д-р инж.Стефка Кантурска
Със своите великолепни архитектурни шедьоври-каменни крепости, дворци, църкви,кули и мостове град Прага с право се счита за съкровищницата на Средновековна Европа.Съхранени и до днес забележителните паметници на Прага ни позволиха да усетим атмосферата на онези времена и да видим как в коледните и новогодишни дни градът се превръща в истинска вълшебна приказка.
Достигнахме почти до края на Кралския път .Площадът Храдчански намести е в непосредствена близост до Пражкия замък.В източна посока площадът стига до Първия Кралски двор на Пражкия замък,който всъщност представлява церемониалния западен вход с „Портата на гигантите”,оформена с метална „рококо”решетка и скулптурната група „Сблъсъкът на гигантите”.Зад позлатената арка се издига величествено раннобароковата порта на Матиас ,която води към Втория двор.
Още преди да преминем през парадната арка на Матиаш откриваме ,че отляво на арката се издига чудесен бял дворец.С изненада разбираме от екскурзоводката,че това е Архиепископският дворец, разположен в непосредствена близост до Пражкия замък и седалище на пражките епископи и архиепископи от 60-те години на миналия век. Дворецът бил построен на мястото на 8 бюргерски къщи и по-късно е преустройван няколко пъти. Днешния си вид придобил през втората половина на XVIII век, когато претърпял значителна реконструкция на страничните крила и на 3-тия етаж.Украсата на фасадата в стил „рококо” също е изящна и привлекателна. Интересна забележителност на двореца бил параклисът на Св. Йоан Кръстител,създаден през XVI век и обогатен със стенописи и картини. В представителните зали имало уникална колекция от парижки гоблени.Дано успеем на връщане от Пражкия замък да разгледаме и красивия Архиепископски дворец.
Вляво на Първия двор се намира Архиепископският дворец
Сградите между Първи и Втори дворове са изградени по време на реконструкцията на Пражкия замък при Мария Терезия(1740-1780г.).Този двор е не само входна зона,но и място за тържествено посрещане на официални държавни гости с участието на охраната за замъка.Днес Пражкият замък е официалната резиденция на президента на Чешката република.
Почетният караул пред Новия Кралски дворец
Първи Кралски двор
Историческата памет на някогашна Бохемия е съхранена в огромния внушителен архитектурен ансамбъл Храдчани. В превод „Hradćany” означава „Градът”,или излиза,че е изграден град в града . Намираме се пред най-големия средновековен укрепен замък в света -Пражкия замък,издигнат на невисок хълм (около 70м)над Вълтава.
Разказът на екскурзоводката е много увлекателен и можеш с часове да я слушаш.Замъкът е разположен върху огромна площ с три вътрешни дворове и множество сгради : 6 дворци, грандиозна катедрала и още - 3 църкви-базилики ,4 манастири , 5 картинни галерии и редица частни домове. Днес „Hradcany” е държавна резиденция.
Портата на император Матиаш I, Кладенецът с металната решетка
изградена в бароков стил през 1614г.
Основан през втората половина на IX век ,комплексът е преминал през редица преустройства,обновления и разширения ,но въпреки това тук е запазена изключителната атмосфера на миналите векове. Сградата на Новия Кралски дворец е преминала през 4 реконструкции,но днешният й вид е постигнат по времето на Хабсбургите и най-вече на Мария –Терезия.През Средновековието монархът е живял в Стария Кралски дворец,а едва по време на Ренесанса хабсбургските монарси са построили новите стилни сгради, които оформили ансамбъла на Новия Кралски Дворец.В северното крило на Двореца се намира Испанската зала, най-голямата зала за тържествени церемонии,национални събрания и приеми на президента на републиката.Подобна е и Германската зала,в която се устройват гала концерти и специални тържества.
Вторият двор на Пражкия замък е един от четирите дворове и в него може да се влезе от север,откъм Барутния мост или от запад – през Портата на Матиаш ,откъм Първи двор.На изток е пътят към Третия двор,но има и друг второстепенен западен път откъм Hradćanské náměstí през Четвърти двор.
Испанската зала в Новия Кралски дворец
Германската зала в Новия Кралски дворец
На север се намират бившите императорски конюшни,сега превърнати в Картинната галерия на замъка. Основните картини са част от колекцията на австрийския император Рудолф II от края на XVI век.В галерията са изложени произведения на италиански, немски, холандски и фламандски майстори.
На фона на строгите и еднообразни фасади на сградите в югоизточния ъгъл на двора се откроява белият параклис на Светия Кръст,а пред него виждаме и Фонтанът на Кол,украсен с подходяща коледна гирлянда.Впечатляващ е и кладенецът с метална решетка .
Фонтанът на Кол и на заден план – параклисът на Светия Кръст
Основният и най-голям двор,разположен в най-източната част на комплекса е Третият Кралски двор.Централното пространство на двора е заето от Катедралата Св.Вит,Вацлав и Адалберт с главна западна фасада с две кули и оригинален щжен вход (Златната порта) и кулата.Пред катедралата се издига сградата на Стария пастор,заслон с разкопки,обелиск от 1928г.и статуята на Свети Георги.
Катедралата "Св.Вит"заедно с храма на Стария пастор
Примерна схема на дворовете на Пражкия замък
Четвъртият Кралски двор се различава от останалите дворове . Намира се в западната част на комплекса. Може да се влезе през портата до Архиепископския дворец на площад Hradčanské namesti , или от източната страна през отделен проход на двореца. До Четвъртия двор се достига и по странични пътища - не е класически двор. Дворната площ е ограничена от дворцовите сгради само от южната и източната страна, а на север- само се допълва със зеленината на градината Na Baště.
Четвърти двор на Пражкия замък
Катедралата на Свети Вит, Вацлав и Адалберт (Мetropolitní katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha) е римокатолическа митрополитска катедрала , седалище на архиепископа на Прага.
Високите кули на Катедралата внушават респект и страхопочитание към Бога
До 1997 г. катедралата е била посветена само на Свети Вит и все още обикновено се нарича само Катедрала Свети Вит,най-голямата и най-престижна църква в страната.
Невероятно високите кули (най-високата е 103м,а предните две- по 82м),изящните арки и сводове са превърнали катедралата в истинската перла на европейската готика.Разположена в рамките на Пражкия замък ,тя е вековният исторически и духовен център на чешката нация.В криптата й са разположени гробниците на много бохемски крале и императори на Свещената Римска империя.Катедралата Св.Вит е собственост на чешкото правителство като част от комплекса на Пражкия замък.
На мястото,където се намира днешната катедрала през 925г по заповед на херцога на Бохемия Вацлав I е била построена романска ротонда .За патрон на църквата бил избран Свети Вит,тъй като херцог Вацлав I получил от Императора Хенрих I свещена реликва – част от ръката на Св.Вит.Друго предположение на историците обяснява избора на името с желанието на Вацлав I да направи християнството достъпно за езическото население.Избран бил Свети Вит поради близката звучност до Световит-което означавало славянско божество.
Западната фасада с двете кули Тържествената западна порта
Грандиозното строителство на големия храм започнало през 1344г. и продължило почти 6 века поради трудности в строителството- недостатъчни средства,войни,пожари и ограбвания. В екстериора и интериора на катедралата били вмъкнати елементи от романския, ренесансовия бароковия и готическия архитектурни стилове. Най-забележими са бароковият връх на голямата южна кула и западната фасада с двете кули – класически френски готически маниер.Катедралата била окончателно завърщена през 1929г. Южната фасада на катедралата се украсява от грандиозната кула – истинско архитектурно съкровище от миналите векове,реконструирана и трансформирана от много архитекти и завършена през 1770г.Впечатляват ни вертикалните готически ребра,тесните прозорци,позлатеният часовник с два циферблата и бароковият купол. Най-голямата камбана в Чешката република, намираща се в кулата на катедралата, тежаща приблизително 15 тона, се нарича Сигизмунд и датира от 1549 г.
