Прескочи до съдържание

4 дни Болоня и наоколо


ruwenzogy

Препоръчани мнения

Здравейте познавачи на Италия.

За да не се бъркам в темата за Емилия Романя, която мисля, че ще се оформи нещо като пътеводител за областта, мисля да си отворя нова тема и да си задам въпросите. Предварително да кажа, че съм изчел написаното във форума , а и другаде..

След десетина дни заминавам за Болоня  - 3 възрастни + едно дете ( почти 4 години)

Имаме 4 дни, като  мисля да ги разпределя по един ден за Болоня, Парма, Ферара и Сан Марино.

Равена и Модена - следващия път. Кола под наем няма да взимам. Придвижването мисля да осъществя с влакове и натам са насочени моите въпроси. Досега не съм ползвал италианските влакове.

Дали са пълни и ако отидем на гарата половин час по-рано, може спокойно да си вземем билети.  Второ - дали да купувам от сега онлайн, или на място.  Трето - дали има някакви промоции през уикендите и дали като сме трима, може да има някакви намаления. Четвърто - за отиване и връщане отново дали има намеления или цената е автоматичен сбор.  Пето - за детето дали ще трябва въобще билет (още няма 4 години). 

Засега е това, ако се сетя още нещо пак ще питам.  Знам, че имаме доста специалисти по италианските въпроси...

Връзка към мнение

Ще се пробвам аз да отговоря. :)

Сайта, от който купувам билети: Трениталия

Винаги можете да си купите билети на гарата, но ако ползвате скроростните влакове, цената ще бъде доста по-висока от закупените с месеци/дни по-рано.

За регионалните няма значение - цената и в нета, и на касите, и на машините е една и съща. Това са влакове без запазени места - влизате и сядате където ви харесва. 

За промоции през уикендите - не знам, но когато пътувате с дете, понякога цената на семее билет е по-ниска, отколкото на обикновените билети. Като въведете вашата конфигурация на пътниците ще видите как ви е най-изгодно.

За отиване и връщане май не съм получавала намаление досега.

Детето - не мога да кажа от личен опит, че моите са по-големи, но чета в сайта, че за купуването на билети дете се води от 4-14 за националните влакове и от 4-12 за регионалните

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За регионалните влакове винаги има места на място, няма смисъл да купуваш отрано. Това ако не се случи някакво събитие, като карнавала във Венеция, но и тогава те си продават билети, пък ти как ще се качиш си е твой проблем. Отиване и връщане е на същата цена като два еднопосочни. За твоите градове регионалните влакове те оправят, другите няма да са по-бързи за една спирка, само по-скъпи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За железницата - натискаш тук (https://prm.rfi.it/q...dc6e7a0fb4&lin=) и виждаш де-що влак тръгва от железопътната гара Bologna Centrale като разписание. Като гледам регионалните влакове са ти доста удобни и изгодни.

 

Понеже си оставям туристическия автобус за паркиране на автогарата в Болоня, ми прави впечатление, че има доста регионални автобуси, тръгващи от автогарата. Хвърли едно око на сайта на същата: http://www.autostazionebo.it/destinazioni.aspx?id=4

 

Разстоянието между авто- и железопътната гара е 200 - 300 метра.

 

Поздрави!

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За деца до 4 години не се изисква билет.Детето няма право на  запазено място,но такова няма да е необходимо за регионалните вклакове. Има някаква оферта за семейно пътуване:http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=a3e0bd6bc1abf310VgnVCM1000008916f90aRCRD ,която е само за интерсити и експресни влакове и мисля,че няма да ти свърши работа.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще добавя нещо, което не е свързано с въпросите ти. Не знам дали Равена е подходяща дестинация за малко дете, може би не, но е място с огромно културно наследство и аз не бих го пропуснал. 

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Равена е невероятна, но пътуването с директен регионален влак не е много приятно. Спира на всяка керемидка. С  детето ще е тежко, според мен. Един практически съвет. Погледни и разпечатай или запази на носител разписанието на влаковете за посоката и часовете. По номера на влака можеш да се ориентираш най- добре и при купуването на билети и за перона на пристигане - отпътуване. Провери какви са цените за твойте дати за бързите влакове. Аз съм взимала за 9 евро, но доста рано. Може пък да са останали, а пък удобствата не са за пренебрегване.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За Парма с FRECCIABIANCA имаш все още варианти за по 9 евро. Пътят е едва 40-50 минути.

http://goo.gl/vDVjKq

 

Маркирах дата 26.02., но се вижда, че има избор и за датите преди и след нея.

 

 

За 3+1 ;) излизат маалко по-евтино с Интерсити, но пак за същото време, което пък може би означава, че за фрециите няма намаление за деца. Там е твърдо 36 евро:

 

http://goo.gl/M4xwGX

 

 

 

 

 

 

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще се опитам да бъда полезна,като споделя грешките,които аз направих на гарата в  Болоня.Не бях обърнала внимание ,че след номера на перона понякога има буква E или W,което значи източен или западен перон т.с. два съвсем различни перона в двата края на гарата.Лошото е, че самите италианци пропускат тази подробност ,така че ако питате някой,най-добре да бъде служител на гарата.На първи перон има инфо-гише.

