Прескочи до съдържание

Профилактика против малария


FlyTraveler

Препоръчани мнения

На такива реплики отговарям с : ей много често ме бъркат с брат'чеда :)

 

Не , не съм него и за съжаление нямам авиокомпания :) , но вие явно се познавате ...

 

 

Това беше шегичка, видях съвпадението на имената :) Два напълно сериозни въпроса обаче към д-р Митев: ако хвана малария в Африка има ли добри специалисти във Варна, които знаят как да лекуват тази болест и с какво я лекуват (тук няма Маларон)? Има ли лаборатории, които могат да правят надеждна диагностика от кръвно изследване?

 

Втори въпрос - по принцип навсякъде (по специалзирани сайтове, форуми и пр.) препоръчват да се взема Маларон като профилактика (или негов генерик, вече ги пуснаха от миналата година) при посещение в подсахарска Африка. Казват, че само още Доксициклин помага. Другите лекарства ставали за други места, но не за Африка, плазмодия бил друг там. Аз и жена ми вземахме Маларон при двете ни пътувания из източна и южна Африка, но на последното такова говорих с едно семейство от Намибия, които ми казаха, че Маларона би могъл и да скрие симптомите на маларията, без да е успял да убие плазмодия, та било по-добре да не се взема, но да го имаш под ръка. Ако получиш симптими веднага кръвно изследване (правели ги даже в някои лоджи с бодване на пръста, предполагам са измислили някакъв индикатор, та става и без медицинско лице) и ако се установи, че има малараия, тогава вече да се взема Маларон с дози за лечение, а не за профилактика.

 

Ти като лекар какво мислиш по въпроса?

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

Това беше шегичка, видях съвпадението на имената :) Два напълно сериозни въпроса обаче към д-р Митев: ако хвана малария в Африка има ли добри специалисти във Варна, които знаят как да лекуват тази болест и с какво я лекуват (тук няма Маларон)? Има ли лаборатории, които могат да правят надеждна диагностика от кръвно изследване?

Втори въпрос - по принцип навсякъде (по специалзирани сайтове, форуми и пр.) препоръчват да се взема Маларон като профилактика (или негов генерик, вече ги пуснаха от миналата година) при посещение в подсахарска Африка. Казват, че само още Доксициклин помага. Другите лекарства ставали за други места, но не за Африка, плазмодия бил друг там. Аз и жена ми вземахме Маларон при двете ни пътувания из източна и южна Африка, но на последното такова говорих с едно семейство от Намибия, които ми казаха, че Маларона би могъл и да скрие симптомите на маларията, без да е успял да убие плазмодия, та било по-добре да не се взема, но да го имаш под ръка. Ако получиш симптими веднага кръвно изследване (правели ги даже в някои лоджи с бодване на пръста, предполагам са измислили някакъв индикатор, та става и без медицинско лице) и ако се установи, че има малараия, тогава вече да се взема Маларон с дози за лечение, а не за профилактика.

 

Ти като лекар какво мислиш по въпроса?

 

Д-р Митев мисли, че най-доброто лечение е профилактиката :) . Освен това д-ра Митев е завършил , но не практикува :) . И затова , на първият въпрос не може да ти отговори :)

На втория - ние взимахме Лариам ( внесено от едно другарче от Германия ) , взима се един път седмично и е доста удобно, преди и след. Не съм се кахърил за лечение , защото смятахме , че профилактиката + репеленти+Бягане от комарите , като дявол от тамян + поголовна сеч , на всичко влетяло в палатката ще се и се оказа достатъчно :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Д-р Митев мисли, че най-доброто лечение е профилактиката :) . Освен това д-ра Митев е завършил , но не практикува :) . И затова , на първият въпрос не може да ти отговори :)

На втория - ние взимахме Лариам ( внесено от едно другарче от Германия ) , взима се един път седмично и е доста удобно, преди и след. Не съм се кахърил за лечение , защото смятахме , че профилактиката + репеленти+Бягане от комарите , като дявол от тамян + поголовна сеч , на всичко влетяло в палатката ще се и се оказа достатъчно :)

За Лариум-а четох доста оплаквания от странични ефекти, при вас как беше?

Ние за това се спряхме на Маларон, но взимането един път седмично си е удобство.

Връзка към мнение
МАРИН МИТЕВ

За Лариум-а четох доста оплаквания от странични ефекти, при вас как беше?

Ние за това се спряхме на Маларон, но взимането един път седмично си е удобство.

