Прескочи до съдържание

Ваксина срещу жълта треска - цена и място


Kaloyan89

Препоръчани мнения

Здравейте,

Налага ми се да си направя ваксина срещу жълта треска. Някой правил ли е в България и знае ли колко струва на не здравно осигурен? Във Франция е 42 евро и не се реимбурсира от касата, та си мислих дали няма да е по-евтино в България. Знаете ли къде се прави (и къде изкарват сертификат, приет от местните власти), по възможност в Пловдив? 

Отделно, препоръчват да се направи наново дифтерит, тетанус, полиомиелит, както и ваксини срещу тифоидна треска, вирусни хепатити А и Б, менингит, бяс. 

Знаете ли цената приблизително на тези ваксини? Къ; РИОКОЗ ли трябва да се обърна?

Благодаря. 

Връзка към мнение

Отделно, препоръчват да се направи наново дифтерит, тетанус, полиомиелит, както и ваксини срещу тифоидна треска, вирусни хепатити А и Б, менингит, бяс. 

За къде ги препоръчват? И как така ще си слагаш толкова ваксини наведнъж?

 

Имаше някъде тема за ваксините, но не можах да я открия.

Връзка към мнение

За Сенегал и Гамбия. Именно, за да не ги слагам наведнъж искам да започна на време, но основният въпрос е за жълтата треска, задължителна за издаване на визите. 

Връзка към мнение

Ваксината за жълта треска се слага в Центъра по Заразни и Паразитни Болести в София. Намира се в горната част на Янко Сакъзов (с/у парка Заимов).

Миналата година беше нещо от типа на 70 лв. ваксината, като вендага ти издават и "жълта книжка" валидна в цял свят.

Процедурата е за 10 минути и всичко се случва в Центъра, но не през главния вход, а има една малка бяла алуминиева витрина с врата.

Ето го сайта им http://www.ncipd.org/index.php , най-добре им звънни и обясни за какво става въпрос. По принцип са доста наясно и има разни световни карти, къде какво има, а и получават редовни бюлетини от Световната здравна организация.

 

За жълта треска не са ми искали никъде документ, предвид, че е задължителна за някой от държавите където бях. Говори се, че може да се мине и с малък подкуп по сухопътните граници.

 

От другите ваксини, препоръчвам хепатити А и Б (но те се бият на 3 пъти в рамките на няколко месеца, като след втория път е вече активна).

 

Тетанус - дифтерит ако не бъркам е комбинирана ваксината. Бях си я бил преди да отида  в Индия, помня че не беше скъпа.

 

В общи линии, ако се обадиш в центъра и кажеш къде отиваш и кога, биха те посъветвали кога и какво да си биеш. Внимавай ако имаш алергии, ги предупреди предварително да те тестват (става бързо).

 

Успех!

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

В Пловдив мисля че в РИОКОЗ правят поне част от васините. Намира се на Пещерско шосе, до Мол „Пловдив“. Потърси контакт и с тях, ще ти дадат повече информация. Личният ти лекар също може да сложи някои от изброените ваксини, но пак трябва да питаш, за да получиш по-конкретна информация.

Връзка към мнение

Здравей,

ваксината срещу жълта треска е Стамарил и я слагат в Центъра по Заразни и Паразитни Болести в София, както са ти писали по-горе. Струва около 70-80 лева и е валидна 10 години. Става бързо, но бих ти препоръчала да прочетеш листовката внимателно, защото е жива ваксина и са възможни гадни странични реакции. Жълтата книжка са ми я искали само веднъж - на влизане в Ботсвана на летището в Габороне. Първото ми ходене в Ботсвана изобщо не я поискаха, в Кения и ЮАР също не са ми я искали.

За другите ваксини - помня, че докторът, който ме консултираше в центъра ми препоръча добре да проуча риска от дадените заболявания в конкретните държави и да преценя дали ползата от ваксините е по-голяма, защото част от тези ваксини са доста тежки за организма. Даде като пример противобясната - само ако наистина човек ще е в реален близък контакт с животни е оправдано да се слага според него предварително. Иначе след ухапване навсякъде имат процедури за тази ваксина (това според него).

Препоръча ми противохепатитните и дифтерията като по-стандартни.

 

Ти консултира ли се? Какво ти казаха?

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ваксината за Жълта треска я "чакаха" поне 2 месеца. Така или иначе ние не я дочакахме. Всеки път , когато звънях в Цантъра за заразни и паразитни болести ми казваха "другата седмица". Противопоказна е за алергични към яйца (разбирай, можеш да прескочиш изискванията за такава ваксина, ако си изкараш такъв сертификат... друг е въпросът за рисковете, които поемаш). Абсолютно е вярно за вероятните странични реакции, недопустима при бременност, като не се препоръчва и забременяване в близките 2-3 месеца. Освен в Центъра, могат да ти я сложат във всеки РЦЗ. Предполагаемата цена бе около 85 лв.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Аз бях пускала тема преди време. В Центъра за заразни и паразитни болести са много любезни, но не дават много информация по телефона; предпочитат да отидеш лично. Консултациите са безплатни, ваксините се плащат и се слагат в същия ден. Много са внимателни: питаха ме дали ме е страх от игли :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Ваксини за жълта треска има в аптечната мрежа в България (някъква френска марка бяха). Купувате си и отивате в център, където издават "жълти книжки" да ви я сложат. Най-добре предарително да се пита за марката на ваксината, за да е съгласувана с тях и да няма тън-мън после.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
  • 10 месеца по-късно ...

Предлаганата ваксина от Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) в София е Stamaril, производство на Sanofi Pasteur MSD Limited. Струва 33 лв.

Отделно се заплаща жълта книжка (13 лв.), самия консултативен преглед от хабилитиран специалист (40 лв.) и консуматива (3 лв.) - общо 89 лв.

Консултативният преглед е силно препоръчителен именно по въпросите с алергии, бременност и изобщо предпоставка за информиран избор.

Ето и инфо за самия Stamaril.

Валиден е от десетия ден след ваксинацията за период от десет години.

 

Самата книжка изглежда така:

y_page_1.jpg

y_page_2.jpg

y_page_3.jpg

y_page_6.jpg

y_page_7.jpg

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Последното мнение е абсолютно вярно. Декември се ваксинирах при същите условия. Само имайте предвид, че работят до към 12 часа, та отидете рано сутринта. И няма да имате проблеми. Аз и странични реакции нямах, ма тва май е индивидуално да чукам на дърво...

Връзка към мнение

Ваксината за Жълта треска я "чакаха" поне 2 месеца. Така или иначе ние не я дочакахме. Всеки път , когато звънях в Цантъра за заразни и паразитни болести ми казваха "другата седмица". Противопоказна е за алергични към яйца (разбирай, можеш да прескочиш изискванията за такава ваксина, ако си изкараш такъв сертификат... друг е въпросът за рисковете, които поемаш). Абсолютно е вярно за вероятните странични реакции, недопустима при бременност, като не се препоръчва и забременяване в близките 2-3 месеца. Освен в Центъра, могат да ти я сложат във всеки РЦЗ. Предполагаемата цена бе около 85 лв.

На мен това ми се случи в Германия-даже беше 3 месеца.

Връзка към мнение
  • 1 година по-късно ...

За информация, вече Центъра по Заразни и Паразитни Болести не се занимава с това, поне от една година, така ми казаха по телефона. Новото място е Столично ХЕИ на Опълченска:

  • Столична РЗИ, ул. ”Враня” № 20, ет. 5, ст. 518
  • Работно време: 8.30 ч. - 12.00 ч. и 12.30 ч. - 17.00 ч.
  • 02/ 831 20 17; 02/ 813 04 98

Искат предварително да се заяви заксината, може и по телефон.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За информация, вече Центъра по Заразни и Паразитни Болести не се занимава с това, поне от една година, така ми казаха по телефона. Новото място е Столично ХЕИ на Опълченска:

  • Столична РЗИ, ул. ”Враня” № 20, ет. 5, ст. 518
  • Работно време: 8.30 ч. - 12.00 ч. и 12.30 ч. - 17.00 ч.
  • 02/ 831 20 17; 02/ 813 04 98

Искат предварително да се заяви заксината, може и по телефон.

 

При това Столичното ХЕИ (РЗИ) се занимава само със столичани. За останалите - съответните РЗИ по градовете :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Преди месец ми казаха, че нямат ваксини срещу жълта треска. Изобщо останах с впечатление, че трудно можеш да намериш у нас компетентни по въпросите с Африка и в частност с жълтата треска. Прехвърлят те от телефон на телефон, от колега на колега и никой нищо конкретно не ти казва.

Редактирано от chandni
Връзка към мнение

Жалко, бяха много любезни и отзивчиви. Предполагам продължават да дават консултации? Ако е така според мен си заслужава посещението. 

 

Chandni (много хубав nickname) ме подсети - ЦЗПБ не даваха информация по телефона, можеше само на място.

Редактирано от Мрън
Връзка към мнение

Хората не са виновни, голямо "преструктуриране" и преразпределяне на хора и задължения падна последните години. Направо станаха разногледи работещите. Но за това - друга тема.

 

Информацията за Стамарил на български я има и е последната актуална (нищо че е от 2010 г.)

Ако пък не може да се намери по аптеките, звънете в представителството на Санофи-Пастьор в София

  • Харесвам 3
Връзка към мнение
  • 4 седмици по-късно ...

В момента ваксината е налична в Столичното ХЕИ (РЗИ). Ако ще се бие текущата седмица, може да се запази по телефона, ако не - може ваксината да се плати на място и я съхраняват за вас до датата, на която желаете да се постави.

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

A бяс къде да се направи в София? От Центъра ми казаха че нямат, че имало само в Първа градска, но била за лечение при ухапване.

Verorab се казва ваксината.

Ето, тук има информация:

 

http://www.zdravenchas.org/index.php?page=pages&id=81

 

http://www.bda.bg/images/stories/documents/bdias/39063s.pdf

 

http://www.pharmacy-bg.com/lekarstva/verorab/

Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...

A бяс къде да се направи в София? От Центъра ми казаха че нямат, че имало само в Първа градска, но била за лечение при ухапване.

Доколкото си спомням ситуацията преди няколко години, отиваш в Първа градска и започваш да ги убеждаваш, че искаш да те ваксинират. Те ти казват да дойдеш утре, другиден, че няма бяс в София и така известно време докато се примирят, че искаш ваксина. А тя не беше еднократна, но не се сещам през какъв интервал беше пазарлъкът.  

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.