходки с корабче, като разбра, че сме от България, ни каза, че Азис му е любимият певец, и ни изпя нещо от него на все пак разбираем български! На това вече му викам културен шок. Ясно ми е, че за всяка възможна страна е научил по нещо, но че Азис олицетворява срещата му с България...

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 15 часа, Happy_Traveler каза:

Така че винаги съм мислила, че всъщност е ladies first правилото и за да не се притесняват дамите.

Всъщност това правило идва от далечните праисторически времена, когато предците ни са обитавали пещерите и не е било ясно дали вътре не се е скрил някой изгладнял саблезъб тигър! :biggrin:

  • Харесвам 12
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 24 минути , Фичо каза:

Всъщност това правило идва от далечните праисторически времена, когато предците ни са обитавали пещерите и не е било ясно дали вътре не се е скрил някой изгладнял саблезъб тигър! :biggrin:

Всъщност тогава е царял матриархат и е по-вероятно саблезъбият тигър да е била някоя праисторическа лейди, а скитникът да е бил нещастникът, който е трябвало да снове за храна за него.

  • Харесвам 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.