Прескочи до съдържание

Изгодни оферти за сафари в Танзания?


Лидия

Препоръчани мнения

Здравейте, на всички влюбени в Африка :)

 

Както някои от вас вече знаят,че замислям сафари в Танзания и релакс седмица в Занзибар. Така,че много ще се радвам на всички запознати да се включат със съвети и опит при запазването на сафари и да споделят как са си го запазили директно или чрез фирма.

Не съм се спряла на определен парк,но мисля,че ще е по-добре ако е близо до Дар Ес Салам тъй като за там има добри билети.

 

По-разгледах оферти насам натам и ми се струва доста скъпо да си запазиш чрез фирма, освен някой ако незнае някоя добра и да предлага сносни цени. Проверих и Боби турс някой във форума беше ходил с тях- ама голяма скъпотия - 1300 долара на човек за 4 дневно сафари. Само да отбележа,че задълсжително искам да сме настанени в нещо като ложа,не на палатки....

 

Намерих, някакъв камп за настаняване в Селус Парк, доста евтино та питането ми е как  седят нещата запазвам си го хотел директно и самите геймс драйвове са включени или трябва да буквам чрез агенция,които си имат договорени лоджове/кампове....

 

http://www.expedia.co.uk/Selous-Game-Reserve-Hotels-Africa-Safari-Camp.h8446485.Hotel-Information?chkin=16/02/15&chkout=20/02/15&rm1=a2&hwrqCacheKey=a23c7049-7f1b-4498-85f0-31c9be839bb8HWRQ1412714791408&c=58d648b7-27ef-4970-9fc2-b89b88453d4c&AFFCID=UK.network.affiliatewindow.78888.skim55007X1313873Xe5934081c76e22eef74a73f16c00aabb&awc=3456_1412885229_d5461114e95bf4774a2a65deaa42ff53

 

Ще се радвам,ако някой има повече инфо как седят там нещата....

 

 

 

 

 

 

Връзка към коментар

Здравей :) Не знам дали ще ти е от полза отговора ми, защото не съм била там, но знам колко е трудно да се балтаеш сам и реших да дам подсказка. Благодарение на Флай - джентълменът, който ти писа вече - имам резервации за сафари в Южна Африка и Ботсуана. Първото - директно с лоджи. Второто - агенция. Но препоръчана от Флай. Лоджите в Южна Африка също, впрочем. И двете опции не са евтини, но такива са реалностите...

 

Моето лично мнение - ако имаш малко трансфери, не се занимавай с агенции. Когато логистиката е сложна и посещаваш повече места, тогава нещата са сравними като цени и с агенции отнемат по-малко време. Това е само лично наблюдение... На мен ми отне доста усилия да координирам всичко в Южна Африка, единият трансфер ми е много скъп - пътувам сама и това съвсем оскъпява, ама си го направих както искам и пък е кеффффф :) За Замбия и Ботсуана си резервирах единствено самолетите и размених 20-30 мейла с агенцията.

 

Дано съм помогнала малко. Поздрави :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

FlyTraveller в момента е там, като се върне със сигурност ще разкаже кое как.

Междувременно виж тази тема, ако още не си

http://magelanci.com/topic/2124-%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BC-%D1%81%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B7%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F/

Връзка към коментар

Много благодаря за съветите, пуснах някой е-мейли със запитване директно към някои лоджи и чакам да ми пуснат цени. Май се спряхме само на един парк - Селоус- ще бъдем 3-4 дена и оттам за Занзибар. Като за първо сафари и в Африка като цяло ще придобием обща представа и друг път ще се обикаля повече.

 

Засега съм замислила от Дар да ни вземат с джип и оттам до лоджите - 5 часа, като половината път не е асфалтиран. Ще е голямо приключение и доста изморително,имало толкова големи дупки, че можело цял мини купър да се побере ха ха. Поне ще имаме шанс да преминем през различни селца и да видим как е обстановката. Оттам с полет до Занзибар и навръщане с ферибот до Дар.  Засега май този камп ми е фаворит http://www.jimbizaselous.com/aboutus.html

 

Хайде Флай няма ли да се прибира вече да разказва :) Сега почвам да оглеждам и хотели в Занзибар,така че ще ми е много от полза неговото мнение :)

Връзка към коментар

Флай ти писа още от Занзибар в другата тема, по-скоро цитирах Карик, но мислех, че ще го видиш и ти. Малко се страхувам да давам категорични мнения, за да не объркам някого, така, че още от сега си слагам един дисклеймър, че мненията ми са строго индивидуално базирани на моите вкусове и интереси и не поемам никаква отговорност ако някой резервира място повлиян от мое мнение и после нещо не му хареса! :)

 

