Прескочи до съдържание
  • Добре дошли!

    Magelanci.com е общество на хора, завладени от магията на пътешествията. От първоначалната тръпка до самолетния билет, планирането и самото пътуване – ние сме тук да си помагаме, споделяме и съпреживяваме. 

  • stefanrusev
    stefanrusev

    Иран - на гости на аятоласите или какво има там

      Описание: Страхът засяга всичко което правим. Да, страхът е здравословен биологичен инстинкт който ни е нужен за да сме сигурни, че няма да правим глупави неща. Но в много отношения страхът е причината поради която ние не успяваме. Страшничко е да загърбиш всичко което знаеш и да се отправиш към неизвестното. Въпреки това, ако си отговориш защо те е страх , ще разбереш че няма причина да не го направиш. <br />Ти можеш да се пребориш със своя страх. Ти си способен на това. И това не е толкова трудно, колкото си мислиш. <br />Щом другите могат....защо не и Ти.

    ( Понякога взимам такива решения че дори бръмбарите в главата ми стават и ръкопляскат!!! )

     

    Когато споделяхме еретичната идея за кратка разходка из Иран, реакцията беше една и съща -"Ираан? Защо точно там? Вие луди ли сте? Телевизия не гледате ли?" Това още повече напомпваше нашия инат да си отговорим на основния въпрос

    –Какво има там?

     

    ......20.30ч на 11.10, лето 2012 след Христа. Първото препятствие е преминато - след кратка словесна битка, подкрепена с писменo доказателствo, връчено тържествено и демонстративно - разпечатка от сайта на Иранското министерство на въшните работи, успяваме да убедим чекинга на "Ататюрк"че България Е в списъка държави чиито граждани могат да получат иранска виза при пристигане на летището в Техеран и трябва да ни качат на борда на "Atlasjet". Да, знаем че с иранците нищо не се знае, че положението е според настроението, но... така сме решили.

     

    (VOA -visa on arrival, виза при пристигане, да не се бърка с Voice Of Amerika както прави чичко Гугъл)

     

    03:30ч. на 12.10 лето 2013-то или 04:10 ч. на 20. 07. 1392г. според Иранския календар. Самолета малко нервно каца на международното летище в Тахран, кръстено на Саади Рухола Махди Хомейни, Великия гръмотвержец, или както цял свят го знае- аятолах Хомейни. Жените, които до този момент са по къси ръкави ,тесни панталони, въобще европейски изглеждащи на вид и държание, обличат шлифери и покриват главите със забрадки/hejab/. Разбрала сигнала, Жени също се дегизира.

     

    ....Второто препятствие, най- важното, е преминато дори без битка. След всички приготовления, снимки, разпечатки на резервации, билети, разпоредби, преведено брачно свидетелство /а снимката от сватбата?/ иранските митничари се сдават без бой - даваме си паспортите, изчакваме да ги върнат от някаква странична стаичка, плащаме по 50евра, лепят ни големи стикери в паспортите и тържествено и шумно ги подпечатват - Хошш алуади бе Ирран! Добре дошли в Иран.... Ле-ле, умираме си от кеф!!! Колко разговора с посолствата , колко въпроси по форумите, колко мейла, колко притеснения, а то - има-няма 15минути....

     

    FU на всички агенции дето ни убеждаваха че трябва да си платим за покана или някакъв измислен код, иначе Иран- "само по телевизията"!!!

     

    Поздравяваме се по американски с "дай пет" пред завистливите погледи на стадо нагли и надменни чехи и слизаме надолу да си търсим багажа. За да не мине всичко гладко, нашия го няма почти час. Момичето на информацията се облещва на въпроса ни откъде да хванем автобус за другото летище, което решава дилемата за начина на придвижване. С такси!

