Прескочи до съдържание
  • Добре дошли!

    Magelanci.com е общество на хора, завладени от магията на пътешествията. От първоначалната тръпка до самолетния билет, планирането и самото пътуване – ние сме тук да си помагаме, споделяме и съпреживяваме. 

  • Анжело
    Анжело

    Най-старият манастир в Европа

      Описание: Човек и добре да живее, трябва да плаща данъци. Помолиха ни да платим таксите на някакъв имот в Чирпанско. В Стара Загора не можели да приемат плащането, защото било към друга община, а по банков път не било препоръчително, защото преводите се губели и задълженията оставали да „висят“ (sic!). Това, от своя страна, ни позволи да реализираме отдавна планираното посещение на Най-старият манастир в Европа, който се намира край чирпанското село Златна ливада.<br />Данните са актуални към 15.04.2014 г.

    Човек и добре да живее, трябва да плаща данъци. Помолиха ни да платим таксите на някакъв имот в Чирпанско. В Стара Загора не можели да приемат плащането, защото било към друга община, а по банков път не било препоръчително, защото преводите се губели и задълженията оставали да „висят“ (sic!). Това, от своя страна, ни позволи да реализираме отдавна планираното посещение на

     

    Най-старият манастир в Европа,

     

    който се намира край чирпанското село Златна ливада.

     

    tutorials-6297-0-29556600-1483805661.png

     

    Смята се, че манастирът край Златна ливада е основан през 344 г. лично от Атанасий Александрийски. Обителта е видяла и добро, и зло. Сред най-големите гаври със светото място е превръщането й в овчарник малко след 9 септември 1944 г. Самият светец, покровител на манастира, се явил насън на един от местните комунистически активисти и го предупредил, че черни дни очакват този край и България заради оскверняването на мястото. Още на следващия ден добитъкът бил изведен от манастира, а той лъснат като за църковна служба, твърдят местните хора. Дали Людмила Живкова е знаела за оскверняването му и за тази легенда - не е ясно. Но когато става председател на Комитета за култура, амбициозната щерка на първия човек в държавата Тодор Живков нарежда да бъде вдигнато съвсем ново внушително крило.

     

    tutorials-6297-0-36523600-1483805713_thumb.jpg

    „Св. Атанасий“ от птичи поглед

     

    През 2004 г. проучване на акад. Росен Милев, президент на Балканската медийна академия, потвърдено и от архивите на Ватикана, установява, че манастирът край Златна ливада действително е най-старият в Европа. Построен е 16 години по-рано от считания дотогава за най-стар манастир в Европа - „Кандида каса“ в Шотландия, както и от два други френски манастира, вдигнати съответно 29 и 31 години след него.

    Манастирът „Св. Атанасий“ носи името на първия православен патриарх на Александрия (Египет) - свети Атанасий Велики, един от най-изявените християнски водачи в зората на православието. Патриархът посещава нашите земи във връзка с Вселенския събор в Сердика срещу арианите (343-344 г.)

    По пътя си обратно към Египет Атанасий отсяда в римска крепост на стратегическия път Сердика - Константинопол в областта Берое (дн. Стара Загора) и според житието му основава там манастир. Изборът на мястото от светеца се свързва с неговата ревностна защита на чистотата на православната вяра в контекста на борбата срещу разпространената по онова време арианска ерес. По това време живеещите в Мизия и Тракия готи и други племена са подложени на силен натиск от арианите. Според друга версия посъветвал местните хора да вдигнат храм, за да се спасят от епидемиите, и те го послушали. Години по-късно, след смъртта и канонизирането на св. Атанасий, манастирът бил наречен на негово име.

     

    tutorials-6297-0-55437800-1483805780_thumb.jpg

    Новото крило на манастира

     

    Понастоящем Чирпанският девически манастир е действащ. Комплексът включва църква (възстановена в 1961 г.), пещера-постница и аязмо с лековита вода в манастирския двор под нея, стари нереставрирани сгради от 1840 г., нови крила, построени през 1979 г. Сега в църквата се пази чудотворната икона на светеца, обкована със сребро, дарена през 2003 г. от тогавашния Александрийския патриарх Петрос VII, година преди да загине в катастрофа с хеликоптер над Атон. Най-старите икони в църквата, на около 300 г., са на лечителите св. св. Теодор Тирон и Теодор Стратилат, св. Мина и св. архангел Михаил.

     

    tutorials-6297-0-55560700-1483805823_thumb.jpg

    Манастирската църква

     

    В църквата се влиза със своеобразен ритуал - трябва да се прекръстите 3 пъти, да си намислите желание и да прекрачите прага с десния крак.

     

    tutorials-6297-0-45412500-1483805876_thumb.jpg

    Манастирският двор е китна градина

     

    В параклиса е поставена иконата на св. Петка, най-старата в манастира, която се изважда само на празника й - 15. октомври, Петковден. Друга реликва в манастира е единственото в България копие на т. нар. Реймско евангелие, пред което са се клели на практика всички френски крале.