Южният вход със Златната порта, украсена с мозайката от Страшния съд
Мозайката ,изобразяваща Страшния съд
Южният вход на Катедралата представлява истинската Златна порта,богато украсена с цветна позлатена мозайка със сюжети от Страшния съд.Тя е създадена през 1370г. и е едно от безценните художествени съкровища на катедралата.Пред входа стои паметникът на Свети Георги и зад него - високият обелиск.издигнат през 1928г. по повод 10 годишнината от създаването на чехословашката република и в памет на жертвите от Първата световна война.
Конната статуя на Свети Георги Цветен прозорец зад олтара или амвона
Макет на пещерата,в която се е родил Иисус Христос
Още при влизането в храма човек получава страхотно усещане за силата , величието и мощта на това свято място - сякаш създателите и творците на изкуството са искали да ни внушат част от силата и могъществото на самия Бог.
Сред гората от високи колони се откроява коледната елха,а светлината от стъклописите и витражите на прозорците създава празничност на обстановката .Макетът на пещерата , в която се е родил Христос напомня за божествения коледен дух,който се чувства навсякъде в храма.
Величествените колони разкриват красотата на готическия архитектурен стил
Изящният сребърен надгробен паметник на Св.Йоан Непомукски
Фрагмент от стъклописите в параклиса на Св.Сигизмунд
В църковната архитектура е прието формата на сградата да наподобява кръст и двете странични части ,перпендикулярни на главната ос се наричат трансепти. В северния трансепт на катедралата се издига великолепният църковен орган.
Органът,разположен в северния трансепт на катедралата
Пред огромния олтар се намира императорският мавзолей,завършен през 1589г. и в него са положени мощите на Фердинанд I,съпругата му Ана и сина им Максимилиан II.
Многобройните статуи,изящни скулптури и бюстове на членовете на кралското семейство начело с Карл IV оживяват пред очите на посетителите. Фино изработени паметни плочи надгробни паметници на чешки монарси и принцове свидетелстват за уважението към тяхната памет заради заслугите им в историята на чешката държава.
Розетният прозорец (розата) представя библейски сцени от Сътворението на света.Изпълнен е в стъклопис с концентрично разположени фигури,което е характерно за романската църковна архитектура. Чрез стъклените витражи са пресъздадени картини,които отразяват важни исторически моменти и откъси от Свещеното писание – Библията Чудесните цветни витражи насочват потоците светлина отвън и така се създава впечатление,че храмът винаги е осветен от слънцето.Тези шедьоври на художественото изкуство са дело на редица художници и майстори-стъклари,които са редили плочка по плочка с голямо търпение и любов ,за да се получи тази необикновена красота.Сред тях е бил и Алфонс Муха,прочутият художник-модернист,който е изобразил в своя стъклопис образите на светите просветители Кирил и Методий. Стъклописите в Новия архиепископски параклис са дело на Алфонс Муха и Йозеф Цибулка.
Императорският мавзолей
В катедралата има 21 параклиси и гробници,като някои от тях са истински съкровищници –на Св. Адалберт и неговите 4 сребърни фигури на светци,на Св.Валдщайн с надгробната плоча ,изработена от Питър Парлер,кралската гробница,азположена в параклиса „Светия кръст”.Гробът на Св.Вит се намира между параклиса на Св.Дева Мария и високия олтар.
За най-свято място в храма се счита параклисът на Свети Вацлав.Стените са смайващи-украсени са с невероятни картини и мозайки от полускъпоценни камъчета.Тази прецизно изработена от Петер Парнер художествено-архитектурна творба, е разположена над гробницата на Свети Вацлав - князът и небесния покровител на чешката република.Статуята на княза е в пълен ръст с военни доспехи и добре въоръжен.Картината зад него изобразява епизоди от неговия героичен живот.
Розетният прозорец
Витраж с образите на Св.Св.Кирил и Методий.
Параклисът на Дева Мария
От параклиса на Св.Вацлав може да се премине към залата за коронации,където в камера се съхраняват короната ,скиптъра и други ценни бижута на чешките крале.
