Доста време ми се случваха случки и не успявах да поема на североизток и да стигна до най-северната точка на черноморското ни крайбрежие. Преди години, когато стигнах до Резово се зарекох, че непременно ще видя и Дуранкулак. Зимните разходки край морето са си предизвикателство, та набързичко се организирах с приятелка.
За изходен пункт избрахме Балчик. Нощувка в хотел и в съботната сутрин поехме към Дуранкулак и Дуранкулашкото езеро. Пътят в поносим вид, но гледките наоколо са приятни (дори през декември).
Достъпът до езерото се оказа затруднен, но в лятно време има обозначена екопътека, която със сигурност ще е доста приятна за обход и за снимки.
Втората ни спирка беше Шабла и шабленският фар. Любопитното за него е, че бележи най-източната точка на България. Фарът е най-старият и най-високият в България, строен през далечната 1856 г.
Големият ни пропуск се оказва отбивката към Тюленово, но пък е повод да се върна отново в този район.
Продължихме по крайморския път, който предоставя доста възможности за отбивки и фотосесии. Е, натъкнахме се и на кучета, които бяха освирепели от глад, но това е друга тема.
Ако не сте били на Камен бряг за посрещането на Джулай, заради навалиците, може да компенсирате и по друго време на годината. Е, тръпката не е толкова силна, усещането не е така вълнуващо, но пък мястото има един невероятно силен енергиен заряд. Когато попитахме хората от селото как да стигнем до мястото, те ни упътваха и с умиление отговаряха: "Огънчето ще ви покаже. То и сега гори". Ей това огънче копнеех да видя. Беше влажно и не посмях да влизам с колата навътре, затова продължих напред пеш. Не знаех какво да очаквам. Търсех огънче. Пред мен се откри огромна поляна, на която видях маркиран с камъни кръг, а зад него купчина камъни. Направих асоциация с името на местността, но продължих напред. Оказа се, че самата купчина е оформена като заслон за огнището, в което огънчето наистина гореше. Вълнуващо е!
Продължихме на юг, за да се отбием до Яйлата. Тази част на брега ми подейства наистина зашеметяващо. Дори звукът на разбиващите се в скалите вълни е някак тайнствен и пленяващ. Има пътечка, която преминава край пещери и води до старинна крепост.
Да си в Североизточна България и да не видиш нос Калиакра си е равносилно на престъпление. Е, може би не толкова крайно, но не е за пренебрегване. Скалистите и оцветени в червено насечени брегове на северното черноморие определено заслужават да им се отдели време. По възможност в различни сезони.
Престъпление е да караш приключенията да те чакат!
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега