Прескочи до съдържание

Най-добрите условия за кредитна карта за често пътуващи хора (само български банки)


Препоръчани мнения

И аз да се включа,но моят случай е малко по-различен.Имам кредитна карта на банков служител(е сметката,на картата е моето име).Супер е навсякъде,нямам такси никакви,никъде(всъщност една банка в Испания веднъж ми каза,че има такса 5€,но съседната си беше Ок)Теглил съм в над 50 страни и е мн. добре.Картата е само за 1000лв,но аз като тръгвам нанякъде внасям,колкото си преценя.И курсовете винаги са по-добри от чейнджа :-)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Колеги, това същите ли функции като кредитна карта има или не баш? Имате ли опит или наблюдения. Имам бая overdraft на дебитната карта а ми трябва нещо такова само за пътуване иначе ще седи в шкафа.

 

http://www.fibank.bg/bg/page/141#nie-vi-predlagame

 

Мерси предварително.

 

Да, видях че има написано по темата но не съм го видял. Не мога да изтрия поста така че ако някой може да добави опит ще съм благодарен.

Редактирано от mistyrain
Връзка към коментар

Да, и аз така мисля, само разликата е че човек трябва да си сложи пари в нея и да си я ползва като такава. Чудя се дали няма да е решение за мен имайки предвид че имам overdraft и ми трябва за точно определена цел. С VPAY с overdraft-a до сега на всякъде съм си плащал/теглил само проблем при резервация на хотел съм имал и не съм пробвал рент-а-кар. Второто няма да работи мисля.

Връзка към коментар

 

  • вземете кола под наем, без да плащате депозит, спестявайки време и пари;

 

Това не го разбирам какво искат да кажат... ами ако фирмата иска да блокира депозит? Фокусирах се на това, защото и там обикновено е голямата разлика между баш кредитните карти и подобни на тази, когато е необходимо да се направи временна ауторизация и т.н. 

Връзка към коментар

Колеги, това същите ли функции като кредитна карта има или не баш?

 

За търговците си е стандартна кредитна карта Visa. Държи се като такава, имаш си и стандартната застраховка по нея.

За банката е малко по различна:

Не ползваш овърдрафт. Имаш блокирана сума (100 единици за Classic варианта). Каквото сложиш отгоре можеш да го ползваш. Т.е. по смисъл е дебитна без овърдрафт.

За теб разликата е, че не кандидатстваш и не ползваш кредит, съответно не влизаш в кредитния регистър на БНБ. Таксите и комисионните са от раздела за кредитни карти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За търговците си е стандартна кредитна карта Visa. Държи се като такава, имаш си и стандартната застраховка по нея.

За банката е малко по различна:

Не ползваш овърдрафт. Имаш блокирана сума (100 единици за Classic варианта). Каквото сложиш отгоре можеш да го ползваш. Т.е. по смисъл е дебитна без овърдрафт.

За теб разликата е, че не кандидатстваш и не ползваш кредит, съответно не влизаш в кредитния регистър на БНБ. Таксите и комисионните са от раздела за кредитни карти.

 

Много благодаря за изчерпателния отговор :)

Връзка към коментар

Нещо интересно, за картодържателите на Пощенска - от 25 май променят условията по бонусната програма MyRewards. Естествено - с по изгодни за тях и като цяло си развалят "Най-добърият банков продукт за 2013”

 Вдигат праговете за получаване на кеш-бека (който всъщност не е точно кеш бек, защото се получава по съвсем отделна Amex карта - незваисимо дали е получен от VISA или Аmerican Express карите им). Прецакването е с между 25 и 30% спрямо старите условия. Който има пък Euroline AmEx го чака обаче двойна тесла - за нея намаляват точките за лев наполовина   и така прецакването е 60-65%! :angry:

 

Направих един бърз ексел на промените:

post-810-0-46677500-1428021258_thumb.png

Или много хора с Euroline са експлоатирали добре системата - предвид, че това им може би най-старата кредитна карта, която издават и има доста картодържатели (а в един период я даваха като "бонус" към визите, както ПИБ "подаряваха" Diners към издадените VISA и MC). Може пък причината да е обратната - правят стъпки за премахването и постепенно или за сметка на новодобавената бонус опция към дебитните Mastercard World не е ясно.