     

    Опитваме се да сменим малко пари, но момчето от банковия офис виновно се извинява че курса е крайно неизгоден и любезно ни обяснява къде точно на горния етаж е сгушено обменното бюро. Там сънено момиче набързо ни брои половин бала разноцветни банкноти и ни отпраща с жест "аре,бегай". Банкнотите са поомачкани, с много нули и, както по-късно констатираме след няколкократно броене и смятане на калкулатора, много повече за 20-те $ които сме й дали. Така е, който спи на работното място....

     

    Попрестарелият бакшиш, въодушевен от почти празната магистрала, изведнъж се преобразява на пилот от формула1 и изпреварва всичко движещо се откъдето му падне. Движим се поне със 140, въпреки че стрелката се клати като матрьошка между 80 и 100. Еуфорията е заменена с лееееко безпокойство - питам се дали линейката ще дойде със същата скорост.... На разплащане забележката ми че е Шумахер на Иран е приета с лек поклон като комплимент. Сладур.

     

    Старото летище Mehrabad airport, вътрешен полет до Шираз. Всички жени са чаршафосани в черно. Някои толкова са се престарали със забрадките че рискуват самозадушаване. Разбира се нямат нищо общо с ония, от другия полет, които живота в белите държави е променил и като маниер, и като държание, и като манталитет сигурно. Така е - с какъвто се събереш, такъв ставаш!.... Паркираме се пред "пристигащи", там винаги е свободно.

     

    Едно от най-трудните неща е да си букнеш нещо дребно – полет, автобусен билет, дори и нощувка. Всяка една иранска туристическа агенция щом разбере че няма да им купиш пакет с няколкодневна екскурзия моментално забравя за теб. А поради икономическото ембарго всякакви транзакции и преводи са абсолютно невъзможни. Два дни преди да тръгнем за насам все пак успяваме – чрез някакъв тарикат който незнайно как, след множество мейли до почти всички агенции циркулиращи из интернет пространството, е успял да се сдобие с нашия адрес и директно отправя оферта за полет Тахран-Шираз в евро. Вместо цена около 45-50$ си иска 64евра и ни дава сметка за плащане през УестърнЮниън в Тайланд. Тайлааанд??? Понеже не ни се рискува, а и навсякъде пише че празни места няма ( а бе много пътуват тия иранци,бе), плащаме и пращаме копие. Отговора е светкавичен, по малко от 15минути и то платени в брой!!!

     

    09:30 След няколко часова дрямка по алуминиевите пейки , проверка на багаж няколко пъти, чекиране, пак проверка на багаж, следва арабска ситуация -объркване и разбъркване между пътниците на три полета, кой гейт е правилния - този който е на таблото, този който някакво фарси със радиостанция сочи или който ошашавените пътници си подхвърлят шепнешком. Дилемата е решена по някакъв начин, на нас, белите, местните ни помагат коя е правилната опашка и след малко сме пред Fokker 100 на IranAir със стълбичка като изплезено езиче. Спомням си за статия в която заради ембаргото иранците нямали пари дори за резервни части, както и за едно филмче от YouTube с горящ самолет на Ширазкото летище от 2011-та и със свито сърце си сядам на мястото. Я, отдавна не сме летели на такива широки седалки, без майтап! А, че и храна ни раздават! Ситуации като при тяхната революция, с летища под обсада и муджахидини с калашници засега няма. Всичко е културно,кротко и спокойно.

     

    Какво има там?

     

    Шираз - градът на поетите и виното.

    Хотелчето, забутано из стария град, е реновирана старовремска къща пригодена да удовлетвори невисоките изисквания на престрашилите се туристи. Голям вътрешен двор, полупразно шадраванче с няколко рибки и храсти около него. Успокояващ брой бели и озадачаващ брой перси, които се опитват да ни подражават като държание доста по различно от това извън високите стени.

     

    Интернета е с ограничени възможности, но достатъчни да успокоим близките, че сме стигнали и все още не са ни арестували. За това пък са опасали с камери още на три преки. Не виждаме смисъл,но... щом са там, сигурно има за какво.

