Прескочи до съдържание

Препоръчани мнения

Видях това http://news.yahoo.com/blogs/lookout/countries-safe-danger-travel-140344866.html при излизането си от пощата и не се стърпях да го постна тук.

Мисля, че една тема относно сигурност и безопастност няма да е излишна да се развие...

Връзка към мнение

Преместих темата, тук мисля, че мястото и е по-подходящо. 

 

Ами...необходимо е да се намери баланса. Изреждането на всички държави, които влизат в новините като несигурни не е много редно. Например Северна Корея, там турист няма абсолютно никакви проблеми - въпреки че си имаш прикачен "екскурзовод", това е също човека, който ще наблюдава да не ти се случи нищо. Ако пък я пишат опасна заради напрежението от последните дни, то тогава защо Южна Корея е в списъка с най-сигурни при положение, че риска там е същия...

 

За изнасилванията също, просто такива неща се случват по света, и ако се плашим съвсем от това означава да не излизаме от вкъщи, а като седим вкъщи да не влизаме във ваната също. Имаше доста шумен случай с един разбит апартамент от airbnb, както и неприятни случаи с момичета от couchsurfing. Това не значи, че услугата е рискова - хиляди, милиони хора нямат никакви проблеми. 

 

Естествено да отидеш в Сирия или Мали в момента би било доста голяма глупост, но просто човек трябва да си преценява рисковете на малко трезва глава. 

Връзка към мнение

Идеята ми беше друга.

Не като в статията глобално и шаблонно да се подхожда, а в определени държави от какво да се предпазваш и за какво да внимаваш, и не само от физическо естество, а и финансово-като "скъпоценните" камъни в Банкок.

Връзка към мнение

Има едно генерално правило - ако някой местен те приближи, когато очевидно си турист и е прекалено добронамерен трябва винаги да имаш едно на ум! Местните като цяло са добри хора и ще ти помогнат, НО ако ти ги доближиш, а не те теб. В телеграфен стил, освен скъпоценните камъни в Банкок, цяла статия бях написал в АХ за тях между другото :)

 

- в Турция добронамерен местен да ти предложи да те черпи вечеря, след което те води в бар, поръчвате по една бира и той изчезва. Идва сметката за бирата, която е от рода на поне 100-200 евро на бутилка. Ох.

- в Китай студентки искат да си тренират английския и да те водят на традиционна чаена церемония, резултата е подобен. 

- пак студентки в Китай, но тоя път по изкуство...в крайна сметка се оказваш с една камара картини на баснословна сума :)

- за сувенирните магазини и фабриките с тур. агенциите дори да не почвам :) Но ги има и в мини вариант в разходките с гид, където и да било. 

 

 

Шаблона на туристическите измами по света е доста подобен. С малко повече внимание може би нямаш проблеми, но пък можеш да се лишиш наистина от уникално изживяване, ако игнорираш всеки местен...

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

- в Турция добронамерен местен да ти предложи да те черпи вечеря, след което те води в бар, поръчвате по една бира и той изчезва. Идва сметката за бирата, която е от рода на поне 100-200 евро на бутилка. Ох.

 

Шаблона на туристическите измами по света е доста подобен. С малко повече внимание може би нямаш проблеми, но пък можеш да се лишиш наистина от уникално изживяване, ако игнорираш всеки местен...

Аналогично на това в Турция, само че във Виена, преди 5-6 години с едни познати. Е, вярно в повечето случаи правено пак от турци, или араби.

Канят те от улицата в заведение с "танцьорки". Отказваш, но те дружелюбно и учтиво настояват, като те уверяват, че не е нужно да консумираш "услуга". Само да разгледаш, и ако харесаш и решиш - тогава. Като цените били напълно нормални.

Влизат наще, сядат, и на момента им се носи бутилка вино. Стоят те,  зяпат разсеяно, пийват винце. След 15-20 мин. им писнало и решили да си тръгнат. Само че изненада: "Господа, Вашата сметката за виното е 350 евро."

Няма значение, че не си поръчвал, че не си бил предупреден, и такива разни оправдания.

Единия остава, пазен от двама, тип "братя Емеляненко", а другия отива да тегли с карта от банкомата.

 

Иначе Австрия, и конкретно Виена, във всички възможни пътеводители и справочници, е на челните места по показател сигурност и безопасност за туристите. :)

Връзка към мнение

Тази карта е пълен смех - Иран и Северна Корея в червено като най-рискова зони за пътуване, ахахаха! :D

Редактирано от Meidj
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Тази карта я е правил някой интернет пътешественик от мазето си в Масачузетс, докато се е облъчвал с новини по Си Ен Ен :D

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Light поставя добра тема.

 

Всеки от нас е имал премеждия: мен ме нападнаха край "Камп Ноу", макар че сигурно съм най-добрия човек в моето село, мои колеги бяха ограбени на Рамбла отново в Барселона, на Понте Векио във Фиренцето и фонтана "Ди Треви" десетки пъти съм наблюдавал джебчиите, но това може да се срещне навсякъде. Да не би в Червен бряг да не могат да ни оберат специалистите от прочутия 5-ти квартал...

