ВИЛА д′ЕСТЕ И РАЙСКИТЕ ГРАДИНИ В ОКОЛНОСТИТЕ НА РИМ
д-р инж.Стефка Кантурска
На около 30км , източно от град Рим,по долината на река Аниене е разположено малкото градче Тиволи.Решихме да направим една разходка до Тиволи с автомобил под наем.Да пътуваш с лек автомобил в чужбина и да тръгнеш по шумните задръстени с превозни средства улици на многохилядния непознат град, е истинска авантюра. Все пак амбициите и решителността на тримата шофьори- таткото и двамата синове, надделяха.Движението в стария град е доста натоварено.Тръгваме от пресечка на Via Cavour на изток по оживените улици с коли,мотоциклетисти и джипове към магистрала А24. Постепенно се излиза от града ,има указателни знаци и пътят към Тиволи е ясно маркиран.Пътят е живописен, след 40 минути наближаваме хълма на Тиволи.
Миниван Seat Alhambra 2010г ; 7 местен
Навлизаме в градчето и оставяме колата в охраняем паркинг,недалеч от площад Гарибалди.
Съвременни жилищни сгради в центъра на Тиволи
Пиаца Гарибалди е сърцето на историческия център на Тиволи. Това е голяма обществена площ, пълна със зелени цветни лехи и три централни фонтани. Той е посветен на Джузепе Гарибалди, така наречения Герой на два свята, дошъл тук, бягайки от врагове след падането на Римската република.В центъра на площада пред главната фасада на Националния Интернат „Амедео ди Савоя Дука ди Аоста“, е разположена Арката на Бащите , монументална скулптура, създадена през 2009 г. от Арналдо Помодоро.
Площад Гарибалди и монументалната Аркa ди Помодоро
Средновековна крепост Rocca Pia
От другата страна на площада е древната средновековна крепост - Rocca Pia, построена през 15 век, за да засили защитата на Тиволи. Около крепостта са разположени четири зъбни охранителни кули.За съжаление крепостта не е достъпна за туристи.Освен крепостта тук има още забележителни историческите и религиозни символи на Тиволи, амфитеатърът Bleso и църквата Santa Maria Maggiore.
Piazza Trento
Катедралата Santa Maria Maggiore
Само на няколко крачки от площада Гарибалди бе другият площад Тренто, където е разположена църквата Santa Maria Maggiore, до която е и настоящият вход за Villa D’Éste.
Оказва се,че това е страничен вход и в миналото почти не бил използван.Приятелите и гостите на семейство д′Есте са влизали през парадния вход откъм долната част на хълма .Преминавало се през стъпаловидните алеи с чудни фонтани и богата зеленина, за да може всеки гост да бъде впечатлен от красотата на целия архитектурно-художествен ансамбъл.
Влизайки във вътрешния заден двор,забелязваме,че той е добре поддържан и всички портокалови дръвчета са в огромни саксии и са „завити”, за да не се повредят през зимните месеци.
Спираме се пред фонтана на Венера – единствената чешма във вилата,която е запазена в оригиналния си вид и до днес.
Фонтанът на Венера във вътрешния двор
Вътрешният заден двор на Вилата
През 1550г. папа Юлий III назначил Иполито II,син на Алфонсо I д′Есте и Лукреция Борджия за доживотен губернатор на Тиволи. Иполито II бил внук на папа Александър VI Тридесетгодишен Иполито II станал кардинал и съветник на френския крал. Младият човек имал две мисии в живота си – да стане кардинал и да направи вилата си в Тиволи неповторима.Първата мечта той не могъл да осъществи-имал цели 5 неуспешни опита да стане глава на римокатолическата църква,но със създаването на Вила д′Есте той успял да остане завинаги в историята.
Пристигайки в Тиволи кардинал д′Есте се настанил в губернаторската резиденция, която се помещавала в стар бенедиктински манастир. Прекалено чувствителен човек и изтънчен естет , кардинал д′Есте решил да превърне манастира в разкошна извънградска вила. Работата по преустройството била възложена през 1560г.на архитекта и археолог Пиро Лигорио от Неапол, и на инженера Алберто Галвани. С декорацията на интериора през 1563 – 1572 г. били ангажирани Джироламо Муциано, Ливио Агрести и Федерико Дзуккаро. Допълнителната архитектурна украса на имението била осъществена от великия скулптор Джовани Лоренцо Бернини през 1660-70г.
