Прескочи до съдържание

Културен шок на път за Турция


Happy_Traveler

Препоръчани мнения

преди 17 минути , iaia_mama каза:

Метро имат едни много хубави модерни автобуси metro-suit, но гледам, че ги използват май само по вътрешните си дълги разстояния.

Не, ползват ги и по линията София-Истанбул. Много са удобни.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не виждам какъв е проблемът с религиозните възприятия на хората. Аз не съм вярващ, но винаги уважавам това, в което хората вярват. Какъв е този културен шок, все едно никой не знае за исляма, а авторката на темата за първи път се сблъсква с този "феномен". В крайна сметка хората си имат разбирания, различни от вашите. В такива ситуации не виждам каква е тая мания, да има две мнения "моето и грешното". И винаги да се изтъква "аз знам че съм прав" , ама ония нали нищо не разбират и не мога да им обясня. Ако в България, така се заяждаха християни и мюсюлмани с цел само те да са прави, Родопите щяха да са сцени на безброй граждански войни. Странна и безсмислена тема за мен на място за широкоскроени хора.

  • Харесвам 15
Връзка към коментар

Оффф...Да... Авторката си няма никаква идея за исляма и хич не ги "уважава"...

 

 Ох, моля Ви се, като искате си се съобразявайте, а аз си имам правото да бъда изненадана от каквото и да е.

 

  Публикувах това с цел да разбера ново правило ли е или винаги е било такова и да, досега не се бях сблъсквала при пътуване от Сф/Плд до Истанбул.

 

Много Ви моля да не ми коментирате постовете в стил " колко сте глупава и нищо ли не знаете", тъй като човек колкото и да е пътувал може да попадне на ситуация, която не е предполагал, че съществува като правило на международен превозвач!

Редактирано от Happy_Traveler
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

И на мен ми идват многооо тези религиозни претенции, впрочем все от една религия... Е, от две. Защото най-големия скандал, който съм виждала на летище беше в Ню Йорк . Една нищо неподозираща французойка седна на единственото свободно място, разделено като отделни седалки, а не като диван, до един ортодоксален евреин. Този какъв скандал направи... Накрая жената има късмет да я преместят в бизнес класа за извинение, а Бритиш нямаха никаква вина за лудия религиозен фанатик.

Прочетох по-горе, че в Бирма не са пускали жени в будиските храмове. Стана ми странно, защото мен не са ме спирали, е с покрити рамене с шал. Може би е бил някакъв период или храм, в който тактично не са ни завели.     

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, Роми каза:

И на мен ми идват многооо тези религиозни претенции, впрочем все от една религия... Е, от две. Защото най-големия скандал, който съм виждала на летище беше в Ню Йорк . Една нищо неподозираща французойка седна на единственото свободно място, разделено като отделни седалки, а не като диван, до един ортодоксален евреин. Този какъв скандал направи... Накрая жената има късмет да я преместят в бизнес класа за извинение, а Бритиш нямаха никаква вина за лудия религиозен фанатик.

Прочетох по-горе, че в Бирма не са пускали жени в будиските храмове. Стана ми странно, защото мен не са ме спирали, е с покрити рамене с шал. Може би е бил някакъв период или храм, в който тактично не са ни завели.     

И в Атон не пускат, и в (уж) най-християнския храм в Израел не пускат, и за Бирма не си права - на много места не позволяват влизане на жени... За будизма лично аз бях много неприятно изненадана, но факт. Както е и факт, че най-войнстващите религии в момента са посочените от теб. Изобщо жените кучета ни яли :) 

Връзка към коментар
Преди 1 час, Rainy каза:

И в Атон не пускат, и в (уж) най-християнския храм в Израел не пускат, и за Бирма не си права - на много места не позволяват влизане на жени... За будизма лично аз бях много неприятно изненадана, но факт. Както е и факт, че най-войнстващите религии в момента са посочените от теб. Изобщо жените кучета ни яли :) 

В повечето случаи обаче мъжете се избиват при военни конфликти, а и по принцип живеят по малко ;) Като цяло не знам на кого е по добре! ;)

Редактирано от Topfly
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
На 14.08.2017 г. в 13:28, Happy_Traveler каза:

Ха, тъкмо се похвалих, че съм сама на две седалки и качиха един мъж на около 60год. от Хасково ( живеещ в Истанбул).

 Беше малко свенлив и попита да не е станала грешка. И всички решиха, че е случайна грешка и обвиниха продавачката на билети. :lol:

 

Казах им, че няма грешка и аз съм заявила, че против нямам, но назад не сядам. И така, всичко е ок, само че ми казаха, че ако ми се падне много религиозен, нямало да седне до мен.

 

Този рейс от Пловдив идваше всъщност от София, ще видя сега къде ще спре.

 

Alpar са също мн.известни, кой ти е ползвал и кои са по-добри?