За това последно пътуване в Африка много мислих за Селу ("с" накрая не се произнася). Обикновено хората, които правят парка Руаха го комбинират със Селу, но имахме само 10 вечери свободни (без пътя), жена ми много държеше да видим Занзибар, а не исках да режа нито една вечер от Руаха, тъй като този парк ми беше абсолютен приоритет. Първоначално мислех да направим 4 вечери в Руаха и 2 в Селу и 4 в Занзибар, в крайна сметка реших да са 6 вечери в Руаха и 4 в Занзибар, като полета м-у Руаха и Занзибар да има едно или две кацания в Селу, да го поразгледам от въздуха. За съжаление като се качихме в самолета навръщане ми казаха, че няма да минават през Селу и Дар ес Салаам, ами ще има едно кацане на друго място в Руаха (което беше супер), едно в парка Микуми (нямам абсолютно никакъв интерес към този парк) и едно в морски курорт на брега на океана (Рас Катан - това беше красиво). Така, че преки впечатления от Селу нямам, освен много проучване, гледане на снимки и видео и разпитване на хора, които са ходили там.

 

Причини да се отиде до Селу:

1. Сравнително близо е до Дар ес Салаам и може да се направи трансфер по земя.

 

2. Сафари с лодка по река Руфиджи - единственото място в Източна Африка, където може да се прави сафари с лодка по река.

 

3. Парка е по-различен от повечето други паркове - до някаква степен малко прилича на делтата на Окаванго, защото е на много ниска надморска височина.

 

4. Няма да има чак толкова много посетители, колкото северните паркове (Нгоронгоро, Серенгети, Тарангири, Лейк Маниара).

 

Минус е, че през Февруари ще е не само много горещо, а и много влажно (сянката не е голямо облекчение). Другият минус е, че са малко височки входните такси за парка - 75 долара на човек на вечер, но те и в северните паркове са почти толкова (май са 60 долара на човек).

 

Гледам, че вече клоните към Селу, съвета ми ако ще ходите там е да си вземете лагер вътре в парка, а не извън него (Джимбиза е извън). Всички лагери извън парка разправят, че това нямало значение, че правели гейм драйвс вътре в парка, но има голямо значение, защото най-продуктивното време за гледане на диви животни е веднага след изгрев и преди залез, а най-хубавите места обикновено са навътре в парковете т. е. даже да е на 5 минути каране от входа на парка, има спиране за оформяне на документи, а после още каране до "добрите" места, същото на връщане. Сафаритата с лодка на Джимбиза са извън парка, ако искате вътре се доплащат таксите на човек, но ако се паднете с други гости заедно едните може да искат извън, другите вътре и става мазало. Моят съвет е ако разликата в цената не е фрапираща, да си вземете лагер вътре в резервата.

 

От това, което бях гледал, най-изгодно ми се виждаше Mbuyu Safari Camp, сега погледнах, че не им работи линка за пакетите с цените, надявам се да не ги коригират. Можете обаче да им пишете и да питате, освен, че са на топ място вътре в парка, даже и са луксозни (виждам, че това има значение за вас).

 

Трика на всички лагери, лоджи извън националните паркове и да разправят, че няма разлика, но истината е, че има. Вече ще видите колко е голяма разликата в парите. Аз много искам да отида в South Luangwa NP в Замбия и ако го направя, ще отседнем извън парка, но там разликата м-у извън и хубаво място вътре е между 300 и 500 долара на човек на вечер. При 50-60 долара разлика, аз не бих се замислял изобщо.

 

От 16-те парка и резервата за диви животни в Африка, които съм посетил до момента, ако трябваше да избера само един, това би бил Руаха, но той е доста отдалечен (което всъщност е хубаво, защото намаля много посетителите). Евтиният начин да се стигне до там от Дар е с местен автобус до "близкият" град Иринга (около 9 часа), там се преспива и още 2 часа и половина с джип до Руаха. Полети от Дар до Руаха и после до Занзибар ще ви излязат м-у 700 и 800 долара на човек. Полети от Дар до Иринга отиване и връщане с Auric Air излизат около 500 долара на човек. Мога да ви уредя сафари за около 200-220 долара на човек на вечер при спане в държавни вилички с достатъчно удобства (спалня, малко холче, баня и тоалетна) с изключителна панорама. Ланд Ровър само за вас двамата (за мен едно от най-важните условия за сафари е private vehicle, иначе на един му харесва едно, на друг друго, имам и достатъчно място да си разположа фото екипировката и да се въртя на 360 градуса, където и да са животните) неограничен лимит на километри на ден (ние излизахме от 06:30 до 14:00 и после от 16:00 до 19:00) и изключително добър гид (това е другото много важно условие). Храната е еднообразна (2-3 избора за обяд и същото за вечеря, не сме закусвали, защото тръгвахме рано), но пък е по 5 долара яденето. Това в много добър район вътре в парка. Лоджа вътре в парка е около 370 долара на човек на вечер. Топ лагерите (топ гидове) започват от около 500. Има един по-евтин лагер на едни гърци (Tandala Camp), но е на 20 минути с кола от входа на парка. Те разправят, че нямало голямо значение, но има.

 

Пейзажите са извън този свят, огромни баобаби като от библейски времена. Сухи корита на реки (през Февруари може и да не са съвсем сухи) с високи палми). Тук Източна и Южна Африка се застъпват и има животни, птици и растения характерни и за двата района. Баобабите и саламовите дървета от Южна, акациите и еуфобиа кенталабрум от Източна. Lesser kudu, Dik-dik, Grant's gazelle от Източна; Greater kudu, Bushbuck от Южна. Това е любимата част от Африка на Хемингуей. Парка е изключително див, има само един по-див в Танзания - Катави, но той е още по-отдалечен. Преди 3 седмици лъв е изял един от гидовете на топ лагер (Mwagusi), като това прави изядените от лъвове двама в рамките на един месец (другият е бил оператор на някаква пътна машина). И двамата много рано сутринта (никакво излизане сами от стаята / палатката рано сутрин и късно вечер, само с охрана). Иначе животните никога не влизат в палатките, нищо, че м-у вас и тях има само парче плат. Палатките са толкова сигурни, колкото и солидни конструкции.

 

Не изключвайте северните паркове от плановете базирано само на изгодни полети до Дар. FastJet имат много евтини полети м-у Дар и Килиманджаро. За първо сафари може би северните паркове са най-добра идея - да видите миграцията на антилопите гну и зебрите е едно от най-интересните събития за диви животни в света. Никъде другаде няма такъв спектакъл (освен лятото, когато миграцията е в Масай Мара, Кения).

 

Занзибар - за мен това беше просто гарнитура към Руаха, но мястото си е много интересно. Стоун Таун е ясен - паметник на ЮНЕСКО, можете да си прочетете много на нета и за особеносите на културата Suahili Coast и за разните забележителности. Ние преспахме там 2 вечери, като един почти цял ден обикаляхме с кола северните плажове - Nungwi, Kendwa, Matemwe. Хубаво е да имате поне един цял ден в Стоун Таун. Първоначално бях резервирал Tembo House хотел, но после Георги пусна тук една промоция на hotels.com и от там си взех три пъти по-евтин хотел, на 3 минути пеша от Tembo House - Al Minar хотел. И без промоция, пак ще е много по-евтин. Топ локация, нов хотел (от миналата година) и страшно много се стараят. Абслолютно всички удобства, стаята не е особено голяма, но достатъчно. Бих го препоръчал горещо.

 

Освен Стоун Таун, за преспиване има няколко основни района:

Северните плажове (Nungwi, Kendwa) са най-добри за плуване по всяко време на деня - приливите и отливите са най-малки, но са и най-туристически изглеждащи (не е като да няма местни с лодки, но по-малко, повечето са италианци, малко бие на стандатни тропически курорти където и да било по света). На източното крайбрежие са Matemwe, Paje и Jambiani (има и други, но това са основните). Paje  е рай за кайт сърфисти, Jambiani излгежда най-локално с "плантации" за водорасли в океана. При голям отлив могат да се наблюдават жените, които събират водорасли. Мъжете пък ходят на риболов. Ние стояхме 2 вечери в Джамбиани в Blue Oyster хотел, собственост на германско семейство, но с много респект към местната култура. Всичко е перфектно, нямам достатъчно думи да похваля мястото. Имат и собствена традиционна лодка (дау) с платно, с която се ходи до едни рифове на шнорхелинг (12 долара на глава).

 

Най-добро място за шнорхелинг е Chumbe Island - там е резерват и има най-добър корал. С преспиване е скъпо (нещо 270-300 долара ми се въртят в главата на човек), има и day trips по 90 долара, само, че могат да се резервират само в последният момент ако няма достатъчно хора с преспиване. Друго хубаво място е Mnenmba Island (частен остров, на него има само една лоджа с 2000 + на човек на вечер), до там обаче се правят много сноркелинг трипс с лодки без да се слиза на острова.

 

Другите активности ще си ги видите, турове за делфини, резерват за редките red colobus маймуни, за костенурки и др.

 

Аз пазарих кола под наем с шофьор за 24 часа (взеха ни в 17:00 от летището и на другият ден я ползвахме до 17:00) за 60 долара + гориво си го наливаме ние). Уговорката беше за Сузуки Витара, те ми дадоха Ланд Крузер Прадо. Това го пазарих по Интернет предварително.

 

Стана голям ферман, но предполагам, че ще ви бъде от полза.

 

Афиканското сафари е вирус - или човек го хваща и вече друга дестинация за него не същестува или не го хваща и си продължава пътуваният както преди.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Уникални съвети даваш, и аз да благодаря :) Да използвам темата на Лидия и да попитам - кой сезон би препоръчал за комбинация между сафари в Танзания и мотаене в Занзибар?

Връзка към коментар

Уникални съвети даваш, и аз да благодаря :) Да използвам темата на Лидия и да попитам - кой сезон би препоръчал за комбинация между сафари в Танзания и мотаене в Занзибар?

 

Благодаря за комплимента. Зависи от различни фактори. Дългите дъджове от някъде от средата на Март до средата началото на Юни ги изключваме (тогава някои лагери, а и хотели в Занзибар направо затварят). За да оптимизираме още, махаме и късите дъждове (началото на Октомври до средата на Декември). Това се отнася предимно до северните паркове и Занзибар, но до някаква степен важи и за другите места.

 

От тук нататък зависи къде искаш да ходиш.

 

1. Северни паркове (Серенгети, Ngorongoro Conservation Area [NCA], Тарангири, Лейк Маниара) дават възможност да се види миграцията на милион и половина антилопи гну и зебри (могат да се видят в Серенгети и NCA, останалите паркове са също интересни и са наблизо). Трябва да се следи кога къде е миграцията, че Серенгети е голямо. Като цяло края на Юли до средата на Септември е в Масай Мара, Кения. Юни-Юли е добре да се гледа миграцията в северно Серенгети или западният коридор (Грумети), голяма вероятност да се види най-интересното - пресичане на реки. После са в Мара, после идва периода на кратките дъждове, после около малко преди Коледа миграцията е в централно Серенгети (Серонера), където всъщност са и най-бюджетните опции за къмпинг сафари - обществени къмпиниги. После лека-полека около Нова Година или по-късно в края на Януари (в зависимост от дъждовете) се смъкват на юг към района на Ндуту. Там към края на Февруари, началото на Март става масовото раждане на гнутата (всичките раждат в ракмите на 2 седмици, за да не могат хищниците да изядат всички новородени), което е голям спектакъл. После идват кратките дъждове.

 

Ако не си заинтересована от миграцията, централно Серенгети има страшно много животни и хищници през сухият сезон - края на Юли - началото на Октомври, както и по-малка миграция на газели. Много гепарди, лъвове, най-вероятно ще видиш и леопарди, но е по-малко гарантирано. Това е много добър период и много хора, включително големи разбирачи го предпочитат пред миграцията. Ще има и много хора обаче, но пък можеш да удариш мега-ниска цена от 200 долара на човек на вечер за къмпинг сафари. Не знам за сама как стои въпроса, защото там схемата е малко по-друга - джип с гид и готвач те вземат още на летището в Килиманджаро и навсякъде си с тях. Пристигат на къмпинг, опъват палатките, отивате с гида на драйв, готвача готви. Тоалетните и душовете (ако има такива) са общи. Може да се присъединиш и към група, виждал съм и такива. По-скоро си вземаш джип и гид, а те вече те карат по различните лагери, а не е да отидеш в лагер и от лагера да ти правят драйвс, както ще бъдеш в РЮА и Ботсуана.

 

От северните паркове най-южен е Тарангири (има баобаби и палми подобно на Руаха). Много красив и различен от Серенгети, става добра комбинация. Най-добре е сухият сезон - Юли-Октомври.

 

Нгоронгоро е природен феномен - най-голямата калдера (пропаднал вулкан) в света. Кратера имаше диаметър около 20 км. дълбочина около 600 метра. Вътре е Ноевият ковчег - понеже постоянно има вода се намират всякакви животни на малка територия, даже и носорози. Може да се гледа през всеки сезон. Проблема там е, че има може би най-голямата концентрация на посетители от всички сафари места по света. Въпреки това, аз бих искал да го видя някой ден.

 

Южните паркове - Селу, Руаха. Двата вървят често в комбинация. Писал съм и за двата горе. Руаха е супер суха през сухият сезон, цялата е жълта, дърветата са голи, най-добрият сезон за животни, които се виждат по-лесно, както и се събират около малкото водоизточници. Това е от края на Юни докъм началото на Ноември. Дъждовният период тук идва по-късно от севертните паркове, но пък няма "прозорец" м-у кратките и дъглите дъждове. Много хора, включително и местните смятат, че парка е най-красив тогава - целият зелен. По-малко животни, но пак има достатъчно. Не е и такава жега, както беше сега. Изпивам по около 10 литра вода на ден и почти не уринирам (всичко заминава с потта). Понеже обаче е много сухо и се понася по-добре от Селу, където е хем горещо, хем влажно. Препоръчват за зелен сезон да се ходи от края на Ноември до средата на Февруари. После някои лагери затварят до Юни.

 

Западни паркове - Катави и планините Махале (едно от най-добрите места за шимпанзета в света). Най-диви и най-отдалечени. Още не им е дошъл реда даже да мисля за тях :) За спецовете са деликатес.

 

Това е в много общи линии и с много условности.

 

Аз лично бих ти препоръчал след Ю. Африка и Ботсуана да отидеш в Кения (там опции много, както и разнообразието е много голямо също) вместо в Танзания, но това съм аз. Всъщност бих препоръчал и Руаха, но може би е най-добре да си направиш първо сафаритата, които си резервирала и после да видиш до каква степен и какво точно ти харесва, тогава ще имаш по-добра идея.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Евала за отделеното време и желание за помощ! Една такава справка спестява тонове ровене... За мен Ботсуана и РЮА не бяха планирани, но твоите разкази ме омагьосаха :) Поздрави на г-жа Флай :) Чакам новите снимки и разкази...

Връзка към коментар

Жена ми току-що се върна от кварталната бакалия, където срещнала едни много близки приятели. Като се запътила към тях да се видят, жената се отдръпнала и казала, че се страхуват от ебола. Чак толкова ли е сериозен проблема? Аз мисля, че в Танзания няма случаи на болестта, а примерно Испания или Франция са много по-близо до огнището на заразата, предполагам, че има и по-голям обмен на хора, отколкото м-у Танзания и Западна Африка.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Уауу Флай, много благодаря:) с твоя разказ направо се пренесох на тези диви и екзотични места и без това само те са ми в главата тези дни и даже не мога да спя от мисли кое,как е т.н. Сега и полетите от Лондон още не съм букнала и там едно мислене с коя компания - чудя се между турските (най-добра цена засега),швейцарските и египетските( да го комбинирам с дълъг стоповер- 12 часа да отскочим да видим пирамидите...)

Тъй като бюджета ние е доста ограничен - макс 4000 паунда всичко за двамата... Моите сметки са:

- за лодж/сафари извън Селу -Great Water Lodge - ми искат 770 долара на човек за 2н/3 дена (вкл. 1 гейм драйв/лодка сафари и разходка пеша, като вкл. и транспорт по суша от Дар и обратно или до ейрстрипа) + входни такси само за влизане,което ще е веднъж - 65 долара. Тотал грубо: 1700 долара= около 1060 паунда

- Jimbiza  Lodge-  ми излиза около 1400 долара за двамата същия пакет = около 880 паунда.

 

Полети от Селу до Занзибар ( още се чудя, може пак по суша и после с фери до Занзибар)

- Костал - 445 долара за двамата - едната посока съответно = 280 паунда

- Зан еър - 400 долара за двамата - една посока = 250 паунда.

 

В Занзибар, грубо гледах хотели, незнам къде точно ще отседнем ама варират между 300-1000 паунда - полу-пансион за двамата. И тук дилема, като сякаш ми иска някой по хубав хотел да се поглезим,защото досега на всички плажни дестинации,на които сме ходили все по-бюджетно сме били и все ни се е искало да е по така и хоп от хотела на плажа,а не да ходим, да наемаме шезлонги и т.н и да търсим чисти плажове...

 

И после от Занзибар до Дар - ферибот, тук щях да те питам, да ли го пробва? че в Бразилия, умрях от страх на една лодка 2 часа, се молех само да стигна до брега - около 70 долара= 50 паунда

 

Виза и такса за излизане - 140 паунда за двамата.

Жълта треска ваксина(знам,че не трябва за там,ама четох,че на митницата се заяждали и може да не те пуснат и щем,нещем) - 100 паунда за двамата.

Хапчета за малария- грубо - 160 паунда....

Билети от Лондон-Дар - между 750-1100 паунда.

Допълн. харчове/екскурзии/сувенири и т.н.

 

Като ударя чертата ме боли главата, май няма да влезем в бюджета. А ако решим и пирамидите да видим като спирка и там разходи.

 

Така,че и на мен много ми иска да видя и другите паркове на север и ми искаше и Килимаджаро да му видя снежната шапка,ама хич не ни е по джоба. Пък и едвам навих мъжа да ходим.

 

И сега, на който да кажем,че искаме да ходим в Африка - и всички - има ебола,има тва,има онова,надуха ми главата....Ама не се отказвам,голямо ровене и четене падна, ама нямам  време през седмицата и само събота и неделя, а пък искам вече да буквам и да се мирясва.

 

И отделно ноември ще ходим до Барселона и за там още не съм  чела кое,как и не съм купила билети за атракции и т.н

 

Флай, ти прибра ли се вече,че чакам снимки :)

 

Rainy, ти да не се замисляш за Танзания/Занзибар?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хората се информират масово от парцали като OFFNews и Блиц, търсещи сензации и масово не познават проблема. Глупаво е, "Не ходете в Танзания, защото в Сиера Леоне има ебола" е все едно да кажеш "не ходете в Португалия, понеже в Косово (дори Сирия, имайки предвид разстоянието) има война".

Вторник се прибирам в България, нямам търпение да видя отношението на познати след африканското ми пътешествие. Нарочно ще си оставя жълтата книжка в паспорта, да пробвам служителя на гранични на летището. А дори и в Сиера Леоне да сте били и да сте хванали ебола не сте заразни, докато не проявите симптомите - температура над 38,6 градуса, болки в мускулите, главоболие и диария. 

Ужасно е това непознаване на континента и свързването му само с мизерия, болести и войни. Хората не разбират, че всяка държава е различна и уникална по себе си. Не се отказвайте, ще сгрешите. Смело напред и си изкарайте чудесно.  

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

А забравих да спомена,че писах Mbuyu Safari Camp преди няколко дни, но все още отговор нямам, ще чакам и те да предложат цени и ще го мисля.

Връзка към коментар

Уауу Флай, много благодаря :) с твоя разказ...

 

Лидия, за авиолиниите вие трябва да си решите. Ако ще ходите на пирамидите вземете египетските, ако искате най-евтиното, вземете турските, те са си супер, ние летяхме сега с тях, както и други пъти сме летели.

 

Твоята работа малко хем така, хем онака. Хем искаш сафари, хем искаш да е по-евтино, хем искаш да е лоджа, а не лагер, хем хотела в Занзибар да не е скъп, хем да е по-така... Трябва да си разгледате приоритетите. Един гейм драйв е нищо, малко повече от нула де, не е съвсем нищо, но не оправдава ходене на сафари, освен да кажете, че сте били и да се снимате. Може да имате луд късмет и да видите лъвове как свалят жираф на този драйв, но е малко вероятно. 2 драйв-а всеки ден. Или 2 активности да го нарека на ден. Един път лодка, един път пеша и другото драйвс.

 

Сега ще ме караш и да смятам, дето най-не го обичам. Вадя ви 800 паунда за билет на човек и ви остават 1200. Това е грубо 1900 долара на човек. В Занзибар би трябвало да можете да се оправите със стаи по 60-80 долара на вечер за двама, не ви знам колко дни искате да стоите, ако питаш мен, намалете дните там.

 

Аз на ваше място с този бюджет бих направил следното:

 

1. Или бих отишъл на къмпинг сафари 4 вечери в Серенгети и 1 в кратера Нгоронгоро, това ще отиде към 1,000 долара на човек, с бакшишите да кажем 1,110 или там някъде. Остават ви около 800 на човек. Вижте там, за 200 сигурно може да вземете return tickets с FastJet от Дар до Килиманджаро, може и да е по-евтино, провери. Остават грубо по 500 на човек, с които можете да отидете с фери от Дар до Занзибар и да изкарате 5-6 дни там.

 

2. Идете в Селу някъде за 3 вечери за 1, 200 долара сигурно ще стане с трансфер по земя и 2 активности на ден, това са примерно 1 сафари с лодка, 1 пеша и 4 гейм драйвс.

 

Това е, което аз мога да предложа като варианти, избора си е ваш.

 

П. П. Пак се размислих, нещо евангелист го играя. Най-добре си правете каквото сте си намислили, че ако нещо се обърка по моите съвети ще се чувствам виновен, а пък може и да не ви хареса, вкусовете на хората са различни. Вземете си пакет от фирма с трансферите, с всичко, все пак сте за първи път в Африка.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Rainy, ти да не се замисляш за Танзания/Занзибар?

Не. Не се замислям. Аз ЗНАМ че ще ида :) Кения, Танзания, Занзибар... Някога. В обозримото бъдеще, не някога като някога :) Трябва само да реша кога и коя година. Просто до скоро не можех да си позволя такива планарания. Само здраве и работа да има :) Впрочем и аз летя от Лондон.

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Флай, мерси много за споделеното мнение. Аз съм в голям размисъл....

 

Като за първи път в Африка, ще заложим на по-опростен вариант за пътувания и комбинации.Но все пак е решено, ще се спрем на Селу - и най-вероятно е ще е 3 н/4 дни както ти препоръча. Въпроса е,къде точно ще отседнем. Изпратила съм запитвания на 13 лоджи и чакам с нетърпение за цени... Ама така като гледам нямат фрапираща разлика помежду си,само още не мога да разбера кои са лоджите в самия парк- тук гледах една карта, ама аз понеже съм много зле с картите... http://staynow.co.uk/destinations/selous-game-reserve/map.aspx  незнам,коя от всички  червни точки ще е нашата лоджа ха ха

Само да уточня,че на повечето места ми предлагат - пълен ден гейм драйв - знам,че за един такъв вероятността да видим нещо интересно е малка,така,че ще заложим да 2 пълни дни гейм драйв и ще пробваме лодка сафари и сафарито пеша...

 

Не искам да се занимавам с агенции,излиза по-скъпо заради комисионните, така,че ще се опитам сама да се организирам,както съм правила досега,а ми харесва.

 

Билетите с турските за ни 800 паунда за двамата... а с египетските - 1050 паунда за двамата. Но както казах, все още се колебая:

- Турските са по-евтини и имат по добри отзиви, но часовете на полетите не са толкова удобни и времето за пътуване ни се удължава - 3 часа до Истанбул, престой и после 9/10 часа Дар.

- Египетските - по-скъпи,но с вариант да видим пирамидите на връщане, намерих полет с 11 часа престой в Кайро, и това,което ми харесва,че че полета е 4/5 часа до Кайро и после още толкова до Дар, но пък отзивите не са добри за тях...

Така,че още го мисля...

Връзка към коментар

Флай, мерси много за споделеното мнение. Аз съм в голям размисъл....