Като се замисля те са втората гръцка (и изобщо) банка, която да има кеш-бек програма за дебитните си карти (изключвам Maestro PayPas Yes на ПИБ, CCB Club на ЦКБ и подобните им, защото имат ограничен брой търговски обекти за трупане и/или харчене на точки/пари).

 

Та - който има кредитна карта от Пощенска да си разгледа последното извлечение и преди 20 май да стъпи на следващата сигурна сума... и да звънне преди това на кол центъра да му прехвърлят точките в MyRewards картата, че не става автоматично.

Редактирано от adreno
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И мен ме интересува издаването на кредитна карта с цел наемането на кола в Дубай. Изобщо не съм фен на кредитните карти, досега съм си ползвала дебитната Виза за пазаруване по интернет, хотелски резервации и т.н. Но четох, че при рент-а-кар искат задължително кредитна, за да блокират депозит. Та се чудя коя е с най-изгодни условия, тоест ниска годишна такса, превалутиране... Тази на ПИБ с неснижаемия остатък също ме устройва, но дали наистина става за блокиране на депозит от рент-а-кар фирмата, нали пише "без да блокира пари" - това не ми е съвсем ясно какво се има предвид?

Връзка към коментар

И мен ме интересува издаването на кредитна карта с цел наемането на кола в Дубай. Изобщо не съм фен на кредитните карти, досега съм си ползвала дебитната Виза за пазаруване по интернет, хотелски резервации и т.н. Но четох, че при рент-а-кар искат задължително кредитна, за да блокират депозит. Та се чудя коя е с най-изгодни условия, тоест ниска годишна такса, превалутиране... Тази на ПИБ с неснижаемия остатък също ме устройва, но дали наистина става за блокиране на депозит от рент-а-кар фирмата, нали пише "без да блокира пари" - това не ми е съвсем ясно какво се има предвид?

 

За съжаление без да пробваш едва ли ще стане. Може да звъннеш на ПИБ да ги питаш, но е силно вероятно служител(ката) да не са наясно с толкова фин детайл. 

 

Колкото за каква кредитна карта, провери първо при твоята банка, вероятно там ще ти е най-безпроблемно. Можеш да споделиш коя е и да видим дали има скрити лимонки в условията. 

Връзка към коментар

Да, точно това ме притеснява, че на служителите не мога на 100% да им вярвам относно такива тънки подробности. И ако се окаже на място, че картата не става... кофти.

Иначе вариантите ми са ПИБ и Алианц, поне там имаме сметки. Но може да пробваме и в други банки с изгодни условия.

Връзка към коментар

Аз не мисля, че една кредитна карта е някакво непосилно финансово бреме, стига да не считаш, че кредитния лимит ти е подарък и да бързаш да го изхарчиш, и си плащаш цялата дължима сума всеки месец, а не разсрочено (за да не плащаш лихви). Картата с неснижаем остатък май пак има годишна такса...

Т.е. взимаш истинска карта, която със сигурност ще върви и толкова.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Иначе вариантите ми са ПИБ и Алианц, поне там имаме сметки. Но може да пробваме и в други банки с изгодни условия.

 

И с двете не можеш да сбъркаш. Провери текущи промоции, чети и ситния шрифт на въпросните, но като цяло са от добрите кредитни карти. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Да споделя моя малък опит с кредитна карта. Преди месец си взех кредитната карта на ПИБ - Виза Класическа в лева /в промоция са до края на годината/. Оказа се че през Моята Fibank мога да си погасявам задълженията по кредитната карта /цялата сума на задължението или минималната вноска-това са двете опции/ от друга сметка/карта в банката - в меню "Плащания" се задават сметките за плащане срещу еднократна такса от 0.10лв. и след това плащанията през "Задължения очакващи плащане" са безплатни. Ако искате освен плащания по кредитната карта да плащате и битовите си задължение регистрирайте ги наведнъж, ако се регистрират поотделно, т.е. днес регистрирате кредитната карта, а утре сте решили да регистрирате нещо друго за плащане всеки път ще ви взема по 0.10лв.. Също така, ако плащате през "Еднократно плащане" има такса 0.10лв. Другото нещо, което ми направи впечетление, че превалутирането е по курса на деня на банката за картови транзакции, който е много по-изгоден от официалния курс на банката, както и от курса на Visa към момента. Например за дата 04.05.2015г. курса на превалутиране при плащане с картата беше 1.95650лв./евро, при официален курс на банката 1.95850лв./евро и при курс на Visa - 1.9702868441лв./евро. За момента съм много доволна от избора си. Дано не прозвуча като реклама, нямам нищо общо с банката, освен че съм и клиент от години. Понеже имах много въпроси преди да извадя карта и вие ми помогнахте с напътствия, реших да споделя опита си до момента.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Георги Матеев

Другото нещо, което ми направи впечетление, че превалутирането е по курса на деня на банката за картови транзакции, който е много по-изгоден от официалния курс на банката, както и от курса на Visa към момента.