     

    На гроба на Хафез, един от символите на суфизма, или май беше мистицизма, ежедневно е пълно с дечурлига от детската градина, които вкупом сричат строфи след учителките-суфльорки. И момичета със книга в ръка, които с трепет милват съркофага и си шепнат нещо. Обичат си го персите и не го забравят - старателно подържаната градина е пълна със различни по пол и възраст!

     

    Непривично подреден за тия ширини град, с тихи и възпитани хора. На никого не му прави впечатление че сме чужденци. Освен когато се загубиш из малките и тъмни улички в търсене на изход от многобройните базари. Или когато Жени запали цигара. В първия случай всеки се опитва да ти помогне и упъти въпреки езиковата бариера, а ако не бързаш може и чая да споделиш с тях. Във втория гледат изумено, въпреки че всяка вечер на "чайната" на покрива на хотелчето млади момичета дърпат наргиле, докато играят табла с половинките си /а бе нали шаха беше измислен от персите?/ .....Вино нито видяхме, нито пихме по разбираеми причини. Аааа, в древността се произвеждало, уточнява Жени /напразни очаквания/...

     

    Акценти:

    • Aramgah-e Shah-e Cheragh, джамията до площад Ахмади, първо докосване до шиитските храмове, едно невероятно съчетание на цветове и правилни форми;
    • Персийските килими, особено в едно магазинче до крепостта на Каримхан, край което минахме поне пет пъти за да им се нарадваме и наснимаме.
    • Големият плъх, който едно хлапе гони поне 5мин. из пустите обедни улички на стария град.
    След като сме разучили обстойно и стария град, на път за следвашия, Язд, минаваме през главната атракция, гордостта на Иран - Персеполис, столицата на Велика Персия владяла 5-ти век преди Христа половината цивилизован свят. Величествено и грандиозно за времето си място където за персийската нова година NoRuz царете получавали дарове от васалните им държави. Докато не дошъл Александър и не сринал абсолютно всичко като отмъщение за опожарената Атина и векове плащаните данъци. Напъваме въображението да си представим как са изглеждали Портата на Всички Нации, Северната Порта, Залата със 100-те колони, Залата за Аудиенции, Съкровщницата... докато съзерцаваме малкото оцелели колони и стълбове ...

     

    Магистралата, по-точно трилентовите еднопосочни платна,на която през 50ина км има полиция с камери, постепенно ни изкачва на широко плато , почти на върха на планината Zagros, в градчето Abarqu, малко над 3000м надморска височина, където спираме за почивка и чаша чай. Пейзажа е като от филм на Серджо Леоне, липсва само Чарлз Бронсън с хармониката. При вятъра който подухва, можем само да се досетим какво е през зимата. Но като им гледаме пътищата, а и не само тях, едва ли допускат бедствено положение ежегодно.

     

    Язд - градът на най-старата по тия места религия - Зороастрианизма. За да стигнем стария град, където са повечето хотели, минаваме по опънати и чисти булеварди захлюпени от дървета, с широки зелени алеи в цветя и скулптури между двете платна. Хотела е подобен като предния , но с по-голям вътрешен двор, с повече зеленина в него, с по-голям шадраван, с повече диванчета, където да храносмилаш докато си пиеш чайчето след хапване. И с учудващо много маси под високия купол - явно и тук вечер идват местните за да се почувстват "като хората". Silkroad hotel е разположен до висока и красива джамия, която след няколко часа озарява небето окъпана във всички нюанси на синьото. Всички накъртващи спомени за минарета, особено Йорданските в Мадаба, вече са отлетели.

     

    Опознавателната разходка по главния булевард минава през голям сладкарски цех с отворена витрина в която дегустираме всичко което излиза на щанда в момента, през фурна за арабски хляб , в която братя кюрди въртят чевръсто големите питки и която ухае като нашенските едновремешни че няма как да пропуснеш /сега ядем предварително нарязън дунапрен или полувтвърдена диетична кал / и завършва в стар воден резервоар, в края на спортно-музикална програма, нещо от рода на ансамбъла на Нешка Робева но с борци. Иначе момчетата си пеят и танцуват докато си тренират пехливанлъка.