Параклисът на Свети Вацлав I
Кралските украшения са изящни и много красиви
Камбаните на катедралата са 7 и звучат по различен начин.Според легендите гласът на камбаните може да се променя в зависимост от настроението на чешката нация.Говори се,че след битката при Бялата планина през 1620г.и поражението на чехите звънът на камбаните бил толкова тъжен,че можел да събуди дори мъртвите крале от криптата на катедралата. А когато през 1378 г. императорът и чешки крал Карл IV бил на смъртно легло, в камбанарията на катедралата всички камбани започнали да звънят от самосебе си и към тях постепенно се присъединили всички чешки камбани. Карл ги чул преди смъртта си и възкликнал: „Ето, деца, Бог е с вас завинаги!“
Старият кралски дворец е създаден през XII век и е бил изграден в първоначално в готически, а по-късно - в красив ренесансов стил.В края на XV век в двореца била построена залата „Владислав”- най-голямото светско пространство в средновековна Прага.
Изграждането на сложната сводеста каменна система било истински инженерен подвиг. Като най-важната представителна зала в страната Залата „Владислав” се използвала за тържества, приеми коронации и други събития на бохемския двор .Пространството е достатъчно голямо, за да побере турнири между рицари.А по „Стълбището на рицаря” дори могли да преминават и коне.
Владиславската зала в Стария кралски дворец
В галерията рицарските доспехи предизвикват любопитство и възторг
Обстановката в Стария дворец
Базиликата Свети Георги
Излизаме от Стария дворец и на неголям площад виждаме червената фасада на базиликата Свети Георги и овалното преддверие на Двореца Розенберг. Църквата Св.Георги, основана през 920г. от княз Вроцлав I била втората важна църква в тогавашна Прага и втори божествен храм в Пражкия замък. Самият Вроцлав I бил погребан в църквата през 921г. Базиликата е осветена през 925 г. по време на управлението на сина на Вроцлав Вацлав, по повод пренасянето на тленните останки на майката на Вроцлав (бабата на Вацлав) – Света Людмила от Тетин. По-късно тленните останки на тази важна светица, Света Людмила, били погребани в параклиса „Света Людмила“. През 973г. княз Болеслав II и неговата сестра Млада основали манастира „Свети Георги”.Сестрата Млада била ръкоположена за игуменка в Рим, откъдето довела първите монахини от ордена на Св. Бенедикт. Благодарение на усилията на Млада, първоначалната романската ротонда била преустроена и превърната в трикорабна базилика,а манастирът станал неразделна част от базиликата.
Дворецът Розенберг станал основната резиденция на семейства Розенберг, след като къщите им били унищожени при пожара на Пражкия замък през 1541 г. Въпреки че първоначално е бил ренесансов дворец, дворецът Розенберг бил преустроен в бароков стил през XVII -ти век. През 1753 г. по решение на Мария Терезия в двореца бил открит Институт за благородни девойки, който бил едновременно пансион и обучителен център.
Дворецът Розенберг или църквата Мария Терезия Пиа Феликс Августа
През 1142 г., църквата и манастирът били напълно изгорени. Базиликата била повторно построена в романски стил. Освен фасадата и няколко елементи в интериора, базиликата е запазила този вид и до днес. В края на ХVІІ била оформена бароковата фасада ,а по- късно ( 1718-1722) в югозападната й част е построен бароковият параклис на Св. Йоан Непомуцки.Две масивни романски кули,високи на по 40 метра , допълват фасадата на базиликата. Южната кула, наречена Адам, е интересна с това, че е малко по-мощна от северната кула на Ева.
Църквата на всички светии е параклис, разположен в комплекса на Пражкия замък. Мястото на църквата първоначално е било осветено през 1185 г. и там била построена романска сграда. Въпреки че първоначално е била самостоятелна, църквата била силно повредена при пожара през 1541 г., който поглъща двореца и църквата. Чрез успешни реконструкции и разширения църквата се приближила към двореца, по-специално със залата Владислав.
Част от интериора на базликата „Св.Георги”-вдясно гробницата на Вроцлав I,зад бароковата решетка – гробницата на БолеславII (973-99г.)