 

Къде може да се проверява този курс?

 

Аз съм малко объркан. Някои транзакции ми се превалутират по курса на Visa, а други - при различен, по-добър курс (предполагам този на банката за картови транзакции). Не мога да схвана логиката и от какво зависи кой курс ще се ползва за конкретното превалутиране. Досега мислех, че винаги е валиден само и единствено курса на Visa, но явно съм в грешка. Забелязах обаче, че се превалутира по курса на банката САМО, ако курса на Visa е по-неизгоден в дадения момент, тоест банката ми прави услуга по този начин.

 

Някой да има точна идея?

Редактирано от Георги Матеев
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ПИБ картови транзакции

http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove-za-kartovi-transaktsii/page/1947

ПИБ официален курс

http://www.fibank.bg/bg/valutni-kursove/page/461

Visa

https://www.visaeurope.com/making-payments/exchange-rates

 

За момента всичките ми плащания са превалутирани по курса на "ПИБ картови транзакции",

плащала съм за покупка на онлайн билети за транспорт, забележителности, апартамент в Мадрид,

както и на място през ПОС за апартамент в Барселона.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Има и нещо друго, което не касае превалутирането при извършена транзакция. При погасяване на задължение по кредитна карта, което е в по-голям размер, служителят изисква преференциален курс от централата. Това е в случай, че кредитната карта е еврова (например), а погасяването се извършва от дебитна карта в лева (например) или пък чрез извършена вноска отново в лева на гише. Идеята е, че банката ти дава преференциален курс "купува" на еврото...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, но това е за над 1000, вероятно Георги и ESK говорят за разлики и при по-малки плащания.

 

Това са бели къхъри като цяло, единственият голям минус за мен на ПИБ е курсът продава за долари, жена ми има крединта карта в долари и за всяко погасяване си тегли левове, минаваме през Тавекс и се връщаме, което си е голяма досада, но пък ПИБ се уливат с този курс, понякога разликата достига до 5-6 стотинки спрямо Тавекс, особено в почивни дни.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Матеев

Има и нещо друго, което не касае превалутирането при извършена транзакция. При погасяване на задължение по кредитна карта, което е в по-голям размер, служителят изисква преференциален курс от централата. Това е в случай, че кредитната карта е еврова (например), а погасяването се извършва от дебитна карта в лева (например) или пък чрез извършена вноска отново в лева на гише. Идеята е, че банката ти дава преференциален курс "купува" на еврото...

 

Да, това винаги е било така. Но просто не мога да разбера на база на какво се избира кой курс ще се ползва за превалутиране на съответната транзакция.

 

Сега си погледнах последното извлечение от картата (тя е еврова). 2 поредни левови транзакции - едната е превалутирана по курса на Visa, а другата по курса на банката. Логиката ми убягва.

Връзка към коментар

Oshko има ли банка която да държи ниски маржове при валутите извън евро . Аз май не съм срещал , но пък не съм и проверявал из всички  ?

И аз много не съм проверявал, имам ОББ наблизо и там винаги курсът е бил по-добър. Предполагам няма банка с курсове като на чейндж бюрата(харесваните тук), но все пак по този начин ПИБ правят неприятно да имаш при тях доларова карта.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

И аз много не съм проверявал, имам ОББ наблизо и там винаги курсът е бил по-добър. Предполагам няма банка с курсове като на чейндж бюрата(харесваните тук), но все пак по този начин ПИБ правят неприятно да имаш при тях доларова карта.

 

За доларовите карти трябва да се внимава много. Чувал съм, че сетълмента им може да е в евро. Т.е. ти пазаруваш от щатски сайт в долари, картата ти е в долари, но всъщност процеса минава през две еврови превалутирания. Последно, когато питах за картите на Алианц ми казаха, че е така, не знам как е при ПИБ.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.