 

Споко,  правят се на интересни. Радвай се, че разбират български, че има вариант и да не разбират ;) Цялата им религиозност се изпарява като видят момиче с тънки презрамки. Понякога си мисля, че религиозните им порядки са такива,  защото... (срам ме е да го напиша). А българите християни от този край по нищо не се отличават. Все пак Турция е известна с уважението към госта,  което се разминава с това, което обсъждаме. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 19 часа, Krum4ov каза:

Не виждам какъв е проблемът с религиозните възприятия на хората. Аз не съм вярващ, но винаги уважавам това, в което хората вярват.

Това е хубаво, всеки трябва да уважава вярванията на другия и най-добре, ако не налага своите вярвания на останалите. В случая това е двупосочно, защото явно вярванията на едни се налагат за изпълнение от всички останали. Точно затова момичето се е втресло, защото тя пътува в международна линя, а я принуждават да спазва вярванията на дадена страна. Сложна и спорна тема, но всеки има право да си каже болката. :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 2 часа, tch каза:

В крайна сметка, ако нещо толкова много не ви се нрави, изобщо не посещавайте дадената страна, все пак с вашите пари подкрепяте тази икономика.

Точно така е :) Но това предполага ли да не споделяме мнение относно културните особености на държавите или се третира политически неправилно да сме искрени? (Хеле пък да проявиш чувство на себеирония...) 

Връзка към коментар
преди 4 минути , Rainy каза:

Но това предполага ли да не споделяме мнение относно културните особености на държавите или се третира политически неправилно да сме искрени?

Специално за последното, когато Катар попадна в политическа изолация, в съответната тема някой искрено си беше написал, че не обича да пътува с араби и веднага беше цензуриран :) А аз ако трябва да съм искрен никога не бих си дал парите в страни, които в някои отношения са в Средновековието или държави, които правят всичко възможно да се върнат там, за това и написах предишното си мнение.

Връзка към коментар

Зависи от начина да сме искрени, все пак. Някои хора бъркат искреността с грубостта, но смятам, че го знаете това.

Специално когато става въпрос за културни различия не може да се каже, че едните са прави а другите не, въпреки че те си мислят така. Всеки мисли, че неговото е единственото правилно, а то просто му е набито в главата от ранна възраст.

Като цяло равните права на жените в западното общество са съвсем отскоро, сравнено с цялата история. През средновековието е имало църковен събор за да се реши дали жените са хора ;) В Швейцария жените имат право да гласуват от 70те години.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Както се изрази, така да се каже, на шега съпругата ми:  "Значи в автобуса bay до bayan не може пък в трамвая може" Когато млада турска дама (bayan) се беше притиснала почти интимно в мен в претъпкания истанбулски трамвай. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 9 минути , neuromancer каза:

Зависи от начина да сме искрени, все пак. Някои хора бъркат искреността с грубостта, но смятам, че го знаете това.

Специално когато става въпрос за културни различия не може да се каже, че едните са прави а другите не, въпреки че те си мислят така. Всеки мисли, че неговото е единственото правилно, а то просто му е набито в главата от ранна възраст.

Като цяло равните права на жените в западното общество са съвсем отскоро, сравнено с цялата история. През средновековието е имало църковен събор за да се реши дали жените са хора ;) В Швейцария жените имат право да гласуват от 70те години.

Да де, именно - това визирах ;) Що се отнася до искреността и грубостта, лично аз съм наблюдавала неведнъж изключително префинени изкази, които спазват учтивия етикет до максимална степен, но са безпардонно, брутално груби в същността си. Културата е хлъзгаво понятие и всяко изказано лично мнение може да се тълкува като грубост. Това вече не е правилно. Или ако е правилно, то друго нещо куца... 

Връзка към коментар

Аз съм изпадала в подобни ситуации в самолет, но мен никога не са ме местили, жена не се местила.

Винаги мъжете са се премествали дори без да ме питат мен ( веднъж от Оман и веднъж от Танзания), а обикновено моят съпруг все го отнася и трябва да седи по средата и затова вече си взимаме само aisle seat и двамата един зад друг, който друг има проблеми - си ги решават като се питат един-друг.

 Говорила съм си със стюардеси как процедират - казват, че като видят европеец, американец или друг, но интелигентно изглеждащ човек, го молят и ако не се съгласи му дават бизнес класа дори.

 Мъжете от 3-тия свят директно ги местели, без бизнес класа, ако жената се оплачела... Така че винаги съм мислила, че всъщност е ladies first правилото и за да не се притесняват дамите. Както в Иран има женска секция на метрото, мъже не се допускат. В мъжката жена може да се качи. И в ОАЕ е така. 

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Моето мнение е, че когато човек отива в дадена страна той трябва да се съобразява с порядките там, а не обратното.
Нали пътуваме из другите страни, за да видим не само природни красоти или исторически места и неща, а също и как живеят хората там, как работят, какво ядат, какви са нравите, културата, ценностите им. Редно е да се съобразяваме с техните такива, дори и да ни изглеждат странни, защото също толкова е възможно и ние да им изглеждаме странни, дори невъзпитани, даже скандални.
 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Така е, абсолютно си права. Но мъжът се мести, не жената. Място се предотстъпва на бременни, възрастни, деца и ЖЕНИ! Не може да ти откажат на теб, а ако мъжът не е окей - той може да се премести.

