Прескочи до съдържание

Говорим си за Танзания


FlyTraveler

Препоръчани мнения

След много колебания и умуване съм на път да избера Танзания като дестинация за по-следващото ни пътешествие (все още не съм на 100% сигурен, изчаквам и потвърждение за свободни места за нощуване в резервата, който съм избрал).

 

Много дълги колебания (все още може и да размисля) м-у Намибия (мечтата на почти всеки пътешественник-фотограф), северните и южните паркове в Танзания. Промоцията на катарците в момента дава чудесна цена до Намибия - Виндхук през Йоханесбург за малко под 700 евро от София. Сезона (Септември-Октомври) е чуден за снимане на животни в парка Етоша, 12 чисти дни обаче ми се струват малко за по-обстойна обиколка на страната (като си оставя 7 дни за парка Етоша), а възможността да комбинирам 2 от любимите си неща (сафари и тропически плаж) започва да накланя везните към Танзания.

 

Знам, че Oshko и Домосед имат опит със сафарита в северните паркове, Домосед и със Занзибар. Karik  видях, че е постнал албум от Дар ес Салаам, нещо ми се върти в главата, че и в Занзибар беше ходил. Може да се намерят и други участници, които да кажат по нещо за дестинацията.

 

Занзибар - какъв съвет бихте дали за места (райони) за спане?

 

Източното крайбрежие е много живописно, но не е добро за къпане поради огромните приливи и отливи. Много е интересно за снимки на дейности на местни хора в плиткото при отлив - жени и деца събиращи водорасли, рибари и т. н. всичко това на фона на традиционни дау ветроходни лодки и тропическо море. Та за там си мисля за района на Jambiani - има село и наличието на местни хора, които не са свързани с туризма е гарантирано. Съседният плаж е рай за кайт сърфисти, но на мен това само би ми развалило локалният пейзаж.

 

Северното крайбрежие е с по-малка разлика в прилив и отлив и много по-добро за къпане, та си мисля за някоя и друга вечер и там. Колебая се м-у районите Nungwi и Kendwa.

 

За гмуркане (с шнорхел) най-добрият риф определно е Chumbe Island, но там цените за престой с преспиване са ми малко височки (това не е за дайв пакети, а само за да преспиш и да имаш достъп до рифа) - http://www.chumbeisland.com/rates-contact/overnight-stay/

 

Цената за екскурзия без преспиване е по-нормална, но допускат само определн брой хора по едно и също време, а приоритет имат тези, които отиват на скъпият пакет с преспиване, така, че се проверява в последният момент - http://www.chumbeisland.com/rates-contact/day-trip/

 

Атола Мнемба, който е също много добър за гмуркане и е много близо, обаче е частен и се държи от &Beyond, като достъп до самият плаж имат само техни гости при скромните $3,770 на вечер!! (http://www.andbeyond.com/journey/africa/what-to-do/beach-safaris/rates/)  Това надминава като цена доста топ курорти в Бора Бора или Малдивите, не знам какво човек точно получава за толкова много пари, освен ексклузивност за мястото. Трябва да видя има ли сноркелинг турове на достъпни цени само до рифа...

 

Не бива да се пропуска и историческият Стоун Таун (типичен swahili coast с микса от мюсулманско, европейско, индийско влияние), с доста сгради от 19-ти век и типична атмосфера. Би трябвало да има доста фотографски възможности за снимане на интересни хора, рибни пазари, сгради. Входните врати в Стоун Таун също са популярен обект за фотографиране.

 

На мен Дау Палас хотел ми изглежда много добре като атмосфера (сграда с история) и локация - http://www.dhowpalace-hotel.com/history.php

 

Ако някой има мнения за места за отсядане и активности на острова, бих бил благодарен да ги сподели. Горе съм описал в общи линии какво ме интересува.

 

Освен това ако някой е ползвал ферибота от Дар ес Салаам до Занзибар, моля да сподели дали има нещо интересно за гледане / снимане в смисъл на местни хора с бохчи, евентуално домашни животни и подобни или е просто модерно фери. Ако няма нищо характерно, бих си спестил времето за много по-удобните и не много по-скъпи кратки полети.

 

Някой летял ли е от/до Дар ес Салаам? Четох, че летището е много малко и няма къде да се седне, а полета пристига към 03.00 сутринта при връзка в 07:30. На връщане ще взема сигурно един транзитен мотел на 300 метра от там (полет пак в малките часове).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Малко за Занзибар:

- относно Стоун Таун, честно казано 1 цял ден ти е напълно достатъчен. За снимки из уличките има тонове материал (имай предвид, че жените и най-вече момиченцата си крият лицата). Не виждам смисъл да спиш там. Има доста автобусчета -камиони със седалки, които сновят по целия остров, а такситата не са толкова скъпи (много пазарлък обаче си трябва). Като цяло на целия остров много пазарлък - от всяка цена, която ти кажат делиш поне на 3-4 и пак ще си се минал  :)

 

- Ние спахме в района на Paje - отлив около 2-3 км :wacko:

Много приятно място. Наистина има доста кайтсърфисти, но те карат през определени часове (обикновени отлив/прилив) понеже няма постоянно вятър. Плажът е приятен и с комплексчетата (с по 5 - 10 къщички) са на 500 м - 1 км едно от друго. Луда работа, няма бетон  :rolleyes:.

Ние първо бяхме в Domokuchu Beach Bungalows -направени са от бананови листа стените и палмови леста тавана, тоалетните са без покрив. Изключително прохладно. Хората са го измислили.

След това бях в съседен комплекс, една идея по-лъскав, но не помня името. 

 

Ходих с колело до Jambiani, приятно е, но не са нещо особено селцата. 

 

Акустирахме на плажа Nungwi. Там има доста лъскави комплексчета (без бетон) и самото село не е нещо особено. Плажът е много добър, но внимавайте с морските таралежи и звездите (виждат се идеално във водата, просто трябва да се гледа)

 

За разглеждане: Jozani Chwaka Bay National Park, ако ти се гледат маймуни red colobus (понякога пресичат и шосето извън парка).

Ако имаш възможност да си наемеш кола и просто да обикаляш крайбрежието и вътрешността би било най-добре (островът е елементарен за разлгеждане, няма начин да се загубиш). Друг вариант е с колело, но трябва да е само по-светло, да внимаваш че карат доста напушени и без книжки и  да страниш от най-южната част (последното съм го чел по гайдовете, не знам от опит).

Има и вариант да се мъчиш да се спазариш с някой местен, но е малко тромаво (1 е собственик на колата, 1 има пари за бензин, 1 кара и всички стоят под една сянка :) голям пазарлък и колкото решиш да дадеш, дръж си на тази цена. Ако ти откажат 10 коли, тогава разбираш, че наистина е ниско, но не и преди това.  

 

- ферибота до Дар е модерен и стерилен. След като потъна през 2012 и загинаха към 150 души, замениха фериботите с нови.

Между другото стигнах до Занзибар с рибарска лодка от Пангани. Това е едно рибарско село със стари немски къщи. Намира се близо до Танга в северната част на Танзания. По-принцип е забранено да се ходи с лодка до острова, че от време на време потъват, но си беше много голяма емоция, доста снимки :) и малко морска болест.

 

За континентална Танзания, нямам много опит, пътувал съм само през Аруша, Моши, Дар и Танга. Паркове не съм посещавал.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Малко за Занзибар:

- относно Стоун Таун, честно казано 1 цял ден ти е напълно достатъчен. За снимки из уличките има тонове материал (имай предвид, че жените и най-вече момиченцата си крият лицата). Не виждам смисъл да спиш там. Има доста автобусчета -камиони със седалки, които сновят по целия остров, а такситата не са толкова скъпи (много пазарлък обаче си трябва). Като цяло на целия остров много пазарлък - от всяка цена, която ти кажат делиш поне на 3-4 и пак ще си се минал  :)

 

- Ние спахме в района на Paje - отлив около 2-3 км :wacko:

Много приятно място. Наистина има доста кайтсърфисти, но те карат през определени часове (обикновени отлив/прилив) понеже няма постоянно вятър. Плажът е приятен и с комплексчетата (с по 5 - 10 къщички) са на 500 м - 1 км едно от друго. Луда работа, няма бетон  :rolleyes:.

Ние първо бяхме в Domokuchu Beach Bungalows -направени са от бананови листа стените и палмови леста тавана, тоалетните са без покрив. Изключително прохладно. Хората са го измислили.

След това бях в съседен комплекс, една идея по-лъскав, но не помня името. 

 

Ходих с колело до Jambiani, приятно е, но не са нещо особено селцата. 

 

Акустирахме на плажа Nungwi. Там има доста лъскави комплексчета (без бетон) и самото село не е нещо особено. Плажът е много добър, но внимавайте с морските таралежи и звездите (виждат се идеално във водата, просто трябва да се гледа)

 

За разглеждане: Jozani Chwaka Bay National Park, ако ти се гледат маймуни red colobus (понякога пресичат и шосето извън парка).

