Привет Магеланци !
Това е първият ми опит за писане във форум !?!
В този пътепис ще разкажа за почивката ни (две приятелски семейства) през септември 2015 г. в Акчай, Турция.
Първият ден на пътуването включваше отсечката София-Любимец (270-280 км.), гости при приятели, дълга маса и сън.
На втория ден след сутрешното кафе и без много бързане, в Свиленград (Свиленград-Акчай - 390 км.) заредихме LPG до горе . Направете си разчет на горивото и определете следващото място за зареждане (с моят "вол" Волво S 80 с газов инжекцион изминавам 350-400 км (зависи с каква скорост шофирам) с една бутилка газ събираща 40-45 л (в зависимост от бензиностанцията) .
В 09.00 часа преминахме границата за около 20-30 минути и потеглихме през Турция, а аз бях най-щастливия в колата ! Въпросът е ЗАЩО???
Защото два дни преди отпътуването ни за Турция (денят беше неделя) колата ми беше ударена, за щастие средно смачкана предната 1/3 на левия преден калник. В понеделник при заявяване на щетата пред застрахователя не можах да получа отговор възможно ли е с тази кола да пътувам в Турция без там да имам проблеми. В резултат на тази "пълна застрахователна информация" се прекръстихме и потеглихме. В турската част на КПП-то, в процеса на проверката на документите на първото гише залепиха на лайсната на стъклото на шофьорската врата стикер с бар-код (даже не разбрах кога), а на второто гише с четящото устройство го чекираха - това вече го видях (отиди и кажи после "в Турция ми удариха колата" !?!?), следваше проверка на багажа (без проблеми) и се втурнахме по пътищата турски
За сведение на колегите, от Капъкуле до Измир НЯМА ПЪТНИ ТАКСИ ! Освен това след Капъкуле изгасете фаровете, те не са задължителни и ще намалите и разхода на гориво. Допълнително удоволствие е добрата сигнализация на пътищата.
Движехме се по маршрута Капъкуле - околовръстното на Одрин и след това по табелите "Чанаккале" до Гелиболу (200 км.). Използвахме ферибота Гелиболу-Лапсеки, който хванахме веднага. Цена на ферибота 32/34 TRL (не се сещам коя сума беше) - плаща се за лекия автомобил, независимо от пътниците в него. За колегите пушачи - НА ФЕРИБОТА НЕ СЕ ПУШИ !!!, а пътуването между двата бряга е 30-35 мин.
Направи ни впечатление, че както в европейската, така и в азиатската част пътя преминава през населените места, но извън тях, до Акчай е магистрален тип (без да е магистрала заради кръстовищата кръгов тип), с много хубав асфалт по който е удоволствие да шофираш. Изключение прави участък от пътя, който преминава през планината спускаща се до морето на около 30-40 км. преди Акчай с дължина 14-16 км. Трасето е типично планинско, почти завой след завой, насрещно, с по една тясна лента във всяка посока, скорост на движение 30-40 км/ч, а може и по-малко.
Ограниченията за движение в Турция са аналогични на българските, хубавия асфалт изкушава за по-висока скорост, периодично се появяват табели с надпис "РАДАР" какъвто не видяхме никъде, както не видяхме и полиция. Независимо от това - СПАЗВАЙТЕ ОГРАНИЧЕНИЯТА ВЪПРЕКИ ИЗКУШЕНИЯТА !!!
С "крейсерската" скорост от 90 км/ч - някъде повече, някъде по-малко (все пак грешни сме) към 14,00-14,30 "акостирахме" в хотела. За хотела няма да пиша, имаше някои неуредици, но за плажа ще разкажа. Плажа е с много дълга пясъчна плажна ивица която обхваща населените пунктове преди и след Акчай. При влизане във водата има камъни на около 2-3 м., а след тов е пясък, но водата (морската) е СТУДЕНА (22-24 градуса)!!! Причината за това се рекичките които се вливат от планината намираща се на около 15-20 км. северно от Акчай и подпочвени води. Те са толкова много, че на места в морската вода извират и образуват вертикални студени стълбове от сладка вода. Независимо от температурата на водата или именно поради това, при околна температура 32-36 градуса щом се излезе от нея е приятно и благодарение на лекия бриз се изсъхва много бързо.
За тези които се интересуват от спално бельо, в Акчай има фирма която го произвежда и то с добро качество. От колежка знам, че има собственици на семейни хотели, които пътуват до Акчай за закупуване на бельо. Понеже нямаме хотел не посетихме магазина на фирмата.
Почивката в Акчай съчетахме с посещение на Айвалък (45-50 км. след Акчай) и Дяволската стъпка (на хълма източно от Айвалък), която е една неголяма вдлъбнатина в северозападния край на скалната площадка, но за сметка на това съседства с няколко заведения (за любителите на кафе-еспресо - в Турция е приключение да го намериш). Гледката от там на изток, юг и запад е много красива, вижда се о. Лесбос а са ни казвали че залеза е страхотен, но за съжаление не успяхме да го видим.
Разгледахме и Дикили на 80 км. след Акчай по посока на Измир. Бяхме чели че е новопоявяващ се курорт, но спред нас си е стандартен крайморски град и курорт не от вчера. Има плажна ивица около 1-2 км. с нелош пясък.
Пътуването в обратна посока - за България, премина в обратния ред: Акчай (12,30 ч.) - Лапсеки - Гелиболу (кратък пазар) - капитан Андреево - зареждане LPG във ОМВ веднага след границата (18.00 ч.) - почивка от 60 мин. - 22,30 в София.
Благодаря на всички които имаха смелостта и търпението да прочетат написаното и дано първият ми опит да граничи с успеха !
Препоръчани коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега