Прескочи до съдържание

Градски транспорт в Амстердам и други


edbloom

Препоръчани мнения

Георги можеш ли да внесеш малко яснота около градския транспорт в Амстердам. Т.е. нужен ли е по-принцип или става и пеша да се обикалят по интересните места. Как се работи с OV Chipkaart, тя за метро, автобуси и трамваи ли важи, цени и т.н. 

Връзка към мнение

Георги можеш ли да внесеш малко яснота около градския транспорт в Амстердам. Т.е. нужен ли е по-принцип или става и пеша да се обикалят по интересните места. Как се работи с OV Chipkaart, тя за метро, автобуси и трамваи ли важи, цени и т.н. 

 

Ще разпиша подробно тия дни в холандската тема. Всички основни забележителности в амстердам се обикалят на крак, ако мятото където ще спиш е в центъра, според мен не трябва да се притесняваш за това. Ако ти трябва ползване на градски транспорт може или да си купуваш от ватмана/шофьора, или със ov-chipkaart. Първото ще е по-скъпо с около евро на пътуване. Второто е по-евтино, НО, самата карта струва 7.5 и понеже на качване взима фиксирано 4 евро преди да ти върне разликата на слизане, трябва да имаш поне 4 евро в нея до последното си пътуване. Един вид, поне 10 евро заключваш в картата и на тръгване не можеш да я върнеш и да си ги вземеш. Мизерници са. 

 

Т.е. ако смяташ да ползваш градски транспорт повече от 10 пъти е рентабилно да си вземеш карта, иначе не. Аз имам 1-2 карти наоколо, които давам на гости и приятели, мога да ти услужа, но ако имаш път към делфт да я вземеш и да я върнеш, тъкмо ще пием по бира :) Може и до Амстердам да имам път, когато си там, но не гарантирам...

Връзка към мнение

Да наистина са го направили доста неудобно за туристите. В самата тема пишеш за комбиниране с Утрехт, Хага, Ротердам, Делфт... Понеже от 4-те нощувки последните 2 се падат Петък и Събота и гледам, че цените са много по-високи спрямо предните делнични дни. Как мислиш, 2 дни и малко стигат ли за Амстердам и Петък и Събота да се посетят някои от другите градове и да се спи там. Кои би препоръчал от тях. И за купуване на онлайн билети от Айндховен-Амстердам и другите отсечки искат местна кредитна карта, на място проблем ли е да се купуват от касата, има ли места, опашки и т.н. Толкова много въпроси имам, че незнам откъде да започна :) Ще трябва тема по тия въпроси :)

Връзка към мнение

да, личното ми мнение е, че два дни за Амстедам са достатъчни, и като цяло е кощунство от цяла Холандия да видиш само Амстердам. 1 ден за разходка, 1 ден за музеите и си готов. 

 

За останалите два дни препоръчвам района Делфт-Хага-Ротердам. Ротердам и Kinderdijk (пиша го така за да си го гугълнеш) са си добър ден, даже ще остане време за още. Делфт е също интересен, пък и ще пием по бира, ако ти е мерак и ти е интересно освен стандартните неща може да минем из кампуса на университета, библиотеката си е забележителност. Точно подобни планове обсъждам и със Красен (друг магеланец) в момента :) Добре е да има и малко буфер заради капризите на времето, но така 4 дни си заминават. Даже може вечерта преди полета да спиш в Айндховен или района, за да не гониш влаковете на другия ден сутринта, не че е големия проблем. 

 

Билети за влаковете се купуват безпроблемно, или от автоматите на гарата или от гишетата. Второто върви с 0,50 евро надценка. Няма опашки, няма отстъпки ако си купиш на място, т.е. няма смисъл да купуваш онлайн. 

 

Иначе, от летището в Айндховен заминаваш директно за центъра на Амстердам? Имаш 2 варианта, единия е автобус от летището до гарата + влак Айндховен - Амстердам, общата цена ще е 20-ина евро. Втория е http://terravision.eu - автобус директно от летището до центъра на амстердам, 22.5 евро. Второто изглежда по-лесно, но предполагам автобуса няма да е комфортен като влака, твой си избор :)

 

Айде като се сетиш още нещо питай. 

Връзка към мнение

По тази тема ще се включа след 14 дена след като завърши одисеята Холандия-Белгия за мене. :lol:  :lol:  :lol:

Връзка към мнение

Как е положението със свободния wi fi в Амстердам и другите холандски градове? Последния път март месец си скъсах нервите из Италия и Испания никакъв свободен wi fi по улиците 21 век?!? язък за тия смартфони, навигации и технологии :)

Връзка към мнение

както навсякъде - по повечето заведения има, но трябва да седнеш и да питаш за паролата, има и свободни естествено. В макдоналдс, ако не се лъжа има свободен навсякъде...но може и да те излъжа.

Връзка към мнение

Жоро , за Утрехт какво мислиш, струва ми се доста по-удобно спрямо транспорта от Айндховен до Амстердам и обратно ? 

А хостелите в Утрехт, Хага и Ротердам са обидно малко по 4-5 броя на кръст ?!?, Направо ме шокираха, това не са някви села, за сравнение в Амстердам са към 230... 

Връзка към мнение

Жоро , за Утрехт какво мислиш, струва ми се доста по-удобно спрямо транспорта от Айндховен до Амстердам и обратно ? 

А хостелите в Утрехт, Хага и Ротердам са обидно малко по 4-5 броя на кръст ?!?, Направо ме шокираха, това не са някви села, за сравнение в Амстердам са към 230... 

 

Утрехт също е приятен град и е добра база с оглед на това, че отстои на еднакво разстояние от повечето интересни точки. Не разбрах, искаш само в Утрехт да се настаниш или дните след Амстердам да ги направиш в Утрехт?

 

Ако е първото е ОК, но трябва финансово да видиш как ще излезне 4-5 дни да пътуваш със влак. Ако е второто не го препоръчвам, защото Утрехт е как да го кажа твърде близо до Амстердам. След като си прекарал 2 дни там, по-добре тръгвай на юг към Хага, Ротердам.

 

И да, няма много хостели, и са на високи цени, туризма основно е в Амстердам :)

Връзка към мнение

ОК, за транспорта между градовете, а и вътре в тях си разцъквам 9292.nl . Сигурно го знаеш, можеш ли да ми кажеш сега в момента гледам влак от Амстердам - Ротердам . Има най-различни варианти, през различни гари и градове, за 1:11 мин, за 1:18 мин и т.н на Intercity за 14 евро, а най-бързия е влак Fyra директно за 41 мин и пак е 14 евро. Но там пише "Let op! Speciaal ticket vereist, fiets meenemen niet mogelijk, reserveren mogelijk, toeslag" . През google translate горе долу го превеждам, но какво точно значи и каква е разликата между тях ?

Връзка към мнение

ОК, за транспорта между градовете, а и вътре в тях си разцъквам 9292.nl . Сигурно го знаеш, можеш ли да ми кажеш сега в момента гледам влак от Амстердам - Ротердам . Има най-различни варианти, през различни гари и градове, за 1:11 мин, за 1:18 мин и т.н на Intercity за 14 евро, а най-бързия е влак Fyra директно за 41 мин и пак е 14 евро. Но там пише "Let op! Speciaal ticket vereist, fiets meenemen niet mogelijk, reserveren mogelijk, toeslag" . През google translate горе долу го превеждам, но какво точно значи и каква е разликата между тях ?

 

9292 имат приложение и за смартфон, доста удобно, ако имаш слагай, гледам че се оплакваше горе заради интернета :) Ще хвана да проуча и как е хавата със симкарти с предплатен трафик, за да може да си го ползваш и него и приложението на ns.nl.

 

Fyra-та минава по специално трасе, което съкращава маршрута, повечето минават през Хага, тя цепи напряко. Купува се добавка към билета, която за Амстердам-Ротердам е 2.30 евро. Преценявай дали си заслужава. 

 

Буквално преведено означава: Внимание! Необходим е специален билет, не е възможен преноса на велосипеди (в нормалните влакове може), може да се резервира (това не знам какво означава, може би да си избираш място??), има допълнителна такса (това предполагам са тези 2.30 евро).

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здрасти няколко въпроса ;) Георги дай идея за колело под наем в Амстердам, трябва ли застраховка предвид многото кражби ? Някой хубав сайт за прогноза на времето и какво е хубаво да се види в Ротердам ?

Връзка към мнение

Здрасти няколко въпроса ;) Георги дай идея за колело под наем в Амстердам, трябва ли застраховка предвид многото кражби ? Някой хубав сайт за прогноза на времето и какво е хубаво да се види в Ротердам ?

 

Подозирам, че там откъдето ще го взимаш под наем ще предлагат застрховки. Най-вероятно и депозит ще ти вземат солиден, за точни цени не мога да ти кажа, на гарата със сигурност дават, виж ей това: http://www.ov-fiets.nl/ надявам се с гугълска помощ да се оправиш :)

 

За Ротердам аз правя следния Crash Course, който е почти цял ден:

- Слизаш на Rotterdam Blaak, там са кубичните къщи. 

 

The-Cubic-Houses-of-Rotterdam-3.jpg

 

- От там пеша до канала, който на практика е продължение на ротердамското пристанище, има и корабчета, които те разхождат из него, но цената е леко солена. Там се радваш на мостовете, Erasmusbrug на мен ми харесва. По крайбрежната улица има знамена на всички държави в света, малко интересна нова архитектура наоколо, холандците много обичат да си нащърбват офис сградите :)

 

erasmusbrug-bezienswaardigheden-in-rotte

 

- От там преценяваш дали ти се ходи до Kinderdijk, много мелници, ако е хубаво времето си заслужава, 

 

kinderdijk.jpg

 

Корабчето за Kinderdijk се хваща вдясно от Erasmusbrug, ще ти кажа после кой номер точно беше, трябва да смениш това корабче с още едно за да стигнеш до самите мелници. Самото пътуване с корабчетата си е атракция. 

 

От Kinderdijk обратно или до Erasmusbrug, ако се връщаш с корабчетата или до някоя от гарите. Аз лично в Ротердам друго интересно не се сещам. Може да се качиш до Euromast, изгледа е добър, ама май беше нещо от рода на 12 евро догоре.

Това е кулата:

rotterdameuro.jpg

 

 

А това е изгледа:

euromast_rotterdam.jpg

 

Ротердам е доста модерен град на външен вид, просто през войната заради близкото пристанище е бомбардиран редовно, и от едните и от другите. Доста по-различен от другите холандски градове, но и доста по-стерилен според мен.

 

Я кажи пак кои дни беше?

Връзка към мнение

Някой хубав сайт за прогноза на времето ....?

Аз за Европа по принцип ползвам тези:

http://www.wunderground.com/

http://www.yr.no/

http://uk.weather.com/

 

но Жоро може да ти каже някой по-специален местен ....

Връзка към мнение

Ами пристигане на 30ти Сряда, 2-3 дни в Амстердам след това към Ротердам и оттам обратно към Айндховен, на 3ти Ноември Неделя на обяд полет за София. На място ще измисля през деня ли да пътувам от Амстердам до Ротердам или по късно по тъмно. Има ли какво да се види по светло из пътя?

Връзка към мнение

Това за сайта за времето го забравих. http://buienradar.nl е сайта, като го отвориш показва текущото състояние на дъждовете. Вляво имаш:

 

2 uur vooruit (NL)

3 uur vooruit (NL)

 

Това ще ти покаже как ще се движат дъждовните облаци следващите няколко часа. Има и 24ч и 3 дни, ама това е супер нерентабилно :)

 

Под картата пък показва прогнозата за следващите пет дни, ако цъкнеш на Verwachting in Nederland ще се отвори по-подробна. 

Под това са температурите и условията в различните градове. Кажи-речи това те интересува. 

 

Т.е. чудиш се дали петък вечер или събота сутрин да пътуваш към Ротердам? Общо взето няма какво да видиш по пътя, нещо което не си видял от Айндховен до Амстердам, поляни и крави :) На пролет има полета с лалета, ама не и сега. 

 

В събота в Ротердам може и да се разберем нещо...

Връзка към мнение

Мерси за отговорите, засега нямам точна програма. Ще импровизирам в движение... :) Имам запазени нощувки Сряда и Четвъртък в Амстердам. За пътя към Ротердам не съм решил Петък по-рано или към 22 ч. Все още се чудя дали да мина и през Хага( как мислиш ти) , за твоя град засега съм пас, но може да пием биричка в Ротердам например. Живот и здраве да стигна ще ти пиша.

Връзка към мнение

А чакай, че се сетих друго - покрай тия китайски квартали, какво мислиш за азиатски, суринамски и подобни fast food - пробвал ли си ги ? Изобщо за храна трябва да минавам доста тънко - ако имаш предложения. И струват ли си Зоологическите градини, никога не съм ходил в чужд Зоопарк и винаги си викам айде друг път и музея с восъчните фигури и Хайникен experience? :)

Връзка към мнение

Класическото предложение - Дюнер :) Не съм ги пробвал повечето екзотични, още повече да ти препоръчам конкретно място, но дюнерите са най-евтини.

 

Ако искаш да си съвсем холандец, влизаш в първия Albert Heijn, C1000, Jumbo или Plus (това са вериги супермаркети навсякъде) и си купуваш нарязани шунчици, нарязан кашкавал и хляб. И си правиш сандвичи, всички холандци това обядват :) 

 

За зоопарк не мога да ти дам съвет, аз ходя по зоопаркове само ако ме интересува някакво много рядко животно, вероятно холандските са ОК, но не мисля че има нещо забележително в тях. 

