Прескочи до съдържание

Рискове "соло пътуване" Япония


gerido

Препоръчани мнения

Въпросчето ми възникна  по повод днешната Еrror fare за двупосочен билет Любляна -Токио- Будапеща за 220 Евро и много приемливите в  последната седмица цени до Япония . Изкушавам се да си направя едно пътуване до тази точка на Азия , но смелостта ме напуска при пристъпване към  резервация. Отчитам факторите ,че  никога не съм била в Далечния Изток, самостоятелните ми пътувания са сведени до няколко града в САЩ, струва ми се ,че "културния шок" е по-добре да се сподели с другарче. Та  каква е степента на безопасност за сама "бяла птица" в петнадесет милионен Токио??? . Всякакви препоръки и лични впечатления по темата опасности в Япония  ( явни и скрити :)) ще са ми полезни , още повече че в близко бъдеще не се очертава да си намеря спътник в тази посока.

Връзка към мнение

Според мен Япония е една от най-сигурните азиатски държави от всякаква гледна точка. Единственият проблем е, че много малко хора говорят английски и въпреки безкрайната им услужливост е много трудно да комуникираш с тях или да ги питаш кое къде е.

Добре е предварително от интернет и с пътеводители да се подготвиш, къде и как искаш да отидеш.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

За мен от всичко изчетено една от най-безопасните държави на света със сигурност много по-безопасна от САЩ :)


Културният шок няма да е от йероглифите , а от услужливоста и любезността на хората дори да не знаят английски.

Всичко е точно там където трябва да бъде и в момента в който помислиш - тук трябва да има табелка тя неминуемо е някъде там. Абе няма такава държава . Западна Европа ми се струва мърлява и тотален хаос след Япония.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Споделям казаното и от двамата магеланци преди мен.

Няма такава държава. Всичко е, чак перфектно. Най-безопасната в света .  С най-приветливите хора, които някога сме срещали.

На първо място в личната ми класация.

  • Харесвам 7
Връзка към мнение

И аз мисля, че Япония е една от най-сигурните страни. Този април бяхме там и не сме имали никакви проблеми и притеснения. Всичко е много уредено, нагласено и каква чистота! Част от престоя ни - 4 дни в Токио се наложи сама да обикалям. Изключително много ми куца ориентацията, но тези 4 дни бях сама и нямах никакъв проблем, нито веднъж не се изгубих, нито се почувствах застрашена по какъвто и да е начин. Има достатъчно табелки, надписи, информация и т.н. Щом аз успях да се справя/с толкова лоша ориентация :blush: /, значи всеки може.  Предварително си набележи какво искаш да видиш и смело напред. Много уредена и сигурна страна. Наистина голяма част от японците не знаят английски, но са страшно добри и услужливи. Дори да не могат да ти отговорят, те хващат за ръчичка и те водят до мястото, което търсиш. Япония от много години ми е на сърце, уникална страна и хора! Нямам търпение пак да я посетя.

Редактирано от Veronika
  • Харесвам 8
Връзка към мнение

струва ми се ,че "културния шок" е по-добре да се сподели с другарче. 

 

Да ти кажа, че такива дестинации са си по-добре соло, отколкото с другарче, иначе през по-голямата част ще сте си самодостатъчни с другарчето и ще изпуснеш много от пълноценния директен контакт с местните хора, бит и култура. 

 

Пък ако е толкова за споделянето, винаги можеш да споделиш "културния си шок" чрез някой пътепис, фотопис или интересна тема във форума :)

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Това с табелките бих искал да го опровергая леко. В Токио ако търсиш, винаги ще намериш и табела, разписание или карта на английски, но в провинцията не е точно така. В Киото например веднъж за малко се загубихме и не знаехме на кой автобус да се качим. На спирките цялата информация беше само на японски, а местните и автобусният шофор се затрудниха да разберат дори елементарен израз, като train station...

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

За там се сещам , че с полупката на дневна карта за 550 йени получих много подробна карта на градския транспорт и забележителностите. Има я безплатно и в хостелите.

Да живее слабата йена !!!

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Най-странното е ,че езиковата бариера и напълно различната писмена  система изобщо не  съм ги обмисляла,  като много "неблагоприятен фактор" . А и предполагам в такъв случай , влизат в употреба телефонните приложения за транслиране на текстови снимки ? 

Редактирано от gerido
Връзка към мнение

Имам щастието да съм влюбен до уши в двете най-сигурни, уредени и красиви страни в света - Исландия и Япония. Абсолютно нищо никога не ме е притеснявало в тях - спокойствието и мисълта, вложена по цивилизован начин там, културата на обществото и усещането за безопасност сред хората са дали време и възможност на мнозина да отделят жизнената си енергия за много по-стойностни неща от полицейщина, дискриминация или социално-политически сътресения - неща като философия, изкуство, култ към природата и красивото. Нищо не бива да те тревожи в Япония - по-скоро самата Япония ще е разтревожена за теб дали се чувсваш добре - на всяка улица, в метро, във всяко лице, магазин, хотел или вечерна алея :)

  • Харесвам 8
  • Браво 1
Връзка към мнение

Най-странното е ,че езиковата бариера и напълно различната писмена  система изобщо не  съм ги обмисляла,  като много "неблагоприятен фактор" . А и предполагам в такъв случай , влизат в употреба телефонните приложения за транслиране на текстови снимки ? 

 

Аз мислех, че точно това те притеснява - различната култура и език, така че въобще не го мисли :) Аз по-скоро бих бил притеснен за промоцията, цената изглежда примамливо, но нито Будапеща, нито Любляна са лесни за стигане, по-скоро си направи планче и просто изчакай, когато цената до Япония падне <500 евро. 

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Потвърждавам всичко написано по-горе :) Уникална държава. Скитах съвсем сама. Помня как ми подариха ветрило във влака, като ме видяха че взимам-давам от жегата. За табелите имам леко противоречиво мнение - голяма битка беше, за ресторантите отделно, но беше купон... :) 

 

P.S. Медалът си има и обратна страна - само да не ти се налага да работиш с японци, ще ти изпият кръвта :)

Връзка към мнение

Потвърждавам всичко написано по-горе :) Уникална държава. Скитах съвсем сама. Помня как ми подариха ветрило във влака, като ме видяха че взимам-давам от жегата. За табелите имам леко противоречиво мнение - голяма битка беше, за ресторантите отделно, но беше купон... :)

 

P.S. Медалът си има и обратна страна - само да не ти се налага да работиш с японци, ще ти изпият кръвта :)

Е японците едва ли има нещо общо с Европейски фондове ( Уви! ) :) Работните отношения ще ги пропуснем :)

Връзка към мнение

Е японците едва ли има нещо общо с Европейски фондове ( Уви! )  :) Работните отношения ще ги пропуснем :)

 

Четири години им ям и меда, и жилото ;) Просто не се въздържах... хаха... за туризъм е изключителна държава! 

Връзка към мнение

Задължително прочети и книжката на Марко Семов за Япония. Писана преди повече от 30 години все още е много актуална и ще ти помогне да разбереш много неща които ще срещаш :)

Аз я четох след като се прибрах и имах дежа вю  :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Аз с неудобство да предложа и моя пътепис - че се курдисах до Марко Семов... :)

 

Четох и твоя :) И моя не е лош.

Абе Самурайка -та е страшен човек. Толкова неща научих от нея :)

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

Стенли , в домашната библиотека имам първото издание 1984 г. ( после май пак я преиздаваха) и си спомням ,че майка ми трябваше да закупи няколко  пропагандни книги  ( така популярните  по това време "амблок литературни интереси" :) ) за да я притежаваме.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Върнах се преди два дни. Бяхме почти без навигация, с развалени и счупени телефони. Това е държава, в която може най-спокойно да се иде БЕЗ предваротелна подгптовка, това е държава, в която нямаш проблем за нищо! Дори в Рим ми е по-трудна ориентацията от там и има по-голяма езикова бариера. Където ти трябва някой с английски, вярвай ми, сложен е. Във влакове, спирки,гари, рейсове, инфото е на английски,освен на японски , с връзките, които да направиш от спирката и с кои забележителности се намират там. За храната- бях се притеснила,мъжо е каприз,обича европейско ядене. Обявихме Япония за гурме дестинация,ама на хоремаг цени. Уникална,евтина, разкошна. Как избираш? Има бутафорки с цени пред заведенията. Където няма, има меню със снимки,където няма, менюто е на английски и цените са солени. Ядяхме само по ресторанти,харчихме по-малко от тук,имахме и вечеря с омари и стекове, ПАК беше на супер цени. А хората... Вярвай на магеланците и не се притеснявай като мен, наистина е супер излишно. П.С. Александър е сега там сам, ще ти сподели челен опит.

  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Най-странното е ,че езиковата бариера и напълно различната писмена  система изобщо не  съм ги обмисляла,  като много "неблагоприятен фактор" . А и предполагам в такъв случай , влизат в употреба телефонните приложения за транслиране на текстови снимки ? 

 

Като човек, който все някак успя да се оправи сам в Китай, където езиковата бариера и различната писмена система са много по-изразени, отколкото в Япония, мога да кажа, че само на пръв поглед същите са неблагоприятен фактор. В действителност са съвсем благоприятен фактор за: а) развиване на умението "оправност"; б) повишаване на самочувствието за ориентиране в чужда среда; в) развинтване на фантазията, комбинативността, логиката и ред други личностни качества и умения; г) разгръщане на комуникацията и социалните контакти с местните. Какви социални контакти, каква комуникация, като не можеш да си обелиш една разбираема дума, ще попитате? Интересно, но в 10 минути ръкомахане и напразни опити за обяснение какво искаш да поръчаш в кварталния ресторант, има много повече реален социален контакт, отколкото да идеш и просто да покажеш превода на поръчката на екрана на телефона си. Тъй че няма страшно - не е пречка езиковата бариера, по-скоро е едно интересно предизвикателство. Въпрос на нагласи :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

Oбщо взето пред почти всеки масов ресторант  или малка закусвалня ще има такива силиконови менюта максимално близки до реалните ястия : 

 

 

 

post-140-0-60105700-1446065266_thumb.jpg

 

Скъсах се да ям суши , сашими и прочие , но просто не е моята храна. 

Оказа се , че яонците хапват и доста пилешко , дори пържени рибки та накрая наблегнах на тях. 

 

Има и много пекарни с типично европейски / основно френски закуски от сорта на кроасани с масло и прочие.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.