Църквата пази гроба на Св. Прокопий и неговият живот е изобразен върху картини по стените. Въпреки че е достъпна от зала Владислав, църквата обикновено е отворена за обществеността само по време на религиозни служби и концерти.
Църквата „На всички светии” в Третия Кралски двор
На път покрай старата крепостна стена към Златната уличка в Храдчани
Уличката възникнала при произволното застрояване на територията около Пражкия замък.За облика на улицата били характерни едно- и двуетажни домове,построени в сянката на Владиславската крепостна стена.Улицата първоначално се наричала Златарска,защото там живеели и работели златари ,заначтчии и алхимици.Сега уличката е интересно място за туристите.
На северозапад от Пражкия замък се намира кварталът “Nový svét”- едно живописно кътче с криволичещи улички и малки жилищни къщи. От 60-те години на миналия век улицата“Nový svét”- е била обитавана предимно от художници и е търсена от посетители, тъй като е защитена зона, пешеходна зона и един от най-тихите кътчета на Храдчани.
Квартал “Nový svét” с красивите реновирани къщи
След кратко обсъждане тръгваме в южна посока към квартал Похорелец
Снимка за спомен от високия хълм над Похорелец.
Похорелец е бивше селище и квартал в западния край на Храдчани .
Похорелец в превод означава място,засегнато от пожар.И наистина ,според историческите сведения първият пожар в това предградие на Храдчани е избухнал през XI век.Други пожари възникнали през 1420,1541 и 1742г. Сред безкрайните гори и пясъчници на крепостната могила на пражкия хълм в периода 1140-1143г. бил изграден Страховският манастир. Първата романска каменна сграда на манастира Страхов била напълно унищожена през 1258г. поради невниманието на спящ монах, който не успял да изгаси горящата свещ.
Парадният вход на Страховския манастир
В края на XVIII век, когато император Йосиф II издал заповед за ликвидиране на безполезни манастири. Спасението на манастира било създаването на библиотека,която съществува вече 8 века и има над 130 хиляди книги 25 хиляди стари ръкописи ,музикална колекция и Страховското евангелие – една древна книга,издадена през 9 век.Говори се,че един монах с изключителна музикална памет успял да нотира мелодията ,която самият В.А.Моцарт импровизирал преа 1787г. ,свирейки на орган в манастира.Така записаната творба е превърната в истинска реликва на манастира.
Каменна колона на Св. Норберт ,разположена в двора пред църквата „Успение Богородично”
През ХХ век е създадена известната художествена галерия на комплекса. Днес комплексът се счита едновременно за религиозен център, музей и стара библиотека на Чешката република. Манастирът е архитектурен паметник и е една от най-старите манастирски обители на Норбертинския орден.В готическата църква на манастира „Успение Богородично” се съхраняват мощите на Норберт Ксантенски,основателя на ордена.
Съвсем близо до входа на манастира се намира Пивоварната на Страховския манастир.Технологията за приготвяне на вкусна, висококачествена напитка била усвоена от монасите още през XIIIвек. През Средновековието бирата позволявала на монасите да издържат на дълги пости. В тази пивоварна за първи път е приготвена известната бира St. Norbert.
Самостоятелната сграда на Интериор на църквата :Успение Богородично”
библиотеката
Пивоварната на Страховския манастир
Една от най-важните архитектурни забележителности в Храдчани е разкошният комплекс Лорето(Лорета). Това е бароково поклонническо място,създадено през 1626г. под покровителството на чешката благородничка Катрин Лобкович.Тя искала да увековечи легендата за Свещената къща ( Санта Каса),къщата в Назарет,където Архангел Михаил съобщил благата вест на Дева Мария, че в скоро време тя ще роди младенеца Иисус Христос.Според легендата Свещената къща била под заплаха от неверниците и затова през 1278г.ангелите я пренесли от Назарет в Северна Италия.В знак на благодарност за това чудо в някои страни построили копия на Свещената къща .Такова копие било изградено и в Прага.Санта Каса била проектирана от италианския архитект Джовани Орси и станала истинското „сърце” на комплекса Лорето.Изящната облицовка на къщата е дело на италиански дизайнери,а картините във вътрешността й изобразяват живота на Дева Мария.