    В светата обител, сред монашеските килии, се е крил Васил Левски. При създаването на революционните комитети в Старозагорско Апостолът често отсядал при родолюбивите монаси. Тук са се крили и други комити и войводи по време на турското робство.

     

    tutorials-6297-0-40938100-1483805914_thumb.jpg

    На поляните зад манастира се събират хиляди поклонници на храмовия празник

     

    И днес манастирът „Св. Атанасий“ е притегателен център за поклонници от цялата страна. Идват и много чужденци, особено гърци. На храмовия празник, който е на 2 май, православните християни идват да се причестят и да запалят свещ в църквата.

     

    tutorials-6297-0-38819200-1483805951_thumb.jpg

    Аязмото сега е каптирано

     

    Много страдалци пък пристигат с надеждата, че ще се излекуват от водата на вълшебното Аязмо. Според преданието св. Атанасий избрал мястото за обителта близо до тракийски нимфей - водно светилище, което превърнал в християнско. По-късно водата от кладенеца е каптирана, изградена е чешма. Говори се, че изцеление носи преспиването с метален медальон с лика на св. Атанасий на болното място. Вярващите считат, че водата от аязмото лекува кожни заболявания, подобрява зрението, действа очистително на вътрешните органи и влияе добре при туморни заболявания.

     

    tutorials-6297-0-67744500-1483806013_thumb.jpg

     

    На 50-ина метра от манастира е скалната постница на светеца и неговите последователи. Река Стара река, по-скоро вада, я дели от обителта. В скалната ниша те се усамотявали за молитви и успокоение на душата по време на пости. За пещерата също се вярва, че има лечебен ефект. Който пък успее да се провре през тесния скален отвор, значи е праведен.

     

    tutorials-6297-0-47259200-1483806052_thumb.jpg

    Само праведните могат да минат през тесния отвор

     

    Манастирът край Златна ливада е един от 100-те национални туристически обекта (№ 71). Ние се сетихме, както обикновено, че не сме подпечатали книжката, когато се връщахме и бяхме вече на 20 км от манастира...

    Пътят до него от Чирпан през селата Зетьово или Ценово е 10-12 км. Ако тръгнете през Зетьово, следете за табела „Истанбул“ (?!). Веднага след нея трябва да завиете наляво и пристигате в селото. Указателни табели няма. След като го подминете, след още 3-4 км стигате до с. Златна ливада. Пътят е в отвратително състояние. Бойко Борисов обещал да го оправи, но междувременно детрониран, не могъл да изпълни обещанието си. Кметът на Златна ливада, според слуховете, бил писал на Бойко да даде пари от партийната субсидия. Не че вярваме да стане. Даването, не писането. Всъщност видяхме работници да запълват дупките. С жълт речен пясък! Явно, нова технология! Всъщност табели за Златна ливада няма, но има за манастира. Последните 600-800 м са по утъпкан селски път, и това е най-хубавата част от пътуването.

    Препоръчваме да минете през Ценово. Въпреки, че и тук има дупки, пътят е значително по-добър. Ако се ориентирате по GPS, възможно е във вашите карти той да не съществува. Дори Google Maps винаги чертае маршрута през Зетьово (~ 17 km от центъра на Чирпан), а не през Ценово (~ 15 km), защото път № 663 е с по-голяма тежест пред безименния път на втория маршрут.

     

    адрес: с. Златна ливада, BG-6221

    GPS: 42.105882, 25.424258

    тел.: +359896961151

    Отворен за поклонение: 07-16 ч.

     

    Чирпанският манастир предлага настаняване. В обителта има леглова база и манастирска трапезария, но е добре да се направи предварителна резервация, заради сравнително малкия брой места.

     

    tutorials-6297-0-49516000-1483806272_thumb.jpg

    На хълма над манастира има останки от римската крепост

     

    Ако желаете да посетите останките от старата римска крепост, трябва да тръгнете по немаркирана горска пътечка край пещера-постницата към баира. След половинчасова борба с драките стигате на билото, където ви очаква голямо разочарование - всичко е така обрасло с „парички“, че всяко преминаване е невъзможно. Слизането е по-трудно, защото вече сте изгубили пътеката и трябва да се борите с тръните, докато стигнете до „по-цивилизована“ гора.

     

    tutorials-6297-0-01477200-1483806319_thumb.jpg

    Срамежлив горски обитател

     

     

    Още снимки от Ⓒ Ема Жунич

    България: Златна ливада (2014-04-15 Манастир „Св. Атанасий“)

     

     

     

     

     

     

    Обратна връзка

    Препоръчани коментари

    Няма текущи коментари



    Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

    Трябва да си член за да оставиш коментар.

    Създай профил

    Регистрирай се при нас. Лесно е!

    Регистрирай се

    Влез

    Имаш профил? Влез от тук.

    Влез сега

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.