     

    На другия ден си минаваме по историческия маршрут като нормални туристи и снимаме под палещото слънце. В обедната почивка докато реанимираме по наровете в двора на хотелчето, се появяват двойка колоездачи от Швейцария. От Швейцария? 5 500км! Жената безмълвно минава край рецепцията и се шмугва в отредената им стаичка нарамила вътрешна гума на рамо. Мъжът, с осанка на манекен от концентрационен лагер, със скоростта на костенурка започва да се оправя с двете колелета и 10ината дисаги. Като се сетя какви байри са дотук… Знаех си аз че не в диетите е истината...

     

    16.10. 2013 или 24. 07. 1392г.по Арабския календар . Днес е двоен празник. След Ейд ал-Адха в Сирия, китайската Нова година в Тайланд и Makar Sankrati във Варанаси, Индия, сега пък сме улучили, неумишлено, Eid-e-Ghorban! На тоя ден Ибрахим решил да даде сина си в жертва на Бога. Еид ед мубарак, ирании! Улиците са пусти, почти всички магазинчета са затворени, но парковете, джамиите и историческите места са пълни. Пълно е с местни и в ресторанта на хотелчето -пъстро облечени, с почти паднали кърпи от главата, пушат си на воля - един оазис за тези с по-съвременни разбирания и стремежи.

     

    Другият , по важен празник - Днес е рождения ден на Жени! Това пътуване е и нейния подарък /тя си го избра/. Моят го получава в едно златарско ателие, поднесен с целувка с която изумявам персонала и той се чуди накъде да се обърне втрещен. Ееее, стига бе пичове! Ние поне не се крием за да си изразяваме чувствата. А и при нас жената не е само "за да ни обгрижва и задоволява по всякакъв начин и напълно"/глава20 от Трактат за правата на Имам Зейнул Абидин/… Докато вдигаме наздравица с иранска безалкохолна бира Star в хотелчето коментираме колко ни липсват семейството и приятелите, шумната и весела компания край отрупаната маса.... Ще наваксаме! Или както му казваме - ще затегнем!

     

    Акценти:

    • Dakhmeh-ye Zartoshtiyum -Кулата на мълчанието. Зороастрийски храм, където са погребвали мъртвите, разположен на висок хълм над града.
    • Saheb A Zaman Club Zurkhaneh - иранския бодибилдинг във водната цистерна от 15_ти век
    • Masjed-e Jameh - красивата джамия от 15-ти век до хотелчето, която озаряваше града през нощта като една Айфелова кула на Язд.
    Исфахан-черешката на тортата

    До следващия град сме решили да пътуваме с междуградски автобус (желанието да се возим на градски ни се вижда твърде скучно при вида на обществения транспорт и загуба на време при цените на таксиметровия такъв). Поради празника местата са ограничени и се налага да пътуваме с вечерния автобус. Успокояваме се при вида му. В България няма такива автобуси! Единствения по-удобен, комфортен и прочие автобус с който сме пътували е по отсечката Куала Лумпур - Сингапур! Само дето ония беше по 35-40$, а тоя-7$. За двама.

     

    Около 22:30 местно време. След като 40мин. пътуваме по булевардите на Исфахан най-после стигаме автогарата. Хотела се оказва страхотно попадение - няма нищо общо с бекпекърските от предните два града, въпреки че е на същата цена. Поздравления за отговорника по настаняването г-жа Русева. Супер,супер, ама се оказва със сериозен недостатък - в тоалетната, която е отделно от банята, има клекало, от ония, турските! ….Мъка,мъкаааа.... Още ме боли лявото коляно.....

     

    Градът ни подсказва че тук е "друга Индия" и решаваме да променим плановете, като пропуснем Техеран.И без това не обичаме столиците.