Свещената къща (параклис на дева Мария) и църквата „Рождество Христово”
В средата на източната част на двора се издига църквата „Рождество Господне“ (Kostel Narození Páně), построена през XVIII век в стил „рококо”.Църквата има разкошен бароков интериор и подобно на параклисите в двора възхвалява жени,провъзгласени за светици като Света Марсия,мъченица от Сиракуза.През 1620г.недалеч от това историческо място се състояла битката при Бялата планина.Оттогава са запазени безценни предмети и украшения ,които се пазят в Съкровищницата на църквата.Най-ценният предмет е Пражкото слънце –религиозно реликвено украшение ,изработено от позлатено сребро и съдържащо 6222 диаманти.
Часовниковата кула Лорето ,която се издига над богато украсената главна фасада съдържа карильон или комплект от 30 камбани,които са били отлети в Амстердам през 1694г. Карильонът изпълнява химн We Greet thee („Поздравяваме те!”) и други мелодии на всеки точен час.
Олтарът на църквата „Рождество Христово“
Часовниковата кула Лорето Реликвено украшение – монстранция
Свечерява се.Вечерният мрак обгръща бавно кралския замък.
Източната фасада на катедралата „Св.Вит” Златната уличка вечер
Казаха ни ,че на връщане от Храдчани може да минем покрай Църквата на победите (Kostel Panni Marie Vitězné),наричана още Светилището на младенеца Иисус от Прага.В храма откриваме прочутата дървена статуя,покрита с восък. Статуята е изображение от XVIвек,донесена от Испания и подарена от принцеса Поликсена Лобкович през 1628г. Младенецът е облечен в луксозно облекло и императорски регалии и златна корона.В лявата ръка държи глобус с кръст,а дясната ръка е вдигната в жест на благословение.Всяка година по време на Коледа и Великден жителите на Прага отдават заслужена почит на статуята,
(Kostel Panni Marie Vitězné),наричана още Светилището на младенеца Иисус от Прага.В храма откриваме прочутата дървена статуя,покрита с восък. Статуята е изображение от XVIвек,донесена от Испания и подарена от принцеса Поликсена Лобкович през 1628г. Младенецът е облечен в луксозно облекло и императорски регалии и златна корона.В лявата ръка държи глобус с кръст,а дясната ръка е вдигната в жест на благословение.Всяка година по време на Коледа и Великден жителите на Прага отдават заслужена почит на статуята,
Църквата на победите (Kostel Panni Marie Vitězné),наричана още Светилището на младенеца Иисус от Прага
В църквата се усеща коледният дух от наскоро отминалите рождественски празници – храмът е облян в светлина и навсякъде иконите и статуите са подходящо украсени.Посетителите тук са тихи,спокойни и смирени.
Светилището на младенеца Иисус от Прага
Със съвсем друго настроение попадаме пред стената на Джон Ленън на площада Велкопреворске .Това е своеобразен мемориал на английския музикант Джон Ленън ,където младежите на Прага с цветя,със свещи и послания изразяват своята почит към него . Днес това е „Стената на мира и любовта” и тук младежите идват,за да си пожелаят сбъдване на мечтите и надеждите за по-добро бъдеще.
Стената на Джон Ленън
Пътят към къщи винаги се оказва по-кратък.Все пак една хубава вечеря с гулаш в хляб е тъмно пиво са подходящи след напрегнатия ден,изпълнен с много случки и преживявания.
Вкусен гулаш в хлебна питка и тъмно пиво
Всяка легенда ,свързани с историята на стара Прага е ценна и вълнуваща и затова предприехме ново предизвикателство – да разгледаме Вишеград. С Вишеград са свързани и много чешки легенди и митове.