Нямахме проблеми...

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

За Лариум-а четох доста оплаквания от странични ефекти, при вас как беше?

Ние за това се спряхме на Маларон, но взимането един път седмично си е удобство.

 

 

Лариума ли беше с халюцинациите? Остави това, но не го и препоръчват за Африка... Плазмодиите били станали резистентни...

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Д-р Митев мисли, че най-доброто лечение е профилактиката :) . Освен това д-ра Митев е завършил , но не практикува :) . И затова , на първият въпрос не може да ти отговори :)

На втория - ние взимахме Лариам ( внесено от едно другарче от Германия ) , взима се един път седмично и е доста удобно, преди и след. Не съм се кахърил за лечение , защото смятахме , че профилактиката + репеленти+Бягане от комарите , като дявол от тамян + поголовна сеч , на всичко влетяло в палатката ще се и се оказа достатъчно :)

 

 

Това добре, но винаги трябва да имаме готов и вариант за лечение, ще разпитам приятели практикуващи лекари...

Връзка към мнение

Втори въпрос - по принцип навсякъде (по специалзирани сайтове, форуми и пр.) препоръчват да се взема Маларон като профилактика (или негов генерик, вече ги пуснаха от миналата година) при посещение в подсахарска Африка. Казват, че само още Доксициклин помага. Другите лекарства ставали за други места, но не за Африка, плазмодия бил друг там. Аз и жена ми вземахме Маларон при двете ни пътувания из източна и южна Африка, но на последното такова говорих с едно семейство от Намибия, които ми казаха, че Маларона би могъл и да скрие симптомите на маларията, без да е успял да убие плазмодия, та било по-добре да не се взема, но да го имаш под ръка. Ако получиш симптими веднага кръвно изследване (правели ги даже в някои лоджи с бодване на пръста, предполагам са измислили някакъв индикатор, та става и без медицинско лице) и ако се установи, че има малараия, тогава вече да се взема Маларон с дози за лечение, а не за профилактика.

 

Ти като лекар какво мислиш по въпроса?

 

 
Флай, аз не съм доктор :) но надявам се нямаш против мнението ми на един от въпросите.
 
Скоро - месец Май - пътувах до Индия служебно и бях задължена да си направя една камара ваксини - плюс Маларон. Коментирахме приема му с колеги - определено се счита за най-доброто профилактично средство. Фирмата е вманиачена на тема safety - няма лошо в което - и не се щадят пари за целта (имаме обекти в цял свят - и в много опасни региони тоже). Ако има по-добро, щеше да е станало задължително вече. Дано съм помогнала с лаишкия си съвет :)
Връзка към мнение

То май няма спор, че Маларона е най-доброто, проблемът е цената. Eто, например колегата Kaloyan89 си взима Доксициклин. За 3 месеца човек ако трябва да си купи Маларон ще фалира.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

То май няма спор, че Маларона е най-доброто, проблемът е цената. Eто, например колегата Kaloyan89 си взима Доксициклин. За 3 месеца човек ако трябва да си купи Маларон ще фалира.

 

Не съм проверявала колко струва, признавам, но доколкото схванах, Флай не се интересуваше от цена, затова си позволих мнение.
Поздрави.
Връзка към мнение

 

Не съм проверявала колко струва, признавам, но доколкото схванах, Флай не се интересуваше от цена, затова си позволих мнение.
Поздрави.

 

Леле! Сега проверих - цената е умопомрачаваща... Но моето мнение друго целеше. 
Поздрави.
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

За мен лично съмнение няма, че Маларон (или негов генерик) е лекарството против Малария за подсафарска Африка (както и Доксициклин, който също става). Цената е ясно, че е висока, приемаме това и прибавяме сумата към цената на пътуването. Онлайн излиза под 2 паунда на таблетка от УК аптеки (за генерик), последно си поръчах преди 3 месеца, вземат и 10 паунда общо за "онлайн консултация". Иначе може и рецепта, но трябва да се изпрати оригинал по поща, не става снимана или сканирана.

 

Ако човек не е пушач, приема, че все едно плаща за цигари (по български цени) докато е в маларийна зона, ако е пушач, все едно пуши още една кутия на ден, не е кой знае колко много.

 

Въпросът е дали Маларона ако се взема като профилактика не може само да маскира симптомите на малария и човек да не разбере, че я е прихванал и съответно да не вземе навременни мерки - това е теорията на доста южноафриканци. Теорията на поддръжниците е, че като се взема като профилактика ако се зарази човек, лекарството убива плазмодия в най-ранен стадий, преди да се е разпространил из кръвоносната система.