     

    Шестото чувство не ни е излъгало - Исфахан е наистина интересен град, с впечатляващ съвременен облик. Всички надписи са и на английски. Улиците са широки, удобни,чисти, с още по-широки тротоари. Много и добре подържани паркове, пълни със семейства излезли на пикник. Няма табели "Не газете тревата!". Джамии, дворци, музеи са излъскани и с широко отворени врати. Малко е дразнещо че туристите плащаме 10-15 пъти повече но какво са 5$ за всичката красота и изящество. Хората са спокойни, усмихнати, готови да ти помогнат независимо от езиковата бариера (а не със "сори,неразбира") или просто да си побъбрят с теб.

     

    Тук, за разлика от много места по света, знаят какво е България и къде се намира. Доста иранци са били в България или поне са минавали . От което ти стават още по-симпатични и по-близки. В първото кафене което виждаме дотук в Иран, на основната забележителност и "стъргало" - Nagqsh-e Jahan Square, площада на имамите, разговора със собственика Маниян завършва с "....и разкажете на Вашите приятели че не сме терористи"....

     

    Край едно от многото магазинчета за килими закръглен иранец ни кани вътре да пийнем чай и да си говорим.

    - Току що пихме в джамията. - му отказваме.

    - Аааа, пили сте чай с молла Саадати!- умира да се смее той.

     

    ... Час по рано. Masdjet-e Shah, джамията на шах Абас 1-ви, атракция 3 на Исфахан според пътеводителя на Lonely planet. Докато само разглеждаме (джамиите ми идват вече множко, също като Буда-храмовете в Тайланд, а и фотоапарата е пълен със техни снимки) в един от дворовете към нас се приближава един от техните ... едно духовно лице, с добре познатите от телевизията дрехи и чалма, и ни кани с такъв благ тон и усмивка да седнем при него, че няма никаъв шанс да му откажем.

     

    Смутени отпиваме от чая и отговарям на обичайните въпроси - от къде сме, какви сме. В единствено число, защото въпросите и вниманието са насочени към мен (гл.20 от Трактата за правата). После разговаряме за най-обикновени неща. Не съм сигурен за какво точно -от смущение или любопитство вече не си спомняме и двамата с Жени. На раздяла ми дава точно "Обобщен Трактат за правата" с тържествено положен автограф! и изписан мейл, а аз го карам да се снимаме за спомен, или по скоро за да се изфукам пред компанията колко съм адвенчър и смел. Мейла е регистриран в gmail.com.....

     

    Докато се стъмни, втория по дължина площад след Тянанмън с площ 512 м на 163 м, се изпълва с хора. Семейства от по 5-10-15 души са разпънали големи покривки върху зелените площи и насядали по тях пият чай, вечерят, спят или просто си говорят. С възрастен иранец който с носталгия си спомня София през 57'/няма грешка- 1957г, така каза старчето/ си говорим за семейството - "Това е нашия социален живот- в къщи и по парковете. Нито театъра ни театър, нито киното кино, да не говорим за другите неща които съм видял по света". Думи изречени с тъга.

     

    На следващата сутрин тръгваме с бодра стъпка към южния бряг на река Zayandeh към квартал Джолфа, където е и арменската църква Kelisa-ye Vank /малко християнство, че взе да накъртва/. И през световно известните мостове край един от които ще се возим на лодка. Само че лодки няма. И река няма. Само широко пресъхнало корито, обрасло с трева и храсталаци. И хора които незнайно защо вървят през него, вместо да минат по моста. А по снимките пълноводната река се провира под дългия 298 метра Si-o-Seh bridge, построен 1600-та година. Явно и тук е играл "фопотошоп-а".

     

    Горе-долу по същото време шах Абас Първи е преселил цяла колония арменци-християни от сегашната северна иранска граница на южния бряг на реката. За да запази тяхната автентичност и да се възползва от техните умения на предприемачи и търговци , гарантира тяхната религиозна свобода и им дава възможност да основат свое селище и църковен храм.