 

Лично аз ползвам колан за пари и паспорт и не съм имал особени проблеми.

 

Пазете се!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Връзка към мнение

Light поставя добра тема.

 

Всеки от нас е имал премеждия: мен ме нападнаха край "Камп Ноу", макар че сигурно съм най-добрия човек в моето село, мои колеги бяха ограбени на Рамбла отново в Барселона.

Специално за Барселона, има доста крадци. Мен са се опитвали, но не успяха. :D  :ph34r: А иначе на пазара до Рамбла, ви приканвам да бъдете доста ВНИМАТЕЛНИ. Там изгарят най-много туристи.

Може ли да ни разкажеш какво се случило на стадиона? 

Връзка към мнение

 А иначе на пазара до Рамбла, ви приканвам да бъдете доста ВНИМАТЕЛНИ. Там изгарят най-много туристи.

На Рамбла точно пред пазара, съм виждал да изгарят туристи и на "тука има, тука нема". :lol: Ама българите сме "гърмяни зайци", и на капачки не кълвем.

На мен са се пробвали на гарата в Мюнхен, в Брюксел (арабели), в Амстердам (пак арабели), до фонтана на Александер плац в Берлин, и два пъти номера с пръстена на моста Alexandre III и на Place de la Concorde в Париж (арабели трети път).

 

Най-сигурно е документи, пари и карти в предните джобове на панталон, и ръцете в джобовете.

А да, някой ако все още не знае, в Барселона метрото е румънско.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Вярно, ние, българите, сме подозрителни и "гърмяни зайци", което си е много хубаво в туристически план.

Аз обаче използам номера на Кадафито. Пускам обкръжаващите ме българки да обиколят периметъра, ако има нещо опасно, те веднага ми сигнализират.

 

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Специално за Барселона, има доста крадци. Мен са се опитвали, но не успяха. :D  :ph34r: А иначе на пазара до Рамбла, ви приканвам да бъдете доста ВНИМАТЕЛНИ. Там изгарят най-много туристи.

Може ли да ни разкажеш какво се случило на стадиона? 

 

Бях проект в Барселонския университет и тръгнах пеша към "Камп Ноу". Спира кола. Полиция. Паспорт. Отнеха ми паспорта. Да де, ама не бяха "мосос д`ескуадра" или "Гуардия сивил", а криминални типове. На 30 м. зад мен по случайност бяха испански колеги, те направиха каквото е нужно, в мига преди у мен да се отприщят едни първични стихии.

А иначе каталунската столица е едно от любимите ми места. Понеже съм прасе редовно се шматкам из ресторантите на Барселонета...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Light, в Банкок май най-страшни са мадамите с пишки. Ще вземат да те подлъжат и тогава ...

. Не е толкова опасно ако не си се напил като говедо. Гледал съм конкурс за Мис Лейдибой и имаше повече красиви участнички отколкото на "Мис БЪлгария" :-) Та тая опасност е градска легенда още повече че може да си скрие патката , но не може да скрие адамовата ябълка. Щом ги има обаче явно има и търсене...
Връзка към мнение

На Рамбла точно пред пазара, съм виждал да изгарят туристи и на "тука има, тука нема". :lol: Ама българите сме "гърмяни зайци", и на капачки не кълвем.

Абе има българи дето си кълват, че даже и на въдицата увисват. В Женева двама изгоряха на тука има, тука нема и това при положение, че бяха предварително предупредени!

Отново в Женева, до паметника на Брунсвик, на една жена от групата й отмъкнаха чантата (действали са на група - единият минал и предложил да я снима заедно с мъжа и, а през това време другия се промъкнал отзад и й взел чантата). Косоварят-крадец обаче нямаше късмет - един френски турист го застигна и му отне чантата и после я върна на жената...

Та щом и в уредена Швейцария стават такива работи, то човек никъде не е застрахован...

Връзка към мнение

Точно зад пазара Богера се намира емигрантското гето. Тая есен за пръв път се поразходих из уличките и за нама и 20-ина минути видях няколко наши мургави събратя на разбъркано. Вечерта минаваме по Рамбла и чувам страшна врява , наближавайки гледам нашенка говори и псува колкото и глас държи по мобилния. викам - Ей я по-тихо че събуди и умрелите ... направо се захълца от изненада. Района от страната на пазара е пълен с кюрди , араби , албанци , румънци и българи. Номера с тука има - тука нема е запазена марка на румънците и албанците. същите две групи го изпълняват и по улиците на Лондон и Виена. Бледите наивни западняци кълват и много пъти съм виждал как им обират парите. Все се чудя как местната полиция търпи това нещо ...

Връзка към мнение

Тука-има тука-немаджиите винаги са голям екип и ако застанат между 2 улици на кьошетата им задължително има хора да дебнат за полицаи и да информират своевременно. Избират натоварени улици, едно на ръка заради повечето трафик, респективно повечето риби, второ че знаят, че полицията не обича да тормози туристите, да ги разблъсква грубо само за да хване дребни мошеници. 