 

Ако някой открие информация от сериозни източници относно тази дилема на Нет-а, смятам, че би било полезно да се постнат линкове.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

То май няма спор, че Маларона е най-доброто, проблемът е цената. Eто, например колегата Kaloyan89 си взима Доксициклин. За 3 месеца човек ако трябва да си купи Маларон ще фалира.

 

 

Aбе да пиеш 3 месеца антибиотик  за мен е  лудост. Един от най-изявените странични ефекти  на доксициклина е фотосенсибилизация , което го прави още по-неподходящ за региони с много слънце. Отделно дето стомаха ти ще стане на нищо и нормалната микрофлора отива на кино.

  • Харесвам 8
Връзка към мнение

Според мен в Националния център ще са най-запознати , защото  някой от тях са специализирали  тропическа медицина и курсове в чужбина :

http://www.ncipd.org/index.php?category=5

 

Най-добре направи там една консултация.

Кой да е лекар едва ли ще знае много повече от теб по въпроса  , освен ако не е пътешественик и да е проучвал по-задълбочено нещата.

Редактирано от stenk
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Нмибийците и другите африканци са родени и цял живот живяли в маларийни зони, поради това не взимат профилактика. Ние като хора, които нямаме този "естествен" дори и психологически имунитет се препоръчва да пием и то не за да не се запазим с малария, а за да се облекчат симптомите при евентуално заразяване и да протече по-леко. Аз съм привърженик на профилактиката, с разликата, че ако живееш в маларийна зона за дълго време, не можеш да си нон-стоп на профилактика. Просто избягваш комарите всячески (репеленти, мрежи) и най-много да пиеш хапчета по време на пик. Моите колеги тук нищо не пият.

 

Всяко антималарийно хапче има странични ефекти. Доксициклина наистина е тежко да се взима 3 месеца, наистина човек е фоточувствителен - мажа се с фактор 50 и пак изгарям, а не съм от най-беличките (по-скоро мургав). Ако се пие на гладно причинява гадене. Маларон досега не съм пил, заради цената му. Успокоявам се, че предписват доксициклин за толкова дълъг период от време против тежко акне и други кожни инфекции (стафилококови).

 

Между другото, откакто съм на досюксициклин кожата ми (мазна, с тенденции за акне) се оправи ие гладка и чиста като никога досега, така че има и положителни страни.

Редактирано от Kaloyan89
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Центърът е чудесен: не дават консултации по телефона, но са много любезни и обстоятелствени на място.

 

 

Това имах предвид - на място ! :)

Връзка към мнение

http://www.riokoz-vt.com/mal.htm

 

Доста подробно обяснено за маларията - лечение, профилактика, маларийни зони, случаи в България, препоръки и т.н от сайт на РИОКОЗ. Мисля че е полезно четиво за пътуващи в тези райони.

Връзка към мнение

Когато заминахме за Доминиката бях взела Резохин. Пихмего един месец и престанахме. В Доминикана бичът е денге и тази година се появи и чикунгуня. И двете се пренасят от комари и приличат на маларията.

В Доминикана много от почиващите и живущи американци и канадци се предпазват с профилактично взимане на витамин В 1. Десет дни преди пътуването и по време на пребиваването е достатъчно да се предпазиш от ухапване. Тази препоръка съм я дала на не един турист от Бг и всички твърдят, че помага. Не те хапят комарите.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Предозирането с витамини може да има много негативни ефекти. Докторите да се изкажат.

Виждал съм изследвания, доказващи връзка между съкратяване на продължителността на живота и злоупотреба с витаминови добавки.

Това за витамин Б1/Б12 е мит от 50-те години на миналия век. Учени са правили тестове и няма доказана връзка между приемането им и понижаване на ухапванията. Има хора, които се кълнат в живота на децата си, че действа. Пълно с примери в Интернет.

Истината е 90%+ DEET и/или късмет.

След над 40 ухапвания, в рамките на няколко часа, в пика на епидемията от денга и чикунгуня в Гваделупа, не хванах нито една от двете.

Редактирано от macf1an
  • Харесвам 4
Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Слагам тук два линка от института по тропическа медицина в Ливърпул, на който му е интересно да ги прочете (м-у нас казано ги слагам най-вече за себе си, за да имам достъп до тях и без букмаркс).

