Прескочи до съдържание

Виза за Туркменистан


Препоръчани мнения

Здравейте,някой знае ли каква е процедурата за виза за Туркменистан.

От 2 години ми се върти Централна Азия.Имам и маршрут в главата,ама с визите е малко сложно.Знам за stantour,те ми пратиха поканата за Иран.Само Туркменистанската мисля,ще ми е проблем,така че ако някой знае,да помага.

Редактирано от malkia
Връзка към мнение

Здравейте,някой знае ли каква е процедурата за виза за Туркменистан.

От 2 години ми се върти Централна Азия.Имам и маршрут в главата,ама с визите е малко сложно.Знам за stantour,те ми пратиха поканата за Иран.Само Туркменистанската мисля,ще ми е проблем,така че ако някой знае,да помага.

 

Ох, и аз се интересувах преди време, до колкото знам посолството им в Анкара отговаря и за нас. Не съм сигурен дали става дистанционно. Там е от по-параноичните държави, туризма е малко непознато понятие и визата май хич не е лесна...

 

Иначе много ми се ходи до горящата дупка :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Няма проблем да се разходя до Анкара,но незнам без покана дали ще стане.Четох из някакви форуми,че само с тур агенция се влизало и е 100$ на ден таксата.Ще ми се да тръгна от Баку и да завърша в Алмати,но логистиката е малко сложна,та да видим.Май ще пиша пак на stantour,дано ми предложат нещо,защото вече две лета отлагам,и ми се иска това да го направя.

Връзка към мнение

Каквато и информация да напиша за туркменистаската виза и за моя опит едно нещо е сигурно - ситуацията от преди 11 месеца се е променила няколко пъти и няма гаранция за нищо. В моя случай пътувах с овърленд трък от Иран през Туркменистан до Монголия. Първо подадохме набор от документи в Техеран с идеята да си вземем визата в Машад. Не си спомням точно какви документи, но както писах, те със сигурност вече са различни и дори да си спомня няма да помогне на други пътуващи по същия начин. Просто държавата е такава - променя правилата всеки месец. Когато пристигнахме в Машад се установи, че това, което сме подали в Техеран е грешно и трябва да кандидатстваме отново. Там ни помогна човек на име Vali (той предлага и спане в Машад - Vali's homestay), може би той ще ти даде най-актуална информация към днешна дата. По план трябваше да минем за 5-6 дни през Ашгабат и "горящата дупка", само че ни смениха маршрута, минахме през Mary и трябваше да прекосим страната точно за 3 дни. На границата ни дадоха точно определен маршрут, по който можем да се движим иначе заплашиха шофьора със затвор и солена глоба - 5 цифрена в долари. Естествено при полицейска държава и постове през 20-30 км за проверка много лесно ще следят дали се движиш по маршрута или не ;) ....

Т.е. ако искаш да тръгнеш от Иран и да минеш сухопътно Вали е твоя човек. Но... трябва да си предвидиш повечко време за непредвидена ситуация. Също така границата се минава за около 10 часа и то ако имаш късмет.... проверяват всичко. Чувал съм вариант и за вадене на виза от Германия, но не знам подробности.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение
  • 3 седмици по-късно ...
Stanislav Dimitrov
Публикувано: (редактирано)

А за Узбекистан пак ли на място извади визата?Това с тия визи там направо си е ужас,но съм се надъхал,а и отлагам от 3години.

Редактирано от malkia
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...

С колко пътешественици по света говорих почти всички ми казаха едно и също: трудна била визата за Туркменистан. Склонен съм да не вярвам на всичко което чуя (даже напротив) ама имам едно наум че визата може да е трудна за получаване. Някои с опит от тук да сподели повече информация?

Нещо ме влече към тея страни и бих искал да отида да попътувам съвсем скоро.


С изключение на Туркменистан и Узбекистан, с другите три СТАНове не би трябвало да има проблем за визи.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 7 месеца по-късно ...

Да побутна малко темата, някой вече да е намериш решение на въпроса "виза за Туркменистан"?

 

 Аз тъкмо подадох онлайн за Азербайджан и ще ходя през юли и гледам как има ферибот от Баку до Туркменбаши, то да си толкоз близо и да не скокнеш за 5-6 дена.... Ашхабат, Дарваза... Стига ми толкоз, да ме пуснат да влезна поне.

 

 @Георги Матеев я кажи ти какво знаеш?

Връзка към мнение
Георги Матеев
Преди 1 час, Happy_Traveler каза:

@Георги Матеев я кажи ти какво знаеш?

Само и единствено с местна агенция, друг вариант не знам да има.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, гледам една оферта в ХХХХХХХХХХХ за Туркменистан и Узбекистан. Там пише, че виза се изкарвала на летището срещу 97 долара, след като кацнеш. Това ме обнадеждава. Моят план е с кемпер през Иран да стигна до Ашхабад. Има ли някакви ъпдейти за визата от някой?

Редактирано от chandni
Моля без имена на БГ тур. агенции
Връзка към мнение
Здравко Ангел
На 14.08.2018 г. в 4:23, milenski777 каза:

Здравейте, гледам една оферта за Туркменистан и Узбекистан. Там пише, че виза се изкарвала на летището срещу 97 долара, след като кацнеш. Това ме обнадеждава. Моят план е с кемпер през Иран да стигна до Ашхабад. Има ли някакви ъпдейти за визата от някой?

Изкарваш я на летището, като преди това са те проучили максимално и ти дават един документ, който предоставяш на летището просто за да ти положат визата. Иначе не може да отидеш на летището и да си поискаш виза.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение
преди 8 часа, milenski777 каза:

Здравейте, гледам една оферта в ХХХХХХХХХХХ за Туркменистан и Узбекистан. Там пише, че виза се изкарвала на летището срещу 97 долара, след като кацнеш. Това ме обнадеждава. Моят план е с кемпер през Иран да стигна до Ашхабад. Има ли някакви ъпдейти за визата от някой?

Все още си е супер филм. Аз търсех бая време, намерих вариант, в който от Машхад (Иран) можеш да минеш с транзитна виза, все едно си на път от там за Узбекистан. За целта трябва вече да имаш узбекска виза, да влезнеш в Иран и там да кандидатстваш и да чакаш, обаче историята познавала и случай на хора, които излизат от Иран и на границата с Туркменистан им отказват влизане и остават в no man land, разправии, проблеми... Най-добре се свържи с някоя агенция да ти помогне за туркменската виза, то нали ти трябва и гид...

Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...
На 14.08.2018 г. в 12:29, Happy_Traveler каза:

Все още си е супер филм. Аз търсех бая време, намерих вариант, в който от Машхад (Иран) можеш да минеш с транзитна виза, все едно си на път от там за Узбекистан. За целта трябва вече да имаш узбекска виза, да влезнеш в Иран и там да кандидатстваш и да чакаш, обаче историята познавала и случай на хора, които излизат от Иран и на границата с Туркменистан им отказват влизане и остават в no man land, разправии, проблеми... Най-добре се свържи с някоя агенция да ти помогне за туркменската виза, то нали ти трябва и гид...

Това с Машхад  и Узбекската виза ме обнадеждава... Аз съм бил в Иран и нямам проблем да се оправя там. А колко време чака, за да разбереш дали получаваш виза, след като подаде документи?

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Дай ми малко време да издиря пак блоговете и влоговете с това инфо и ще ги споделя тук. 

 В couchsurfing-а имаше разни теми за хора, които препоръчваха някакъв човек в Машхад, който им вадел... Пак ще се разровя и ще те ъпдейтна.

Връзка към мнение
преди 2 минути , Happy_Traveler каза:

Дай ми малко време да издиря пак блоговете и влоговете с това инфо и ще ги споделя тук. 

 В couchsurfing-а имаше разни теми за хора, които препоръчваха някакъв човек в Машхад, който им вадел... Пак ще се разровя и ще те ъпдейтна.

Страхотна си! Аз пътувам средата на октомври, така че все още имам време да направя нов план и да се пробвам да вляза при туркмените 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Полетите до Туркменистан са скъпи, но има и опция с ферибот от Баку (между 50 и 100 долара в зависимост дали е седалка в общия салон или легло в каюта). От Баку има фериботи до Тюркменбашъ (бившия Красноводск) с пътуване около 13 -15 чáса.  Това са корабите "Бахтияр".

Има и от Баку до Актау (в Казахстан) с пътуване до 30 часа. Това са корабите "Нахчъван". Друг е въпросът вече кой как ще си прави придвижването до столицата на Казахстан или столицата на Туркменистан.

 

99ce93_4bb4f1d5f8c74d1cae340ecf2c4406cd~mv2_d_4608_3456_s_4_2.webp

 

99ce93_44225ff1e82c4005946c154e83f5c211~mv2_d_4608_3456_s_4_2.webp

 

Caspian-sea-ferry1.jpg99ce93_4934c8603e914ab7a1e7e6d70fd14449~mv2_d_4608_3456_s_4_2.webp

Редактирано от montepinar
  • Харесвам 4
  • Шок 1
  • Замислям се 1
Връзка към мнение

@milenski777 ето ти ъпдейт - 

https://caravanistan.com/visa/turkmenistan/

 

Тук се описват повечето варианти и възможности. Твърди се, че транзитна виза се взима по-лесно в началото на годината, тъй като имат квота. Интересно е, че гражданите на Грузия нямат нужда от виза според този линк...

 

Ето и отговорът на couchsurfist-исте:

 

"I have only transit visa for 5 days, first you have to have in your passport visa from neighbours coutry of Turkmenistan.

I had Iranian and than Uzbekistan. I made request in embassy in Tehran. It takes 14 days. You have to give them 2 passport photos, colorful copies of visa (Iran, Uzbekistan or what is your next destination), than you have to fill documents with names of hotels etc (you will find some in Lonely Planet)...

If you get it you have to pay 55 usd.." 

 

Hey, 
i applied in teheran u need a colored copy of ur passport and the uzbak visa plus some photos and an application form, they will give it to u at the embassy. U can tell them u want to pick ur visa up in Mashhad. Procesing will take 2 weeks, you write their phone number down and call them in 2 weeks. If the visa was granted they will give u a code that u give in mashhad. In mashhad u pay (55$)- they asked me to fill out their form again and a passport photo. They glue the visa right away. 
Transit visa is declined in 50% of the cases. I think they have a quota how many transit visas they can grant, so the earlier in the year u go the higher the chance of getting the visa (i went there in January). 
From ashgabat to turkmenabat u can take a train it is very cheap and good. Also I went from mashhad to ashgabat and continued to turkmenabat and bokhara...at thre border u will need 16$ so have change ready. Dont change money in banks the illegal rate is 3x better...i changed money in the bus from the border to ashgabat

 

 

"Got 5 days. Havent been to darvaza....maybe u can put your itinerary from mashhad to mary then ashgabat and to urgench...may be better...u can also apply in mashhad and pick up in mashhad but it takes 2 weeks...so it is better to do it in tehran and travel iran for 2 weeks or even longer and then come to.mashhad and puck up the visa...normally u have to enter the country exactly what u have written on the application...but in my case i could change the dates...no invitation. I even used CS in ashgabat" 

 

"Hello Sunny! 
I got my transit visa in Tehran. I applied there and I picked them at the same place. It's possible to choose to pick them up in Mashhad too. It was already in April so I don't remember all details, but it was not too difficult. The main problem is the possible denial without reason - I was lucky. You only need a photo, passport and color (!) copy of your passport and Uzbekistan visa. That's important. I have no idea if you can use recently introduced Uzbeki e-visa. You fill their form and write a simple application letter. I wrote there that I am not planning to visit any places in the country, but I am only transiting. You have to choose exact dates (but you can spend a shorter time in Turkemistan) and entry and exit points. There is a phone number, so I called them about 10 days later and they confirmed that they approved my application, so I went back to pick and pay it." 

 

Един от пътешествениците е съвсем пресен и споделя, че:

 

" The whole procces take 14 days, i made request in Tehran 3.9. and they gave me transit visa 17.9.

Tommorow i will go to Turkmenistan till 23.9." 

 

Та, мисля се изясни малко картината вече. Реално ти трябват 2 седмици и наистина звучи по-практично да влезнеш през Техеран и да се помоташ из Иран докато ти стане визата. Ако ти я откажат - пак може да летиш до Узбекистан. Аз лично бих препоръчала Иран на всеки, който иска да изчака виза, защото е много евтино, Couchsuring-ът е супер, хората са много забавни и 2 седмици няма да се усетят. 

 

@milenski777 Ти кога тръгваш точно?

  • Благодаря 1
Връзка към мнение
преди 17 часа, Happy_Traveler каза:

@milenski777 ето ти ъпдейт - 

https://caravanistan.com/visa/turkmenistan/

 

Тук се описват повечето варианти и възможности. Твърди се, че транзитна виза се взима по-лесно в началото на годината, тъй като имат квота. Интересно е, че гражданите на Грузия нямат нужда от виза според този линк...

 

Ето и отговорът на couchsurfist-исте:

 

"I have only transit visa for 5 days, first you have to have in your passport visa from neighbours coutry of Turkmenistan.

I had Iranian and than Uzbekistan. I made request in embassy in Tehran. It takes 14 days. You have to give them 2 passport photos, colorful copies of visa (Iran, Uzbekistan or what is your next destination), than you have to fill documents with names of hotels etc (you will find some in Lonely Planet)...

If you get it you have to pay 55 usd.." 

 

Hey, 
i applied in teheran u need a colored copy of ur passport and the uzbak visa plus some photos and an application form, they will give it to u at the embassy. U can tell them u want to pick ur visa up in Mashhad. Procesing will take 2 weeks, you write their phone number down and call them in 2 weeks. If the visa was granted they will give u a code that u give in mashhad. In mashhad u pay (55$)- they asked me to fill out their form again and a passport photo. They glue the visa right away. 
Transit visa is declined in 50% of the cases. I think they have a quota how many transit visas they can grant, so the earlier in the year u go the higher the chance of getting the visa (i went there in January). 
From ashgabat to turkmenabat u can take a train it is very cheap and good. Also I went from mashhad to ashgabat and continued to turkmenabat and bokhara...at thre border u will need 16$ so have change ready. Dont change money in banks the illegal rate is 3x better...i changed money in the bus from the border to ashgabat

 

 

"Got 5 days. Havent been to darvaza....maybe u can put your itinerary from mashhad to mary then ashgabat and to urgench...may be better...u can also apply in mashhad and pick up in mashhad but it takes 2 weeks...so it is better to do it in tehran and travel iran for 2 weeks or even longer and then come to.mashhad and puck up the visa...normally u have to enter the country exactly what u have written on the application...but in my case i could change the dates...no invitation. I even used CS in ashgabat" 

 

"Hello Sunny! 
I got my transit visa in Tehran. I applied there and I picked them at the same place. It's possible to choose to pick them up in Mashhad too. It was already in April so I don't remember all details, but it was not too difficult. The main problem is the possible denial without reason - I was lucky. You only need a photo, passport and color (!) copy of your passport and Uzbekistan visa. That's important. I have no idea if you can use recently introduced Uzbeki e-visa. You fill their form and write a simple application letter. I wrote there that I am not planning to visit any places in the country, but I am only transiting. You have to choose exact dates (but you can spend a shorter time in Turkemistan) and entry and exit points. There is a phone number, so I called them about 10 days later and they confirmed that they approved my application, so I went back to pick and pay it." 

 

Един от пътешествениците е съвсем пресен и споделя, че:

 

" The whole procces take 14 days, i made request in Tehran 3.9. and they gave me transit visa 17.9.

Tommorow i will go to Turkmenistan till 23.9." 

 

Та, мисля се изясни малко картината вече. Реално ти трябват 2 седмици и наистина звучи по-практично да влезнеш през Техеран и да се помоташ из Иран докато ти стане визата. Ако ти я откажат - пак може да летиш до Узбекистан. Аз лично бих препоръчала Иран на всеки, който иска да изчака виза, защото е много евтино, Couchsuring-ът е супер, хората са много забавни и 2 седмици няма да се усетят. 

 

@milenski777 Ти кога тръгваш точно?

Мерси Happy, много полезна информация. И аз разбрах подобни неща. В момента доколкото разбрах Туркменистано-Казакхската граница е затворена, но другите работят. Тези две седмици обаче усложняват нещата и за тази година, и за следващата, както мисля да ходя към Памир. Да беше седмица да се мотаеш из Иран, ок, но две си е доста. Значи ми трябват два месеца за трипа 😄 Трябва да го помисля как ще стане, защото и без това без пътуване през Туркменистан, няма как да се направи. Ще видя моторджиите как го правят. Там няма мърдане маршрута 🙂

Редактирано от milenski777
Връзка към мнение

Ами план Б - подаваш в Истанбул и чакаш и им казваш, че ще я вземеш от Машхад. Звъниш им и когато е готова, чак и само тогава летиш,кацаш, взимаш и бягаш. 😀

  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 2 седмици по-късно ...
На 19.09.2018 г. в 11:54, Happy_Traveler каза:

Ами план Б - подаваш в Истанбул и чакаш и им казваш, че ще я вземеш от Машхад. Звъниш им и когато е готова, чак и само тогава летиш,кацаш, взимаш и бягаш. 😀

Ако си с кола, както ще съм аз, ще перифразирам. Звъшим, палиш, тръгваш, взимаш и бягаш натам 😄

Редактирано от milenski777
  • Смея се 1
Връзка към мнение
преди 4 минути , Happy_Traveler каза:

Ти кога ще тАми, сръгваш?

Визата за Туркменистан ми смаза плановете. Аз бях наясно, че ще е трудно, но поради различни обстоятелства нямах време да започна по отдалеч подготовката. Сега средата на октомври ще отида в Турция на по-затънтените места и вероятно пак малко в Иран. Това е план 1 - пенсионерският. Имаше план да отида и до Ливан от Турция с фери обаче е адски скъпо и отпада. Сега говоря с някакви украинци и за план 2, в който ще обиколя Черно море през Румъния, Молдова, Украйна, Русия, Осетия, Калмикия, Азербайджан и обратно към Турция, но е мн сложна ситуацията с границата между Украйна и Русия. 

Та, мисълта ми е, че Памир остава за другата година и няма да го прелитам 😄 Правилно си ми забелязала грешката с границите, хахаха. Даже отсега търсим и избираме с моя приятел някакво 4х4 бусче, което да гопригодим за мини кемпер. Та, пак ще е октомври някъде. Така ги виждам нещата. Иска ми се да остана в Иран две седмици обаче като не ползваш самолети, времето изведнъж става адски малко за такива трипове. Иначе пък е велико сам да си достигнеш до точката, минавайки целия път. 

преди 11 минути , Happy_Traveler каза:

Ти кога ще тръгваш?

След твоята информация в момента обмислям и дали до няколко дни да не скоча до Истанбул и да подам документи за виза и да натисна още за тази година....?

Връзка към мнение
  • 2 месеца по-късно ...

Всички лицензирани туркменистански тур агенции, съдействащи за издаване на виза. В прикачения файл.

Agencies.pdf

Редактирано от BlackArt77
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.