Ако имаш възможност да си наемеш кола и просто да обикаляш крайбрежието и вътрешността би било най-добре (островът е елементарен за разлгеждане, няма начин да се загубиш). Друг вариант е с колело, но трябва да е само по-светло, да внимаваш че карат доста напушени и без книжки и  да страниш от най-южната част (последното съм го чел по гайдовете, не знам от опит).

Има и вариант да се мъчиш да се спазариш с някой местен, но е малко тромаво (1 е собственик на колата, 1 има пари за бензин, 1 кара и всички стоят под една сянка :) голям пазарлък и колкото решиш да дадеш, дръж си на тази цена. Ако ти откажат 10 коли, тогава разбираш, че наистина е ниско, но не и преди това.  

 

- ферибота до Дар е модерен и стерилен. След като потъна през 2012 и загинаха към 150 души, замениха фериботите с нови.

Между другото стигнах до Занзибар с рибарска лодка от Пангани. Това е едно рибарско село със стари немски къщи. Намира се близо до Танга в северната част на Танзания. По-принцип е забранено да се ходи с лодка до острова, че от време на време потъват, но си беше много голяма емоция, доста снимки :) и малко морска болест.

 

За континентална Танзания, нямам много опит, пътувал съм само през Аруша, Моши, Дар и Танга. Паркове не съм посещавал.

 

Много добър отговор, мерси!

 

Вкара ме малко в размисъл, но то това беше и целта на поста ми, за какво питам иначе :) Аз току-що букнах 2 вечери (първите 2 в Стоун Таун), ще взема да оставя само една, да не е съвсем без хич... Ние ще пристигнем на летището сравнително късно, първата вечер е ясна, после един цял ден в Стоун Таун и ще има нужда от втора вечер, а на сутринта да се предвижим до Nungwi, където е вторият хотел. Иначе за да имаме цял ден в Стоун Таун трябва да се върнем по обяд в хотела, да освободим стаята, да оставим багажа на съхранение на рецепцията, да нося всички документи и пари със себе си, да мисля трансфера вечерта... Цената и на двата хотела е сходна и като, че ли втора вечер в Стоун Таун ще е по-удобно.

 

Red Colobus маймуните ми се гледат и ми се снимат, на всяка цена ще отидем до този резерват. Има и един доста популярен тур с дау, казва се "Blue Safari", обикаля се, спира се и за сноркелинг, но точно популярността му малко ме възпира да го взема, от друга страна пък при точно такива няма и лоши изненади...

 

Това с колата под наем е идея, то ще зависи и къде искаме да ходим и дали организират транспорт при посещение на разните места. Аз резервирах 2 вечери в Стоун Таун, 2 в Nungwi и 2 в Jambiani, като се замисля, освен при маймуните и сноркелинг другаде нито ми се ходи, нито и имаме време да ходим.

 

Значи мислиш, че не е ефективно да се опитвам да търся трансфери по Нета предварително (летище - хотели - м-у хотели - летище), ами да се пазаря на място за цена с таксиджии?

 

Това за Пангани е много яко, аз го разглеждах по Нет-а, но просто няма време, изпилил съм всичко до дни. Голямо приключение с тази лодка, сложи снимки, май не ги видях в албума от Дар...  Дар също ми се гледа, но не виждам кога, освен последният ден да тръгнем от Занзибар сутринта, да чекираме в транзитния мотел до летището, да оставим багажа и да наема някого с кола да ни разходи из града. Така пък се губи още един почти цял ден в Занзибар, иначе можем просто да вземем последният самолет до Дар и там да дремем в хотела докато стане време за полета рано сутринта. Предполагам, че Дар едва ли е атрактвивен и толкова безопасен да се разглежда нощем... :)

 

От върешността ще видим и малко Иринга - до там и от там полета е доста по-евтин, отколкото до парка Руаха, а от там вземаме и наетия шофьор / гид с Ланд Ровър за 7-те дни в парка. Стига да има свободни места за настаняване за нашите дати, иначе трябва сериозно да променям плановете, ако не и дестинацията (може би в такъв случай ще заменя Руаха с някои от северните паркове - централно Серенгети, Тарангири и кратера и на отиване ще се лети до Килиманджаро, вместо до Дар).

 

Ти до Аруша от Найроби ли отиде? Предполагам, че си направил Уганда, Кения и Танзания на едно пътуване..

 

Мерси още веднъж за подробният отговор!

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Директно по въпросите  :) :

- Относно трансфери на острова - ако кацаш през деня, не виждам смисъл да си букваш, понеже със сигурност ще бъде доста по-скъпо. Там има достатъчно таксита. От летището до Стоун Таун е около 8 км. и би трябвало да е около 10 долара (в танзанийски шилинги - винаги се пазари в шилинги). Най-добре питай в хотела колко е нормално за такси, евентуално може да тръгнат да те убеждават някакви неща (private car, sir, very cheap) :) 

Ако кацаш нощем, аз лично бих се подсигурил с някакъв трансфер, не че е толкова опасно, но все пак :)

Предвид, че ще нощуваш в Стоун Таун задължително сърчни за някой интересен бар с жива музика, имаше доста плакати с вечерни ивенти, сигурен съм че ще е доста интересно.

 

- нощем в Дар, не препоръчвам, реално няма какво толкова да се види, освен че изкарват страшни "манджички" по улиците :)

 

- за Руаха съм чувал дости добри неща, дано да има места :) 

 

- точно така, до Аруша, стигнахме с автобус от Найроби, след сафари в Масай Мара и Накуру, и беше доста забавно, понеже Аруша и Моши поради близостта с всички паркове и Кили са изкрейзили покрай туристите. Голяма лудница :) Но един местен ни все под крилото си  :lol: та си изкарахме супер вечер (нищо, че в началото си мислихме, че ще ни обират :blink:)  

 

- надявам се да харесваш sea food, понеже имат уникални крабове, октоподи и скариди. Определено си заслужават, особено като ги направят в суахили стайл с някоя незнайна подправка.

 

Сега покрай тези разговори, пак почнах да си правя планове за там  :lol:

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

- за Руаха съм чувал дости добри неща, дано да има места :)

 

- точно така, до Аруша, стигнахме с автобус от Найроби, след сафари в Масай Мара и Накуру, и беше доста забавно, понеже Аруша и Моши поради близостта с всички паркове и Кили са изкрейзили покрай туристите. Голяма лудница :) Но един местен ни все под крилото си  :lol: та си изкарахме супер вечер (нищо, че в началото си мислихме, че ще ни обират :blink:)  

 

Сега покрай тези разговори, пак почнах да си правя планове за там  :lol:

 

Мерси отново за добрите съвети!

 

Поради отдалеченността си Руаха има нищожна фракция от броя на посетителите на Серенгети при почти същата територия и е true wilderness, в Танзания може би само Катави е по-диво. Като еко-система е доста различно също (на границата м-у източната и южната част на Африка, има животни характерни и за двата района).

 

Ами... то си е за правене на планове... Аз миналата година направих езерата Накуру, Богория и Найваша, 5 дни в централна Мара през разгара на миграцията (гледах общо 6 пресичания на реката), 3 в частни резервати на север от Масай Мара (Ол Кинией и Набойшо), 1 в Амбосели и 2 в частен резерват (Селенкей) до него. Парка Накуру е едно от малкото места, където могат да се видят жирафи на Ротшилд. Бих се върнал без да се замисля на всяко от тези места, но има много други, където още не съм ходил.

 

По кое време на годината беше твоето пътуване? В Мара къде бяхте отседнали? Би ми било интересно да видя някои и други снимки...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...

Международните билети са купени, резервациите в Занзибар са готови, остава да взема 4 вътрешни полета, един "Мой", с който съм се разбрал за сафарито да не се изметне нещо, че сме на "устна" (по мейл) уговорка само (нищо не спомена за депозит, парите на ръка - явно така не ги отчита) и здраве и живот по-следващата ни дестинация ще бъде отново Африка - Танзания.

 

Поради ограниченото време, с което разполагаме се наложи да съкратя нощувките в Занзибар от 6 на 4 - 2 в Стоун Таун (с евентуално ходене до северните плажове или сноркелинг до Мнемба) и 2 в югоизточната част на острова - Джамбиани (сравнително по-малко променен от туристическата индустрия район).

 

В национален парк Руаха оставям 6 нощувки - любимата част от Африка на Хемингуей, все още истинска пустош с много малко посетители поради по-труднният достъп в сравенение със северните паркове, а даже и с останалите южни (на час и половина полет с едномоторен самолет от Дар ес Салаам).

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Голям ч*п се оказаха вътрешните полети в Танзания. До момента сафари оператори са ми резервирали такива като част от пакета, но при самостоятелна организация човек се натъква на доста проблеми (и то преди да е дошло време да се лети).

 

На сайта на Precision Air например, която май е и най-голямата АК в Танзания като се опитах да купя билети онлайн, при стигане до вкарване на billing address, в падащото меню на държавите България я няма (има Western Samoa например)...

 

Пуснах един мейл, предполагам, че ще поискат да ми изпратя писменна оторизация за да ми чардждат кредитната карта (със Safari Air Link вече уредихме въпроса по този начин), ако изобщо им се занимава с това де...