Другата важна подробност е ,че както и на други натоварени гари ,информация на кой перон спира даден влак се появява на таблото в последния момент.А регионалните влакове в Италия обикновено закъсняват. :) Не се притеснявайте,ако изпуснете влак.Служителите на касите,ще ви  презаверят билетите безпроблемно.Не им е за първи път :)

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Не знам ако отидете половин час по-рано ще успеете ли  да си вземете билети от гише? Все пак Bologna centrale е доста голяма гара. Може да ползваш  машините за билети, работят с кредитни карти и с банкноти. Внимавай защото там почти винаги се навъртат ромки. Не знам дали са наши, сръбски или румънски ама са много нахални. Ако пътуваш с регионален влак не забравяй да валидираш билетите. Ние пътувахме с интерсити между Болоня и Флоренция и с регионални между Флоренция и Синя ( където бяхме отседнали) и между Синя и Пиза. За самите влакове - удобни са. Нищо общо с нашите :)

 

 
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Освен букви има и цифри - когато пътувате със скоростен влак и имате запазено място погледнете къде да застанете. С цифрова табела е посочено мястото на което ще спре вагона.

Скоростните влакове, които съм ползвала от Болоня са спирали на едно или две нива надолу.

Ето една снимка точно от гарата в Болоня(червеното е номера на вагона)

PA263195.JPG

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За Парма с FRECCIABIANCA имаш все още варианти за по 9 евро. Пътят е едва 40-50 минути.

http://goo.gl/vDVjKq

 

Маркирах дата 26.02., но се вижда, че има избор и за датите преди и след нея.

 

 

За 3+1 ;) излизат маалко по-евтино с Интерсити, но пак за същото време, което пък може би означава, че за фрециите няма намаление за деца. Там е твърдо 36 евро:

 

http://goo.gl/M4xwGX

Хм, интере4сно, че точно на 26 февруари  мисля да пътувам до Парма

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За Сан Марино препоръчвам този ресторант 

La Fratta
Via Salita alla Rocca, 14
47890 San Marino 
Шеф - готвачът е българин, персонала са балканци, много ни се радваха. Храната беше много вкусна, а разговора с нашето момче много познавателен. И ако си спомням правилно, май ти беше адаш, Оги. Дано успея да намеря визитката, че с имената хич ме няма.
  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Извинявай, но да отида в Италия в ресторант с български-балкански готвачи и български шеф за мене пълна лудост!

Редактирано от Alexander
Връзка към мнение

Алесандро, в хотела в Тоскана, в който отсядам, готвят Симона и Анджела. Първата на 48, втората на 65+. Кефът е гигантски. Изпълни се моята мечта - бидейки наследник на овчари, тосканки да ми готвят и сервират.

 

Но ако отидеш в много други хотели в Италия, ресторанти, "Аутогрилове", на "Термини", в римските ресторанти, истината е, че готвят те, неиталианците. Вижда се с просто око.

 

В чудесната си книга "В главата на италианците" Бепе Севернини пише на стр.172, цитирам: "Вечер в ресторантите сме ние, но в кухните работят те."

 
  • Харесвам 6
Връзка към мнение

И аз пътувам Май месец за Болоня. Смятам да посетя Флоренция, Пиза, Сиена и да отскоча до Mодена за да разгледам музеите на Ферари. Още не съм си направил програма. Ще имам 7 дни престой и възнамерявам да преспивам на няколко места :)

 

Един ден пък, открих самолетни билети на прилична цена за Палермо от Болония или Пиза. Много се изкушавам дали да не отскоча до там за два дни, за сметка на някой друг град :)

 

П.С. Приемам всякакви съвети за пътуването и ще следя темата :)

Редактирано от RoLLaRe
Връзка към мнение

Извинявай, но да отида в Италия в ресторант с български-балкански готвачи и български шеф за мене пълна лудост!

Не знам дали е лудост или не, но това беше най- пълния ресторант. В последствие разбрахме, че готвача е българин, практикуващ от 20 години в Италия. А ако не беше хърватския сервитьор, нямаше да имаме запазена за   след 30 минути маса.

А аз се имам за ценител на хубавата храна и съм капризна, и  препоръки правя рядко. Всеки може да избере дали да се възползва.  :derisive:

 

 

Редактирано от clete
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Ще добавя нещо, което не е свързано с въпросите ти. Не знам дали Равена е подходяща дестинация за малко дете, може би не, но е място с огромно културно наследство и аз не бих го пропуснал. 

Равена го пропускам точно заради детето.  Като порастне ще да е....

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Значи стигнах до следните изводи.  Детето е под 4 години и ще пътува безплатно. Ще си купуваме билети от гишетата преди пътуванията (влаковете са на половин час). Ще пътуваме с регионалните. От летището до гарата с автобуса за по 6 евро на човек.  хотела е 300 метра от гарата. И въпрос - дали има намаления за пенсионери (тъщата е на 68 години) и с какъв документ се удостоверява това, а също и пенсионерски билети за музеите...

Връзка към мнение

Оги, за намаленията по музеите си зависи от самите тях. В много има намаление за граждани над 65 год., но за всеки един музей е индивидуално, не мисля че има общо правило. Като купувате билети, показвайте личната карта и казвайте "сконто" - sconto с въпросителна интонация.

Връзка към мнение

Има намаления за пенсионери. Не винаги искат документ, но ако искат личната карта е достатъчна.

Нали говорим за регионалните влакове.  За музеите е по-ясно....

Връзка към мнение

От летището до гарата с автобуса за по 6 евро на човек.

 

Сега се зачетох и виждам, че таксито е около 15 евро, но може би питай на място. В случая може да е по-изгодно, отколкото с автобуса.

Има и някакъв вариант с градския транспорт, който е и по-евтин, но не стига директно до гарата.

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.