Кардинал Иполито II д′Есте
Залите били украсени с холандски гоблени, гипсови украси, фрески, и антични статуи. Вилата била открита официално през септември 1572 г., като за откриването пристига и самият папа Григорий XIII.Само няколко месеци по-късно Кардиналът умира.
През XVIII в. градината запустяла за продължителен период и част от колекции във вилата и антични статуи били изгубени.
Между 1867 -1882г.вилата била посещавана от гениалния музикант Ференц Лист.Докато гостувал във вилата композиторът написал „Giori d′acqua a Villa d′Este” (Водните игри във вила д Есте) .През 1879г.Лист направил един от последните си концерти тук.
Последният частен собственик на вилата бил Франц Фе́рдинанд фон Ха́бсбург, е́рцхерцог д’Е́сте , съпруг на известната баварска принцеса Сиси-Елизабет Баварска и племенник на австро-унгарския принц Франц Йосиф. Ерцхерцог Франц Фе́рдинанд е убит при Сараевския атентат през юни 1914г.,което било повод за избухване на Първата световна война.
През 1918 г. вилата станала собственост на италианската държава и след реставрация е открита за посещения. През 2001 г. е обявена за част от световното културно наследство под закрилата на ЮНЕСКО, а през 2007 г. паркът на вилата е обявен за „Най-красивият парк на Европа“.
Създателите на Вила д'Есте вложили някои философски и исторически символи. Тя била замислена като градина на нимфите Хеспериди, посветени на Херкулес, митичния прародител на клана д'Есте. Затова емблематичният елемент на градината била статуята на Херкулес, от която се оформяли два символични пътя - единият към Добродетелта, а другият към Порока. Не напразно под централната тераса на сградата с прекрасния изглед (белведере) има ниша, в която е поставена статуята на Херкулес.Освен това по централната ос на градината е била разположена статуята на Венера и тя също въплъщавала възможността за избор – дали да се предпочете Земната или Небесната Любов.
Влизаме в приземния етаж на вилата,където се намират залите на кардинала.Останали са само стенописи от известни художници,няма никакви мебели и липса обзавеждане.Някога собствениците са имали финансови проблеми и са продавали много скулптури и изящни мебели.
Всяка от залите има свое наименование и е декорирана в специална тема ,свързана с природата,религията и митологията. Това са Залите;на Ной;на Мойсей,на Венера;Тибуртинските зали,залата на Фонтана,също на Херакъл;на Благородството,на Славата и на Лова.
Първа зала Тибуртина
Втора зала Тибуртина-триумфът на Аполон
Стенопис върху тавана на Залата Фонтана
Част от стената на Залата Фонтана Стенопис в параклиса на кардинала
Част от тавана и от стената с образа на
Венера във Втора зала Тибуртина
Фреска на Херкулес на тавана на едноименната Зала
Част от тавана в Залата на Благородството
Залата на Славата
Залата на лова
Малка почивка в Залата на Славата Стенописи и таван в Залата на Славата
Детайл от стенопис в Залата на славата
В тези специални зали кардиналът посрещал свои гости,обичал да слуша музика и да се наслаждава на красивите стенописи.
Фасадата на Вила д′ Есте
В комплекса на Вила д'Есте се намира триетажният губернаторски дворец, чиято фасада е обърната по посока на Рим. Фасадата е с характерни лоджии, с две стълбища, които се спускат в парка, украсен с антични статуи, открити при разкопките на Вила Адриана.
Външният вид на сградата издава белезите на времето-пукнатините и изкъртените участъци създават тягостно впечатление на занемареност и изоставеност на това антично място.
Голямата тераса, дълга 200 метра, наречена Vialone (в превод дълга уличка ) , е разположена пред вилата с изглед към градините. Пейзажът е много впечатляващ.
От терасата се открива прекрасна гледка
В центъра на терасата, изградена към фасадата на вилата, е двойната лоджия, изработена от травертин 1566-1577.Двете стълби позволяват достъп до церемониалните зали на долния етаж, а горното ниво оформя тераса за апартаментите на кардинала. Терасата е затворена от едната страна на фонтана на Европа, а от другата с огромна лоджия под формата на триумфална арка, наречена Тайната вечеря .