 

Виждал съм го това и в Париж с продавачите на айфелови кулички, полицаите буквално се приближаваха едва едва, а продавача се оттегляше едва едва и се дебнеха един друг да стартират във всеки един възможен момент :) Вече като е по-отворено пространство гонитбата става пълна :)

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

Като гърмяни зайци от раз познавам кои от публиката са комбина с тартора. Знаеш как винаги двама-трима уж случайни зяпачи познават къде е топчето и наивникът си мисли , че ще изкара лесни пари .

Последно в Барселона видях как на един чичо измъкнаха 50 евро за няма и 5 минути .

Знам няколко лафа на румънски и албански и ми е кеф да се заяждам с тях. Във Виена , Лондон и Барселона неизменно бяха от тия две националности. . За щастие поне сред тях не съм попадал на българи.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Напоследък в Барселона ги няма тези измамници на тука има - тука нема. Не знам какво е станало, но ми направи впечатление .

Връзка към мнение

Напоследък в Барселона ги няма тези измамници на тука има - тука нема. Не знам какво е станало, но ми направи впечатление .

Активният туристически сезон още не е започнал, и няма големи тълпи с наивни туристи. :)

Може да тренират някъде в очакване.

Връзка към мнение

И аз нося колан, много е удобно и шансът да изчезне е минимален. Понякога нося и фалшиф портфейл, например в Рио, сега ще го нося и в Кейптаун и Йоханесбург, пълен е с пари, разни хиледарки ;)  и карти, разни изтекли и други неизтекли, които са като кредитни.

Чудя се доколко може да се разчита на сейфовете по хотелите, веднъж забравих кода, дойде един дядо от поддръжката и го отвори веднага, значи не е трудно да са комбина с чистачката. От друга страна ако ги скрия в стаята пак може да попадне на тях чистачка случайно, която не би и хрумнало иначе да отваря сейфа. Не знам кое е по-малкото зло.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

И аз да споделя хубави и лоши впечатления от последното ми прибиране от Италия с автомобил.

Трябваше да тръгнем сутринта от Лидо ди Спина и до България нямаше да има спиране за почивка/спане.

Но не бях преценил добре реденето на багажа и до обяд подреждах. Реших, че ще легна да спя и ще тръгнем вечерта. Не бях се наспал добре през ноща, не че спах много и през този следобед. За капак малката дъщеря се разкашля и вдигна температура. Тръгнахме около 8 вечерта. Пътувахме бавно, често спирахме да й пускаме инхалация, така в Словения някъде около 2 през ноща вече с нетърпение чаках следващото почивало/отморище, да спра и да заспя. Тук са хубавите впечатления.

Отбивам минавам през бензиностанцията, зареждам газ, плащам и се отправям към паркинга...едвам си намерих място. Камиони, автобуси, кемпери, и автомобили, наспирали за почивка/сън. По тротоарите, тревните площи, че и на местата за паркиране бяха налягали хора да спят. Кой в спален чувал, кой завил се с каквото има, кой направо така....Безгрижност и сигурност лъхаше отвсякъде.

Към 6 реших, че трябва да се освежа и да продължа пътя.

Влязохме в Хърватска и като ме напече слънцето срещу мен веднага отмалях, отбих на първото почивало за допълнителна почивка.

И тук идва неприятния момент.

Появи се отнякъде едно хлапе и взе да ми проси пари на прозореца, не се замислих много и му дадох монета от 2 евро с мисълта да ме остави на мира, а мисълта ми вече заспиваше. След малко се появи жена с измършавяло 5-6 месечно бебе на ръце, около нея още напъплиха. Чувството ми за сигурност поради многото наспирали коли започна да се изпарява. До нас имаше бус от който наслизаха няколко човека. Бяха спали досега, но глъчката около нашата кола явно ги разсъни. Някои от просяците се прехвърлиха на хората от буса, някои насядаха около колата ми, даже някой се подпря отстрани на багажника. На всичкото отгоре се появи някакъв дебелак на видима възраст 50-55 години, който постоянно крещеше на просещите нещо и им сочеше в няколко посоки на паркинга. От краткото ми наблюдение разбрах, че ги разпределя кой-къде от кои коли да проси.

Почивка ли?! Даже не можахме да отидем до тоалетна. Карах като бесен 20-тина км до следващата отбивка. Добре, че жената вече беше отпочинала та ме смени докато аз се наспя.

Може и нищо да не са ни направили, но със сигурност нямаше да мога да се отпусна, а то и децата се събудиха, поуплашиха се, жената и тя се стресна малко....

 

За пътуващите с автомобил, които времето не им позволява да слизат от магистралата и имат нужда от час-два почивка не бих препоръчал да спират за такава в Хърватска. В Словения и Италия спирайте на воля. В Италия AutoGrill отбивките са идеални за целта.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.