 

 

Първият линк е за използване на Маларон и Доксициклин като профилактика (на мен ми е ясно, но все пак).

 

 

Вторият е за спешно третиране на Малария, ако човек няма достъп до медицинско заведение. Това, което не знаех е, че лечението не трябва да е със същото лекарство, което е използвано за профилактика.
 

 

П. П. Още един много полезен линк за малария от The Travel Doctor с доста обяснения и таблици. Много е важно да знаем какво ни трябва за конкретната страна и/или район, защото видовете плазмодии, както и медикаментите са различни.

 

Тук ясно си пише, че витамин Б не помага - "NOTE: Things like Garlic, Vitamin B and ultrasound devices do not prevent mosquito bites."

 

 

Намерих и отговор на дилемата ми дали профилактиката понякога само маскира симптомите на малария.

 

Митове относно болестта малария:

 

Taking antimalarials only masks the disease

 

Not exactly a myth, but a misunderstanding. In fact, it is true. Most antimalarials do not prevent infection following a mosquito bite. Rather, atovaquone/proguanil kills the parasites in the liver, while mefloquine and doxycycline kill the parasites as they enter our red blood cells. This prevents them from multiplying, invading other red blood cells, and clogging arteries to our brain and other vital organs. As a result we don't suffer the fevers, chills, headaches and other joys of malaria, including possible death. We continue our antimalarials for up to four weeks after leaving a malarious area in the hope that they will continue to mask, or suppress any symptoms until the risk of disease has likely passed.

 

 

If I am taking antimalarials, it will make the diagnosis of malaria more difficult

 

Not so, if you are suffering with symptoms of malaria, the parasites should be found under the microscope. They may not always be found the first time, when the infection is light. But if you repeat it, and repeat it again if necessary, the parasites will be seen.

In many tropical countries, the diagnosis of malaria is a presumptive one. The expertise and materials to make a proper diagnosis are not always available. Hence, in my and others' opinion, malaria is greatly overdiagnosed in the tropics. This leads many travellers to the conclusion that their antimalarials are not effective...likely not true.

 

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Ива, по колко се взема на ден, ами мене ме ядат много, аз и тук бих го вземала, ако помага, това не вреди, нали е витамин.

Да, и аз така мисля. Моя близка лекарка взимаха с мъжа си по 2 хапченца сутрин. Други са ми казвали за 25 мг дневно.

А и ние, да чукам на дърво, 5 години някак минаваме между капките. Големият син не се е мазал никога, малкото го мажа с репелент само между 7 и 8 вечерта, тогава хапят. И затварям спалните, влизаме на ребро през леко открехната врата :)

В хотелите фумигират старателно и не е страшно.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ива, по колко се взема на ден, ами мене ме ядат много, аз и тук бих го вземала, ако помага, това не вреди, нали е витамин.

Понякога предозирането с витамини е вредно, зависи от витамините (водноразтворимите се изпикават, ако са в повече, а мастноразтворимите се натрупват), но предполагам, че няма да вземаш чак толкова много...

Връзка към мнение
Публикувано: (редактирано)

Предозирането с витамини може да има много негативни ефекти. Докторите да се изкажат.

Виждал съм изследвания, доказващи връзка между съкратяване на продължителността на живота и злоупотреба с витаминови добавки.

Това за витамин Б1/Б12 е мит от 50-те години на миналия век. Учени са правили тестове и няма доказана връзка между приемането им и понижаване на ухапванията. Има хора, които се кълнат в живота на децата си, че действа. Пълно с примери в Интернет.

Истината е 90%+ DEET и/или късмет.

След над 40 ухапвания, в рамките на няколко часа, в пика на епидемията от денга и чикунгуня в Гваделупа, не хванах нито една от двете.

 

Това за витамините са градски и интернетни легенди (т. е. не предпазват по никаквъв начин).

 

90% DEET е страшно много и това не предпазва повече от 30% например, просто предпазва само малко по-дълго време. DEET разтопява пластмаса, 20% съдържание на Икаридин върши същата работа (научно е доказано) и няма странични ефекти. Всичко останало освен DEET и Икаридин като актвини съставки е просто козметика.

 

Карибският басейн като цяло далеч не е толкова опасен, аз за сумарно над 3 години прекарано време там не съм вземал никакви мерки и даже не съм срещнал човек заразил се от малария. Югоизточна Азия в основните си туристически райони също е ОК, включително Мианмар и Камбоджа (Ангкор). Големият бич е Африка, както и някои национални паркове в Индия.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.