Релефна карта на Вила д′Есте и градините
Надолу по стълбите на двойната лоджия
Поглед към триумфалната арка
Двойнатан лоджия Централната алея на парка
Фонтанът на трипода
The Fountain Tripod се намира в центъра на тясната дълга тераса Vialone. Построен е през 1930 г. Това е копие на древен римски фонтан, мраморен басейн, поддържан от централна колона и три стълба. Надолу под двойната лоджия е разположен необикновен фонтан, наречен Големият бокал ( Fontana del Bicchierone ),изграден от великия скулптор Джовани Бернини през 1661г.От високата тераса се забелязва огромен воден стълб,който се намира в центъра на долния Фонтан - на драконите.
Следвайки естетическите принципи на Ренесанса, градината е симетрично разделена на 30-метрови участъци, разположени по протежение на централната алея.
Кристалната водичка от фонтана на Бернини ” Големият бокал″
Продължаваме по алеите и накъдето и да се обърнем забелязваме малки фонтани в специални ниши (нимфеуми), красиво оформени сред зеленина кипариси и вековни дървета, и още безброй много водоскоци и водопади.
Градините заемат 35 000 кв.м. и включват 250 водни струи 255 водопади ;100 басейни и вани; 50 фонтани и ниши (нимфеуми),над 390 чучури и 360 пръскащи водни струи ;64 водопади и множество водни басейни,захранвани с вода от 870 м канали и каскади;още 20 тераси и 9000кв.м. алеи.
Целта ни е да открием Овалния фонтан – първия фонтан,построен във вилата,който е един от символите й.
Проектантите на водната феерия били архитектът Пирро Лигорио и Орацио Оливиери, известен хидроинженер.Те отклонили част от реката Аниене и по специални канали осигурили захранването с вода тези изключителни шедьоври.Искали да създадат необикновен „воден” театър.
Водата във фонтана се излива под формата на течащо полукълбо, като създава илюзия на овална форма и оттам идва името на фонтана.Над „водопада” на фонтана се издига статуята на Сибила Албунеса и нейния син.В древността гърците наричали някои жени с името „сибил” ,защото били пророчици и гадателки,надарени със способности да предсказват бъдещето. Над фонтана е изграден макет на планина,пронизана от три изкуствени пещери.
Овалният фонтан
Тунелът за разходки зад овалния фонтан
В задната част на фонтана бил изграден специален тунел с ниши,по които също се стича вода. Това било място за срещи и разходки на гостите на вилата през горещите летни дни.
Работата по архитектурния ансамбъл на фонтана „Орган” (Fontana dell’Organo) започнала през 1566г.,а самият фонтан бил направен от френския инженер Люк Леклерк и неговия племенник Клод Венард. През 1571г.Венард изобретил гениалния механизъм на фонтана Това било първото по рода си съоръжение ,което направило страхотно впечатление на всички, които чули неговите великолепни звуци.
Масивната зидана арка зад фонтана,наречена „Castellum Aquae“ или (Водният замък), крие резервоара за вода и хидравличните машини. Оригиналният дизайн на пещерата в нишата на арката, показва двадесет и двете тръби на органа.
Снимка пред фонтана Орган
Фонтанът е бил реставриран по настояване на кардинал Алесандро д'Есте, като била добавена Aquila Bianca d'Este (Белият орел е гербът на фамилията) към върха на "Castellum Aquae", а фасадата била украсена със статуи на Орфей и Аполон и с огромните Кариатиди .Органът бил възстановяван и преработван няколко пъти през вековете и едва след дълга реставрация през 2003г. той отново може да свири.
И до днес фонтанът изпълнява цялостно музикално произведение благодарение на специален дизайн на тръбите чрез смесване на водата и въздуха в тях.Изключително точният и прецизен механизъм на съоръжението има сложна поддръжка и затова се пуска само за 4 минути на определени интервали през 2 часа.