Пршемисъл Орач е легендарен чешки княз и пръв законодател на чехите, който се счита за основател на чешката династия на Пршемисловците.Според легендата неговата съпруга Либуше предрекла основаването на град Прага. Тя изпратила свои хора в гората и те случайно намерили човек, който дялкал дървен праг за своята къща. Княгинята заръчала това място да бъде наречено Прага и предрекла бъдещата слава на това място, където щял да се издига най-големият замък в земите ѝ.
На път към крепостните стени на Вишеград
Историческата крепост Вишеград (Vyśehrad) в превод- Горен град е построен вероятно през Х век на десния бряг на реката Вълтава.
Както е известно в началото на XIV век Карл IV – чешки крал и император на Свещената Римска империя започнал да преустройва Пражкия замък и много години по-късно дошъл редът и на Вишеград.Целият комплекс бил обновен,построени били нови укрепления с две порти и кралски дворец с разкошна зала. В рамките на крепостта се намира базиликата „Св. Петър и Павел“. Тя била реконструирана през втората половина на XIV век и отново през 1885 и 1887 г. в неоготически стил.През годините съдбата на Вишеград била доста противоречива. Първоначално бил център за управление, а по-късно почти изоставен след опустошение от нашественици. През XVII век, когато Хабсбургската монархия превзела чешките земи след 30- годишната война, Вишеград бил преустроен през 1654 г. като барокова крепост и тя станала център за обучение на австрийската армия.Разгърнали се мащабни строителни дейности в архитектурния стил барок и Вишеград се превърнал в укрепена резиденция с мощни тухлени укрепления,бастиони и портите Табор и Леополд.Cihelná brána (Тухлената порта) е структура в стил ампир, изградена през 1841 година. Основната част от Шпичката порта (Špička), а така също части от романския мост и разрушената готическа кула, известна като Libušina lázeň (Банята на Либуше) са единствените фрагменти, запазени от Средновековието.
Базиликата „Св.Петър и Павел” Романската ротонда на Св. Мартин
Романската ротонда на Св. Мартин датира от втората половина на XI век. Вишехрад и районът около него са станали част от столицата през 1883 година.
В гробището „Вишехрад“ са погребани много известни личности от чешката история и култура, сред които Антонин Дворжак,Бедрижих Сметана,Карел Чапек, Алфонс Муха и др. Тук се намира и ротондата на Св.Мартин от XI век – най-старата запазена ротонда в Прага.
Съвсем малка запазена част от оригиналния стълб на някогашния архитектурен шедьовър (Špička brana) била използвана за да се оформи днешния Информационен център на националния паметник на културата Вишеград.Тук намерихме изискано кафене с камина и приятна обстановка. В днешно време век Вишехрад е превърнат в обществен парк, който е популярен обект за отдих и тържества.
Част от интериора на базиликата „Пиета”подобна на истинската Скулптура
„Св.Петър и Павел” на Микеланджело в Римската катедрала
Леополдовата порта Параклисът на Дева Мария
.
"Вишехрад "- това е популярно място за чехите, за да празнуват и Нова година.А на нас ни остава само един ден, за да посрещнем тук в златна Прага Новата 2022 година!
Приятна обстановка покрай камината в кафенето на Информационния център
Разходката продължава към върха на хълма
От високия хълм над реката се открива прекрасна панорамна гледка
Ето- отново сме на път в последния ден на декември 2021г.!Имаме много идеи,разнообразни планове за разходка из града ,а наближава и новогодишната нощ!
Пътуваме с обществения транспорт с познатия ни трамвай 22.Освен високите домове и блещящите витрини на бутиковите магазини погледите ни привличат и разнообразните модели на ретро автомобилите по празничните улици на града.
Точно в полунощ празничните фойерверки избухнаха на площада Вацлавски намести.Изключително настроение,музика,викове ,гръм от шампанско – Златна Прага празнува Ново начало- Нова година на мир , здраве и благополучие!
Честита Нова 2022 година!
Šťastný nový 2022rok!
До нови срещи,Прага!
Препоръчани коментари
Няма текущи коментари
Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш
Трябва да си член за да оставиш коментар.
Създай профил
Регистрирай се при нас. Лесно е!
Регистрирай сеВлез
Имаш профил? Влез от тук.
Влез сега