 

На сайта на Auric Air пък като се вкарат данните за пътниците и се натисне бутона за продължаване, на браузера излиза грешка. До този момент кореспонденцията беше много бърза, след като им писах за това, взеха да се ослушват, на чат на сайта им ми писаха, че работят по въпроса...

 

Явно като не се минава през агент, който да урежда всичко от А до Я си е проблемна организацията...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Честито на всички българи, които ще летят за в бъдеще с Precision Air, Tanzania!

 

Съществуването на България е официално признато на сайта на АК и страната е добавена към списъка на държавите, които могат да се изберат от падащото меню при плащане онлайн с кредитна карта. Не вярвах толкова бързо да реагират, съответно успях да си закупя и билети от Занзибар до Дар ес Салаам.

 

След доста мъки и поне 20 разменени мейла успях да взема билети и за другите 2 АК (Дар ес Салаам - Иринга и Руаха - Селу - Дар ес Салаам - Занзибар). Последният полет нарочно го избрах с 3 междинни кацания, за да мога да разгледам най-големият резерват в Африка - Селу  поне от въздуха (самолета каца на 2 писти там и лети много ниско), а и е голям кеф да се наблюдават излитания и кацания на неасфалтирани писти (просто утъпкана пръст) с малки едномоторни Чесни като седиш директно зад пилота.

 

Изпълних си плана да организирам следващото африканско пътешествие преди да съм тръгнал на настоящото (здраве и живот вдруги ден излитаме за Кейп fuc**n' Таун). :)

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 15
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Здравейте, незнам дали пиша в правилната тема,но съм в размисъл и бих искала да се посъветвам с пътувалите до Танзания

 

Предстои ми закупуване на вътрешни полети от Дар до Селу и оттам до Занзибар и връщане в Дар, май засега съм се спряла на Costal Aviation тъй като полетите са им в удобни часове за нас, някой пътувал ли е с тях? Четох,че като цяло вътрешните полети в Африка винаги са със закъснение...

 

И тъй като имат ограничение в багажа се чудех дали някой знае дали има място за съхранение на багаж на летището в Дар?

 

Другото,което ме притеснява дали ще ми стигне времето от 3 часа, ако пристигнем навреме в Дар без закъснение за трансфер между интернационалния и вътрешния полет като се има впредвид,че трябва да си вземем багажа,виза и да отидем от единия до другия терминал

 

Някои знае ли как е най-добре да се предвижим от единия до другия терминал,четох,че може с такси или пеша и че разстоянието между двата е 500 метра,но странно,че в сайта на самото летище няма никакво инфо

Връзка към мнение

Coastal Aviation е реномирана компания до сафари дестинации и Занзибар, погледни и Safari Air Link (те също летят до Селу), летял съм с вторите, като първите са поне толкова добри, като цяло е едно и също. Използват еднакви модели самолети - Cessna 208 или малко по-новия модел Grand Caravan. Предполагам, че Safari Air Link са по-евтини. Вижте си и коя писта в Селу ви трябва, че те май са поне две.

 

За закъсненията, аз до момента не съм имал такива в Танзания, но това не означава, че не могат да се случат, оставяте си толеранс от минимум 3 часа. В Дар имате и трансфер от международния до вътрешния терминал - 5 долара (не давайте повече) с такси. Пеша не съм опитвал, прочети в нета, в 04:00 сутринта не исках да рискувам, не е много близо обаче, на мен ми се стори 4-5 минути с такси. 3 часа м-у полетите според мен е добре, ако го изтървете, значи просто сте имали много лош късмет.

 

От Занзибар до Дар имате много по-голям избор от авиолинии, включително и Precision Air, които си летят с "истински" самолети - ATR, където няма и ограничението в багажа т. е. има като на "нормална" авиолиния.

 

За полета до Селу - 15 кг. (дали не бяха и 14) на глава и САМО В МЕКИ САКОВЕ - такива които могат да приемат форма различна от оригиналната им, за да могат да ги натъпкват! Саковете ги теглят на летището, тън-мън няма. Цялата фото и видео техника да ви виси по вратовете и рамената, така не ги смятат. Не знам дали има място за съхранение, летището е супер семпло и ме съмнява да предлагат такава опция (не съм питал обаче). За повече багаж - трансфер по земя, Селу не е далеч, ще разгледате countryside и ще спестите пари даже.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 5 седмици по-късно ...

Моля, за съвет от ходилите каква валута да си вземем за Танзания, Занзибар и Сейшелите.

 

Четох някъде,че е забранено да се внасят и изнасят танзанийски шилинги от страната- това вярно ли е?

 

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Да попитам,за Танзания (Занзибар) задължителни ваксини изискват ли се? И ако не желателно трябва ли да се направи някоя? Мерси

 

За Танзания (континенталната част) е задължителна ваксинацията за жълта треска, ако идваш от такъв регион.

Официална информация има тук. А нашата дискусия, можеш да видиш ето тук.

За Занзибар (порта в Стоун Таун) също е задължителна, като разликата е, че проверяват и искат да покажеш. Ако нямаш книжка или заверка - 50 USD и ваксинация на място.

Добре е да имаш и антималарийна профилактика.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

След дълго умуване, стремглаво сменихме посоката и импулсивно взехме билети до Танзания. Отиване Женева- Килиманджаро връщане ДАР- Женева.
В момента сме в процес на уговаряне на сафари в Северната част на Танзания, като плануваме то да обхваща поне 4 дни в Серенгети, и по ден в следните Нгоронгоро, Тарангире, Езеро Маняра. Следователно пазарлъкът върви горе долу за 8 нощувки/9 дни. Боби турс се опита малко да ме качи от обявените цени в сайта им, но след като им пратих линка, казаха, че могат да осъществят и въпросната сафари ексурзия, която е всъщност идентична с разписаната програма, която ми пратиха но с 200 долара по-малко на човек. Както и да е, очаквам отговор от тях и още има няма 5 агенции. Само се чудя дали не е рано отсега да буквам сафари...  Като датите за полет са от 8 и 23 Август, какво да очаквам за сафарито и аз не знам, важното е, че не е дъждовен сезон.

 

След сафарито смятаме за вземем директен еднопосочен полет от Килиманджаро до Занзибар и да прекараме 6 дни в Джамбиани и околността, като предвиждам еднодневни екскурзии до Стоун Таун, плуване с делфини и гмуркане, посещение на една гора (забравих й името) и подобни.

Като цяло търся съвет, дали си заслужава за съкратя Занзибарската част на 4 дни да кажем и да останем 1 ден в Аруша, за да разгледаме града и един ден да прекараме в Дар. От снимки в нета, не виждам какво толкова може да се види в тези 2 града... Ако става въпрос за смесваме с местните, на Занзи смятам да използваме поне един ден дала-дала и по този начин да разгледаме острова, посещавайки места решени на прима виста...

Между другото, най-вероятно ще букнем Остер хотел, изглежда невероятен, благодаря за предложението по-горе. За сметка на това, сме избрали палатков тип сафари. Така че ще сме заслужили няколко дни глезене в топли води и чисти легла с баня :)

 

Очаквам вашите съвети и предложения.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

След дълго умуване, стремглаво сменихме посоката и импулсивно взехме билети до Танзания.

 

Съвети не смея да давам, понеже опитът е повече от скромен. Моето сафари беше кратко и първо.

А за това "Какво да очаквам за сафарито и аз не знам", спокойно мога да цитирам - "Ако ви е първо сафари - ВСИЧКО ще ви хареса".

За Дар - чак цял ден едва ли. Ако ви е по път - за няколко часа, добре. Но специално до там, не мисля че си заслужава.

Аз не бих съкращавал от Занзибар, особено ако обичаш плажните моменти.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По моето скромно мнение нямате работра в Дар и Аруша (не, че аз съм ходил из Дар де, освен на летището, в Аруша изобщо не съм бил, но съм гледал и чел доста). По-добре си изкарайте това време в Занзибар. Blue Oyster е супер хотел - хем всичко е на топ ниво (собствениците са германско семейство), хем не е верига и е много самобитен. Джамбиани е любимото ми място на острова, а този хотел ми хареса най-много в Джамбиани (ние спахме там 2 дни + 2 дни с Стоун Таун, ще се сетя името, беше много добър пак хотела, на супер място и цена). Даже храната (в Blue Oyster - Jambiani) беше на по-добри цени от по-ниските категории места наоколо.

За сафарито - не съм ходил в северните паркове (още), но мисля, че е супер решение, особено за първо сафари. С Боби турс съм си писал на няколко пъти и все нещо излиза или отиваме на друго място. По-евтино няма да намерите и изглежда всичко да им е ОК. Господин Oshko е бил с тях по тези места.

 

От мен сериозен съвет - прескочете Lake Manyara и прекарайте времето там в Серенгети или още по-добре в Тарангире, където има в пъти повече животни. Просто не може да става сравнение. В Тарангире и два дни даже са малко, това е парка, който най-много прилича на Руаха (моят любим в Танзания) с огромните си баобаби и един от най-подценените в Африка. Екстра ден в Серенгети също е добре дошъл. Сафари операторите обикновено пробутват Маниара на "новобранците", че да има някой да ходи и там. Не ме разбирай погрешно, то пак е много красиво, но ще гледате предимно vervet monkeys и е далече по-интересно да се прекара деня в парковете, които изборих по-горе.

Времето е прекрасно за сафари. Няма да видите голямата миграция на антилопите гну и зебрите, но има една мини-миграция на газели (идват от по-южните части на парка, че в Серонера има водни източници целогодишно), която води със себе си и много хищници, казват, че по това време на годината централно Серенгети (Серонера, където ходят Боби турс) е с най-голяма концентрация на лъвове и гепарди в цяла Африка. Риска от малария по това време на годината също е най-нисък.

 

Не е рано да се буква, аз буквам сафари даже 8-9 месеца напред. Не само, че ще ви е интересно защото е за пръв път, ами ще отидете в едни от най-добрите и иконични паркове в Африка. С удоволствие ще ви следя пътуването (интересуват ме на кои обществени къмпинги се спи и как ще ви се сторят, снимки и пр.), смятам и аз да направя това пътуване някога.

От всички в този форум (ако не смятаме Oshko и домосед) до момента вие правите най-добър избор за сафари (по мое скромно мнение) както като паркове, така и самото спане на къмпинг освен, че сваля цената, много спомага за автентично преживяване т. е. парите ви отиват за местата и животните вместо за настаняване.

 

Абе с две думи - направо ви завиждам (благородно)!

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Очаквам вашите съвети и предложения.

 

Написах ти отговор, но не се сетих да те цитирам - виж пост №16 в тази тема т. е. горния пост. :)

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

FlyTraveler,

 

Благодаря за изчерпетелния и подробен отговор. Радвам се, че така импулсивното решение с билет до Килимаджаро не ни изигра лоша шега.

 

Предложението на Боби Турс е наистина ниско, но писах и на Боби къмпинг, които ми изглеждат някак си по-заинтересовани. Веднага ми изпратиха различни предложения и вариации, докато с Боби Турс не сме разменили повече от 1 имейл на ден. А цените на двете компании се припокриват, като и при двете сафаритата ще са частни, само за нас двамата с гид и готвач. Последното предложение на Боби къмпинг ми се струва интересно, но някак много претрупано. Видях, че са включили Аруша парк и не знам дали да не го откажем за сметка на още един ден в Серенгети. Но от агенцията рабрах, че  в Аруша парк е възможно "разходка" рейнджър в парка, което струвало 20 долара на човек.
След твоето предложение, най-вероятно ще заменим Езерото Маняра за още един ден в Тарангири. Приятелят ми държи да посети местни селища, според мен това е чиста туристическа уловка, но заради него няма как да го откажа. Въпросът е дали могат да се видят селища без да се посещава Lake Eyasi, което от снимки в гугъл не ми изглежда примамливо. А 2 дни и половина в Серенгети ми се струват прекалено малко.

 
Това е предложението на Боби къмпинг.
Day 01 - Arusha National Park, Ngurdoto Crater
Day 02 - Tarangire National Park
Day 03 -  Lake Manyara National park
Day 04 - Lake Eyasi, visit the Datoga Tribe (Black smith) accompanied by local guide, visit the Hadzabe Tribe (Bushmen)
Day 05 - Serengeti national park (Seronera Camp)
Day 06- Serengeti national park
Day 07 -Ngorongoro, visit to the Maasai Village
Day 08 - Ngorongoro, Lake Magadi, Ngoitoktok hippo pool
 
Странно е, че запитването ни до всички тур агенции беше за 8 нощувки, съответно 9 дни, но всички ни изготвиха програми за 7н/8д. Дори от Боби къмпинг ми каза, че тези дни ще са ни достатъчни и не ни е нужно повече...
 
Относно Занзибар, дори не смятаме да спим в Стоун Таун, а основно в Блу Остер и да правим дневни екскурзии до различни места на острова и други острови. Отказахме се от посещение на Аруша град и Дар. Най-вероятно ще вземем вътрешни полети Килиманджаро Занзибар и последния ден Занзибар Дар за да се включим към международния ни полет. Тук идва и мисълта дали всичките тези вътрешни и международни полети са на едно летище в Дар.
 
п.с. Флай, след прочитане на блога ти, започнах малко да съжалям, че няма да посетих Руаха.... Снимките са повече от прекрасни!
Редактирано от Red_wine
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аруша и Дар, нямам какво да добавя, за транзит са ОК и до там :) Летището в Дар е много малко за моя изненада.