     

    Джолфа е съвсем друг, още по-модерен, европейски квартал, със сгради от бетон и стъкло, с LED реклами, пълен с магазини на световни марки. Хм, въпреки наложеното ембарго, големите компании са тук. Не толкова явно, но са тук и чакат момента за да завладеят тотално пазара и да "избият рибата" т.е. конкуренцията. Тук е символа на американските "кучета" Кока кола, тук е и Манго въпреки забрадките и тесните шлифери, но най-голямо присъствие по разбираеми причини има мъжката мода. Въпреки BMW и Mercedes-ите тук-там, номер едно по улиците е Пежо 206, може би всяка трета или поне четвърта кола е с френското лъвче.

     

    В Исфахан се забелязва и по-очевидно военно присъствие - на всяко по оживено кръстовище, особено в старата част, има обитаем полицейски фургон, униформени с калашници и малка каравана с решетки на прозорците. "Родната милиция ни пази!"

     

    След като в Шираз и Язд най-добрите места за ядене са точно хотелчетата в които сме отседнали, последната вечер решаваме да пробваме някой от Iranian traditional restourant на Исфахан. Голяма семпла зала, върху големи нарове проснати черги и.... това е. "Отказвам да си мириша чорапите докато се храня и то седнала по турски" категорично заявява Жени. На мен също не ми се вечеря в полулегнало положение. От близката дюнерджийница купуваме цяло печено пиле, опаковано в арабски питки и натъпкано със всевъзможни задушени зеленчуци и необезпокоявани го унищожаваме в хотелската стая, седнали край масата на нормални столове. После пъшкайки опаковаме багажа. Утре ни чакат два самолета и 9 часа автобус, гарнирани с няколко часово висене на аерогарата в Техеран.

     

    Акценти:

    • Nagsh-e Jahan square - площада на имамите по новому, ларгото на 1,4 милионния град
    • mullah Saadati - въпреки някои глави от "Трактата"**, беше любопитно, а и не си спомням кога съм разговярал с православен свещеник /не богохулствам, просто тема за размисъл
    • Джолфа и арменската църква - един съвременен квартал с един православен храм преживял ислямизация, войни и революции, някакси не на подходящото място - в Ислямската Република Иран
    • Исфахан - градът като цяло. Ако не бяха забрадките можеше спокойно да си мислим че сме някъде из Европата.
    Тази една седмица ни убеди че независимо от тоталната медийна пелена спусната върху Иран, икономическото ембарго от което страдат само обикновените хора и въпреки Революционните лидери-блюстители на правата вяра и морала, живота си тече и няма връщане назад.....Дано не е само по Сирийския начин, за иракския на никой не му стиска...... А и ще бъде много жалко за тази богата на история, култура и традиции страна....Въпреки "Трактата за правата"!...

     

     

     

     

     

    Така го видяхме, така и го разказахме.

    А за тези които им стана интересно, снимките са на :ttps://plus.google.com/photos/100263870214579547005/albums/5937974493114482321?banner=pwa

    Обратна връзка

    Препоръчани коментари



    Бъркам ли със следващите разсъждения? Извинявам се предварително, че са на финансова тематика, ама то е защото вече май реших да ходя в Иран и почвам да смятам бюджета.

     

    Всичко е супер евтино там, полетите до там са евтини, на практика се получава, че е една от най-евтините дестинации от България въобще? Защото билетите до Милано може и да са по 20 евро, ама след това с хотелите става ужас...или пък с допълнителния вътрешен транспорт...

     

    Освен визата, която е по-сериозен разход, май няма друго, което да е скъпо...

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Бъркам ли със следващите разсъждения? Извинявам се предварително, че са на финансова тематика, ама то е защото вече май реших да ходя в Иран и почвам да смятам бюджета.

     

    Всичко е супер евтино там, полетите до там са евтини, на практика се получава, че е една от най-евтините дестинации от България въобще? Защото билетите до Милано може и да са по 20 евро, ама след това с хотелите става ужас...или пък с допълнителния вътрешен транспорт...