 

Музея на восъчните фигури ще те отчая с опашката и входа от 20 евро, не съм влизал, но съм гледал снимки, нищо интересно. Хайнекен experience е горе-долу ОК, макар че всичките тия бирени турове си приличат малко или много, обикаляш и накрая пиеш бира :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За храната:

Опитайте пътжените картофи. Предлагат ги с различни сосове. Цената им е около 2.5 евро

 

Препоръчвам ви да опитате капсалон. Много вкусно нещо. Представлява месо от дюнера и картофки, запича се с малко кашкавал и отгоре му се слагат разни зеленчуци и сос по избор. Цена около 5 евро.

 

Ако си падате по Burger King и сродни, срещу 2 евро получаваш King's Deal (няма го в менюто, направо си го искаш). Малка напитка, малки картофки и някакъв бургер.

Между другото да знаете, че обслужването им хич не е "фаст".

 

От азиатските, много са популярни Wok to walk, но не съм ги опитвала. Има ги около Рембрандтплейн. В Чайнатаун-а, съседен на Червените фенери има много малки ресторантчета, а съм виждала и готвени неща, но и там не съм пробвала.

 

За транспорта:

Има 24-часови (7,50 евро) и 48-часови карти (12 евро). Те са на GVB - една от фирмите, които обслужват публичния транспорт. Мисля, че си бяха картонени, но работят като чип-картите. Не се зареждат просто са активни през определения период. Купуват се от машините за зареждане на карти. Повече тук. И все пак ако сте в центъра наистина няма смисъл да ползвате транспорт.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За храната:

Опитайте пътжените картофи. Предлагат ги с различни сосове. Цената им е около 2.5 евро

 

Еййй, в десетката. Как можах да забравя. Значи на тръгване от гарата посока площад Дам (т.е. барабар със всичките тълпи) на 200-300м вдясно има павилионче за пържени картофи, Manneken Pis се казва. Да, не се бъркаш, всъщност тия картофи се водят белгийски :)  Както и да е, там винаги има опашка, демек картофите са пресни. Не съм сигурен дали са бланширани, мисля че не, и ги пържат свежи. От сосовете, естествено се препоръчва майонеза или frietsaus, който си е почти майонеза...

 

Там цените са малко над стандартните, мисля че почваха от 2.5 евро за малката порция, голямата беше 4.5, но голямата ще се опъне дори на сериозен професионалист в яденето :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Eve моля те, не ми говори на вие - чувствам се некомфортно :) Мерси за инфото. Бъргър кинг и т. н са ясни питам за някакви местни hidden места :)

Връзка към мнение

не знам защо не сте препоръчали на Ed да пробва 'националното' холандско ядене shoarama spice (всъщност индонезийско, но много разпространено и популярно в NL), Но не онези от автоматите, а приготвено като меню.

За Wok-to-Walk, най-известния за който се сещам аз, е точно до Leidseplein, което е едно от местата с активен нощен живот в Амстердам (за другите - Rembrandtplein и Red Light District eve вече писа). Винаги има опашка с чакащи пред него, особено вечер докато го затворят.

 

btw Wok-to-Walk от една година има и в София срещу McDonalds до Съдебната палата, цените са като холандските, само че в лева. Така че София в това отношение гордо се нареди до ТОР туристическите градове Амстердам, Барселона и Берлин, където веригата има франчайз обекти.

 

Иначе най-типичните холандски храни, за които се сещам са, както Жоро вече писа - картофи във всякакъв вид, и шунка с кашкавал, стекове и риба. Всичко обилно полято с бира, разбира се.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Eve моля те, не ми говори на вие - чувствам се некомфортно :) Мерси за инфото. Бъргър кинг и т. н са ясни питам за някакви местни hidden места :)

 

Карах го малко по инерция, та за това  :blush:

Бирата върви с Bitterballen и май навсякъде ги правят по различен начин.

 

Конкретно мога да препоръчам заведението на покрива на Немо. Картофите са хубави, ябълковият пай също, а цените не са фрапантни. Освен това от терасата има хубава гледка към града.

Хубава гледка има и от кафене Blue на Калверстраат. Струва си да изпиеш една бира там.

Връзка към мнение

http://hostelworld.com/travel-features/156371/15-things-to-do-for-free-in-amsterdam

Какво мислите за тези идеи ? Пробвали ли сте някоя от тях? Специално номер 5 за free boat ми грабна вниманието :)

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.