Великолепни мозайки украсяват алеите
Фонтанът Орган и под него фонтанът Нептун
Снимки пред Овалния фонтан
Фонтанът Нептун представлява някаква мощна водна стихия!Водоскоците като че ли искат да достигнат висините на белия орел на върха на Органовия фонтан.Всъщност само на една тераса под „Органа” е разположен този воден великан.Торсът на истинския бог на морето Нептун едва се забеляза - „скрит” под водата в пещерата в центъра на фонтана. Някога тук е имало голяма водна каскада ,оградена с рифове и статуи,но впоследствие – унищожена. В началото на XX е направена пълна реставрация на градините и мащабно възстановяване на статуите и фонтаните. И досега съоръженията се ремонтират и подновяват,за да се запази автентичния вид на парка.
Водната феерия прелива в други три симетрични езера,разположени под фонтана Нептун ,чак до края на градината.Разбираме,че това са били три езера,използвани някога за доставка на прясна риба,птици и дори лебеди за трапезата на Кардинала и неговите гости. Затова ги наричат още .Рибарниците.Архитект Лигорио искал да свърже Водния фонтан с фонтана на моретата (фонтана на Нептун),но не могъл да осъществи мечтата си.
Фонтанът Орган Фонтанът Нептун
Поглед към Рибарниците
Водната струя прелива от маската Алеята със стоте фонтани
Via della Centro Fontane
Стоте фонтани са друго известно чудо на ренесансовите градини. Те са разположени между овалния фонтан и фонтана Ромета, а всъщност има почти триста чучури, захранвани от три успоредни канала, един над друг. Фонтаните са построени между 1566 и 1577 г. Оригиналната алея за фонтаните е имала повече украса, включително малки лодки, редуващи се с теракотени саксии по горния канал, с овощни дървета, а и стената била украсена с скулптурни орнаменти.
По края на горния канал има чучури под формата на лилии, други – с емблемата на Франция, които се редуват с Орела на Есте, с лодки и обелиски и от всички блика вода. Водата се улавя от втория канал, който влиза в чучурите под формата на маски, от които се достига долния канал.
Както всяка друга характеристика на градината, каналите и стоте фонтани имали своя символика. Те представлявали римските акведукти, построени за подаване на вода в Рим.
Когато говорим Рим,не можем да не отбележим (La Rometta) Ромета,или Малкия Рим, любимия фонтан на кардинал ИполитоII.Фонтанът е разположен в противоположния край на алеята на Стоте фонтани спрямо Овалния фонтан.
Фонтанът Ромета с лодката ,символизираща остров Тиберина
Фонтанът Ромета през късния следобед
Фрагменти от скулптурите около фонтана Ромета
Фонтанът е проектиран от Pirro Ligorio и е построен от Currio Maccarone между 1567 и 70г.Фонтанът и неговата архитектура са били изградени върху широка полукръгла тераса ,поддържана от пиластри,свързани с двойни аркади.В задната част били представени миниатюрни сгради-символи на Рим, разделени на седем секции, представляващи седемте хълма. За съжаление в началото на XIXвек голяма част от тях били съборени поради лошо поддържане и разруха.Комплексът е оживен от множество водоскоци.
В центъра се намира голяма статуя на Рим,победоносецът, а по надолу – статуята на вълчицата,кърмила основателите на Рим - Ромул и Рем ,а лодката с мачтата символизира остров Тиберина – единствения остров с форма на лодка в реката Тибър в Рим.
Част от Фонтана на четирите дракони *La Fontana dei dragni″
Напускайки райските градини отново поглеждаме сградата на вилата и разположения под нея Фонтан на четирите дракони. .Фонтанът е особено живописен,тъй като е поставен по основната ос на парка.Изграден е в полукръг ,образуван от двойното стълбище,което се спуска от главната сграда на вилата. Драконът бил символ на фамилията Boncompagri и се считал за семеен герб на семейството на папа Григорий XII.Във връзка с посещението на папата при откриването на вилата,кардиналът поръчал да се изработи скулптурната композиция с четирите дракони.
*La Fontana dei dragni″
Последни погледи към околността.
Напускаме Тиволи и пътуваме с колата под наем обратно към Рим.Свечерява се. Градът е станал още по-оживен и по-шумен.Уморени сме,но изключително доволни ,че сме видели една от най-забележителните илюстрации на ренесансовата култура в Италия – вила д′Есте с великолепните фонтани,скулптури и орнаменти заедно с райския парк,който е уникален пример за изграждане на италианските градини от XVI век.
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега