Прескочи до съдържание

Обиколка на Абу Даби и малко за Дубай


Георги Василев

Препоръчани мнения

Един може би малко глупав въпрос, но не съм много наясно. От тук ще сменя левове в дирхами. Това добре. И да речем последния ден в Дубай ми остават 300 дирхама. Как е по-добре - да ги запазя в дирхами и тук в БГ да ги обърна в левове.....или там да ги обърна в долари и вече в БГ доларите в левове? Има ли някакъв смисъл?

Мъж ми  обмени останалите дирхами в брюрото, от което ги купи(на ул.Гладстон в София) на цената, на която ги е купил. Просто трябва да запазите бордерото.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Някой може ли да ми каже от каква валута ще е по-изгодно да обменя дирхами?От евро или от долари?Нещо не съм наясно с валутите.В момента доларът е 1.80 спрямо лева...

Аз ще се опитам да ти отговоря с езика на цифрите, които са абсолютно безпристрастни, пък ти си реши какво да направиш.

Макар ако питаш мен никога досега, въпреки че всяка година ходя в Дубай не съм обменял тук повече от 50 дирхама, за да си заредя нол картите на летището.

За 1000 лв., които горе долу биха  стигнали за 1 седмица в Дубай на човек без много, много да харчи  от България може да купиш при курс продава 1 долар за 1,80 - 555 долара. Долара в Дубай го обменяш във всички бюра в големите Молове и в по-голямата част от бюрата в метростанициите за 3,65-3,67 дирхама за 1 долар.

Или за 1000 лв. /555 долара/ там ще получиш - 2015 дирхама при 3,65 и 2035 дирхама при 3,67. Ще ти удържат два дирхама при смяната

За 1000 лв. от тук можеш да купиш при курс продава на еврото- 1,96 - 510 евро, които в Дубай може да смениш в бюрата при курс от 4,05 до 4,10 дирхама за 1 евро. Или за 1000 лева /510евро/ там ще получиш- 2090 дирхама.

Курс продава дирхами в момента на Тавекс е 1 дирхам- 0,5240лв.

Или за 1000 лева в София от Тавекс може да си закупиш - 1900 дирхама.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Или за 1000 лв. /555 долара/ там ще получиш - 2015 дирхама при 3,65 и 2035 дирхама при 3,67. Ще ти удържат два дирхама при смяната

За 1000 лв. от тук можеш да купиш при курс продава на еврото- 1,96 - 510 евро, които в Дубай може да смениш в бюрата при курс от 4,05 до 4,10 дирхама за 1 евро. Или за 1000 лева /510евро/ там ще получиш- 2090 дирхама.

Курс продава дирхами в момента на Тавекс е 1 дирхам- 0,5240лв.

Или за 1000 лева в София от Тавекс може да си закупиш - 1900 дирхама.

 

4.05 - 4.10 актуални курсове ли са, в смисъл текущи, защото еврото загуби пак доста последните ден-два? Изненадващо ми е, че е по-изгодно да носиш евро от тук, а не долари. 

 

Като се замисля за цялата гимнастика има значение и маржовете на различните валути тук, току виж двойното превалутуране излезе по-евтино. Ще направя и аз една калкулация по-късно тая вечер :)

Връзка към коментар

Всъщност tavex си имат много удобна табличка:

 

http://www.tavex.bg/index.php?main=602

 

BGN	 	AED	 	EUR	 	USD	AED	 	BGN	 	EUR	 	USD
10	=	19.10	~	5.10	~	5.40	25	=	13.10	~	6.70	~	7.10
25	=	47.80	~	12.80	~	13.50	50	=	26.20	~	13.40	~	14.10
50	=	95.60	~	25.50	~	27.00	100	=	52.30	~	26.70	~	28.20
100	=	191.20	~	51.10	~	54.00	150	=	78.50	~	40.10	~	42.30
150	=	286.80	~	76.60	~	80.90	200	=	104.60	~	53.40	~	56.40
200	=	382.40	~	102.20	~	107.90	300	=	156.90	~	80.20	~	84.70
300	=	573.60	~	153.30	~	161.90	400	=	209.20	~	106.90	~	112.90
400	=	764.80	~	204.40	~	215.90	500	=	261.50	~	133.60	~	141.10
500	=	956.00	~	255.50	~	269.80	600	=	313.80	~	160.30	~	169.30

Т.е. благодарение на това, че долара и еврото са нискомаржови валути в България (разлика между купува/продава <1%) и вероятно са такива и в ОАЕ (долара със сигурност!), то двойното превалутиране излиза по-добро от колкото еднократно, но с по-скъп марж тук (разлика купува/продава на тавекс е 5%)!

 

При Никар нещата са малко по-добре, с 4% разлика, но пак не е изгодно. Явно тавекс и подобните щавят от това, че валутата се води екзотична, нищо че е фиксирана с долара. 

 

Връщам си думите обратно и се извинявам. 

Връзка към коментар
Георги Василев

Някои качвал ли се е на Burj Khalifa? Питам от гледна точка на цените и часовете. Вече ги знам, но искам да попитам.....толкова ли си заслужава да се качиш между 16 и 18 часа? Защото има 30 евро разлика в цената? Не мисля да се щадя от към разходи за там, но все пак ми се ще някои да сподели дали е толкова вълнуващо да се качиш в тези часове или просто е малко преувеличено?

Връзка към коментар

Аз се качих точно в тези часове с идеята, че ще мога да видя Дубай и по светло, и по тъмно.

Самия залез не ме впечатли изобщо, защото има недобра видимост.

Повече ми хареса нощния Дубай.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Георги Василев

Определено съм впечатлен повече от " по тъмно " и започвам да си мисля, дали наистина не е по-добре да се кача след 18:30. Благодаря за показното :)


А има ли открито пространство там горе? Нещо като открита тераса?

Връзка към коментар

...

А има ли открито пространство там горе? Нещо като открита тераса?

Да, последните две снимки са правени от терасата, която не е е съвсем открита, но има място, където да си покажеш фотоапарата.

Ето две снимки:

Отвън(надявам се, че ще се вижда - терасата долу в дясно, където се виждат и хора):

DSC09068.JPG

Самата тераса с пролуката, откъдето можеш да снимаш:

DSC09123.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Mary, съдейки по снимките ти и от опит (Empire State Building) знам, че точно по залез в повечето случаи се получава мъглявина, която пречи на ясната видимост и се губи ефекта. Също така от снимките ти мисля, че варианта да се качим по тъмно ще е много по-впечатляващ за нас. :)

Връзка към коментар

Mary, съдейки по снимките ти и от опит (Empire State Building) знам, че точно по залез в повечето случаи се получава мъглявина, която пречи на ясната видимост и се губи ефекта. Също така от снимките ти мисля, че варианта да се качим по тъмно ще е много по-впечатляващ за нас. :)

Да, по-впечатляващо е на тъмно и ако трябва да избирам само един от двата варианта и аз бих избрала тъмното.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Аз също бях по светло, залез и тъмно и споделям мнението на Mary, че залезът не е особено впечатляващ.

Ето малко снимки и от мен:

https://www.flickr.com/photos/96852791@N03/sets/72157640210303774/

Връзка към коментар

Има обособени публични площадки. Озвучаването е добро. Можеш да ползваш и всички кафенета и ресторантчета с тераси.

Фонтаните са достатъчно големи, така че видимост имаш.

Ето дневен кадър от площадката на входа от към МОЛ-а.

 

IMG_1568.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Като излезетe от мола и тръгнете на дясно има един огромен билборд пред Бурж Калифа. Малко след него според мен е най-добре, а аз съм ги гледала от всички страни и бях там отново преди 2 дена. И от моста през Сук Ал Бахар не е лошо, но има тълпа.

Фонтаните са ми най-любимото нещо в Дубай :)

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Фонтаните освен това добре се комбинират с вечерно посещение в Бурж Халифа. Ако изберете деня ще трябва пак да се върнете вечер, освен ако не прекарате целия ден в мола, така че още един глас за вечер. 

 

За фонтаните, така и така между представленията цялата тълпа се разотива и после пак се събира, не пречи да смените 3-4 локации, според мен отвсякъде се виждат, стига да сте на първа линия. Пред Бурж Халифа като че ли има повече място за сядане, ако искате да починете между 2 представления. 

Връзка към коментар

За фонтаните разбрах, че има траклист с около 50 песни, като за деня пускат 6. Има ли начин да се разбере кога коя песен ще пуснат?

Която и да пуснат е прекрасно. Аз не съм търсила кои песни ще пуснат, защото беше абсолютно ясно кога ще се намираме на фонтаните, без възможност за импровизации(просто времето ми беше уплътнено  :(  ).

Аз сама се изненадах, че най-много ми харесаха арабските песни, но също прекрасни бяха и класическите изпълнения и Е.Иглесиас и ... всички, които имахме удоволствието да чуем и да видим фонтаните в действие. :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Георги Василев

Да и на мен ми е интересно, защото има около 50 песни, които се въртят, но дали някъде можем да получим ифо, защото специално за единия ден знаем точно кога ще сме там :) :) :) Не че няма да ги гледам, ако не са тези, които се надявам да чуя, но все пак :D 

Връзка към коментар

Давам още един глас за кола под наем.Излиза в пъти по-евтино ,а основното е че спестява много време.Ние ходихме до Абу Даби и Шаржа ,а и в самия Дубай разстоянията са огромни и за около 1400км платихме 65лв.за гориво.Наемите на самата кола не знам в момента какви са,но не би трябвало да са притеснителни цените.Ако се спрете на този вариант задължително с навигация.Табелите и знаците са им перфектни,но не разчитайте само на тях.Моя съвет е да си инсталирате Sygic точно преди да тръгнете.Първата седмица може да сваляте безплатно карти и да го ползвате с пълната му функционалност.Като време ви пасва точно,даже като изтече тази седмица пак може да се ползва,но нямате достъп до новите карти и някой функции са скрити.Аз шофирам във Варна.Не съм най-активния шофьор-от нас до офиса и обратно.Нямах никакви проблеми.Карайте по главните пътища.Шестлентови са и няма светофари.От време на време става с 8 ленти и двете от дясно те изхвърлят в детелините.Тези пътища са по-бързи ,но са и платени.Таксите не са много.На мен май ми спряха около 30лв.за целия престой.Има 4 Тол Гейта,ако не се лъжа и като минеш под някой от тях ти го отчита.

 

Ферари Уорлд-единственото което ми хареса беше скоростното влакче.Неверояно.Чакахме окло 15 минути и на фона на чакането в Дисниленд ми се видя бързо.Не съм фен на колите и може би затова друго не ми хареса там,но само заради влакчето си струваше и не съжалявам.Усещам,че ти ще се редиш няколко пъти там. :)

 

Глас и за Бурж Халифа по тъмно.Изчакйте и гледайте и фонтаните от горе.Няма да чувате музиката ,но пак е стращно красиво.Вземете си билети задължително онлайн.На място може и да няма ,ако има много посетители ,а и разликата в цената е 3 пъти близо.

 

По Марината има водни таксита-мисля 2 дирхама бяха.Ползвал съм ги през деня,но може би вървят и по тъмно.Затворени са,но врата може да се отвори и да си снимаш или да се наслаждаваш на гледката.Със сигурност не е като при корабчетата,но ако искаш да минеш евтино това е варианта.В Дубай Крийк се взехме лодка само за нас,което беше 100 дирхама и те разхождат от край до край.Беше през деня и нямаше консумация.Ако не ти пречат другите туристи може да се качите на обща и цената със сигурност ще е доста по добра.От коментари знам,че разходка по Марината вечер е най красивия вариант,но аз лично не мога да коментирам цени и възможности освен стандартното със вечерята,което е и по-скъпо съответно.

 

За Миракъл Гардън всеки казва различно.Ако имате достатъчно време отидете.Ние имахме и макар да не съм най-големия романтик и почитател на цветята ми хареса.

 

Относно метрото дори и да си вземете кола под наем,може да се качите поне веднъж да го пробвате а и да си позяпате от него.

 

Аз не съм фен на плажовете и не съм бил на ните един в Дубай,но масово хората хвалят този в Ал Мазмар.За съжаление той е на другия край на града спрямо вашия хотел,ако не се лъжа.Дококото помня е безплатен,ако сте с кола май имеше такса от около 30 дирхама за паркинг(но това е по памет и не съм сигурен за цената).

Плажа в Джумейра май имаше дни в който не пускат мъже така че като си избереш плаж провери първо за условията.Roje ги знаеше ако не се лъжа.

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Давам още един глас за кола под наем.Излиза в пъти по-евтино ,а основното е че спестява много време.Ние ходихме до Абу Даби и Шаржа ,а и в самия Дубай разстоянията са огромни и за около 1400км платихме 65лв.за гориво.Наемите на самата кола не знам в момента какви са,но не би трябвало да са притеснителни цените.Ако се спрете на този вариант задължително с навигация.Табелите и знаците са им перфектни,но не разчитайте само на тях.Моя съвет е да си инсталирате Sygic точно преди да тръгнете.Първата седмица може да сваляте безплатно карти и да го ползвате с пълната му функционалност.Като време ви пасва точно,даже като изтече тази седмица пак може да се ползва,но нямате достъп до новите карти и някой функции са скрити.Аз шофирам във Варна.Не съм най-активния шофьор-от нас до офиса и обратно.Нямах никакви проблеми.Карайте по главните пътища.Шестлентови са и няма светофари.От време на време става с 8 ленти и двете от дясно те изхвърлят в детелините.Тези пътища са по-бързи ,но са и платени.Таксите не са много.На мен май ми спряха около 30лв.за целия престой.Има 4 Тол Гейта,ако не се лъжа и като минеш под някой от тях ти го отчита.

 

Благодаря за информацията! :)

Все повече се навивам за кола. Като ние ще я използваме само за придвижване до Абу Даби и Ферари парка, за да не губим време в чакане и пътуване с автобуси. За самия Дубай ще ползваме метрото, което се очаква да е на 5 мин. пеша от хотела ни.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
Георги Василев

Привет, пак ми се породиха въпроси, относно Дубай, по-конкретно - Как седи въпроса с лекарствата в големия багаж? Говорим за таблетки, разтворими прахче и прочие. И отделно за лекарства, които се приемат с рецепта? Някъде прочетох следното:

 

"Бъдете внимателни с лекарствените медикаменти, които носите със себе си, при евентуална проверка на съдържанието им и наличие на наркотични вещества в тях, могат да възникнат сериозни проблеми / затвор и голяма парична глоба."

 

Съмнявам се лекарство за свиване на кръвоносните съдове и ACC на прах да е проблем, но да попитам, ако някой знае малко повече :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.