     

    Освен визата, която е по-сериозен разход, май няма друго, което да е скъпо...

    да, визата е най-скъпото еднократно платен сума.

    ако имате търпение , другата седмица мога и точен разчет да дам

    по-принцип излезе 2000лв всичко 

    сигурен ли си че ти се ходи до Иран точно? Очаквах повече екшън и адвенчър, а то...

    Тръпката е в неизвестното, докато минеш пас-контрола

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Бъркам ли със следващите разсъждения? Извинявам се предварително, че са на финансова тематика, ама то е защото вече май реших да ходя в Иран и почвам да смятам бюджета.

     

    Всичко е супер евтино там, полетите до там са евтини, на практика се получава, че е една от най-евтините дестинации от България въобще? Защото билетите до Милано може и да са по 20 евро, ама след това с хотелите става ужас...или пък с допълнителния вътрешен транспорт...

     

    Освен визата, която е по-сериозен разход, май няма друго, което да е скъпо...

    Абсолютно са ти в правилна посока разсъжденията. Понеже "следя" из форумите пътуващите в посока Иран - всички се справят с учудващо малка сума като бюджет! 

     

    А към автора на пътеписа имам следните въпроси - Какви са изискванията за "прилично" облекло при жените (за мъжете съм наясно), спомена в пътеписа нещо за брачно свидетелство. Наистина ли искат такова или аз нещо съм чел недочел? И още нещо - как направихте резервациите за хотелите там? Тоест, през кой сайт, или може би през агенция, или какъв точно е механизмът въобще?

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    -облекло за жените - кърпа на главата и дълга затворена на гърдите дреха - някакъв по тънък шлифер или подобно. ама не е чак толкова строго, разгледай снимките от линка в края на пътеписа

    -Не, на нас абсолютно нищо не ни искаха. Жени се беше престарала от много четене из форумите.. 

    -Хотелите - iизбрани според отрицателните мнения и локация от http://www.tripadvisor.com/ShowForum-g293998-i9139-Iran.html  и http://www.lonelyplanet.com/thorntree/thread.jspa?threadID=2297048 и резервирани по мейла и много държахме да ни потвърдят - един път за пред имиграционните и после да не ми се измъкнат и да ни откажат нощувка. въобще не си давайте парите за агенции.

    А ако ви трябват за полети или автобусни билети, мога да ви пусна адреси или линкове на тия които свършиха  работа.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Благодаря за информацията! Като настъпи моментът за помощ, ще се "обадя":)

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Дааа,задължително трябва да се види,разгледа Иран!!Люлка на цивилизацията!И както каза новият им президент"Иран ще се отвори за света"!! надявам се,че докато се наканим и престрашим да отидем ,няма да заварим тълпи туристи и Италиански цени на музеити:-). Що се отнася до цените в Иран ти си Н-тото потвърждение....там е доста евтино!!

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Завиждам!

     

    Жоро, дали не трябва да си "загубиш" паспорта с американската виза?

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Завиждам!

     

    Жоро, дали не трябва да си "загубиш" паспорта с американската виза?

    Ще попрочета. Но по принцип там и американски туристи приемат, та не мисля, че ще е проблем.

     

    Стефане, да, амбицирам се, и не търся екшън, имам даже позната учила източни култури, може и нея да я навия :)

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Според мен си струва да се види и по друга причина, не е ясно докога положението там ще е спокойно. 

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Страхотен пътепис каквито всичи трябва да бъдат , а не изсипани 100 снимки с два реда текст. Браво - истинско удоволствие е да те чета !

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Изключително интересна държава. Наскоро попаднах на това: 

    http://www.pagef30.com/2009/04/iran-in-1970s-before-islamic-revolution.html

    Всъщност причините да се стигне до там са още по интересни. А и доколкото успях да прочета Иран е Ислямска република след референдум на който 98% са гласували "за".Е ,след това и те се  осъзнали като нас "Леле какво направихме" ама късно.

    Мислих да нахвърля някои не толкова известни и популярни факти от новата им история, след Втората световна. Ей така - за обща култура.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Не знам защо, но имам голяма слабост към пътеписите за Иран и Африка! Винаги ми напомнят една стара истина за пътуването като най-мощното средство срещу насажданите предразсъдъци  :)

     

    Страхотен пътепис! Благодарности на автора за споделените впечатления! :)

     

    п.п. Георги, пиши ме потенциален желаещ за Иран и обаждай, като стигнеш до етап "сериозни намерения". Знаеш, че ми е голяма слабост от много време ;)

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Хмм, очаквах повече изненади, а то Иран се оказва една културна държава:). Приключението Ви в Индия повече ме зареди с емоции, но и снимките от Иран ми харесаха. 

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Хмм, очаквах повече изненади, а то Иран се оказва една културна държава :). Приключението Ви в Индия повече ме зареди с емоции, но и снимките от Иран ми харесаха. 

    Точно казано!!!

    Но си заслужаваше "емоционалното разочарование" за да си отговорим на въпроса "Какво има там".

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Интересен пътепис, а и явно дестинацията става все по туристическа.

    От couchsurfing имах доста гости преминали от там и от разказите им разбрах, че си заслужава посещението, а  че е и доста спокойно място.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Здравейте,

    Летим за Иран на 15.05 и също имаме сериозен проблем с полета Техеран-Шираз на 16.05.Моля ако имате някакъв контакт с този тарикат за самолетния билет да ми го изпратите на ivanm@dir.bg както и малко повече инфо за начина на поръчка ,плащане и доставка на билета.Благодаря предварително Иван Михайлов.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Страхотен пътепис! Отново му се насладих.

    Иран ми е най-голямата мечта. Надявам се да я осъществя някой ден.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Мммммм.... много ми хареса, направо ме запали. Само един въпрос - тъй като виждам доста снимки, направени пред мавзолея на шах Черах в Шираз, вътре влязохте ли? Не виждам снимки от вътрешността..... а всъщност май това е, което ме запали да започна да чета и да мечтая...

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    На 7.04.2017 г. в 16:28, Евгения каза:

    Мммммм.... много ми хареса, направо ме запали. Само един въпрос - тъй като виждам доста снимки, направени пред мавзолея на шах Черах в Шираз, вътре влязохте ли? Не виждам снимки от вътрешността..... а всъщност май това е, което ме запали да започна да чета и да мечтая...

    Да ти отговоря на въпроса, понеже ходих по скоро. В Шах Чирах вече немюсюлмани не могат да влязат, но ние случайно открихме друг подобен, по малък в Кашан.

    • Харесвам 1
    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    преди 19 минути , slujitel каза:

    Да ти отговоря на въпроса, понеже ходих по скоро. В Шах Чирах вече немюсюлмани не могат да влязат, но ние случайно открихме друг подобен, по малък в Кашан.

    Ааааааааааааааааааааа, стига бе! И как ги пресяват на входа?

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    преди 9 часа, Евгения каза:

    Ааааааааааааааааааааа, стига бе! И как ги пресяват на входа?

    Е, то чужденците си личим, би ли могла да минеш за местна? Още на входа на двора те завиват със цветен чадор, местните са с черен, задължително ви дават гид, нашия беше една жена, тя върви с вас през цялото време, не можете да се врете където си искате, да снимате каквото си искате. Всъщност разходката е само в двора.

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове

    Жалкоооо........... Вътре изглежда нереално красиво. А ти, приятелю, дали си се измъчил да напишеш и друг пътепис, че стила ти много ми допада? А тази функция отгоре - други пътеписи от същия автор - не работи?

    Връзка към коментар
    Сподели в други сайтове




    Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

    Трябва да си член за да оставиш коментар.

    Създай профил

    Регистрирай се при нас. Лесно е!

    Регистрирай се

    Влез

    Имаш профил? Влез от тук.

    Влез сега

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.