 

Е, то билетите ви са двойно по-евтини отколкото си мислех, значи имате достатъчно пари за добро сафари за 3 или 4 вечери. Цял ден гейм драйв като цяло се опитват да предлагат лагерите, които не са в парка за да компенсират отдалеченоста си. Ако искаш като получиш офертите пишi тук кои лагери какво ти предлагат, тогава ще се опитам да дам някакво мнение и ще ти кажа кои са в парка и кои извън него. Selous Impala е много добър лагер, но е около 550 долара на човек на вечер, Lake Manze е също на супер място, около 460 на човек на вечер. Mbuyu не е далече от него и мисля, че от всички с добра локация те ще ви дадат най-ниска цена.

 

За авиолониите не мога да ви дам съвет, ако ще ходите на пирамидите е ясно. От Истанбул до Дар полета е 7 часа някъде, не 9/10, онзи ден го летях.

Връзка към коментар

Tака ето какви оферти имам за 3 нощувки:

 

- Джимбиза - най-добра цена  всичко за 1120 паунда и то даже  с вкл. трансфер със самолет от Дар и после до Занзибар или 980 паунда с трансфер по суша от Дар и после самолет до Занзибар :) Вкл. 2 цял ден гейм драйв и 2 часа сафари с лодка.

 

- Water lodge - 1245 паунда- включеа 2 гейм драйв+лодка+разходка пеша и трансфер по суша от Дар или до еърстрипа.

 

- Sable mountain - stone cottage - 1100 паунда с вкл. такси за парка и 2 гейм драйва, но няма включен транспорт.

 

Другите по-долу са само с по един гейм драйв.

 

- Серена камп- 1466 паунда + отделно за транспорт от Дар.

 

- Lake Menze- 1590 паунда + отделно за транспорт от Дар.

 

- Mbuyu - 932 паунда, но отделно вход за парка - 75 долара на човек/на вечер + 40 долара трансфер до еърстрип (повечето го предлагат безплатно) + 300 долара трансфер от Дар - общо излиза около 1450 паунда.

 

- Selous river camp - 1800 паунда без транспорт от Дар- много скъпо отпада като вариант. Както и други,които ми писаха като Азура и т.н са скъпи.

 

Кинда лодж- нещо ми е неясно с цената - искат 680 паунда за 2 нощувки...

Редактирано от Лидия
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Tака ето какви оферти имам за 3 нощувки:

 

- Джимбиза - най-добра цена  всичко за 1120 паунда и то даже  с вкл. трансфер със самолет от Дар и после до Занзибар или 980 паунда с трансфер по суша от Дар и после самолет до Занзибар :) Вкл. 2 цял ден гейм драйв и 2 часа сафари с лодка.

 

- Water lodge - 1245 паунда- включеа 2 гейм драйв+лодка+разходка пеша и трансфер по суша от Дар или до еърстрипа.

 

- Sable mountain - stone cottage - 1100 паунда с вкл. такси за парка и 2 гейм драйва, но няма включен транспорт.

 

Другите по-долу са само с по един гейм драйв.

 

- Серена камп- 1466 паунда + отделно за транспорт от Дар.

 

- Lake Menze- 1590 паунда + отделно за транспорт от Дар.

 

- Mbuyu - 932 паунда, но отделно вход за парка - 75 долара на човек/на вечер + 40 долара трансфер до еърстрип (повечето го предлагат безплатно) + 300 долара трансфер от Дар - общо излиза около 1450 паунда.

 

- Selous river camp - 1800 паунда без транспорт от Дар- много скъпо отпада като вариант. Както и други,които ми писаха като Азура и т.н са скъпи.

 

Кинда лодж- нещо ми е неясно с цената - искат 680 паунда за 2 нощувки...

 

Да не би да не си разбрала добре, няма как Lake Manze да предлагат само един гейм драйв, това просто не мога да си го представя от лагер на Essential Destinations, същото и за Mbuyu. Просто е невъзможно, там гейм драйвс са си стандарт (2 активности на ден са винаги включени), не се предлагат отделно както в лоджите извън парка.

 

Аз лично бих взел Lake Manze без изобщо да се замисля, локацията на лагера е невероятно хубава. Самият лагер също е топ, както и гидовете. Ще гледате животни директно от лагера, слоновете понякога идват до самия лагер. Втори избор - Mbuyu.

 

Serena не знаех, че имат камп в Селу, не го знам къде е, Jumbiza, Sable Mountain, Water Lodge и Кинга са извън парка. River camp-a наистина е много скъп и ако е това, за което си мисля, е вътре в парка, но много близо до портала, което е недостатък.

 

При условие, че никъде не сте ходили на африканско сафари, каквото и да ви покажат, ще ви хареса, но въпроса е да вземете нещо наистина добро. Моят съвет все пак е да намалите парите за други неща (трансфер по земя вместо по въздух, фери до Занзибар вместо полет, по-евтино настаняване в Занзибар, там няма чак толкова голямо значение локацията, както на сафари) и ако можете да сколасате да вземете лагера Lake Manzе.