 

Най-евтиното в Аруша вероятно е http://merutreks.co.tz/, аз ходих с тях за по ден в Тарангире и Нгоро-нгоро. Тарангире беше готино наистина. Но тея са прекалено нискобюджетни, тоест спане извън парковете, гид зле, /шофьор/храна компромисни и т.н. При нас цената беше решаваща, аз не съжалявам, даже ми се сториха по-добри от очакваното :)

 

От Занзи виж и ферибота до Дар, съвсем ОК си е.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Приятелят ми държи да посети местни селища, според мен това е чиста туристическа уловка, но заради него няма как да го откажа. Въпросът е дали могат да се видят селища без да се посещава Lake Eyasi, което от снимки в гугъл не ми изглежда примамливо. А 2 дни и половина в Серенгети ми се струват прекалено малко.

Можете да посетите, има много, които се виждат от пътя, харесайте си и просто кажете на шофьора да ви закара. Нашият дори ни се изненада малко, не обичаше масаите по принцип, дори за обикновените танзанийци масаите са си диваци. Хората наистина си живеят там, на мен ми беше много интересно. Няма как да е уловка ако вие сами си го изберете, не ги карайте предварително да ви го организират, тогава може и да си имат някакво място, което да е само за през туристите.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Oshko,

Мерси за съвета. Би ли ми дал съвет за Аруша парк? Заслужава ли си да се отделят 1-2 дни за т.нар. разходка с рейнджър, има ли какво по-различно да се види от Тарангире, Серенгети и Нгоронгоро.

Връзка към мнение

 

Относно Занзибар, дори не смятаме да спим в Стоун Таун, а основно в Блу Остер и да правим дневни екскурзии до различни места на острова и други острови. Отказахме се от посещение на Аруша град и Дар. Най-вероятно ще вземем вътрешни полети Килиманджаро Занзибар и последния ден Занзибар Дар за да се включим към международния ни полет. Тук идва и мисълта дали всичките тези вътрешни и международни полети са на едно летище в Дар.

Мое мнение, наистина няма смисъл да спите в Стоун Таун, макар че ние спахме 1 вечер, но реално един следобед ни беше достатъчен да го обиколим, пък не ни и хареса особено. За Blue Oyster - няма да съжаляваш и ние там отседнахме за 4 дни по съвет на Fly Traveler и много ни хареса. Но имайте впредвид,че в Занзибар,пътуване дори и на малки разстояния си отнема време пък и пари, освен ако не решите да си наемете кола и сами да се предвижвате,както направиха едни италианци,с които се запознахме там, доста евтино им излезе около 120 евро за 1 седмица, но аз не бих се навила, според мен доста ще се лута човек, не е като да караш в Европа хах. За летището в Дар - има 2 терминала - международния и друг по малък за вътрешните полети. На разстояние един от друг са около 5-7 мин с кола. Нашите вътрешни полети бяха с Coastal aviation  и те предлагат безплатен трансфер между двата терминала.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Не съм бил в Аруша парк, предполагам става дума за по-малък и по-цивилизован парк, ако е така не бих ходил.

Ако идеята е за емоцията от разходката, проучете го по-подробно. Мисля, че в Серенгети не е разрешено, ние направихме една кратка разходка сами, не го препоръчвам, безразсъдно е, но тогава бяхме на друг акъл, разминахме се на метри от един бизон, после разбрах колко са опасни. Мисля, че в Нгоронгоро разходките са разрешени, то не е точно национален парк, а е conservation area и оттам го третират по различен начин. Предполагам и по частните резервати около Серенгети също не би имало проблем, но не съм много наясно.

Редактирано от Oshko
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Лидия, ползвахте ли дала-дала? Аз мисля, че би било голямо приключение. Наемането на кола също е идейно, сега проверих за стандартна цена от US$ 35 на ден за малка кола, но никога не съм карала от ляво...

Връзка към мнение

Лидия, ползвахте ли дала-дала? Аз мисля, че би било голямо приключение. Наемането на кола също е идейно, сега проверих за стандартна цена от US$ 35 на ден за малка кола, но никога не съм карала от ляво...

Не, не сме се качвали на дала- дала, но бих се качила може би само ако е за кратко растояние. Дала дала винаги са претоварени и хора висят от всички страни, спират на всяка крачка, абе с тях може да ти отнеме и цял ден от точка до точка да пътуваш, незнам. Качвам една снимка, жалко,че нямам отзад снимана да ти покажа, как са един върху друг. За кола под наем, според мен не толкова от коя страна караш, а как ще се ориентираш, почти няма табели.post-2133-0-45545500-1426689891_thumb.jpg

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.