Връзка към коментар
преди 5 минути , tch каза:

Специално за последното, когато Катар попадна в политическа изолация, в съответната тема някой искрено си беше написал, че не обича да пътува с араби и веднага беше цензуриран :) А аз ако трябва да съм искрен никога не бих си дал парите в страни, които в някои отношения са в Средновековието или държави, които правят всичко възможно да се върнат там, за това и написах предишното си мнение.

Това, че не искаш да си даваш парите не означва, че ще ги промениш, а дори напротив. Колкото повече различните култури се срещат, толкова по толерантни стават една към друга. Самоизолирането ти няма да доведе до реалнотото опознаване на света, а само до живеене в свят с по големи предразсъдъци.  Често неща които ти изглеждат нелогични, средновековни и т.н., в дадената среда е възможно те да са логични и нормални.

В много арабски държави пълното покриване на тялото има здравословни причини. Силното слънце лесно може да предизвика изгаряне на кожат, рак и т.н., а вдишването на праха и пясъка може да създаде проблем с дихателните пътища и дробовете. В културата на многоженство освен това простата математика показва, че повечето мъже ще останат без жени. Ако един мъж никога няма реална възможност да прави секс с жена е нормално да се възбужда от всякакъв вид на разголена женска плът и да реагира неадекватно на ситуацията.

Коя култура е “нормалната“ е трудно да се каже, защото в животинския свят има пример и за двете. При някои видове животни най-силният индивид опложда всички женски, а всички останали самци отиват да пият студена вода :lol: Така се осигурява, че генетично най-успешният ще предаде своите гени на следващото поколение. При други видове обаче има по “справедливо“ разпределение на самките ;)

 

Свободата и равноправието на жените в модерните западни общества може да изглежда нещо много прогресивно, но по мои наблюдения не прави непременно по щастливи жените. За повечето жени е много труден изборът между кариерата, ставането на майка и купонясването. Няма как жената успоредно да е успешна на всички фронтове, а стабилни модели за подражаване и обществени норми няма. В много случаи жените се депресират от системно заложената им клопка, че не могат успоредно да са еднакво успешни във всички сфери.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

@Happy_Traveler недейте толкова да се засягате и да приемате навътре нещата, които съм писал. Изказал съм мнение само за конкретната ситуация и както вие сте в шок от случката, така за мен е напълно нормална и аз съм в шок от реакцията. Както вие изказвате мнение за поведението на турците в тази ситуация, така и аз. Иначе нямам никакво намерение да коментирам хора, които не познавам, а камо ли да ги обиждам, така че не ми слагайте думи в устата и се придържайте върху темата, която сте започнала. Може би сте очаквала, че с това заглавие и описание всички ще ви подкрепят и ще споделят и вашето мнение, но явно сте останала разочарована от това, че има хора с различно. Съжалявам, но не подкрепям мнението ви в случая. Ако моето различно мнение ви обижда нямам какво да направя. 

Колкото до гордостта от настаняването на местата предназначени за стюардесата. Те са служебни и не се дават на пътниците освен при някакви специални условия. В случая от компанията не са искали скандали и са направили компромис, при положение, че е имало и други свободни места. 

А това за културния шок, някой много добре го каза. За различните хора,  разбиранията на чуждите култури са различни и за всеки някои неща изглеждат като културен шок. За нас може да е шок, че не допускат мъже до жени, за турците е шок обратното. В случая компанията е турска и е нормално да си имат фирмена политика съобразена с техния си народ. 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар
преди 4 часа, theo каза:

Какъв е точно проблемът , и в женската тоалетна не пускат мъже .

:read:

В Швеция пускат :lol: Няма проблем. Просто отразих, че религиите си приличат по отношение на жените... 

Връзка към коментар
преди 49 минути , bulpa каза:

Точно взе да става интересно, но все пак мисля, че темата трябва да бъде заключена.

А, защо, точно взе да става интересно...

преди 2 часа, Костов каза:

Както се изрази, така да се каже, на шега съпругата ми:  "Значи в автобуса bay до bayan не може пък в трамвая може" Когато млада турска дама (bayan) се беше притиснала почти интимно в мен в претъпкания истанбулски трамвай. 

Интересно е какво се е случило по-натам... Но като погледнем чия гледна точка е цитирана в мнението и вземем предвид титлата в подписа, горе-долу нещата се изясняват... :-)))

Редактирано от rik4o
Връзка към коментар

@Krum4ov това с предните места и аз го знам така, но ето пак изненада - тези места не бяха запазени за стюардесата и стюарда. Аз бях закупила номер 2, мъжът до мен, който се качи от Хасково, номер 1, а  от същия град на 3 и 4 се качиха други двама и служителите се преместиха по-назад.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.