 

За да се понадъхате малко повече, можеш да разгледаш тук мои снимки от сафарита, от Руаха сега започнах да ги слагам, има само 40-50 снимки, но има много от Ботсуана, Ю. Африка и Кения по другите албуми.

 

Тук имам и фото-дневник на предното ни пътешествие из Ю. Африка, Замбия, Зимбабве и Ботсуана с много сафарита, включително и с хеликоптерно сафари в делтата на Окаванго.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Уау, Флай, снимките са страхотниииииии. Бих искала да попитам дали фотографията ти е хоби или професия и дали си обработвал самите снимки- впечатлена съм страхотните кадри и  от всички красиви места,които си посетил.

 

Сега писах пак на Lake Manze и Mbuyu за последни доуточнения преди да взема решение. Определно както ти каза Lake Manze си заслужава, гледах снимки на хора,които са били там и наистина слонове и други животни са на една крачка - супер готино ;) но разликата например с Джимбиза е повече от 500 паунда,които не са малко и ако решим да правим стоповер в Египет, тези 500 паунда ще са ми от значение, както и да е ще го мисля, имам още манлко време. Много благодаря все пак за всички съвети и насоки :) ще пиша пак, като ми върнат отговор :)

Връзка към коментар

Уау, Флай, снимките са страхотниииииии. Бих искала да попитам дали фотографията ти е хоби или професия и дали си обработвал самите снимки- впечатлена съм страхотните кадри и  от всички красиви места,които си посетил.

 

Сега писах пак на Lake Manze и Mbuyu за последни доуточнения преди да взема решение. Определно както ти каза Lake Manze си заслужава, гледах снимки на хора,които са били там и наистина слонове и други животни са на една крачка - супер готино ;) но разликата например с Джимбиза е повече от 500 паунда,които не са малко и ако решим да правим стоповер в Египет, тези 500 паунда ще са ми от значение, както и да е ще го мисля, имам още манлко време. Много благодаря все пак за всички съвети и насоки :) ще пиша пак, като ми върнат отговор :)

 

Е, на снимките се прави малко post processing, фотографията ми е сериозно хоби, продавал съм снимки, но не живея от това (за съжаление). :)

 

За Lake Manze, самият аз бих искал да отида там, може би затова те насочвам към този лагер. Вижте си бюджета и си решете.

 

Пак си помислете и за къмпинг сафари из Серенгети / кратера Нгоронгоро / Тарангири. Можете да ходите на лоджи и луксозни лагери като станете на по 50 години и нагоре. Сега ви е времето за къмпинг и за приключения. Ще паднете на 200 долара на човек на вечер и можете да направите повече паркове / дни и то сами в джипа за по-малко пари, което за мен е едно от най-важните неща. FastJet предлагат полети от Дар до Килиманджаро за по 75 долара на посока. Те са свързани с EasyJet и ги дават много добри, сега им гледах самолетите в Дар, чисто нови А319 (може и А320 да са били).

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Не знам за сама как стои въпроса, защото там схемата е малко по-друга - джип с гид и готвач те вземат още на летището в Килиманджаро и навсякъде си с тях. Пристигат на къмпинг, опъват палатките, отивате с гида на драйв, готвача готви. Тоалетните и душовете (ако има такива) са общи. Може да се присъединиш и към група, виждал съм и такива. По-скоро си вземаш джип и гид, а те вече те карат по различните лагери, а не е да отидеш в лагер и от лагера да ти правят драйвс, както ще бъдеш в РЮА и Ботсуана.

 

Извинявам се на Лидия за намесата в темата - ще черпя по бира в Лондон :) - както и вероятно ще създам нова отделна тема, но още не съм готова за нея. 
 
Флай, ще ми дадеш ли някакви проверени линкове към подобни гидове с джип и готвач, моля те? 
Благодаря! 
Връзка към коментар

 

Извинявам се на Лидия за намесата в темата - ще черпя по бира в Лондон :) - както и вероятно ще създам нова отделна тема, но още не съм готова за нея. 
 
Флай, ще ми дадеш ли някакви проверени линкове към подобни гидове с джип и готвач, моля те? 
Благодаря! 

 

Bobby Tours & Safaris - проверени от @Oshko. Отговарят веднага на мейлс, на 3 пъти ми правят добри предложения и аз все отивам в други държави или други паркове. Голяма фирма, работят почти като "wholesale".

 

Bobby Camping Safaris - и този е Боби, ама друг Боби. Изглежда ми малка фирма, забавя се понякога с отговорите. Беше ми предложил бюджетно къмпинг сафари за района на Ндуту по време на масовите раждания на гнутата, за което първите предлагаха само лоджа на почти тройна цена. Не знам дали не ме пързаляше (в този район няма обществени къмпинги) или пък ползва някакви специални къмпинги. Нещо ме кара да мисля, че може да се окаже много добре - понякога такива доста се стараят, но не е проверен. Харесват ми и палатките му, от тези зелените брезентените.

 

И двете фирми са bottom line цени, ако направя северните паркове в Танзания някога, сигурно ще е с една от тях.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.